Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Krótki poradnik

 Wychowanie  Nauka

Umiejętność korzystania z kuwety to jedna z podstaw, które Twój kot musi opanować zaraz po pojawieniu się w nowym domu. Chociaż koty instynktownie zakopują swoje odchody i jest to zachowanie silnie zakorzenione w ich naturze, nie oznacza to, że korzystanie z kuwety przyjdzie Twojemu futrzakowi bez trudności. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety bez zbędnego stresu i frustracji? 

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety - podstawowe zasady

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest kot, którego wprowadzasz do swojego domu, zawsze zaoferuj mu taki sam rodzaj kociego żwirku, do jakiego jest już przyzwyczajony. Koty nie lubią zmian, a przeprowadzka do nowego domu to już wystarczający stres dla zwierzaka. Dlatego zadbaj o wypełnienie kuwety, które jest jak najbardziej zbliżone do tego, które stosował hodowca lub dotychczasowy opiekun kota. Dzięki temu Twój mruczek chętniej skorzysta z kuwety, jeśli znajdzie w niej coś znajomego. Sam rodzaj kuwety również może mieć znaczenie. Jeśli kot był do tej pory przyzwyczajony do komfortu krytej kuwety, otwarta toaleta może go zbytnio stresować.

Gdzie ustawić kuwetę?

Kocia kuweta powinna stać też w odpowiednim miejscu. Podobnie, jak w przypadku misek, toaleta kota powinna znajdować się w spokojnym zakątku, gdzie kot może mieć trochę prywatności. Ważne, by kot mógł załatwić swoje potrzeby w ciszy i bez żadnych przeszkód, dlatego staraj się nie stawiać kuwety w bardzo ruchliwym miejscu domu. Z drugiej strony nie ukrywaj kociej toalety tak, by kot nie mógł jej znaleźć, lub miał trudności z dostaniem się do niej.

Inne polecane produkty dla kotów:

Krusa - drapak dla kota w kształcie fali

Przyjazny dla środowiska drapak dla kota wykonany z tektury falistej z recyklingu.
scratching_board
Drapak
biodegradable
Biodegradowalne
Sprawdź

Kattmalt - pasta słodowa odkłaczająca dla kotów

Bardzo smaczna, regulująca przemianę materii, naturalna pasta odkłaczająca dla kotów.
hairballs
Kule włosowe
balanced_nutrition
Zrównoważone odżywianie
Białko: 3.2%
Zawartość tłuszczu: 35.4%
Sprawdź

Jak nauczyć kota sikać do kuwety?

Gdy masz już w domu odpowiedni typ kuwety oraz żwirek, który Twój kot już zna, nauka korzystania z kuwety nie powinna sprawić Ci większych trudności. Jak nauczyć kota robić do kuwety szybko i bez przeszkód? Jak nauczyć małego kotka załatwiać się do kuwety?  Ważnym jest, by rozpocząć naukę już pierwszego dnia, od razu kiedy kot pojawi się w nowym domu. Zaraz po wprowadzeniu kota do nowego otoczenia zapoznaj go z jego kuwetą. Możesz nakierować mruczka na miejsce, w którym znajduje się toaleta lub włożyć kota bezpośrednio do kuwety. Jeśli zwierzak załatwi potrzebę w kuwecie, pochwal go i zaoferuj w nagrodę jakiś przysmak dla kota. W ten sposób Twój kot dostaje jasny sygnał, że zrobił coś dobrze.

Kiedy kot używa kuwety?

Kot musi skorzystać z kuwety najczęściej zaraz po przebudzeniu, po posiłku, czasem również po zabawie lub wysiłku fizycznym. Zastanawiasz się, jak najprościej nauczyć kota korzystania z kuwety? Zaprowadź kota do toalety lub włóż zwierzaka do kuwety zawsze po posiłku, zabawie oraz po przebudzeniu. W ten sposób zwierzak szybko przyzwyczai się, że kuweta to idealne miejsce do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Zawsze, gdy wstawiasz kota do kuwety możesz delikatnie pogrzebać w żwirku obok niego. To ułatwi kotu zrozumienie, jak korzystać z kuwety. 

Jak nauczyć małego kota korzystać z kuwety? 

Masz w planach adopcję kociaka i zastanawiasz się, jak nauczyć małego kotka załatwiać się do kuwety? Kocięta z hodowli zazwyczaj są już nauczone korzystania z toalety, jeśli adoptujesz kociaka ze schroniska również możesz spodziewać się, że kot potrafi już załatwiać się do kuwety. Po adopcji kociaka najczęściej mruczek będzie potrzebował chwili, że oswoić się z nową kuwetą. Zatem jak przyzwyczaić małego kota do kuwety, jeśli wcześniej korzystał z innej toalety? Postaraj się zadbać o ten sam typ żwirku, który kot zna z hodowli lub schroniska. Jeśli kociak sika poza kuwetą, może nie odpowiadać mu rodzaj żwirku, lub sam typ kuwety. Kociak przyzwyczajony do otwartej kuwety może niechętnie korzystać z zabudowanej toalety. Jeżeli jednak kociak ma problemy z załatwianiem się do kuwety i zastanawiasz się, jak nauczyć małego kota korzystać z kuwety, spróbuj zanieść kociaka do toalety po każdym posiłku, po zabawę i zaraz po przebudzeniu. To właśnie momenty, w których kociak najczęściej musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. To najlepszy sposób, jak nauczyć małego kotka. Do kuwety możesz też wkładać stałe odchody kota, jeśli zwierzak załatwi się poza nią.

Jaka kuweta dla małego kotka będzie najlepsza?

Nie potrzebujesz żadnej specjalnej kuwety dla kotka. Jeżeli zastanawiasz się, jaka kuweta dla małego kotka będzie najlepsza, pomyśl, do jakich rozmiarów dorośnie Twój kot po ukończeniu 1. roku życia. Zamiast kupować małą kuwetę, która za chwilę nie pomieści Twojego rosnącego mruczka, od razu wybierz toaletę, w której dorosły kot będzie w stanie komfortowo załatwić swoje potrzeby. Kocia toaleta musi być ustawiona w spokojnym i mało uczęszczanym miejscu - to zapewni Twojemu mruczkowi pełen komfort podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.

Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety?

Nauczenie dorosłego kota korzystania z kuwety może być trudniejsze, niż przyzwyczajenie kociaka do toalety. Dorosły kot ma już swoje upodobania oraz rutynę, której zmiana nie zawsze przychodzi łatwo. Chcesz wiedzieć, jak nauczyć kota korzystać z toalety, by go nadmiernie nie stresować? W tym wypadku koniecznie zadbaj o podobne warunki, do jakich przyzwyczaił się już Twój kot. 

Nauka korzystania z kuwety do długi proces

Jeżeli Twój kot załatwi się poza kuwetą, nigdy nie karć go za takie zachowanie. W ten sposób możesz doprowadzić do sytuacji, w której kot kojarzy załatwianie potrzeb fizjologicznych z silnym stresem. Jeśli poza kuwetą znajdują się odchody stałe, możesz przenieść je do kuwety. Miejsce, w którym załatwił się kot dokładnie sprzątnij i zdezynfekuj. Jeżeli Twój kot nadal załatwia się w konkretnym miejscu poza swoją toaletą, zacznij stopniowo przesuwać kuwetę bliżej wybranego przez zwierzaka miejsca. Zawsze dokładnie sprzątnij i zdezynfekuj miejsce, w którym załatwił się kot, a stałe odchody włóż do kuwety, by kot mógł poczuć w niej swój zapach. Pamiętaj o odpowiednio zbilansowanej suchej karmie dla kota oraz mokrej karmie dla kota, by kot nie miał problemów 

Inne produkty dla kotów:

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.

209,00 zł

94,00 zł

89,00 zł

93,00 zł

249,00 zł

94,00 zł

Exclusive Lyster Care - karma sucha, koty wychodzące 2kg

Wysokie potrzeby energetyczne

79,00 zł

79,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.