Bezzbożowe karmy dla kota - dieta inspirowana dziko żyjącymi kotami
Z natury mięsożerne koty mogą obyć się bez zbóż w swojej diecie. Dziko żyjące koty od wieków żywią się wyłącznie mięsem upolowanych ofiar, dlatego wielu dietetyków uważa, że zboża są zupełnie zbędne w kociej diecie. W kocim pokarmie najważniejsze jest białko i to właśnie jego nie może zabraknąć w posiłkach domowego mruczka. Bezzbożowe karmy dla kota to dieta inspirowana naturą i najbliższa temu, do czego koty są najlepiej przystosowane. Dzikiego kota nikt nie przyłapie na pobjadaniu kłosów zboża - nie jest to składnik odżywczy, którego organizm kotów potrzebuje. Czasem do pyszczka kota może trafić trawa, ale zwykle jest to remedium na problemy trawienne, które pozwala zwierzakowi pozbyć się treści żołądkowej. Układ pokarmowy kota jest bardzo wrażliwy, dlatego dobór jak najlepszej diety jest niezmiernie istotny dla utrzymania czworonoga w doskonałej formie i zdrowiu. Czemu karmy bezzbożowe dla kota są tak dobrym wyborem?
Czym karmy bezzbożowe dla kota różnią się od innych?
Karmy bezzbożowe dla kotów to dieta bogata w białko pochodzenia zwierzęcego. Mięso jest najbardziej istotną składową w kociej diecie, bez znaczenia, czy mowa o kotach dzikożyjących, czy rasowych, domowych kanapowców. Wysoka zawartość białka w pokarmie sprawia, że już mniejsza porcja karmy bez dodatku zbóż i glutenu dostarcza Twojemu kotu odpowiednią ilość energii w ciągu dnia. Jeżeli zmieniasz dietę swojego kota z karmy z zawartością zbóż na formułę bezzbożową, koniecznie sprawdź rekomendowaną dzienną porcję na opakowaniu karmy. Przekramianie kota może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości u pupila. Jeżeli nie masz pewności, jaką porcję karmy Twój kot powinien przyjmować każdego dnia, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Na podstawie masy ciała, poziomu aktywności oraz ogólnej kondycji Twojego mruczka lekarz oceni, jaka porcja jedzenia będzie najbardziej odpowiednia. Pamiętaj też o stopniowej zmianie pokarmu zwierzaka.
Jak wprowadzić karmę bezzbożową do diety kota?
Zmiana diety kota nie może wydarzyć się z dnia na dzień. Wprowadzając jakiekolwiek zmiany w żywieniu kota, koniecznie trzeba zachować 7-dniowy okres przejściowy. Dlaczego zmiana karmy powinna zachodzić stopniowo? Delikatny układ pokarmowy Twojego mruczka potrzebuje czasu do przyzwyczajenia się do innego składu karmy. To szczególnie ważne w momencie dosyć znacznych zmian w diecie (jak choćby eliminowanie z niej konkretnego składnika, w tym wypadku zbóż). Dlatego kiedy decydujesz się na zmianę karmy, zrób to stopniowo i powoli. Możesz nawet rozpisać sobie dokładny plan karmienia na cały tydzień, żeby pilnować odpowiednich proporcji karmy w posiłkach. Przez okres 7 dni mieszaj dotychczasową karmę kota z nową, bezzbożową formułą. Zacznij od drobnej porcji nowego pokarmu dodanej do normalnego posiłku, najlepiej w proporcjach ¼ nowej karmy wymieszana z ¾ dotychczasowej. Takie posiłki podawaj przez pierwsze 2 dni w tygodniu okresu przejściowego. Później wymieszaj ze sobą obie karmy w proporcjach 1:1. Po około 4-5 dniach takiej diety możesz podawać już posiłki, które składają się głównie z nowej karmy z drobnym, około 25 procentowym dodatkiem dotychczasowego jedzenia. Siódmego dnia możesz swojemu kotu podać już posiłek składający się wyłącznie z nowego rodzaju karmy. Taki okres przejściowy to moment, w którym układ pokarmowy kota stopniowo oswaja się z nowymi składnikami odżywczymi w posiłku, dzięki czemu znacznie zmniejszasz ryzyko wystąpienia problemów trawiennych.
Dla jakiego kota karma bez zbóż?
Choć karmy bezzbożowe dla kotów mają zazwyczaj określoną grupę odbiorców, wcale nie oznacza to, że nie możesz zdecydować się na dietę bez zbóż i glutenu dla zdrowego mruczka w kwiecie wieku. Wielu opiekunów kotów eliminuje zboża i gluten z posiłków swoich podopiecznych, gdyż nie są one niezbędne w kociej diecie. Zatem jeśli chcesz zmienić dietę swojego kota na coś, co bardziej przypomina żywienie dziko żyjących kotów, bez obaw możesz sięgnąć po bezzbożowe karmy dla kota. Jednak to nie jedyne przypadki, kiedy warto sięgnąć po karmę bezzbożową. Formuły bez zawartości zbóż i glutenu sprawdzą się szczególnie u kotów z alergiami pokarmowymi. Zboża zaliczają się do grupy popularnych alergenów. Alergia pokarmowa u mruczka może objawiać się zaczerwienieniem skóry, świądem, łzawieniem oczu czy dolegliwościami trawiennymi. W takich sytuacjach warto stosować dietę eliminacyjną, czyli pokarm wolny od popularnych alergenów. Na karmy bezzbożowe dla kotów mogą zdecydować się także właściciele mruczków z wrażliwym układem pokarmowym, bo przecież bezzbożowe karmy dla kota to nie tylko pokarm dla alergików. Formuły bez zbóż i glutenu są lekkostrawne i sprawdzą się u każdego kota o wrażliwym żołądku. Karmy bezzbożowe dla kotów zapewniają mruczkom żywienie najbardziej zbliżone i odpowiadające jego naturze. Krótki układ pokarmowy kota jest przystosowany do trawienia pokarmu bogatego w białko i zawierającego jak najmniej węglowodanów, które mogą przez długi czas zalegać w przewodzie pokarmowym.
Zalety bezzbożowej karmy
Niska zawartość węglowodanów ułatwi kontrolę wagi pupila, a wysoka zawartość białka pomoże utrzymać właściwą masę mięśniową. Dodatkowo niskowęglowodanowa dieta jest łatwostrawna i bardzo zdrowa ze względu na niski indeks glikemiczny. Starannie wyselekcjonowane składniki karmy czynią z niej dietę doskonałą dla kotów z wrażliwym układem pokarmowym. Bogata w tłuszcze dieta dostarczy kotu odpowiednią ilość energii każdego dnia, a kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, wpłyną na dobrą kondycję skóry i sierści. Dodatek lecytyny i l-karnityny przyspiesza proces trawienia tłuszczu w jelitach. Wzbogacone fruktooligosacharydami karmy bezzbożowe zadbają o utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej żołądka, znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia problemów trawiennych.
Szwedzka jakość dla Twojego pupila