Żywienie szczeniąt - zdrowa dieta to podstawa!
Szczenięta
W pierwszym roku życia szczenięta rozwijają się bardzo dynamicznie. Zachodzą zauważalne zmiany w ich budowie fizycznej, uczą się wielu niezbędnych umiejętności i kształtują swoją psychikę. Pierwsze miesiące życia szczeniaka to kluczowy okres dla jego dobrego samopoczucia i zdrowia w dalszych latach. Fundamentem właściwego rozwoju Twojego szczeniaka jest żywienie szczeniaka dopasowane do wszystkich potrzeb Twojego pupila.
Jak karmić szczeniaka?
Bardzo małe szczenięta mają ogromne zapotrzebowanie na karmę. Pełne energii psiaczki szybko spalą przyswajane za dnia kalorie, co nie znaczy, że równie szybko powinny przyswoić dzienną porcję karmy. Układ trawienny szczeniąt nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, a ich żołądki są małe i delikatne. Dlatego też zalecaną dzienną dawkę karmy należy im podać w kilku mniejszych posiłkach. Na każdym opakowaniu naszej karmy znajduje się tabela żywienia szczeniaka, która ułatwi Ci dobranie odpowiedniej wielkości porcji. Pamiętaj, że podawanie większej dawki karmy nie przyspieszy wzrostu Twojego pupila. Przekarmianie u szczeniąt może prowadzić do złych nawyków żywieniowych, przez które Twój pupil będzie przybierał na wadze. Nie zapominaj, że potrzeby żywieniowe szczeniąt znacznie różnią się od potrzeb psów dorosłych. Szczeniak nadal rośnie i rozwija się, dlatego żywienie szczeniaka wymaga właściwej formuły wzbogaconej o odpowiednie witaminy i minerały, które wesprą zdrowe i mocne kości oraz zęby.
Ile posiłków dziennie powinien jeść szczeniak?
Zacznij od 6 posiłków dziennie i wraz ze wzrostem swojego psa zmniejszaj ilość posiłków. Pamiętaj, że szczeniaki rozwijają się bardzo szybko, dlatego karmienie szczeniaka 8 tygodniowego będzie wyglądało zupełnie inaczej, niż żywienie szczeniąt odrobinę starszych. Młode psy potrzebują lekkostrawnej diety, która nie podrażni ich wrażliwego układu pokarmowego, który na tym etapie życia nadal się rozwija. Niezmiernie istotne jest wsparcie zdrowego wzrostu i rozwoju, dlatego w karmie muszą znaleźć się niezbędne składniki, jak fosfor, wapń czy komplet witamin. Gdy Twój szczeniak zaczyna rosnąć, powoli zmniejszaj ilość posiłków w ciągu dnia. Karmienie szczeniaka 6 tygodniowego nie wymaga już dzielenia dziennej dawki karmy na 6 posiłków. Możesz spokojnie podać szczeniakowi 5 posiłków o stałych porach w ciągu dnia. By przygotować psa na zmniejszenie ilości posiłków, stopniowo wydłużaj przerwy między posiłkami. Im szczeniak robi się starszy, tym mniej posiłków w ciągu dnia potrzebuje. Karmienie szczeniaka 3 miesięcznego z powodzeniem możesz oprzeć o trzy posiłki w ciągu dnia. Dorosłe psy powinny otrzymywać dzienną porcję karmy w 2 posiłkach. Wyznacz stałe pory na posiłki dla swojego pupila i nie zostawiaj wystawionej miski z karmą na długo (maksymalnie 30 minut). Jeżeli szczeniak nie chce jeść, schowaj miskę z jedzeniem i spróbuj podać posiłek za kilka minut.
Valp Maxi - karma sucha dla szczeniąt ras dużych
Valp Mini - karma sucha dla szczeniąt ras małych
Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych
Idealne miejsce do karmienia szczeniaka
Odpowiednia karma dla szczeniąt
Czy zawsze tylko sucha karma?
Czym nie karmić szczeniaka?
Układ pokarmowy szczeniąt nie jest w pełni ukształtowany, co czyni go delikatnym i wrażliwym. Żywienie szczeniaka musi być oparte o delikatną, odpowiednią dla szczeniąt karmę, która nie wywoła u Twojego pupila problemów trawiennych. Jest kilka produktów, których powinieneś unikać w diecie szczeniaka. Nie podawaj swojemu pupilowi surowego mięsa, które może w tak młodym wieku doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Jeśli chcesz dodać świeże mięso do diety swojego szczeniaka, najpierw starannie je ugotuj. Unikaj przypraw i soli. Jeżeli decydujesz się na dokarmianie psa resztkami ze stołu pamiętaj, by nie przekraczały one 10% całkowitej energii w diecie Twojego szczeniaka. Nie podawaj szczeniakowi kości i ości, które mogą uszkodzić wyżynające się zęby lub utkwić w przełyku. Oczywiście nie sięgaj też po takie produkty, jak czekolada, cebula, rodzynki, orzechy i cytrusy, gdyż wszystkie z powyższych mogą być toksyczne dla Twojego psa.
Dieta na miarę potrzeb
Okres wzrostu szczenięcia różni się ze względu na rasę i wielkość psa. U niektórych czworonogów dobiega on końca w pierwszym roku życia, jednak pewne rasy psów pełną dojrzałość płciową osiągają w wieku nawet 3 lat. Konieczny jest wybór karmy dopasowanej do rozmiarów Twojego pupila. Karmy dla psów ras małych są dostosowane do ich mniejszych i słabszych szczęk oraz wysokiego zapotrzebowania energetycznego. Dieta dla szczeniąt ras psów dużych i olbrzymich wzbogacona o glukozaminę i chondroitynę wesprze prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stawów. Na rynku znajdziesz rozmaite rodzaje karm dla szczeniąt, które idealnie wpiszą się w indywidualne potrzeby szczeniąt ras małych, średnich bądź olbrzymich. Pamiętaj, że jeśli Twój pies osiąga pełną dojrzałość płciową później, niż w pierwszym roku swojego życia, zmianę diety z karmy dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych należy przeprowadzić po konsultacji z lekarzem weterynarii swojego psa lub z przedstawicielem Husse.
Kiedy i jak zmienić karmę?
Do 12. miesiąca życia szczenięta należy karmić formułą przeznaczoną dla szczeniąt. Po ukończeniu roku możesz zmienić karmę swojego pupila na jedzenie dla psów dorosłych, które będzie lepiej dopasowane do jego potrzeb. Jednak nigdy nie zmieniaj karmy swojego psa z dnia na dzień. Układ pokarmowy potrzebuje czasu na dostosowanie się do nowego pożywienia. Dzięki okresowi przejściowemu, w którym dotychczasową karmę mieszamy z tą nową, pies ma czas na oswojenie się z nowym jedzeniem, co pozwoli uniknąć rozmaitych problemów żołądkowych. Przez pierwsze dwa dni podawaj mieszankę w proporcjach ¾ obecnej karmy i ¼ nowej karmy. Kolejne dwa dni podaj mieszankę składającą się z ½ dotychczasowej karmy i ½ nowej karmy. Po tym czasie podaj psu mieszankę złożoną z ¼ starej karmy i ¾ nowej karmy. Cały okres przejściowy powinien trwać 6 dni. Po upływie tygodnia możesz już podawać pupilowi wyłącznie nową karmę.