Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak nauczyć psa komend? Podstawowe komendy siad, leżeć oraz inne

Szczenięta Szkolenie

Zarówno fizyczny jak i psychiczny rozwój szczeniąt przebiega bardzo dynamicznie. Właściwe szkolenie i odpowiednio dobrany trening wzmocni Waszą relację i da Twojemu pupilowi poczucie stabilizacji. Nauka od najmłodszych lat jest konieczna, żeby pies opanował niezbędne komendy i nauczył się jak zachować się w domu, wobec innych domowników oraz zwierząt. W fizycznym i mentalnym rozwoju szczeniąt trening i zabawa mają zasadnicze znaczenie - w tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie smakołyki treningowe dla psów. Oprócz smakołyków można również z sukcesem używać ulubioną karmę dla szczeniąt. W zabawie szczeniaki rozwijają swoje umiejętności ruchowe i uczą się relacji społecznych. To wspaniały sposób na bliższe zapoznanie się ze swoim pupilem, zbudowanie więzi i nauczenie go podstawowych zachowań. Każdego dnia poświęć chwilę na zabawę i naukę ze swoim psem - w tym celu warto zaopatrzyć się w bezpieczne zabawki dla psów. Cierpliwość i konsekwencja to podstawowe filary treningu ze szczeniakiem. Nie zapomnij zawsze pochwalić i nagrodzić swojego zwierzaka za prawidłowe wykonanie polecenia lub pożądane zachowania. Szkolenie swojego pupila najlepiej zacząć już w dniu, w którym przewieziesz go do domu. 

Niezbędny trening

Każdego dnia poświęć chwilę na naukę ze swoim pupilem. Cierpliwość i konsekwencja to podstawowe filary treningu ze szczeniakiem. Nie zapomnij zawsze pochwalić i nagrodzić swojego zwierzaka za prawidłowe wykonanie polecenia lub pożądane zachowania. Przysmaki dla szczeniąt są ważnym motywatorem w nauce. Szkolenie swojego pupila najlepiej zacząć już w dniu, w którym przewieziesz go do domu. Jak uczyć psa, by proces przebiegał szybko i przyjemnie?

Przywołanie szczeniaka

Trening ze szczeniakiem rozpocznij od nauki reagowania na swoje imię. Wołaj swojego pupila po imieniu i nagradzaj go smakołykiem dla szczeniąt lub pieszczotami za każdym razem, kiedy zareaguje i do Ciebie podejdzie. Kiedy szczeniak opanuje reagowanie na imię, możesz przejść do nauki najważniejszej komendy, jakiej musi się nauczyć, mianowicie przywołanie. Może to być komenda “Do mnie!”. Przywołanie to niezbędny element bezpieczeństwa Twojego pupila. Pomoże psu uniknąć zagrożeń i może uratować mu życie, kiedy pies jest na spacerze bez smyczy. Przywołanie powiąż z czymś przyjemnym - pies opanuje je znacznie szybciej, kiedy skojarzy komendę z przysmakiem dla czworonogów, który otrzyma, gdy do Ciebie podejdzie.

Szkolenie środowiskowe

Socjalizacja szczeniąt jest bardzo ważnym elementem rozwoju, ponieważ pozwala uniknąć sytuacji, w której dorosły pies jest agresywny lub bojaźliwy. 3. miesiąc życia szczeniaka to idealny moment, by rozpocząć socjalizację młodego psa. W tym procesie pies musi zapoznać się z innymi ludźmi, miejscami oraz zwierzętami. Doskonałym sposobem socjalizacji szczeniaka jest zabieranie go ze sobą, gdzie tylko jest to możliwe. Dzięki temu pies szybko rozwinie swoje zmysły, pozna cały wachlarz bodźców i nauczy się odpowiednich relacji z ludźmi, zwierzętami oraz otoczeniem.
Produkty polecane do treningu psa:

Bravo - przysmaki bezglutenowe dla psa, miękkie

Miękkie i smaczne bezglutenowe przysmaki z jagnięciną, zawierają wyłącznie naturalne składniki.
gluten_free
Bezglutenowa
lamb
Jagnięcina
Białko: 30%
Zawartość tłuszczu: 7%
Sprawdź

Husse Snacks - przysmaki szkoleniowe dla psów

Smakowite przysmaki z kurczakiem.
dental_care
Ochrona uzębienia
immune_system
System odpornościowy
Białko: 25.0%
Zawartość tłuszczu: 7.5%
Sprawdź

Podstawowe komendy dla psa

Twój szczeniak musi znać granice - co jest dozwolone, a co nie. W tym celu musisz nauczyć swojego pupila różnych poleceń, które ułatwią Wam komunikowanie się. Komendy dla psa to jasny i zrozumiały sygnał, który Twój pupil bez trudu przypisuje do konkretnej czynności lub Twojego zachowania. Jest kilka prostych sposobów, jak nauczyć psa komend, a cały proces może być naprawdę przyjemny dla Ciebie i pupila. Trening to także wspaniała okazja na wzmocnienie więzi między Tobą a Twoim psem. Pamiętaj jednak, że szczenięta mają ogromne pokłady energii i nie potrafią skupić się na jednej rzeczy bez dłuższy czas. Sesje treningowe ze szczeniakiem powinny być krótkie, najlepiej po kilka minut, kilka razy dziennie. Naukę podstawowych komend najlepiej rozpocząć między 3. a 5. miesiącem życia szczeniaka. Jak nauczyć psa podstawowych komend? Sprawdź proste sposoby na naukę podstaw.

“Nie!” lub “Fe!”

Naucz psa, czego nie wolno mu robić przez komendę “Nie!” lub “Fe!”. Ta komenda nauczy go zaprzestania czynności, która nie jest pożądana lub może być szkodliwa dla niego lub dla Ciebie. Bardzo skuteczne jest również odwrócenie uwagi psa w celu zapobiegania niewłaściwym zachowaniom. Pamiętaj, żeby zawsze nagrodzić swojego psa, jeśli zareaguje w odpowiedni sposób na komendę - wybierz jego ulubiony przysmak dla psów Husse.

“Siad!”

Jedną z najbardziej podstawowych i przydatnych komend, której możesz nauczyć pupila jest “Siad!”. Jak nauczyć psa komendy siad? Umieść w dłoni smakołyk i zwróć na niego uwagę psa. Powoli podnieś rękę ze smakołykiem dla psa nad jego głowę, co zmusi go do spojrzenia w górę. Uniesienie głowy spowoduje przesunięcie ciężaru ciała na tylne łapy, przez co pies powinien usiąść. Nagródź go smakołykiem i pieszczotami, jeśli to zrobi. Nie denerwuj się jednak, jeśli pies nie usiądzie od razu. Ćwiczenie powtarzaj kilka razy i gdy tylko szczenię zacznie siadać, zanim uniesiesz rękę nad jego głowę, dodaj do ćwiczenia komendę “Siad!”.

“Leżeć!” 

Kiedy Twój pupil opanuje już komendę “Siad” możesz przejść do nauki komendy “Leżeć”. Jak nauczyć psa komendy leżeć? Do nauki przyda Ci się psi smakołyk, którym zachęcisz psa do wykonania polecenia. Możesz zacząć od wydania psu komendy “Siad”. W pozycji siedzącej pokaż psu schowany w dłoni smakołyk i zacznij zbliżać ją do ziemi, w tym samym czasie wydając psu komendę “Leżeć!”. Jeżeli Twój pupil położy się na ziemi pochwal go za wykonane polecenie i zaoferuj mu pyszny smakołyk w nagrodę.

“Zostań!”

Kiedy Twój pupil opanuje już komendy “Nie!” lub “Fe!” oraz “Siad!” możesz przejść do nauki komendy “Zostań!”. Wydaj psu polecenie “Siad!” i zamiast go nagrodzić pokaż mu otwartą dłoń i dodaj do tego gestu polecenie “Zostań!”. Jeżeli szczeniak zostanie w miejscu, daj mu w nagrodę psi przysmak i pochwal go . Gdy zacznie się podnosić wydaj komendę “Nie!” lub “Fe!” i nie nagradzaj go, jeśli to zrobi.

Wydłużanie komend

Kiedy zauważysz, że pies zostaje w miejscu, zacznij stopniowo wydłużać czas, w którym pozostaje w pozycji siedzącej. Spróbuj cofnąć się o krok i wrócić w to samo miejsce, wciąż z otwartą dłonią. Jeśli pies nadal grzecznie siedzi, koniecznie daj mu nagrodę. Z czasem zacznij odchodzić dalej od swojego pupila i w różnych kierunkach. Na tym etapie Twój pies musi zrozumieć, że Twój ruch nie oznacza, że on też może się poruszyć. Jeżeli pies nadal siedzi grzecznie, nagródź jego zachowanie pysznym psim przysmakiem.

Na ostatnim etapie ćwiczenia musisz nauczyć swojego szczeniaka, że nawet jeżeli odejdziesz od niego dalej niż na kilka kroków, on nadal powinien zostać na swoim miejscu. Jeżeli się udało i pies spokojnie siedzi na swoim miejscu w oczekiwaniu na nagrodę, pochwal go i daj mu smakołyk.

Trening kontaktowy

Między 3. a 12. miesiącem życia swojego szczeniaka powinieneś poświęcić trochę czasu i uwagi na trening kontaktowy. Przez częste rozmowy ze swoim pupilem przyzwyczaisz go do swojego towarzystwa, przez co pies będzie szukał Twojej uwagi i będzie chciał pozostać z Tobą w kontakcie. Ważne jest, by Twój pies Ci ufał i czuł się z Tobą bezpieczny. Przyzwyczajaj go do tego, że w Twoich ramionach może czuć się bezpiecznie, co przyda Ci się w wielu sytuacjach na późniejszych etapach życia zwierzaka. Pierwsza wizyta u weterynarza, skracanie pazurów czy kontrole oczu i uszu przebiegną wtedy znacznie łatwiej. Weź swojego szczeniaka na ręce i przytrzymaj go mocno przy swoim ciele. Gdy zacznie się wiercić, bo będzie chciał się uwolnić musisz przytrzymać go w ramionach, dopóki się nie uspokoi. Mów do niego delikatnym i spokojnym głosem. Nie puszczaj zwierzaka, dopóki się nie uspokoi - inaczej nauczy się, że wiercenie i szarpanie pozwolą mu się uwolnić.

Zachowanie czystości w domu

Jedną z czynności, którą Twój pupil powinien opanować w pierwszej kolejności jest zachowanie czystości w domu. Szczenięta nie mają jeszcze pełnej kontroli nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Zwykle szczeniaki muszą załatwić potrzebę fizjologiczną po przebudzeniu, posiłku lub intensywnej zabawie. Obserwując swojego pupila nauczysz się rozpoznawać sygnały, które Ci daje. Szczenięta będą pojękiwać i kręcić się w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do załatwienia potrzeby fizjologicznej. Kiedy tylko zauważysz takie zachowanie jak najszybciej przenieś swojego pupila na przeznaczone do tego miejsce. Jeśli zwierzak załatwi się w pożądanym przez Ciebie miejscu, od razu nagródź go przysmakiem. Gdy znowu zauważysz sygnały, że Twój pupil musi załatwić potrzebę, zabierz go w to samo miejsce. Dzięki temu szczeniak łatwiej zrozumie, gdzie może załatwiać swoje potrzeby.
Kiedy opanujecie ten etap, pora na szkolenie z załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz. Początkowo czeka Cię częste zabieranie psa na zewnątrz, jednak z czasem uda Ci się zaplanować spacery o konkretnej porze i szczeniak nauczy się załatwiać potrzeby o określonych godzinach. Pamiętaj, żeby zawsze nagrodzić swojego pupila, kiedy załatwi swoją potrzebę na zewnątrz. Jeśli jednak mu się nie uda lub załatwi się w domu, nie strofuj go tylko dokładnie po nim posprzątaj i zdezynfekuj to miejsce. Kiedy przyjdzie na to pora, zabierz zwierzaka na kolejny zaplanowany spacer. Szczenięta uczą się zachowania czystości w domu zwykle między 4. a 6. miesiącem życia.

Nauka chodzenia na smyczy

Od pierwszych dni przyzwyczajaj szczeniaka do obroży lub szelek i smyczy. Pierwsze treningi chodzenia na smyczy możesz przeprowadzić w domu. Gdy Twój pupil przyzwyczai się do noszenia szelek lub obroży, możesz przejść do nauki chodzenia na smyczy.  Połóż na podłodze kilka smakołyków lub trzymaj przekąskę w dłoni. Pokaż ją szczeniakowi i zachęć w ten sposób do podążania za Tobą. W miarę postępów dodaj do treningu komendę “Idziemy!”. Na spacerze Twój pupil natknie się na wiele rzeczy, które będzie chciał zbadać i poznać. Bądź cierpliwy i przygotuj się na wiele pauz, kiedy Twój pies będzie chciał coś obwąchać. Na spacer ze szczeniakiem zabierz kilka smakołyków dla psa - pozwolą Ci odwrócić uwagę pupila lub nagrodzić jego właściwe zachowanie. Pamiętaj, że nawet w przypadku psów, które spędzają większość dnia na podwórku, spacer musi znaleźć się w dziennym harmonogramie. Każdy pies, nieważne duży czy mały, potrzebuje trzech spacerów dziennie.

Obroża, szelki, smycz - jak je wybrać?

Wybierz odpowiednią smycz dla swojego szczeniaka. Najlepiej sprawdzi się skórzana lub tekstylna. Smycz nie może być za krótka, żeby nie szarpała szczeniaka, kiedy ten, zaciekawiony jakimś przedmiotem, będzie chciał do niego podbiec. Nie pozwól, żeby smycz stała się zabawką. Nie pozwalaj szczeniakowi jej podgryzać ani się nią bawić. Najlepszy okres na naukę chodzenia na smyczy przypada między 5. a 12. miesiącem życia szczeniaka. Aby ułatwić proces nauki chodzenia na smyczy również możemy używać kilku kulek suchej karmy dla psa lub niewielkich ilości mokrej karmy dla psa jeśli ćwiczymy w domu. 

Inne produkty polecane do szkolenia psa:

26,00 zł

Bestseller

34,00 zł

17,00 zł

Bestseller

26,00 zł

24,00 zł

Bestseller

14,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.