Utrzymaj leniwego pupila w świetnej formie - jak dbać o zdrową wagę psa i kota?
Zdrowie Mało ruchu
Zarówno psy jak i koty o obniżonej aktywności fizycznej mogą znacznie szybciej przybierać na wadze, niż bardziej ruchliwy pies czy kot. U niezbyt aktywnych zwierzaków konieczna jest właściwa dieta - szczególnie dla psów po sterylizacji i kastracji - oraz wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych, które zapobiegną odkładaniu się zbędnych kilogramów. Dla takich zwierząt rekomendujemy karmę dla psa po kastracji.
Jak karmić leniucha?
Najgorszym wrogiem leniwych zwierzaków domowych jest karmienie do woli. Stały dostęp do karmy zachęca do częstszego podjadania, a kontrola porcji karmy nie należy wtedy do najłatwiejszych. Trudno też zaobserwować jakiekolwiek zmiany w ilości spożywanego pokarmu. To szczególnie duży problem, kiedy w domu mieszka kilka zwierzaków. W takich warunkach ciężko kontrolować, ile karmy zjada konkretny pies - często dochodzi do podjadania z misek swoich kompanów. W wypadku mniej aktywnych czworonogów polecane jest używanie miski spowalniającej jedzenie dla psów. W wypadku pupili z alergiami warto wybrać specjalną karmę hipoalergiczną dla psów.
Odpowiednia karma dla zwierząt mniej aktywnych
Koty i psy, które nie są zbyt aktywne w ciągu dnia nie potrzebują wysokiej zawartości energii w swojej diecie. Sucha karma dla psa mniej aktywnego powinna charakteryzować się przede wszystkim obniżoną zawartością tłuszczu. W diecie zwierząt z tendencją do przybierania na wadze istotna jest też l-karnityna. Jej dodatek przyspiesza proces spalania tłuszczu. Formuły o wysokiej zawartości błonnika szybciej zaspokoją apetyt Twojego pupila i dadzą mu poczucie sytości na dłużej. W wypadku najmłodszych zwierząt najlepiej wybrać odpowiednio zbilansowaną karmę dla szczeniąt.
Poproś o pomoc weterynarza
Uważaj na przekąski
Pamiętaj, że wszystkie smakołyki i przekąski, które oferujesz swojemu zwierzakowi nie powinny znacznie przekraczać jego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Jeżeli podajesz swojemu pupilowi dużo przekąsek nie zapomnij, aby odpowiednio zmniejszyć jego dzienną dawkę karmy. Zaleca się, by smakołyki, które podajemy dziennie nie przekraczały progu 20% energii otrzymywanej dodatkowo. Nie tylko ilość podawanych smaczków, ale również ich jakość ma ogromne znaczenie. Wybieraj psie przekąski na bazie naturalnych składników i o prostym składzie.
Optimal Light - karma sucha dla psów otyłych i cukrzyków
Prima Plus - karma sucha dla psów z tendencją do tycia
Zachęć do aktywności fizycznej
Nawet rasowe kanapowce potrzebują za dnia odrobiny ruchu. Leniwego pupila znacznie trudniej będzie ściągnąć z kanapy, dlatego musisz wykazać się odrobiną kreatywności. Przede wszystkim spraw swojemu pupilowi atrakcyjne zabawki dla psów. Każdy zwierzak ma inne preferencje, dlatego ważne jest, by Twój pupil miał w czym wybierać. Gdy wybierasz zabawki dla zwierząt weź pod uwagę rozmiar i wiek swojego czworonoga - zabawka nie może być ani za duża, ani za mała. Dla psich kanapowców przygotowaliśmy nasze Top 5 zabaw z psem w domu.