16.07.2024
Berneński pies pasterski
Berneński pies pasterski
Towarzyski pies pasterski
Berneński pies pasterski to rasa dużych psów, która należy do sekcji szwajcarskich psów pasterskich. Psy tej masy mają świetną pamięć i ogromny potencjał intelektualny.
Region/kraj pochodzenia: |
Szwajcaria |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa II, sekcja 3, szwajcarskie psy pasterskie |
Charakter: |
czuły, lojalny, inteligentny, ufny |
Umaszczenie: |
czarny z ciemnobrązowym podpaleniem |
Waga: |
pies: 38–50 kg, suka: 36–48 kg |
Wzrost: |
pies: 64–70 cm, suka: 58–66 cm |
Długość życia: |
od 6 do 8 lat |
Szczenięta berneńskiego psa pasterskiego
Berneński pies pasterski to rasa inteligentnych i chętnych do pracy psów. Szczenięta berneńskiego psa pasterskiego są pełne energii i nie lubią bezczynności, dlatego z radością wezmą udział w każdej formie aktywności - zarówno zabawie, jak i treningu. Szczenięta tej rasy uczą się szybko, jednak ich szkolenie wymaga konsekwencji i systematyczności. Nigdy nie zapominaj o odpowiedniej motywacji podczas szkolenia - smakowite przysmaki dla psa będą świetną zachętą do pracy oraz rewelacyjną nagrodą za poprawnie wykonane polecenie. Pamiętaj o socjalizacji szczeniaka, która pozwoli mu wypracować odpowiednie zachowania w towarzystwie ludzi oraz innych zwierząt. Berneński pies pasterski to rasa dużych psów, dlatego też szczeniętom berneńczyka od najmłodszych lat warto podawać karmę dla szczeniąt wzbogaconą o glukozaminę i chondroitynę. Valp Maxi to sucha karma dla szczeniąt ras dużych, która nie tylko dostarczy szczeniakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, by zapewnić mu prawidłowy wzrost i rozwój.
Żywienie berneńskiego psa pasterskiego
Berneński pies pasterski to rasa dużych i aktywnych fizycznie psów. Dlatego też przedstawiciele tej rasy potrzebują diety dopasowanej do ich potrzeb. Psy ras dużych potrzebują karmy dla psów dużych, która dostarczy im odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych oraz właściwy poziom energii. Dodatkowo, dla dużych ras psów, niezmiernie istotne jest wsparcie ich układu kostno-stawowego. U berneńczyka może występować dysplazja stawów biodrowych, warto więc wybierać formuły suchej karmy dla psa wzbogacone o glukozaminę i chondroitynę lub suplementować ją w diecie psa. Berneński pies pasterski znany jest ze swojego apetytu. Zaniedbanie kontroli porcji może niekorzystnie wpłynąć na wagę Twojego pupila. Zwróć uwagę na to, ile przekąsek dla psów podajesz swojemu psu w ciągu dnia.
Valp Maxi - karma sucha dla szczeniąt ras dużych 15 kg
Opis rasy
Berneński pies pasterski to rasa dużych psów, które przez wiele lat pełniły rolę psów stróżujących oraz psów zaganiających na terenie całej Szwajcarii. Psy tej rasy bardzo przywiązują się do człowieka, a odseparowane od towarzystwa opiekunów mogą stać się bardzo strachliwe.
Historia
Przodkowie berneńczyków najprawdopodobniej dotarli do Szwajcarii razem z legionami rzymskimi. Choć odkrycia archeologiczne z drugiej dekady XX wieku wskazują, że psy w typie dzisiejszego berneńskiego psa pasterskiego mogły pojawić się na terenach Szwajcarii na długo przed przybyciem Rzymian. Psy tej rasy pełniły głównie rolę psów stróżujących lub zaganiały bydło. Kiedy w Szwajcarii zaczęło powstawać coraz więcej serowni, te masywne i silnie psy były często wykorzystywanie do ciągnięcia wózków z nabiałem. Ogromna popularność bernardynów niemal przyczyniła się do wyginięcia berneńskich psów pasterskich. Pierwsze hodowle berneńczyków pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. W roku 1902 po raz pierwszy zaprezentowano rasę na wystawie. Pięć lat później opracowany został pierwszy wzorzec rasy.
Wygląd
Berneńskie psy pasterskie to psy o solidnej i muskularnej budowie ciała. To masywne, acz nie ociężałe psy. Psy mają długą i błyszczącą sierść, czasem delikatnie falowaną. Berneńczyki mają mocną głowę, wyraźnie zaznaczone czoło i solidną kufę, która łączy się z czaszką pod kątem prostym. Uszy są osadzone wysoko na głowie, trójkątne i przylegają płasko do boków głowy. Berneńczyki mają mocno zbudowane łapy, portki i ogon porośnięte bujnym owłosieniem.
Zachowanie
Berneńczyki to bardzo ułożone i przyjazne psy. Młode psy są zwykle bardziej porywcze, jednak z wiekiem berneńskie psy pasterskie stają się bardzo statecznymi i spokojnymi towarzyszami. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i nie lubią zostawać same na zbyt długo. To bardzo inteligentne psy, które szybko się uczą i chętnie współpracują z człowiekiem. Berneńczyki są bardzo cierpliwe i wyrozumiałe, więc będą rewelacyjnymi towarzyszami dzieci. Psy tej rasy wymagają sporej dawki wysiłku fizycznego. Niespożytkowana energia u berneńczyków może objawiać się niszczeniem przedmiotów w domu.
Wymagania
Młode berneńczyki mogą przejawiać skłonności do ciągnięcia podczas spacerów. Spraw psu solidną i silną obrożę ze smyczą. Staraj się unikać obroży tekstylnych, gdyż przy dłuższym użytkowaniu mogą odbarwiać sierść na szyi psa. Berneński pies pasterski potrzebuje też wytrzymałych i dopasowanych do jego gabarytów zabawek dla psów - uważaj na małe zabawki i piłki, które pies może przypadkowo połknąć.
Pielęgnacja
Długa sierść berneńskiego psa pasterskiego wymaga cotygodniowego czesania z użyciem dedykowanych dla psów akcesoriów do pielęgnacji sierści. W sezonie linienia warto zwiększyć częstotliwość czesania. Na co dzień podczas czesania warto zwrócić szczególną uwagę na dłuższą sierść na ogonie, portkach, za uszami i na szyi, która plącze się znacznie łatwiej od pozostałej sierści na ciele berneńczyka. Psa najlepiej kąpać, kiedy wyraźnie się zabrudzi, lub nieprzyjemnie pachnie. Berneńskie psy pasterskie należą do aktywnych fizycznie ras psów. Po długich spacerach warto na poduszki łap psa nałożyć nawilżający balsam pielęgnacyjny.