Jak oduczyć psa sikania w domu? Kompletny poradnik
Nauka Wychowanie
Załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych poza gniazdem jest dla psów całkowicie naturalnym zachowaniem. Jednak najczęściej za gniazdo Twój pies niestety uznaje wyłącznie swoje posłanie, a nie cały dom. Dlatego musisz nauczyć swojego pupila, że sikanie w domu nie jest zachowaniem pożądanym. Chcesz wiedzieć, jak nauczyć psa sikać na dworze i co zrobić, gdy pies często załatwia swoje potrzeby w domu?
Czemu pies załatwia się w domu?
Jak nauczyć psa sikać na dworze?
Najprostszym sposobem na nauczenie psa załatwiania swoich potrzeb poza domem jest wyprowadzanie zwierzaka na świeże powietrze zawsze wtedy, kiedy psy najczęściej oddają mocz. Zwykle psy muszą iść za potrzebą zaraz po przebudzeniu, tuż po tym, gdy zjedzą posiłek oraz po dowolnej aktywności fizycznej. Dlatego też naukę załatwiania się na zewnątrz możesz zacząć od wyprowadzania psa na dwór po każdej drzemce i posiłku. Na samym początku będziesz z pupilem wychodzić często, dlatego uzbrój się w cierpliwość i zawsze pamiętaj, by nagrodzić psa jego ulubionym psim przysmakiem, jeśli załatwi swoją potrzebę na dworze. Jako dodatkową formę nagrody oraz przyzwyczajania psa do załatwiania potrzeb na dworze można wykorzystywać podawanie suchej karmy dla psa podczas spacerów. Jest to szczególnie wskazane w wypadku szczeniąt, które początkowo odczuwają spory stres związany z przebywaniem na dworze. Karma dla szczeniąt bardzo skutecznie pomaga przełamywać ten opór. W wypadku starszego psa idealna będzie karma dla psa seniora.
Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa
Bravo - przysmaki bezglutenowe dla psa, miękkie
Podłoże psychologiczne
Jednak co w przypadku, kiedy pies nadal załatwia się w domu? Twój pies musi zrozumieć, że nie tylko jego posłanie, ale i cały Wasz dom jest jego gniazdem, w którym nigdy nie powinien załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych. W takim razie jak oduczyć psa załatwiania się w domu? Przede wszystkim nigdy nie karć swojego psa za sikanie w domu. Nawet jeśli przyłapiesz psa na gorącym uczynku, karcenie nie jest dla psa jasnym i zrozumiałym sygnałem. Szczeniak może bowiem zrozumieć, że to nie sikanie w domu, a samo sikanie jest złe. W ten sposób możesz doprowadzić do sytuacji, gdzie pies boi się załatwiać przy Tobie swoje potrzeby fizjologiczne. W efekcie pies może mieć problem z wypróżnieniem nawet podczas spaceru. Gdy pies załatwia się w domu zawsze pamiętaj, by dokładnie posprzątać miejsce, w którym załatwił się pupil. Zapach psiego moczu może dodatkowo zachęcać pupila do załatwiania się w domu.
Maty to rozwiązanie krótkookresowe
Często w przypadku, gdy zwierzak załatwia swoje potrzeby w domu, właściciele czworonogów decydują się na stosowanie mat. Choć początkowo mogą bardzo pomóc i ochronić podłogę (szczególnie drewniany parkiet czy panele) przed psim moczem, to stosowanie ich przez dłuższy czas może prowadzić do utrwalania złego nawyku sikania w domu. Maty ochronne to świetny sposób na zminimalizowanie bałaganu w domu, kiedy szczeniak dopiero uczy się, jak zachować czystość. Pamiętaj jednak, by nie uczyć psa, że sikanie na matę jest pożądanym zachowaniem. Maty to jedynie tymczasowe rozwiązanie - nadal musisz przyzwyczaić pupila do załatwiania potrzeb na zewnątrz, co wiąże się z częstym wychodzeniem z psem na spacer.
Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu?
Karanie to nie rozwiązanie
Naturalną reakcją, gdy pies robi coś złego, jest karcenie pupila. Jednak w przypadku oddawania moczu tam, gdzie nie trzeba, to najgorsze, co można zrobić. Nigdy nie karć swojego psa, jeśli nasika w domu. Technika wkładania pyszczka pupila w odchody również nie przynosi żadnych skutków. Jeżeli Twój pies załatwi się w domu, nie podnoś na niego głosu ani go nie karć. Szybko posprzątaj miejsce, w którym załatwił się pies, koniecznie je zdezynfekuj tak, by pozbyć się zapachu. Nie ignoruj też przypadków, kiedy pies załatwia się w domu. Obserwuj swojego zwierzaka dokładnie i wypatruj sygnałów - pies, który chce się załatwić będzie kręcił się w miejscu, może pojękiwać i popiskiwać. Jeśli zauważysz, że Twój pies zachowuje się w ten sposób, niezwłocznie wyprowadź go na zewnątrz. Pamiętaj też o porach, kiedy pies najczęściej musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Ten moment przypada zwykle zaraz po przebudzeniu, po posiłku oraz po aktywności fizycznej - wyprowadzenie go wtedy na spacer może zniwelować problem oddawania moczu w domu.