Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Żywienie szczeniąt - zdrowa dieta to podstawa!

Szczenięta 

W pierwszym roku życia szczenięta rozwijają się bardzo dynamicznie. Zachodzą zauważalne zmiany w ich budowie fizycznej, uczą się wielu niezbędnych umiejętności i kształtują swoją psychikę. Pierwsze miesiące życia szczeniaka to kluczowy okres dla jego dobrego samopoczucia i zdrowia w dalszych latach. Fundamentem właściwego rozwoju Twojego szczeniaka jest żywienie szczeniaka dopasowane do wszystkich potrzeb Twojego pupila. 

Jak karmić szczeniaka?

Bardzo małe szczenięta mają ogromne zapotrzebowanie na karmę. Pełne energii psiaczki szybko spalą przyswajane za dnia kalorie, co nie znaczy, że równie szybko powinny przyswoić dzienną porcję karmy. Układ trawienny szczeniąt nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, a ich żołądki są małe i delikatne. Dlatego też zalecaną dzienną dawkę karmy należy im podać w kilku mniejszych posiłkach. Na każdym opakowaniu naszej karmy znajduje się tabela żywienia szczeniaka, która ułatwi Ci dobranie odpowiedniej wielkości porcji. Pamiętaj, że podawanie większej dawki karmy nie przyspieszy wzrostu Twojego pupila. Przekarmianie u szczeniąt może prowadzić do złych nawyków żywieniowych, przez które Twój pupil będzie przybierał na wadze. Nie zapominaj, że potrzeby żywieniowe szczeniąt znacznie różnią się od potrzeb psów dorosłych. Szczeniak nadal rośnie i rozwija się, dlatego żywienie szczeniaka wymaga właściwej formuły wzbogaconej o odpowiednie witaminy i minerały, które wesprą zdrowe i mocne kości oraz zęby. 

 

Ile posiłków dziennie powinien jeść szczeniak?

Zacznij od 6 posiłków dziennie i wraz ze wzrostem swojego psa zmniejszaj ilość posiłków. Pamiętaj, że szczeniaki rozwijają się bardzo szybko, dlatego karmienie szczeniaka 8 tygodniowego będzie wyglądało zupełnie inaczej, niż żywienie szczeniąt odrobinę starszych. Młode psy potrzebują lekkostrawnej diety, która nie podrażni ich wrażliwego układu pokarmowego, który na tym etapie życia nadal się rozwija. Niezmiernie istotne jest wsparcie zdrowego wzrostu i rozwoju, dlatego w karmie muszą znaleźć się niezbędne składniki, jak fosfor, wapń czy komplet witamin. Gdy Twój szczeniak zaczyna rosnąć, powoli zmniejszaj ilość posiłków w ciągu dnia. Karmienie szczeniaka 6 tygodniowego nie wymaga już dzielenia dziennej dawki karmy na 6 posiłków. Możesz spokojnie podać szczeniakowi 5 posiłków o stałych porach w ciągu dnia. By przygotować psa na zmniejszenie ilości posiłków, stopniowo wydłużaj przerwy między posiłkami. Im szczeniak robi się starszy, tym mniej posiłków w ciągu dnia potrzebuje. Karmienie szczeniaka 3 miesięcznego z powodzeniem możesz oprzeć o trzy posiłki w ciągu dnia. Dorosłe psy powinny otrzymywać dzienną porcję karmy w 2 posiłkach. Wyznacz stałe pory na posiłki dla swojego pupila i nie zostawiaj wystawionej miski z karmą na długo (maksymalnie 30 minut). Jeżeli szczeniak nie chce jeść, schowaj miskę z jedzeniem i spróbuj podać posiłek za kilka minut.

Karmy polecane dla szczeniąt:

Valp Maxi - karma sucha dla szczeniąt ras dużych

Valp Maxi zawiera chondroitynę i glukozaminę, które wspierają prawidłowy rozwój kości i stawów szczeniąt. Krokiety karmy są większe i dostosowane do rozmiaru szczęk szczeniąt ras dużych i olbrzymich.
flora_stimuli
Pobudzenie flory bakteryjnej
mobility
Mobilność
Karma idealna dla: Psów ras dużych
Białko: 29.0% (81% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 18.0%
Sprawdź

Valp Mini - karma sucha dla szczeniąt ras małych

Valp Mini to receptura charakteryzująca się dużą wartością energetyczna i mniejszymi krokietami dostosowanymi do możliwości gryzienia szczeniaków ras małych i mini. Zawiera klinoptylolit, minerał, który wspomaga zachowanie prawidłowej konsystencji stolca i pracę układu trawiennego.
flora_stimuli
Pobudzenie flory bakteryjnej
energy_plus
Wysoka zawartość energii
Karma idealna dla: Psów ras małych
Białko: 32.0% (84% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 20.5%
Sprawdź

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych

Głównym źródłem protein w karmie Valp Digest jest mięso jagnięce. Karma ta nie zawiera glutenu i przeznaczona jest dla szczeniaków posiadających delikatny układ trawienny i/lub nietolerujących glutenu. Zawiera klinoptylolit, minerał, który pomaga zachować prawidłową konsystencję stolca i wspiera trawienie.
flora_stimuli
Pobudzenie flory bakteryjnej
gluten_free
Bezglutenowa
Karma idealna dla: Psów ras każdej wielkości
Białko: 26.0% (75% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 15.0%
Sprawdź

Idealne miejsce do karmienia szczeniaka

Każdy zwierzak domowy potrzebuje ciszy i spokoju, by zjeść swój posiłek. Dlatego ustaw miski szczeniaka w miejscu, w którym nie będą przeszkadzały pozostałym domownikom, oraz nie będą znajdowały się w najczęściej uczęszczanym zakątku domu. Nie stawiaj misek w przejściu z kuchni do salonu, jeśli każdego dnia przechodzisz tamtędy setki razy. Wybierz ciche miejsce, ale nie chowaj też misek po zakamarkach, które mogą być trudno dostępne dla szczeniaka. Gdy zwierzak je nie przeszkadzaj mu, nie rozpraszaj. Uprzedź dzieci, żeby na czas posiłku przerwały zabawę z pupilem. Jeżeli masz w domu inne zwierzaki, miski szczeniaka postaw w takim miejscu, w którym nie będzie musiał spotkać się przy posiłku z innym czworonogiem, jeśli nie będzie miał na to ochoty.

Odpowiednia karma dla szczeniąt

Dobra karma dla szczeniąt musi zaspokajać szczególne potrzeby żywieniowe psiaków w fazie dynamicznego wzrostu i rozwoju. Odpowiednio dobrane ilości białka, tłuszczu i węglowodanów są kluczowe do zdrowego funkcjonowania organizmu, a dodatek magnezu i wapnia zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój szczeniąt. Wrażliwy i jeszcze niedojrzały układ trawienny szczeniąt wymaga odpowiedniej troski, dlatego dobra dieta dla szczeniąt powinna zawierać prebiotyki, które zwiększą ilość pożytecznych bakterii w przewodzie pokarmowym szczeniaka. Bogate w wapń i fosfor formuły dla szczeniąt zapewnią zdrowe kości i mocne zęby. 

Czy zawsze tylko sucha karma?

Żywienie szczeniąt oparte o dedykowaną karmę dla szczeniąt nie wymaga dodatkowej suplementacji, o ile lekarz weterynarii nie zaleci inaczej. Karmy dla szczeniąt to kompletne i zbilansowane posiłki, których celem jest dostarczenie wszystkich składników diety, których może potrzebować Twój szczeniak. U małych szczeniąt najlepiej sprawdzi się mokra karma, która będzie miękka i łatwa do spożycia. Z czasem do karmy mokrej możesz dodawać krokiety karmy suchej. Jeżeli opierasz dietę swojego pupila wyłącznie o karmę suchą pamiętaj, by zapewnić szczeniakowi stały dostęp do świeżej wody. Początkowo, kiedy próbujesz przyzwyczaić swojego szczeniaka do suchej karmy możesz mieszać ją z wodą, by ją odrobinę zmiękczyć oraz zwiększyć zawartość płynów w diecie pupila. 

Czym nie karmić szczeniaka?

Układ pokarmowy szczeniąt nie jest w pełni ukształtowany, co czyni go delikatnym i wrażliwym. Żywienie szczeniaka musi być oparte o delikatną, odpowiednią dla szczeniąt karmę, która nie wywoła u Twojego pupila problemów trawiennych. Jest kilka produktów, których powinieneś unikać w diecie szczeniaka. Nie podawaj swojemu pupilowi surowego mięsa, które może w tak młodym wieku doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Jeśli chcesz dodać świeże mięso do diety swojego szczeniaka, najpierw starannie je ugotuj. Unikaj przypraw i soli. Jeżeli decydujesz się na dokarmianie psa resztkami ze stołu pamiętaj, by nie przekraczały one 10% całkowitej energii w diecie Twojego szczeniaka. Nie podawaj szczeniakowi kości i ości, które mogą uszkodzić wyżynające się zęby lub utkwić w przełyku. Oczywiście nie sięgaj też po takie produkty, jak czekolada, cebula, rodzynki, orzechy i cytrusy, gdyż wszystkie z powyższych mogą być toksyczne dla Twojego psa. 

Dieta na miarę potrzeb 

Okres wzrostu szczenięcia różni się ze względu na rasę i wielkość psa. U niektórych czworonogów dobiega on końca w pierwszym roku życia, jednak pewne rasy psów pełną dojrzałość płciową osiągają w wieku nawet 3 lat. Konieczny jest wybór karmy dopasowanej do rozmiarów Twojego pupila. Karmy dla psów ras małych są dostosowane do ich mniejszych i słabszych szczęk oraz wysokiego zapotrzebowania energetycznego. Dieta dla szczeniąt ras psów dużych i olbrzymich wzbogacona o glukozaminę i chondroitynę wesprze prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stawów. Na rynku znajdziesz rozmaite rodzaje karm dla szczeniąt, które idealnie wpiszą się w indywidualne potrzeby szczeniąt ras małych, średnich bądź olbrzymich. Pamiętaj, że jeśli Twój pies osiąga pełną dojrzałość płciową później, niż w pierwszym roku swojego życia, zmianę diety z karmy dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych należy przeprowadzić po konsultacji z lekarzem weterynarii swojego psa lub z przedstawicielem Husse.

 Kiedy i jak zmienić karmę? 

Do 12. miesiąca życia szczenięta należy karmić formułą przeznaczoną dla szczeniąt. Po ukończeniu roku możesz zmienić karmę swojego pupila na jedzenie dla psów dorosłych, które będzie lepiej dopasowane do jego potrzeb. Jednak nigdy nie zmieniaj karmy swojego psa z dnia na dzień. Układ pokarmowy potrzebuje czasu na dostosowanie się do nowego pożywienia. Dzięki okresowi przejściowemu, w którym dotychczasową karmę mieszamy z tą nową, pies ma czas na oswojenie się z nowym jedzeniem, co pozwoli uniknąć rozmaitych problemów żołądkowych. Przez pierwsze dwa dni podawaj mieszankę w proporcjach ¾ obecnej karmy i ¼ nowej karmy. Kolejne dwa dni podaj mieszankę składającą się z ½ dotychczasowej karmy i ½ nowej karmy. Po tym czasie podaj psu mieszankę złożoną z ¼ starej karmy i ¾ nowej karmy. Cały okres przejściowy powinien trwać 6 dni. Po upływie tygodnia możesz już podawać pupilowi wyłącznie nową karmę. 

Inne produkty dla szczeniąt:

102,00 zł

Bestseller

SKAL miska dla psa spowalniająca jedzenie S

Wydłuż czas spożywania posiłku

44,00 zł

Bestseller

34,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.