Snowshoe
Elegancik w skarpetkach
Kiedy snowshoe przychodzi na świat jest zupełnie biały. Dopiero z czasem na jego sierści rozwija się kolorowe umaszczenie. Kolor pojawia się na grzbiecie, ogonie, pyszczku - łapki jednak zawsze pozostają białe.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Stany Zjednoczone |
Klasyfikacja FIFe: |
Kategoria III, Koty krótkowłose i somalijskie |
Temperament: |
inteligentny, przyjazny, ekstrawertyk, towarzyski |
Kolor: |
czekoladowe, cynamonowe, niebieskie, liliowe, seal point |
Waga: |
Kotki: 3,5-5 kg, Kocury: 4,5-6 kg |
Wysokość: |
30–33 cm |
Sierść: |
krótka, pozbawiona podszerstka |
Cechy charakterystyczne: |
litera “M” na czole |
Długość życia: |
od 14 do 19 lat |
Kocięta snowshoe
Nawet skomplikowane komendy i sztuczki nie sprawią kociętom snowshoe najmniejszego problemu. Z łagodnym, ale zdeterminowanym opiekunem i zachęcie w postaci kocich smakołyków można nauczyć ich naprawdę wiele. To bardzo inteligentne kocięta, doskonale radzą sobie w zabawach, gdzie muszą ruszyć głową, docenią rozmaite łamigłówki. By dostarczyć im odpowiedniej stymulacji psychicznej warto zaopatrzyć kota w interaktywne zabawki lub maty węchowe. Snowshoe to bardzo ciekawskie mruczki, które bez oporu będą podchodzić do obcych osób i domagać się pieszczot. Sprawdź, jakie są proste sztuczki, których możesz nauczyć kota.
Żywienie snowshoe
Jak każdy kot, snowshoe w swojej diecie potrzebuje przede wszystkim białka zwierzęcego. Dietę kota można oprzeć o mokrą karmę dla kota lub suchą karmę dla kota o wysokiej zawartości mięsa, gotowane, domowe posiłki lub dietę barf, czyli pokarm na bazie surowego mięsa i niezbędnych składników odżywczych. Zawsze dietę dopieraj do indywidualnych potrzeb Twojego zwierzaka, w tym jego rozmiaru, poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia czy wieku. W pierwszym roku życia showshoe potrzebuje karmy dla kociąt, która będzie wspierać zdrowy rozwój jego organizmu.
Exclusive Digest - karma sucha dla kotów bezglutenowa
Exclusive Sterilised - karma sucha, koty sterylizowane
Opis rasy snowshoe
Rasę snowshoe pomogła rozsławić czworonożna, internetowa celebrytka, Grumpy Cat. Chociaż Tardar Sauce, czyli kotka znana jako Grumpy Cat, nie była rasowym przedstawicielem snowshoe, to właśnie tej rasie zawdzięczała swoje charakterystyczne, białe, klinowate znaczenie na środku pyszczka.
Historia
Snowshoe to stosunkowo młoda rasa, która co więcej, powstała z przypadku. Jej historia zaczyna się w latach 60. XX wieku w Filadelfii. Dorothy Hinds-Daugherty mocno zdziwiła się, gdy w jej hodowli pojawił się miot kociąt syjamskich z białymi skarpetkami na łapach. Na początku uznano to za błąd, w końcu koty syjamskie, owszem powinny mieć znaczenia na łapkach, ale ciemniejsze, a nie białe. W jednej wersji historii białe znaczenia uznano za błąd w hodowli, który próbowano rozwiązać wzbogacając pulę genetyczną o geny dwukolorowych amerykańskich krótkowłosych. Z tej mieszanki powstały koty z białymi skarpetkami i białej maski w kształcie odwróconej litery “V”. Inne źródła podają, że Hinds-Daugherty spodobały się u kotów białe skarpetki i zaczęła prace hodowlane w celu ich utrwalenia. Pod koniec lat 70. rasa była na granicy wymarcia - żyły wtedy zaledwie 4 zarejestrowane koty snowshoe.
Wygląd
W wyglądzie snowshoe najważniejszym elementem będą białe skarpetki, którym kot zawdzięcza swoją nazwę. To kot średniej wielkości, dosyć masywny, choć szczupły. Na klinowatej głowie zwieńczonej dużymi, szpiczastymi uszami występuje biała, trójkątna maska. Szerszy u nasady ogon zwęża się ku końcowi, nadając kotu dodatkowej elegancji. Budową snowshoe przypomina amerykańskiego kota krótkowłosego, choć ma bardziej wydłużone ciało, co zawdzięcza syjamskim genom.
Zachowanie
Snowshoe to kot ekstrawertyczny i wesoły, przez co świetnie odnajduje się w towarzystwie rodziny. Lubi, gdy poświęca mu się uwagę i potrzebuje jej dużo. Mocno przywiązuje się do opiekuna, któremu z radością towarzyszy w codziennych czynnościach. Chętnie rozmawia z domownikami, to bardzo wokalny kot, co nie powinno być uciążliwe, bo jego głos jest raczej delikatny.
Wymagania
Bezgraniczna ufność snowshoe czyni z niego kota narażonego na nieprzyjemności podczas samotnych wypraw na zewnątrz. Jeżeli chcesz, żeby kot spędzał czas na świeżym powietrzu najlepiej udostępnić mu balkon, ogrodzony ogródek lub zabierać go na spacery na smyczy, jeśli tylko w młodości przyzwyczaimy go do noszenia szelek.
Po większą dawkę wiedzy zajrzyj tutaj:
- Spacery z kotem na smyczy - jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?
- Jak urządzić balkon dla kota - atrakcyjny i bezpieczny!
- Koty wychodzące a koty domowe - co jest lepsze dla kota?
Pielęgnacja
Z krótkim futrem snowshoe nie będzie wiele kłopotów. Sierść pozbawiona podszerstka nie wypada w dużych ilościach, więc wyczesanie kota raz na tydzień lub dwa w zupełności wystarczy. Dzięki regularnemu czesaniu znacznie mniej włosów trafia do kociego przewodu pokarmowego, co znacznie zmniejsza szanse formowania się kul włosowych. Sprawdzaj czystość uszu i okolic oczu, podawaj kocie przysmaki dentystyczne, żeby wspomóc proces mechanicznego czyszczenia zębów. Nie zapominaj o skracaniu pazurów.