Kiedy zaczyna się psia starość?
Psy potrafią dożyć nawet do dwudziestu lat. Długość życia psa w dużym stopniu zależna jest jednak od rasy, a w szczególności od wielkości psa. Małe psy żyją zwykle dłużej, niż psy dużych ras. Dlatego też u psów ras małych za początek starości uznaje się przekroczenie progu 10 lat, u większych psów o podeszłym wieku można mówić już w wieku 7-8 lat. Oczywiście starzenie się to u psów kwestia bardzo indywidualna, na którą wpływ ma tryb życia, uwarunkowania genetyczne oraz dieta pupila.
Jak karmić starszego psa?
Poza zmianą rodzaju karmy, który podajesz pupilowi, w jego diecie nie powinny zajść zbyt drastyczne zmiany. Nie musisz zmieniać pory ani ilości podawanych w ciągu dnia posiłków. Skup się na dobraniu odpowiedniej karmy i przestrzegaj zalecanej dziennej porcji. Nigdy nie zmieniaj karmy swojego psa z dnia na dzień. Układ trawienny psów starszych może być bardzo wrażliwy i nagła zmiana składu diety może skutkować całym wachlarzem problemów trawiennych. Wprowadź nowy rodzaj pokarmu stopniowo, początkowo mieszając ją z dotychczasową karmą swojego pupila.
Najlepsza karma dla psa seniora - jak ją wybrać?
Z wiekiem Twój pies może stać się mniej aktywny, niż do tej pory, dlatego konieczna jest zmiana jego dotychczasowej diety. Karma dla psów seniorów to pokarm o obniżonej zawartości tłuszczu, którego nadmiar w diecie mniej aktywnego, starszego psa może prowadzić do odkładania się zbędnych kilogramów. Zwracaj szczególną uwagę na skład - karma dla seniorów powinna być bogata w błonnik, który zapewni psu uczucie sytości na dłużej. Dodatek lecytyny w karmie dla seniora przyspiesza proces spalania tłuszczu, co dodatkowo ułatwia utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Nadwaga i otyłość u psów starszych to zagrożenie dla zdrowia stawów Twojego psiego seniora. U psów starszych często występują problemy ze stawami, które przy dodatkowym obciążeniu spowodowanym zwiększoną masą ciała mogą stać się jeszcze bardziej uciążliwe. Dobra karma dla psa seniora powinna wspomagać zdrowie i kondycję stawów pupila, dlatego szukaj w składzie pokarmu glukozaminy i chondroityny, które będą wspomagać prawidłowe funkcjonowanie stawów Twojego pupila każdego dnia. Karma dla starych psów powinna być odpowiednio zbilansowana pod względem poziomu fosforu i wapnia, które gwarantują mocne kości i zdrowe zęby. Seniorzy mogą cierpieć na rozmaite dolegliwości żołądkowe i trawienne, dlatego karma dla psa starszego powstaje z najwyższej jakości składników, jest lekkostrawna i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Karma dla psów seniorów powinna być dodatkowo wzbogacona o taurynę - aminokwas, który wzmacnia siłę skurczu mięśnia sercowego, tym samym poprawiając jego pracę.
Czy sucha karma dla psa seniora to dobry wybór?
Proces starzenia każdego psa przebiega inaczej - wpływ ma tutaj tryb życia pupila, jego warunki mieszkaniowe, predyspozycje genetyczne, a nawet dieta. Nie ma jasnych zasad, mówiących, że sucha karma dla psa seniora to zły wybór. Jednak pamiętaj, by w tym okresie życia Twojego pupila zwrócić szczególną uwagę na jego zachowanie oraz nawyki żywieniowe. Jedzenie suche to dobra karma dla psów seniorów, pod warunkiem, że zwierzak nie ma problemów z uzębieniem. Być może z wiekiem zęby i dziąsła Twojego pupila zrobią się bardziej wrażliwe lub zaczną pobolewać, przez co sucha karma może przestać się sprawdzać. Kiedy Twój pies wchodzi w wiek geriatryczny staraj się częściej obserwować go podczas jedzenia. Jeśli zauważysz, że pies nie zjada swojej porcji karmy lub odchodzi od miski, choć nawet nie tknął jedzenia, spróbuj wprowadzić inny rodzaj pokarmu do jego diety. Karma dla seniorów musi być nie tylko odżywcza, ale i łatwa oraz przyjemna do spożycia, nawet jeśli Twój pies zaczyna mieć problemy z uzębieniem. Jeżeli rezygnujesz z podawania suchej karmy pamiętaj, by regularnie sprawdzać stan zębów oraz higienę jamy ustnej - sucha karma dla psa seniora wspiera mechaniczne czyszczenie zębów, zatem jeśli z niej zupełnie rezygnujesz, nie zapomnij zastąpić jej regularnym szczotkowaniem.
Szwedzka jakość dla Twojego pupila