Karma hipoalergiczna dla psa - co to takiego?
Karma hipoalergiczna to specjalna dieta opracowana z myślą o psach cierpiących na rozmaite alergie pokarmowe. Karma dla psa alergika jest wolna od popularnych alergenów i można stosować ją zarówno w przypadku psów z nadwrażliwościami pokarmowymi lub uczuleniem na konkretny składnik diety. Karma hipoalergiczna sprawdza się doskonale w przypadku psów o cierpiących na rozmaite problemy żołądkowe i jelitowe, a nawet skórne. W składzie karmy hipoalergicznej nie znajdziesz popularnych źródeł białka, takich jak kurczak czy wołowina. Karmy hipoalergiczne dla psa nie zawierają zbóż i są doskonałą podstawą diety eliminacyjnej. To świetna karma dla alergika, kiedy chcesz zadbać o komfort i zbilansowane żywienie swojego pupila.
Kiedy stosować karmy hipoalergiczne dla psów?
Jest kilka przypadków, w których stosowanie hipoalergicznej karmy jest wskazane, to jednak nie wyklucza podawania tego rodzaju karmy w innych przypadkach. Na dietę hipoalergiczną dla psa możesz zdecydować się jeśli opiekujesz się psem rasy podatnej na alergie pokarmowe czy wszelkie nadwrażliwości. Hipoalergiczna karma dla psa to doskonała dieta dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym. Karma dla psa alergika sprawdza się doskonale u psów starszych, z problemami trawiennymi, ale w trosce o układ pokarmowy swojego psa możesz podawać ją każdemu pupilowi. Zwróć tylko uwagę na to, by taka karma dla alergika spełniała inne potrzeby Twojego czworonoga, tj. zapewniała mu odpowiedni poziom energii i niezbędnych składników odżywczych.
Nadwrażliwość pokarmowa
Za nadwrażliwość pokarmową, inaczej zwaną również nietolerancją pokarmową, uznaje się każdą nietypową reakcję na pożywienie. Pierwszym objawem nietolerancji pokarmowej u psa jest zwykle świąd i zmiany skórne. Nadwrażliwość pokarmowa może tyczyć się jednego konkretnego składnika w diecie psa, przykładowo źródła białka, lub całej grupy składników, jak choćby zbóż. Najprostszym sposobem na zwalczanie nietolerancji pokarmowej jest zmiana diety pupila. Zacznij od wprowadzenia pokarmu opartego o nowe źródło białka, którego Twój pies do tej pory nie jadł. Karmy hipoalergiczne dla psa zwykle zawierają jagnięcinę w składzie. Karma dla alergika nie zawiera popularnych źródeł białka, które są zwykle odpowiedzialne za alergie pokarmowe u czworonogów. Jeżeli objawy nietolerancji nie ustąpią, konieczne będzie wprowadzenie diety eliminacyjnej.
Alergia pokarmowa u psa
Alergia pokarmowa u psa rozwija się zazwyczaj w wyniku nadwrażliwości organizmu na jakiś składnik pokarmowy, najczęściej białko pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Niewłaściwie dobrane jedzenie dla alergika, choć zaspokaja jego podstawowe potrzeby, jest też źródłem znacznego dyskomfortu. Jednym z pierwszych objawów alergii u psów jest świąd, można zaobserwować też zmiany na uszach - skóra może stać się zaczerwieniona, zwiększa się również wydzielanie woskowiny. Jeżeli zauważysz u swojego pupila jakiekolwiek objawy świadczące o alergii pokarmowej, koniecznie zmień dietę swojego pupila. Karma hipoalergiczna dla psa z alergią pokarmową będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie zawiera popularnych alergenów i jej skład bazuje na innym źródle białka zwierzęcego, najczęściej na jagnięcinie. U niektórych ras psów, takich jak mopsy, buldogi, labradory czy golden retrievery, alergie pokarmowe mogą występować znacznie częściej, niż u psów innych ras. Dla takich czworonogów karma dla psa alergika będzie idealnym rozwiązaniem, nawet gdy nie wystąpiły jeszcze objawy alergii pokarmowej. Pewne rasy psów są predysponowane do wystąpienia alergii pokarmowych. Alergie ujawniają się najczęściej w pierwszym roku życia psa, mogą zanikać z wiekiem, lub towarzyszyć Twojemu pupilowi przez całe życie.
Jaka karma dla psów z alergią skórną będzie najlepsza?
Dobra dieta odgrywa kluczową rolę w poprawie stanu zdrowia skóry psów cierpiących na alergię skórną. Formuła dla alergika pozbawiona popularnych źródeł białka i alergenów, takich jak zboża, może wpłynąć na poprawę stanu skóry Twojego pupila. Jeśli masz w domu czworonoga, który cierpi na alergię skórną, zmień jego dietę na karmę hipoalergiczną, która pomoże złagodzić podrażnienia.
Na czym polega dieta eliminacyjna?
U czworonogów uczulenie najczęściej dotyczy białka drobiowego, wołowego lub sojowego, które zwykle można znaleźć w składzie karmy. Żeby zidentyfikować, na co uczulony jest nasz pies, konieczne jest wprowadzenie dla alergika diety eliminacyjnej. Dieta polega na podaniu nowego źródła białka, którego zwierzak do tej pory nigdy nie jadł. Jeśli po wyeliminowaniu popularnych źródeł białka objawy alergii ustąpią, stosowanie karmy hipoalergicznej minimalizuje szansę nawrotu objawów alergii. Karma hipoalergiczna, w której jagnięcina jest głównym źródłem białka do minimum redukuje możliwość wystąpienia alergii pokarmowej. Karma dla psa alergika nie zawiera w składzie popularnych zbóź, które często wywołują alergie lub nietolerancje pokarmowe u psów. Wyższa zawartość energetyczna takiej karmy oznacza mniejsze porcje, a to dodatkowo zapobiega problemom żołądkowym. Dietę eliminacyjną stosuje się długo, tj. przez minimum 8 do 12 tygodni. Jej celem jest doprowadzenie do momentu, kiedy organizm psa reaguje wyłącznie na pokarm, który jest mu aktualnie podawany. Dzięki temu możesz stosować tzw. próby prowokacyjne, w których podajesz psu popularne alegeny, by sprawdzić które z nich wywołują jakąkolwiek reakcję.
Kiedy stosować dietę eliminacyjną?
Jeżeli chcesz określić, który składnik diety Twojego pupila wywołuje u niego reakcję pokarmową, konieczne będzie zastosowanie diety eliminacyjnej. Dieta eliminacyjna to długotrwały proces, który należy przeprowadzić na przestrzeni 8 do 12 tygodni. Przez ten czas karma hipoalergiczna powinna być podstawą diety Twojego pupila. Karma dla psa alergika to doskonała baza takiej diety, gdyż jest sformułowana bez użycia popularnych alergenów. Jeżeli po tym czasie ustąpią wszelkie objawy alergii czy nietolerancji pokarmowej, możesz spróbować na nowo wprowadzać popularne alergeny, oczywiście pojedynczo. Jeżeli zauważysz, że któryś z nich wywołuje reakcję alergiczną, wtedy wiesz dokładnie czego unikać w diecie swojego czworonoga.
Szwedzka jakość dla Twojego pupila