Cane corso
Psi stróż, potrzebuje dużo uwagi ze strony człowieka
Cane corso to rasa włoskich psów obronnych w typie mastifa. Psy tej rasy najczęściej pełnią rolę psów obronnych, psów tropiących czy stróżujących.
Region/kraj pochodzenia: |
Włochy |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa II, sekcja 2.1, Molosowate |
Temperament: |
zdystansowany, zrównoważony, cichy, opanowany, posłuszny |
Kolory: |
czarny, grafitowy |
Waga: |
Pies: 45–50 kg, suka: 40–45 kg |
Wzrost: |
Pies: 62–70 cm, suka: 58–66 cm |
Długość życia: |
od 10 do 12 lat |
Szczenięta cane corso
Cane corso to inteligentny pies, który lubi pracę z człowiekiem, jednak jest również uparty. Szczenięta cane corso bez problemu przyswajają polecenia i komendy, o ile tylko widzą ich celowość. W szkoleniu szczeniąt cane corso bądź konsekwentny i stanowczy, ale nie ostry. Szczenięta tej rasy najlepiej reagują na przyjemnym treningu wypełnionym zabawą i nagradzaniem, nie karami i krzykiem. Jeśli Twój szczeniak trening będzie kojarzył z czymś miłym, znacznie prędzej zobaczysz rezultaty szkolenia. Szczenięta cane corso wymagają odpowiedniej socjalizacji, a im wcześniej ją przeprowadzisz, tym lepiej Twój pies będzie zachowywał się względem innych czworonogów w dorosłym życiu. Szczenięta cane corso nie powinny być forsowane fizycznie. Nadmierna aktywność fizyczna, dynamiczna zabawa, skakanie przez przeszkody to aktywności, które mogą nadmiernie obciążać układ kostno-stawowy szczeniaka. O odpowiedni rozwój kości i stawów możesz zadbać z właściwą karmą dla szczeniąt - karma Valp Maxi to sucha karma dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich. Wzbogacona glukozaminą i chondroityną dieta zapewni zdrowe stawy i mocne kości.
Żywienie cane corso
Masywna budowa ciała psów rasy cane corso może w znacznym stopniu wpływać na zdrowie ich kości oraz stawów. U psów ras dużych oraz olbrzymich suplementacja glukozaminą i chondroityną jest niezmiernie ważnym elementem utrzymania układu ruchu w dobrym zdrowiu. Karmy suche dla psów ras dużych i olbrzymich zwykle zawierają kompleks składników wspierających zdrowie kości i stawów - tak jak w wypadku Optimal Giant i Digest Giant. Dodatkowo są to diety idealnie dopasowane do potrzeb dużych psów, których zapotrzebowanie energetyczne jest znacznie wyższe niż w przypadku mniejszych ras psów. W przypadku ciężkich i masywnych psów, do jakich z powodzeniem można zaliczyć cane corso, istotne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nadmiarowe kilogramy dodatkowo obciążają stawy psa, a w przypadku tej rasy mogą dokonać poważnych spustoszeń. Nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki karmy i zapewnij psu odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Pamiętaj, że nawet mniej ruchliwy senior potrzebuje ruchu do prawidłowego funkcjonowania. Warto również rozważyć suplementację psa z użyciem Artro Plus. Cane corso to rasa narażona na występowanie skrętu żołądka - miska spowalniająca jedzenie Skal może zmniejszyć ryzyko występowania tej przypadłości.
Digest Giant - karma sucha, psy duże z alergiami 12.5 kg
Valp Maxi - karma sucha dla szczeniąt ras dużych
Opis rasy
Cane corso to świetne psy stróżujące i obronne. Zawsze chętne do pomocy, lojalne wobec jednego właściciela. Świetne psy rodzinne, dobrze dogadują się z dziećmi. Wymagają wczesnej socjalizacji, dzięki której nauczą się budować relacje z innymi czworonogami.
Historia
Rasa cane corso pochodzi podobno od psów, które towarzyszyły Rzymianom w ich podbojach. W starożytności wyróżniało się dwa typy psów w typie molosowatych - cięższe, wykorzystywane w wojnie i pojedynkach, oraz lżejsze, do pilnowania bydła. To właśnie od tego drugiego ma wywodzić się rasa cane corso. Wiele wzmianek o psach tej rasy pojawia się w sztuce renesansu. Przez wieki cane corso był rasą bardzo popularną we Włoszech. Po wojnie liczebność rasy znacznie zmalała, a prace nad hodowlą psów wznowiono dopiero w latach 80. XX wieku. Antonio Morsiani opracował wzorzec rasy cane corso w roku 1987. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna wstępnie uznała rasę w roku 1996.
Wygląd
Cane corso to psy o solidnej, atletycznej budowie ciała. To psy muskularne, o silnych łapach i szerokiej szyi. Mają krótką i gęstą sierść, która ładnie przylega do ciała i nie jest wymagająca w pielęgnacji. Cane corso mają kwadratową głowę z kanciastą kufą i charakterystycznymi dla psów w typie molosowatym faflami. Uszy w kształcie trójkąta, zwisają swobodnie po bokach szerokiej głowy. Cane corso występują w wielu różnych umaszczeniach, m.in. czarnym, grafitowym, ciemno szarym, jasno-płowym, płowo-czerwonym i pręgowanym. U psów tej rasy występuje też maska na pysku, zawsze w kolorze czarnym.
Zachowanie
Przedstawiciele tej rasy to psy, które bardzo silnie przywiązują się do swojego właściciela. To bardzo serdeczne i wylewne psy w stosunku do swojej rodziny oraz bliskich. Uwielbiają czas spędzony z człowiekiem, w domu będą chętnie towarzyszyć swoim opiekunom w rozmaitych aktywnościach. Cane corso to psy nieufne względem obcych, mogą bronić swojego właściciela, jeśli poczują, że ten jest jakkolwiek zagrożony. Psy tej rasy nie należą do agresywnych czworonogów, jednak nie należy ich prowokować - jeśli poczują się zagrożone, mogą reagować agresją. Socjalizacja szczeniąt znacznie poprawia stosunek psów cane corso do innych czworonogów.
Wymagania
Cane corso uwielbiają towarzystwo człowieka i potrzebują stosunkowo dużo uwagi i poświęconego im czasu. Cane corso jest nieco wymagającą rasą pod względem szkolenia - potrzebują doświadczonego i konsekwentnego trenera, podczas wczesnej socjalizacji w szczenięcych latach można wesprzeć się psim przedszkolem.
Pielęgnacja
Krótka sierść cane corso jest łatwa w pielęgnacji, wystarczy wyczesać psa raz na tydzień, a w okresie linienia zwiększyć częstotliwość czesania - wtedy najlepiej czesać psa raz w tygodniu za pomocą dedykowanych akcesoriów do pielęgnacji sierści. Sierść cane corso nie zbiera dużo brudu, dlatego po spacerze wystarczy przetrzeć psa ręcznikiem lub usunąć ewentualny kurz i piasek gumową rękawicą. Odświeżyć sierść psa możesz też przy pomocy suchego szamponu. Psa cane corso najlepiej kąpać, gdy porządnie się wybrudzi lub nieprzyjemnie pachnie. Zbyt częste kąpiele prowadzą do przesuszenia psiej skóry. Dbaj o pazury i przycinaj je regularnie za pomocą obcinarki do pazurów - te zbyt długie mogą sprawiać ból. Na suche poduszki łap nakładaj balsam pielęgnacyjny Tass Plus. Regularnie sprawdzaj higienę okolic oczu oraz uszu swojego czworonoga.