19.11.2020
Buldog angielski
Buldog angielski
Łagodny, spokojny, idealny towarzysz dla dzieci.
Buldog angielski to średnich rozmiarów pies, silnie związany z angielską kulturą. Buldog został powszechnie uznany za symbol odwagi i wytrwałości.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Anglia |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa 2, Sekcja 2.1, Molosowate w typie Mastiffa |
Temperament: |
posłuszny, samowolny, przyjazny, towarzyski |
Kolor: |
biały, płowy, piebald, płowy i biały, moręgowaty i biały, rudy i biały, rudy moręgowaty, rudy |
Waga: |
Suka: 18–23 kg, Pies: 23–25 kg |
Wysokość: |
Suka: 31–40 cm, Pies: 31–40 cm |
Długość życia: |
od 8 do 10 lat |
Szczenięta buldoga angielskiego
Buldogi angielskie to psy z natury uległe w towarzystwie przywódcy stada - musisz wypracować sobie taką pozycję tak szybko, jak to tylko możliwe. Wczesna socjalizacja buldoga angielskiego nauczy szczeniaka odpowiednich zachowań w towarzystwie innych ludzi oraz zwierząt. Psy tej rasy uwielbiają gryźć i żuć. Przygotuj swojemu psu właściwy gryzak lub przysmaki dentystyczne - naturalne przysmaki, które wspomagają mechaniczne czyszczenie zębów. Buldogi angielskie uwielbiają bawić się w przeciąganie liny, co możesz wykorzystać do nauki komendy “Zostaw”, dzięki której szczeniak nauczy się, że gdy wydasz polecenie musi wypuścić trzymany w szczękach przedmiot. Szczenięta buldoga angielskiego uwielbiają jedzenie i mogą szybko przybierać na wadze - kontroluj wagę swojego szczeniaka i dostosuj dzienną dawkę karmy. Szczenięta potrzebują stosunkowo dużych porcji karmy (większych od psów dorosłych) do prawidłowego rozwoju. Podziel dzienną dawkę suchej karmy dla psa na kilka mniejszych posiłków. Szczenięta mają drobne żołądki, wybierz dla nich wysokiej jakości karmę dla szczeniąt - mniejsza porcja wysokiej jakości diety dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Karma Valp Digest to świetny wybór dla szczeniąt psów ras średnich.
Żywienie buldoga angielskiego
Właściwie zbilansowana, wysokiej jakości dieta to niezbędny element w dbaniu o zdrowie i dobrą kondycję Twojego psa. Buldogi angielskie to psy z wielkim apetytem oraz tendencją do szybkiego przybierania na wadze. Karmienie ad libitum zwykle nie sprawdza się u tej rasy - dzienną dawkę karmy podaj swojemu buldogowi angielskiemu w dwóch posiłkach w ciągu dnia. Nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki karmy - możesz ustalić ją ze swoim weterynarzem lub przestrzegać dawki karmy zalecanej przez producenta. Dopasuj karmę do wieku oraz rozmiaru swojego psa - może łączyć suchą karmę dla psa z mokrą karmą dla psa. Dla dorosłego buldoga angielskiego karma Digest lub karma Ocean Care stworzone z myślą o psach ras średnich będą świetnym wyborem. Buldogi angielskie uwielbiają gryźć i żuć - możesz urozmaicić ich dietę przysmakami dentystycznymi, przykładowo Tandrep Plus, Dental, które wspomogą mechaniczne czyszczenie zębów i zaspokoją potrzebę przeżuwania.
Opis rasy
Buldogi angielskie to średniej wielkości psy z charakterystycznymi fałdami skóry na pysku oraz zmarszczonymi brwiami. Pomimo znacznego rozdziału w historii rasy, gdy psy wykorzystywano do walki z bykami, to rasa spokojnych i delikatnych psów, które nawiązują silne relacje z dziećmi.
Historia
Historia buldogów angielskich zaczyna się gdzieś w wieku XVII. Psy tej rasy brały udział w walkach z bykami, stąd też zyskały w swojej nazwie cząstkę “bull”. Walkom z bykami buldogi zawdzięczają swoje masywne głowy, silne szczęki i krępe ciała. Gdy w roku 1835 zakazano w Anglii walk z bykami, buldogi stały się częścią kolejnego, krwawego sportu - walk psów, co przyczyniło się do krzyżowania buldogów z terierami, by osiągnąć bardziej zwinne i szybsze psy. Później wielbiciele rasy postanowili stworzyć z buldoga kompana idealnego i rozpoczęli pracę nad poprawą zarówno wyglądu jak i charakteru psa. Od roku 1886 buldog angielski otrzymał status rasy w American Kennel Club. Od tego momentu buldog stał się jedną z najbardziej popularnych psich ras, często pełniącą rolę maskotki. Buldog angielski jest oficjalną maskotką Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych - wiele jednostek posiada swojego buldoga - maskotkę na terenie bazy.
Wygląd
Buldog to muskularny i przysadzisty pies z pomarszczonym pyskiem i charakterystycznym, spłaszczonym nosem. To rasa o szerokiej głowie i wyraźnym przodozgryzem żuchwy, małych uszach, które opadają ku przodowi. Buldogi mają grube fałdy skórne na brwiach, na swoich krótkich kufach, mają też fafle i widoczny przodozgryz. Buldogi mają zwisające fałdy skórne na szyi, dosyć szeroką klatkę piersiową, szeroko rozstawione i solidne w budowie łapy. Mają krótki ogon, który może być prosty lub skręcony. Sierść buldoga jest gładka i krótka, może być ruda, biała, płowa lub pręgowana.
Zachowanie
Długa historia udziału buldogów w krwawych sportach wymagała od hodowców rasy pracy nad ograniczeniem, a ostatecznie wykluczeniem agresji, z której swego czasu buldogi słynęły. Dzisiejsze buldogi to łagodne ale odważne psy o raczej pokojowym nastawieniu. Są przyjazne, cierpliwe i oddane, choć mogą być odrobinę uparte. Doskonale sprawdzają się w roli psa domowego - stosunkowo dobrze radzą sobie w towarzystwie dzieci oraz innych zwierząt. Buldogi uwielbiają zadowalać swoich właścicieli, dlatego też zwykle ich tresura nie sprawia większych trudności. To rasa, która uwielbia gryźć, przeżuwać oraz bawić się w przeciąganie liny, dlatego zapewnij swojemu psu odpowiednie zabawki (jak zabawka sznurek, która rewelacyjnie sprawdzi się w tym przypadku), co pozwoli Twojemu psu zaspokoić te potrzeby. Buldogi zwykle są spokojne, łagodne i docenią każdą chwilę relaksu u boku swoich opiekunów.
Wymagania
Przez swoją łagodną naturę buldogi mogą sprawiać wrażenie leniwych. Psy tej rasy wymagają zrównoważonej dawki wysiłku fizycznego, co pozwoli utrzymać je w doskonałym zdrowiu i kondycji. Buldogi nie są jednak przystosowane do wzmożonego wysiłku, gdyż ich krótkie kufy mogą powodować problemy z oddychaniem. Psy tej rasy niezbyt dobrze znoszą skrajne temperatury, zarówno mrozy jak i upały. Najlepiej zapewnić im komfortową temperaturę - w lato nie pozwolić im się przegrzewać, a zimą nie dopuścić do wychłodzenia. Skrajne mrozy i upały nie sprzyjają ćwiczeniom na zewnątrz, postaw na krótki spacer, a zabawę przenieś do domu. Buldogi są narażone na zespół brachycefalicznej obturacji dróg oddechowych, co sprawia, że głośno oddychają i chrapią.
Pielęgnacja
Regularna dbałość o higienę jest konieczna w przypadku buldogów. Fałdy skórne powinny być sprawdzane codzienne, by zapobiec rozmaitym infekcjom, co drugi dzień najlepiej oczyścić je delikatnym szamponem dla psów i dokładnie wysuszyć. Jeśli u Twojego buldoga występuje skręcony ogon, o niego również musisz zadbać. Regularnie czyść i nakładaj maść, gdyż na skórze ogona mogą powstawać otarcia i podrażnienia. 2 do 3 razy w tygodniu wyczesz swojego psa delikatną szczotką, kąp raz na 2 miesiące, co ułatwi dbanie o zdrową skórę i sierść Twojego buldoga. Fałdy skórne buldoga muszą być dokładnie osuszone po kąpieli - wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i może prowadzić do infekcji.