Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Border Collie

Wysoce inteligentny pies z dużym zapotrzebowaniem na wysiłek fizyczny.

Border Collie to średniej wielkości pies, hodowany wyłącznie jako pies pasterski. To rasa psów wysoce inteligentnych, niesamowicie energetycznych, ruchliwych i chętnych do pracy. 

icon

Rejon/kraj pochodzenia:

Wielka Brytania
icon

Klasyfikacja FCI:

Grupa 1, Sekcja 1, Owczarki
icon

Temperament:

wytrwały, inteligentny, energiczny, grzeczny, posłuszny, uważny
icon

Kolory:

biały i czarny, biały z czarnym i beżowym, biały i wątrobianym, rudym i beżowym, beżowy i biały
icon

Waga:

Pies: 14–20 kg, Suka: 12–19 kg
icon

Wysokość:

Pies: 48–56 cm, Suka: 46–53 cm
icon

Długość życia:

od 10 do 17 lat

Szczeniaki rasy border collie

Jako psy hodowane przez wzgląd na swoją inteligencję i posłuszeństwo, szczenięta rasy border collie rewelacyjnie radzą sobie z trening. Uważane za najbardziej inteligentną rasę psów, szczeniaki border collie potrzebują ćwiczeń umysłowych już od pierwszych dni. Wczesna socjalizacja, zarówno z ludźmi oraz zwierzętami, to ważny element treningu ze szczeniakiem border collie. Psy tej rasy uczą się bardzo szybko i bez trudu zapamiętują wszystkie komendy i zasady, których ich nauczysz. Border collie to rasa aktywnych psów, dlatego szczeniaki potrzebują odpowiedniej suchej karmy dla szczeniąt, która dostarczy im wszystkich niezbędnych do właściwego rozwoju składników odżywczych. Dla szczeniaków psów ras średnich karma Valp Plus to świetna podstawa ich diety.

Żywienie rasy border collie

W przypadku psów rasy border collie zapotrzebowanie na wysiłek fizyczny jest znacznie wyższe, niż w przypadku większości psów. To psy, które z łatwością spalają zjedzone kalorie, dlatego potrzebują suchej karmy dla psa o odpowiedniej zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów. Sucha karma Optimal z serii Super Premium to świetna podstawa diety dla ruchliwego psa border collie. Jeżeli szukasz formuły bezzbożowej, zarówno karma Opus Ocean oraz karma Opus Farm dostarczą Twojemu psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Możesz też pomyśleć o wymieszaniu suchej karmy z mokrą karmą dla psa. Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny. Przy wyborze diety dla swojego psa kieruj się jego indywidualnym poziomem aktywności fizycznej, kondycją zwierzaka oraz aktualną wagą ciała. Kontroluj wagę psa i dostosuj dzienną dawkę karmy, gdy zajdzie taka potrzeba. Zawsze pamiętaj, żeby stosować okres przejściowy, jeśli chcesz zmienić karmę swojego psa, by jego układ pokarmowy miał czas, aby dostosować się do nowego pożywienia.

Produkty rekomendowane dla psów rasy border collie:

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych

Karma Opus Ocean jest produktem bezzbożowym i bezglutenowym, odpowiednim dla psów cierpiących z powodu alergii i/lub wrażliwego przewodu pokarmowego.
grain_free
Bezzbożowy
mono_protein
Monoproteinowy
Karma idealna dla: Psów ras każdej wielkości
Białko: 38.0% (82% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 18.0%
Sprawdź

Valp Plus - karma sucha bez glutenu dla szczeniąt

Karma Valp Plus jest karmą bezglutenową polecaną dla szczeniaków z wrażliwym układem trawiennym i/lub nietolerancją glutenu. Jest bogata w błonnik roślinny, celulozę i babkę płesznik, które stymulują perystaltykę jelit i korzystnie wpływają na zdrowie. Zawarty w karmie klinoptylolit jest minerałem, który reguluje konsystencję stolca i usprawnia trawienie.
flora_stimuli
Pobudzenie flory bakteryjnej
wheat_gluten_free
Bezglutenowy/bezzbożowy
Karma idealna dla: Psów ras każdej wielkości
Białko: 29.0% (80% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 18.0%
Sprawdź

Opis rasy

Border collie to średnich rozmiarów rasa psów o średnio gęstej sierści, która występuje zwykle w umaszczeniu biało-czarnym. Border collie to psy o proporcjonalnej budowie, muskularnych ciałach i atletycznym wyglądzie.

Historia

W czasach Cesarstwa Rzymskiego przez lata przygotowywano się do podboju Anglii. Długoletnia obecność Rzymian na terenach Brytanii wpłynęła niemal na każdy aspekt tamtejszego życia, z hodowlą psów włącznie. Wraz z wojskami na wyspy brytyjskie sprowadzono bydło, a razem z nim - psy pasterskie. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego tereny Brytanii stały się atrakcyjnym celem dla kolejnych najeźdźców - Wikingów. Razem z nimi przybyły też ich psy pasterskie, mniejsze, zwinniejsze czworonogi w typie szpica. Wikingowie zaczęli krzyżować swoje psy z większymi psami pasterskimi, które sprowadzili jeszcze Rzymianie, co ostatecznie doprowadziło do wyhodowania zwinnego psa pasterskiego, znanego dzisiaj jako border collie. Po ponad stuletniej historii zwycięzstw w zawodach pasterskich border collie zostały uznane za najlepszą rasę psów pasterskich na całym świecie.

Wygląd

Border collie to psy średnich rozmiarów, o dwuwarstwowej sierści z twardym włosem okrywowym, czasem kręconym i miękkim podszerstkiem. Choć border collie spotyka się najczęściej w umaszczeniu biało-czarnym, u tej rasy psów można spotkać praktycznie każdy kolor sierści, jaki występuje u psów. Poza sierścią w kolorze białym i czarnym spotyka się również psy w kolorach: białym z czarnym i beżowym, białym i wątrobianym, rudym i beżowym oraz beżowym i białym. W niektórych przypadkach u psów rasy border collie może występować jednokolorowa sierść. Psy tej rasy mają oczy w kształcie migdałów, o wybitnie inteligentnym spojrzeniu. U psów border collie nie wyróżnia się konkretnego koloru oczu - tęczówka może być od niebieskiej, przez zieloną, do brązowej, spotyka się również psy o każdym oku innego koloru. Nawet w przypadku kształtu uszu zdarzają się u psów border collie odstępstwa - niektóre psy mają uszy stojące, u innych są zwisające, a niekiedy są tylko lekko oklapnięte na końcach.

Zachowanie

W przypadku charakteru psów rasy border collie nie ma tylu odstępstw, co w przypadku wyglądu. Psy tej rasy to niesamowicie inteligentne i bardzo aktywne zwierzęta. Jako rasa żywiołowa i rozrywkowa border collie niezbyt dobrze znoszą siedzenie w miejscu - znudzony border collie może podgryzać, szczekać, wiercić się oraz wykazywać wiele form niewłaściwych zachowań. Tę rasę psów uważa się wręcz za hiperaktywną, gdyż psy border collie zawsze wykazują potrzebę działania. Psy tej rasy potrzebują aktywności fizycznej oraz ćwiczeń umysłowych - bez nich mogą być sfrustrowane i rozdrażnione. Border collie to psy, które lubią rutynę i jakiekolwiek zmiany w dziennym harmonogramie mogą skutkować u nich złym zachowaniem.

Wymagania

Border collie mają zwiększone zapotrzebowanie na aktywność fizyczną oraz ćwiczenia umysłowe. Wywodzące się z psów pasterskich border collie czują się najlepiej, gdy mają do wykonania jakieś zadanie oraz mogą się porządnie wybiegać. Zapewnij swojemu niepracującemu psu odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń każdego dnia. Poza kilkoma chorobami genetycznymi, które mogą wystąpić u tej rasy, to psy wyjątkowo zdrowe i wytrzymałe. Warto jednak pamiętać, że jako rasa wywodząca się z psów pasterskich, border collie mają silną potrzebę zaganiania zwierząt a nawet ludzi, dlatego psy tej rasy sprawdzą się najlepiej w domu ze starszymi dziećmi.

Pielęgnacja

Border collie mają dwuwarstwową sierść. Włos okrywowy jest twardy, średniej długości, a podszerstek jest krótszy i miękki. Oba są gęste i odporne na zamoczenie. Włos okrywowy i podszerstek wymagają takiej samej pielęgnacji - wyczesania raz do dwóch razy w tygodniu w celu wyczesania nagromadzonych zabrudzeń oraz zmniejszenia ryzyka powstania kołtunów za pomocą dedykowanych akcesoriów do pielęgnacji sierści. W okresie linienia najlepiej czesać border collie codziennie. Regularnie przycinaj pazury psa za pomocą obcinarki do pazurów, gdyż zbyt długie mogą sprawiać ból. Psów rasy Border Collie nie trzeba kąpać zbyt często, jedynie gdy pies się zabrudzi lub nieprzyjemnie pachnie i polecamy korzystanie z dedykowanych środków do pielęgnacji sierści. Zbyt częste kąpiele mogą przesuszać sierść psa, która w efekcie może stracić swoją wodoodporność.

Polecane produkty dla border collie:

319,00 zł

267,00 zł

Bestseller

314,00 zł

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Bestseller

14,00 zł

26,00 zł

17,00 zł

57,00 zł

Bestseller

63,00 zł

Nie masz pewności czego potrzebujesz?

Skorzystaj z naszego wirtualnego asystenta lub spytaj lokalnego przedstawiciela Husse o najlepszą dietę dla Twojego pupila.

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.