Czemu odpowiednia karma dla kociąt ma znaczenie?
W pierwszym roku życia kocięta przechodzą okres dynamicznego rozwoju. Dieta, która odpowiada na wszystkie ich szczególne potrzeby jest niezmiernie istotnym elementem prawidłowego wzrostu i dojrzewania. Specjalna karma dla kociąt to formuła, którą należy podawać przez pierwsze 12 miesięcy życia kota. Odpowiednio dobrana ilość białka, tłuszczu i węglowodanów w diecie wspomaga prawidłowy wzrost i rozwój kociąt. Karma dla małych kotów jest wzbogacona o fosfor i wapń i zapewnia kociętom mocne kości i zdrowe zęby. Dodatek tauryny w karmie dla kociąt zapewni im zdrowe serce i wzrok na długie lata. Karma dla kociąt jest też zwykle dostosowana do mniejszych szczęk młodych kotów - sucha karma ma widocznie mniejsze krokiety, natomiast karma mokra często jest w postaci musu lub bardzo mocno rozdrobnionych kawałków w sosie. Karmiąc kocięta właściwie zbilansowaną formułą stworzoną specjalnie z myślą o ich potrzebach nie musisz martwić się o dodatkową suplementację, o ile weterynarz nie zaleci inaczej.
Mokra czy sucha karma dla kociąt?
Zastanawiasz się, jaka karma dla młodych kotów będzie najlepsza? Mokra karma dla kociąt psuje się dosyć szybko w temperaturze pokojowej, dlatego jeśli kociak nie je, schowaj miskę i spróbuj podać posiłek ponownie za kilka minut. Sucha karma dla kociąt jest bardzo łatwa w przechowywaniu i higieniczna w podawaniu. Chrupkie krokiety karmy suchej wspomagają też mechaniczne czyszczenie zębów kociąt, co w znacznym stopniu redukuje kamień nazębny u mruczków. Niezależnie od tego, na jaką karmę się zdecydujesz, zapewnij swojemu kociakowi dostęp do świeżej wody.
Kocięta mają swoje upodobania
Pamiętaj, że nawet najlepsza karma dla kociąt nie musi przypasować Twojemu zwierzakowi. Kocięta to kapryśne stworzenia, a do tego każdy mały kot ma inne preferencje. Każdy kot może być przyzwyczajony do innego rodzaju jedzenia. Wszystko zależy od tego, jaką karmę kocięta dostawały u hodowcy lub w schronisku. Żeby ułatwić kociakowi proces oswajania się z nowym otoczeniem, postaraj się podawać mu ten sam rodzaj karmy, którym był karmiony do tej pory. Oczywiście zawsze możesz zmienić dietę swojego kociaka, pamiętaj tylko, by robić to stopniowo. Koty, szczególnie te najmłodsze, mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy. Każda, nawet drobna zmiana w ich diecie może prowadzić do rozmaitych dolegliwości trawiennych, które w przypadku kociąt mogą skończyć się nawet poważnym odwodnieniem organizmu. By uchronić kociaka przed wszelkimi problemami żołądkowymi zastosuj okres przejściowy, w którym będziesz mieszać jego dotychczasową karmę z nowym pożywieniem.
Jak karmić kocięta?
Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kociąt znacznie przewyższa to u kotów dorosłych, jednak kocięta nie mają w pełni rozwiniętego układu pokarmowego. Dzienną dawkę karmy należy podzielić na kilka mniejszych posiłków - zacznij od 6 posiłków dziennie i stopniowo zmniejszaj ich ilość, tym samym zwiększając w nich porcję podawanej karmy. Jeżeli kociak nie zje posiłku od razu, nie zostawiaj miski na dłużej niż 30 minut. Pamiętaj, że chociaż kocięta są pełne energii i bardzo aktywne za dnia, nigdy nie należy ich przekarmiać. Sprawdź zalecaną dzienną dawkę karmy na opakowaniu producenta lub skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii, który dobierze właściwą dawkę karmy do wagi Twojego kociaka.
Szwedzka jakość dla Twojego pupila