Kiedy kot ma nadwagę, a kiedy jest otyły?
O nadwadze u kotów mówimy, jeśli masa ciała zwierzaka przekracza o 15% tę prawidłową. Żebra kota z nadwagą są wyczuwalne dopiero przy lekkim uścisku. Patrząc na sylwetkę kota z boku brzuch będzie rysował się na tym samym poziomie, lub nieco niżej, niż linia żeber. Gdy natomiast spojrzymy na kota z góry, od strony grzebiu, można zauważyć, że odcinek ciała za klatką piersiową jest od niej odrobinę szerszy. Otyłość u kotów to stan, gdy masa ciała przekracza prawidłową o ponad 30%. Żebra kota otyłego będą wyczuwalne dopiero po silniejszym ucisku lub niemal w ogóle niewyczuwalne. Brzuch otyłego kota widzianego z profilu rysuje się na tyle nisko, że skraca kończyny mruczka. Nadwaga to moment, w którym wagę kota możesz poprawić jeszcze karmą dla kotów z nadwagą, w przypadku otyłości potrzebna będzie już pomoc weterynarza.
Skąd bierze się nadwaga u kota?
Jest co najmniej kilka powodów nadwagi i otyłości u kotów domowych. U mruczków z niepohamowanym apetytem wystarczy już stały dostęp do pokarmu, żeby waga zwierzaka zaczęła stopniowo wykraczać ponad normę. Problem nadwagi bardzo częśto dotyka koty po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Zapotrzebowanie energetyczne kotów poddanych zabiegowi spada o 30%, choć ich apetyt pozostaje taki sam, a nawet i wzrasta. Podjadanie nadmiarowych porcji jedzenia może pojawiać się w domach, gdzie mieszka więcej zwierząt. Czasem sięganie po dodatkowe porcje jedzenia może być reakcją zwierzaka na stres, zmiany w jego otoczeniu lub nieobecność opiekuna.
Dlaczego nadwaga u kotów jest tak niebezpieczna?
Nadwaga i otyłość to jedne z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u kotów domowych. Szacuje się, że nawet ponad 60% kotów domowych na świecie ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Kocie miski po brzegi wypełnione są karmą, a dodatkowo co chwilę do pyszczka kota wpada jakiś smaczek albo surowe mięso z deski do krojenia, gdy szykujemy obiad. Stały dostęp do pokarmu czy przekarmianie kotów nie jest oznaką troski o zwierzęta - żeby zadbać o ich dobre samopoczucie konieczne jest utrzymanie prawidłowej wagi. Koty z nadwagą narażone są na cały szereg problemów ze zdrowiem. U kotów, których masa ciała przekracza normę znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca i otłuszczenia narządów wewnętrznych. Nadwaga u kotów może prowadzić również do problemów ze stawami, obniżenia komfortu i skrócenia życia Twojego kota.
Jak odchudzić kota z nadwagą?
Odchudzanie kota może być trudnym i długim procesem, w trakcie którego Twój zwierzak zdecydowanie nie będzie zadowolony. Najprostszą drogą do odchudzenia kota jest zmniejszenie jego dziennej porcji karmy. Jak to zrobić? Ile karmy będzie potrzebował kot na takiej diecie? Żeby określić dzienną porcję jedzenia dla kota na diecie możesz posiłkować się zaleceniami producenta karmy na opakowaniu jedzenia. Sprawdź porcję rekomendowaną dla docelowej wagi, jaką ma osiągnąć Twój kot i nie przekraczaj dawki. O porady w zakresie odchudzania kota możesz podpytać weterynarza. Żeby jeszcze przyspieszyć proces możesz zmienić jedzenie Twojego kota na specjalnie sformułowaną karmę dla kotów z nadwagą. Taki pokarm dostarczy kotu komplet składników odżywczych i przyspieszy proces zrzucania zbędnych kilogramów. Karmy dla kotów z nadwagą zapobiegną przybieraniu na wadze po procesie odchudzania. Pamiętaj, że w zdrowym odchudzaniu zwierzaka nie chodzi o szybkie efekty, tylko wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych na całe życie.
Jaka karma dla kota z nadwagą będzie najlepsza?
Nadwaga to najczęściej efekt przekarmienia kota. Nawet najlepsza karma dla kotów z nadwagą nie pomoże, jeżeli podajesz kotu zbyt duże porcje. Przestrzegaj zalecanej dziennej dawki karmy i w miarę możliwości zrezygnuj z karmienia do woli. Regularne posiłki pozwolą Ci kontrolować ilość spożywanej przez kota karmy, co będzie szczególnie pomocne w domu, gdzie mieszka więcej niż jeden kot. Koty z nadwagą potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, która ułatwi kontrolę wagi Twojego pupila. Karma dla kota z nadwagą musi zawierać komplet składników odżywczych oraz niską zawartość tłuszczu, co ułatwi utrzymanie prawidłowej masy ciała mruczka. Dodatek l-karnityny w diecie kota z tendencją do przybierania na wadze przyspieszy proces spalania tłuszczu. Wysoka zawartość błonnika pozwala szybciej zaspokoić apetyt kota i na dłużej zapewni mu uczucie sytości, które zniechęci mruczka do podjadania między posiłkami.
Szwedzka jakość dla Twojego pupila