Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Dalmatyńczyk – najważniejsze informacje o rasie

Ulubieniec Cruelli De Mon

Rozsławione przez klasyczną animację Disney’a dalmatyńczyki wielu uważa za doskonałe psy-maskotki dla pociechy. W realnym świecie dalmatyńczykom daleko jednak do idealnych domatorów, szczególnie jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki ruchu.

icon

Region/kraj pochodzenia:

Chorwacja
icon

Klasyfikacja FCI:

Grupa VI, sekcja 3, nr wzorca 153
icon

Charakter:

przyjacielski, odważny, inteligentny, oddany, niezależny
icon

Umaszczenie:

białe w czarne cętki, dopuszczalne cętki brązowe
icon

Waga:

Pies: 27-32 kg, Suka: 24-29 kg
icon

Wzrost:

Pies: 56-61 cm, Suka: 54-59 cm
icon

Długość życia:

od 12 do 13 lat

Dalmatyńczyk - szkolenie i wychowanie szczeniąt

Szczenięta dalmatyńczyka to pojętne i chętne do nauki zwierzaki. Najlepsze efekty w pracy z tymi psiakami można osiągnąć stosując pozytywne metody szkolenia. Nagradzaj psa za postępy licznymi pochwałami oraz ukochanymi przysmakami dla psa i nie złość się, gdy nie wykonuje poleceń lub robi to źle. Poświęć psu dużo uwagi i czasu - dalmatyńczyki mocno przywiązują się do człowieka i potrzebują sporo uwagi. W wychowaniu szczeniaka dalmatyńczyka nie pomijaj socjalizacji. Im szybciej szczenię pozna nowe miejsca, nowych ludzi i zwierzęta, tym lepiej będzie reagował w takich sytuacjach w dorosłym życiu. Masę cennych wskazówek znajdziesz w naszej dedykowanej sekcji Szczenięta.

Żywienie psów rasy dalmatyńczyk

Dalmatyńczyków nie można zaliczyć do psów wybrednych. Raczej trzeba uważać z ilością podawanej suchej karmy dla psa, bo te cętkowane łakomczuchy mogą błyskawicznie przybrać na wadze. Dalmatyńczyki to zwykle aktywne fizycznie psy, ale dostosuj kaloryczność posiłku do potrzeb i poziomu aktywności Twojego pupila. Posiłki w okresie linienia możesz wzbogacić olejem z łososia bogatym w kwasy tłuszczowe poprawiające kondycję skóry i sierści. W diecie starszych dalmatyńczyków powinny pojawić się glukozamina i chondroityna, które zadbają o prawidłowe funkcjonowanie stawów. Ze względu na białą sierść warto zwrócić uwagę na zawartość miedzi i beta-karotenu w diecie pupila, które mogą powodować przebarwienia na białym włosiu.
Rekomendowane dla rasy dalmatyńczyk:

Ocean Care - karma sucha dla psów z alergiami pokarmowymi

Ocean Care jest karmą bezglutenową, hipoalergiczną i jest odpowiednia dla psów z alergiami i/lub z wrażliwym przewodem pokarmowym. Jest też karmą monoproteinową, co oznacza, że jedynym białkiem zwierzęcym w niej zawartym, jest białko łososia znane z niewielkich właściwości alergizujących. Ze względu na swój skład karma jest polecana dla psów z białą sierścią.
gluten_free
Bezglutenowa
mono_protein
Monoproteinowy
Karma idealna dla: Psów ras średniej wielkości , psów ras dużych
Białko: 24.0% (75% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 14.0%
Sprawdź

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów

Bezglutenowa, hipoalergiczna sucha karma dla psa na bazie jagnięciny i łososia. Formuła dla wrażliwych brzuszków dorosłych psów. Delikatna dieta z ryżem dla psich alergików wszystkich ras. Pełnowartościowa, zbilansowana karma z kompletem witamin i minerałów.
gluten_free
Bezglutenowa
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Karma idealna dla: Psów ras małych , psów ras średniej wielkości
Białko: 23.0% (72.5% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 14.0%
Sprawdź

Opis rasy

Wiele źródeł podaje, że dalmatyńczyki rodzą się kompletnie białe. Rzeczywiście, cętki na sierści szczeniąt pojawiają się po kilkunastu dniach od narodzin. W wielu przypadkach jednak już u nowo narodzonych dalmatyńczyków można zauważyć ciepłe plamy na skórze, które z czasem zmieniają się w czarne cętki.

Historia rasy dalmatyńczyk

Sugerując się nazwą rasy, można by zakładać, że białe psy w czarne cętki pochodzą z rozciągającej się u wybrzeży Adriatyku Dalmacji. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że dalmatyńczyki po raz pierwszy pojawiły się w Indiach już w IV wieku p.n.e. i to stamtąd przybyły do Rzymu, Grecji i Egiptu. Tezę potwierdzają egipskie malowidła ścienne oraz ceramika i płaskorzeźby z podobiznami dalmatyńczyków. W kronikach greckiego historyka Ksenofonta również pojawiał się opis cętkowanych psów. Według niektórych teorii pies tej rasy miał wywodzić się z basenu Morza Śródziemnego, czego dowodem mają być ich podobizny na obrazie z kaplicy Santa Maria Novella we Florencji datowanego na około 1360 rok. Jedno jest pewne - dalmatyńczyki wywodzą się z rejonów o ciepłym klimacie, dzięki czemu do tej pory dobrze znoszą wysokie temperatury.

Dla kogo dalmatyńczyk?

Dalmatyńczyki uwielbiają ruch i dobrze znoszą wysiłek fizyczny. To doskonali towarzysze amatorów sportu, pieszych wycieczek i spędzania czasu na łonie natury. Zobacz, jakie sporty możesz uprawiać ze swoim psem. Mocno przywiązują się do opiekuna i źle znoszą izolację od rodziny. O ile kilkugodzinna nieobecność w dzień pracy nie powinna być problemem, dalmatyńczyk nigdy nie powinien być psem do kojca, który kontakt z opiekunem ma wyłącznie podczas spacerów. To psy, które wykazują pewną dozę niezależności i chociaż świetnie dogadują się z dziećmi, nie przepadają za natarczywością i podporządkowują się wyłącznie dorosłemu opiekunowi. 101 dalmatyńczyków mocno podkolorowało charakter tych psów, dlatego warto zrozumieć, czego wymaga ten pies myśliwski. 

Zachowanie i charakter dalmatyńczyka

Przywiązany do człowieka dalmatyńczyk to pies pełen radości i energii. To pies odważny i przyjazny wobec ludzi, chociaż w stosunku do obcych może zachowywać rezerwę, dopóki nie obdarzy ich zaufaniem. Bez trudu odnajdzie się w towarzystwie dzieci i innych zwierząt. Jak w przypadku każdej rasy wywodzącej się z myśliwskich tradycji, na łonie natury warto uważać na instynkt łowiecki pupila. Puszczony luźno dalmatyńczyk jest psem, który może rzucić się w pogoń za drobną zwierzyną, ciekawą wonią czy dźwiękiem. Sprawdź, jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy, by każdy spacer był dla Was komfortowy.

Wymagania

Chociaż nie straszny im upał, dalmatyńczyki niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury, mróz i wilgoć. Ich krótka sierść w żaden sposób nie chroni zwierzaka przed wychłodzeniem. Co gorsze, nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, pies potrzebuje ruchu i spaceru, dlatego na chłodne i mroźne dni warto pomyśleć o ubranku oraz butach dla psa, które znacznie poprawią komfort termiczny pupila.

Pielęgnacja dalmatyńczyka

Krótka szata cętkowanego psa nie wymaga wyszukanych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak regularnie czesać pupila specjalną szczotką dla psa, szczególnie w okresie linienia - jego sierść może być trudna do usunięcia z dywanów, mebli i ubrań. Po spacerze warto oczyścić sierść psa gumową rękawicą lub wilgotnym ręcznikiem. Jeżeli pies nie ściera sobie pazurów dostatecznie podczas aktywności na zewnątrz, koniecznie regularnie je przycinaj obcinaczem do psich pazurów. Gdy pies odpoczywa po długim spacerze na łapki możesz nałożyć pielęgnacyjny balsam nawilżający do psich łapek.

Ile kosztuje dalmatyńczyk?

Cena dalmatyńczyka to zazwyczaj wydatek od 2500 do 5000 złotych. Dalmatyńczyki wymagają solidnej socjalizacji, dlatego podczas poszukiwań szczeniaka dalmatyńczyka weź pod uwagę renomę hodowli.

Polecane produkty dla Owczarka niemieckiego:

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych 2kg

Niska zawartość węglowodanów

109,00 zł

314,00 zł

Ocean Care Mini - karma sucha psy małe z alergią 2kg

Odpowiednia dla białej sierści

89,00 zł

Nie masz pewności czego potrzebujesz?

Skorzystaj z naszego wirtualnego asystenta lub spytaj lokalnego przedstawiciela Husse o najlepszą dietę dla Twojego pupila.

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.