Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Samojed

Uśmiechnięty pies północy

Kąciki warg samojeda, w parze z ciemnym pigmentem wokół warg oraz lekko skośnymi oczami, nadaje tym psom ich charakterystyczny, uśmiechnięty wyraz twarzy. Z północnych ras psów to najbardziej skupiony na człowieku czworonóg. 

icon

Region/kraj pochodzenia:

Syberia
icon

Klasyfikacja FCI:

Grupa V, sekcja 1, Szpice i psy w typie pierwotnym
icon

Temperament:

żywiołowy, uparty, towarzyski, rozrywkowy, czujny, przyjacielski
icon

Kolory:

czarny, grafitowy
icon

Waga:

Pies: 20–30 kg, Suka: 16–20 kg
icon

Wzrost:

Pies: 53–60 cm, Suka: 48–53 cm
icon

Długość życia:

od 12 do 14 lat

Szczenięta samojeda

Szczenięta samojeda uczą się chętnie i szybko. W treningu z szczeniętami samojeda przydać może się kliker oraz właściwa motywacja, najlepiej w postaci smacznych przekąsek dla psów. Samojedy szybko się nudzą i łatwo frustrują, dlatego nie przesadzaj z długością treningu. Lepiej zaplanować więcej krótkich, kilkuminutowych sesji treningowych, niż jedną godzinną. Samojed wymaga łagodnego, ale konsekwentnego podejścia. Szczenięta samojeda powinny zostać poddane socjalizacji - dzięki temu nauczą się odpowiednich reakcji na inne zwierzęta, ludzi oraz rozmaite bodźce i sytuacje. Samojed to rasa aktywnych fizycznie psów, jednak należy uważać, żeby nie przeciążyć stawów młodego psiaka. Do 15. miesiąca życia układ ruchu szczeniąt samojeda jeszcze się rozwija i jest bardzo podatny na urazy i uszkodzenia. Samojedy miewają skłonności do dysplazji stawu biodrowego, dlatego już od małego można wzbogacić dietę tych czworonogów o glukozaminę i chondroitynę - najlepsza będzie karma Valp Maxi. Żywienie psów z białą sierścią to nie taka prosta sprawa - dlatego stworzyliśmy artykuł z poradami na temat żywienia psów z białą sierścią. Zdecydowanie warto sprawdzić, które suche karmy dla psów są najlepiej dopasowane do potrzeb tego typu pupili. 

Żywienie samojeda

U psów o białym umaszczeniu mogą pojawiać się alergie o różnym podłożu, również pokarmowe. Delikatna, bezglutenowa karma może być świetnym wyborem dla samojeda. U psów tej rasy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na poziom miedzi i beta-karotenu w karmie - formuły o zbyt wysokiej zawartości tych składników mogą prowadzić do przebarwień sierści. Samojedy to psy aktywne fizycznie, jednak pamiętaj, że każdy pies jest inny. Przy wyborze diety kieruj się masą ciała, wiekiem oraz indywidualnymi preferencjami Twojego psa. Żeby zadbać o skórę i sierść samojeda możesz zwiększyć zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które znane są ze swojego pozytywnego wpływu na kondycję skóry i sierści. W zależności od wieku psa warto sprawdzić karmy dla szczeniąt, ale również karmy dla psa seniora

Rekomendowane dla psa rasy samojed:

Opis rasy

O samojedach mówi się, że to mistrzowie w unikaniu konfliktów z innymi czworonogami. Samojedy zwykle dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, szczególnie, gdy już za młodu przeszły odpowiedni proces socjalizacji. Lubi aktywność fizyczną, a w domu chętnie przyjmie rolę psa przytulanki.

Historia

Już kilkanaście tysięcy lat temu plemiona koczownicze wykorzystywały psy w typie dzisiejszych szpiców jako psy pasterskie oraz zaprzęgowe. Za hodowlę samojeda odpowiadają Nieńcy, nazywani również Samojedami, skąd wzięła się nazwa tej pierwotnej rasy psów. Samojedy mieszkały w szałasach razem z ludźmi, co w ostatecznym rozrachunku zaowocowało rasą bardzo zżytych z człowiekiem psów. Zainteresowanie rasą swój szczyt osiągnęło na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to wielu polarników ze swoich wypraw przywoziło białe psy północy w swoje rodzinne strony. Tym sposobem psy rasy samojed trafiły do Ernesta Kilburn-Scotta, brytyjskiego zoologa, którego uważa się za twórcę pierwszej europejskiej hodowli tej rasy. Pierwszych przedstawicieli rasy zaprezentowano na wystawie w Leeds w roku 1893. Od roku 1909 obowiązuje dzisiejsza nazwa rasy.

Wygląd

Samojed to szpic średniej wielkości, o wielu cechach charakterystycznych dla psów z tej grupy. Przedstawiciele tej rasy mają długą i puszystą sierść z wyraźną kryzą na szyi i ramionach, gęstym włosem na ogonie oraz portkami na udach. Samojedy mają klinowatą głowę, silną kufę, prosty grzbiet nosa i szpiczaste, mocno owłosione uszy. Oczy rozstawione szeroko i lekko skośnie, do pary z ciemnymi i lekko wywiniętymi do góry kącikami warg nadają psom tej rasy ich charakterystyczny, uśmiechnięty wyraz twarzy. Ogon samojeda zwinięty jest ku górze, a jego końcówka swobodnie spoczywa na grzbiecie psa. Umaszczenie samojeda musi być głównie białe, mogą występować delikatne znaczenia kremowe lub biszkoptowe. 

Zachowanie

Rasy psów północnych pracę w zaprzęgu mają we krwi. Dlatego też samojeda nie trzeba długo uczyć ciągnięcia sań. To bardzo aktywne fizycznie psy i doskonali towarzysze do uprawiania rozmaitych sportów. Samojedy dobrze dogadują się z dziećmi i bez trudu przyzwyczajają się do życia w mieście, o ile mają zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Psy tej rasy mocno przywiązują się do swoich właścicieli, szybko potrafią nawiązywać relacje z obcymi. Warto jednak wziąć pod uwagę, że samojedy to psy dosyć hałaśliwe, co może być uciążliwe szczególnie, jeśli mieszkasz w bloku.

Wymagania

Samojed to pies energiczny i ruchliwy - potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej w ciągu dnia. Samojedy świetnie znoszą zimno i mrozy, jednak ich bujna sierść może być problemem podczas gorących i upalnych dni. Latem zrezygnuj z długich spacerów w południe, a wszelkie ćwiczenia i aktywności fizyczne przełóż na wieczór. Pamiętaj o nagradzaniu pupila ulubionymi przekąskami dla psów lub po prostu ulubioną suchą karmą dla psa

Pielęgnacja

Gęsta, biała sierść samojeda jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy czesanie raz na tydzień, a w sezonie linienia, który u niektórych psów tej rasy występuje tylko raz do roku, najlepiej czesać pupila codziennie. Wszelkie zanieczyszczenia, jak piasek, ziemia, liście usuniesz z sierści w trakcie czesania. Kąp samojeda, kiedy pies jest wyraźnie zabrudzony lub zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Kontroluj higienę uszu, okolic oczu oraz jamy ustnej. Podczas długich spacerów samojedy zwykle ścierają sobie pazury na tyle, że nie trzeba ich przycinać. Pielęgnuj poduszki łap i nakładaj na nie balsam Tass Plus po każdym spacerze. 

Polecane produkty dla samojeda:

267,00 zł

319,00 zł

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych 2kg

Niska zawartość węglowodanów

109,00 zł

169,00 zł

84,00 zł

Bestseller

34,00 zł

192,00 zł

Nie masz pewności czego potrzebujesz?

Skorzystaj z naszego wirtualnego asystenta lub spytaj lokalnego przedstawiciela Husse o najlepszą dietę dla Twojego pupila.

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.