Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Koty wychodzące a koty domowe - co jest lepsze dla kota?

Wychowanie Koty wychodzące

Kiedy mamy kota w domu, zawsze przez myśl przechodzi pytanie, czy wypuszczać go na dwór, czy raczej nie. Panuje ogólne przekonanie, że koty w domu wiodą nudne życie, a kontakt z przyrodą i światem zewnętrznym dostarcza im odpowiednią dawkę bodźców. Z drugiej strony opiekunowie mruczków martwią się, że koty wychodzące narażone są na rozmaite niebezpieczeństwa, z którymi nie muszą się zmagać w czterech ścianach. Zatem, czy koty wychodzące faktycznie wiodą pełniejsze życie, a koty w domu wyłącznie się nudzą?

Po co wypuszczamy kota z domu?

Często słyszy się, że koty wychodzące prowadzą tryb życia bardziej zbliżony do dzikich kotów, których domowe mruczki są potomkami. Koty wychodzące mają okazję wykorzystać swój instynkt łowny, uczą się, jak szybko reagować na rozmaite bodźce i łatwiej utrzymać im wysoki poziom aktywności fizycznej. Gdy tylko za oknem robi się ciepło, a mamy w domu dostęp do ogródka lub balkonu, możliwość wypuszczenia mruczka na świeże powietrze wydaje się bardzo kusząca. Koty wychodzące na dwór mogą polować na małą zwierzynę, obcować z przyrodą, biegać, wspinać się na drzewa i zwiedzać swoją okolicę. Ale czy świat zewnętrzny to dobre miejsce dla kota domowego?

 
Obcowanie z naturą może sprawiać kotom wiele radości, ale w myśl starego przysłowia, “czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Twój kot będzie odczuwał potrzebę spędzania wolnego czasu na powietrzu tylko wtedy, gdy go do tego przyzwyczaisz. Odpowiednio przystosowana do potrzeb mruczka przestrzeń w mieszkaniu, zapewni mu tyle samo rozrywki, co hasanie po trawie w parku, ale w bezpiecznym i kontrolowanym otoczeniu.

Na co trzeba uważać na zewnątrz?

Na domowego kota poza jego mieszkaniem czyha szereg niebezpieczeństw. Koty wychodzące narażone są na kontakt z czynnikami, których domowy mruczek nigdy nie spotka w swoim życiu. Poza domem trzeba martwić się o więcej rzeczy, niż czy wybrać suchą karmę dla kota, czy może zjeść dzisiaj mokrą karmę dla kota. Na co musisz uważać i jak przygotować kota do takich wypraw wiosną i latem?

Bakterie, wirusy, pasożyty

Świat zewnętrzny to przede wszystkim kontakt z bakteriami, wirusami czy pasożytami, które mogą zaatakować naszego czworonoga. Dlatego jeśli w ogóle myślisz o wypuszczaniu kota, nawet jeśli to tylko Twój przydomowy ogródek, koniecznie zadbaj o komplet szczepień profilaktycznych. Koci katar, wścieklizna, FIP to tylko niektóre z najpopularniejszych chorób, z którymi zmagają się koty żyjące dziko i w dużych zagęszczeniach. Nie zapomnij też o podstawowej ochronie przeciw pasożytom, jak kleszcze czy pchły. Ochrona przeciwpchelna jest szczególnie ważna, gdyż te pasożyty pozostają aktywne właściwie cały rok, w odróżnieniu od kleszczy, które żerują sezonowo.

Ruch uliczny

Gdyby choroby i kleszcze nie były wystarczającym argumentem za trzymaniem kota w domu, weź pod uwagę ruch na ulicach w miejscu, gdzie mieszkasz. Pośród największych zagrożeń, z jakimi muszą zmagać się koty wychodzące, są oczywiście samochody. W wypadkach komunikacyjnych koty nie mają zwykle wielkich szans na przeżycie lub chociaż wyjście z opresji bez szwanku. Dlatego, jeśli mieszkasz w ruchliwej dzielnicy miasta, zrezygnuj z puszczania kota samopas, tylko zabierz go na spacer do okolicznego parku.

Ludzie i zwierzęta

Na co jeszcze Twój kot musi zwracać uwagę, gdy spędza czas poza domem? Niezależnie od tego, czy mieszkasz na wsi, przedmieściu czy w centrum wielkiego miasta, Twój pupil będzie miał kontakt z innymi ludźmi oraz innymi zwierzętami, zarówno udomowionymi, jak i dziko żyjącymi. Czemu to taki duży problem? Pamiętaj, że nie każdy człowiek jest nastawiony do czworonogów przyjaźnie, szczególnie jeśli kot pojawia się na czyjejś posesji i buszuje w pielęgnowanych z namaszczeniem pelargoniach. Koty to stworzenia niesamowicie terytorialne, dlatego one również nie zgotują takiemu intruzowi ciepłego powitania. Podobnie może być też w przypadku psów. Nie każdy czworonóg podbiegnie z dobrymi intencjami do obcego zwierzaka, więc jeśli Twój kot w relacjach ze zwierzętami jest raczej przyjacielski i odważny, może być narażony na różne reakcje ze strony obcych kotów oraz psów.
Przysmaki dla każdego kota:

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.
taurine
Tauryna
balanced_nutrition
Zrównoważone odżywianie
Białko: 8.4%
Zawartość tłuszczu: 5.8%
Sprawdź

Katt Kycklingfilé - przekąska dla kota z kurczakiem

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka.
high_quality_protein
Wysoka zawartość białka
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 48.0%
Zawartość tłuszczu: 2.0%
Sprawdź

Roślinność 

Jeżeli masz w domu kota i lubisz rośliny doniczkowe, doskonale wiesz, jak bardzo trzeba uważać z doborem kwiatów i zieleni. Wiele roślin zawiera substancje, które są trujące dla kota. W najlepszym przypadku mogą u mruczka powodować niestrawność, jednak w najczarniejszym scenariuszu spożycie trującej rośliny może zakończyć się śmiercią zwierzaka. Gdy wypuszczasz kota samopas, nie masz kontroli nad tym, z jakimi roślinami Twój kot ma do czynienia i które z nich postanowi zjeść. Co gorsze, w przeciwieństwie do popularnych chorób czy pasożytów, nie jesteś w stanie swojego zwierzaka w żaden sposób zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem zjedzonych roślin. Sprawdź, jakie rośliny są trujące dla kota i koniecznie pilnuj swojego kota, gdy wypuszczasz go w ogrodzie. 

Pogoda

Choć może wydawać się to zupełnie logiczne, warto wspomnieć, że koty wychodzące muszą liczyć się z całym wachlarzem warunków atmosferycznych, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć. Ulewy czy burze mogą okazać się niesamowicie stresującym doświadczeniem dla mruczka, a gdy przyjdą w środku nocy, Twój kot nie będzie miał wiele możliwości schronienia. W mroźne i upalne dni lepiej zrezygnuj z wypuszczania kota na zewnątrz, żeby nie narażać go na udar cieplny czy wychłodzenie organizmu. Pogoda w marcu potrafi być bardzo zwodnicza - piękne słońce w zaledwie kilka sekund może zmienić się w ulewę z gradem. Sprawdzaj prognozy pogody, a w razie nagłych zmian warunków atmosferycznych w miarę szybko znajdź i zabierz kota do domu. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo kota wychodzącego?

Jeżeli mimo wszystko chcesz wypuszczać kota z domu, jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby poprawić bezpieczeństwo kota wybierającego się na ekspedycję. Przede wszystkim zaopatrz kota w bezpieczną obrożę, która rozepnie się przy silniejszym szarpnięciu. To szczególnie ważny krok, który może uratować Twojemu kotu życie, jeśli się w coś zaplącze lub obroża się o coś zaczepi. Kota warto wyposażyć też w chip, który ułatwi odnalezienie opiekuna zwierzaka, jeśli ten się zgubi czy znacznie oddali od swojego miejsca zamieszkania. Oczywiście koty wychodzące muszą posiadać komplet szczepień profilaktycznych, a w ich domowej apteczce koniecznie powinien być zapas preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych.

Czy dom kota musi być nudny? 

Podstawowym argumentem za wypuszczaniem kota na zewnątrz jest fakt, że kot w czterech ścianach prowadzi nudne życie. Ale czy rzeczywiście musi tak być? Prawda jest taka, że kot przyzwyczaja się do tego, czego go nauczymy. Jeżeli przygarnięty do domu kociak nigdy nie spędził popołudnia poza domem, raczej nie będzie tęsknił za zapachem trawy i polowaniem na owady. Co więcej, przestrzeń swojego pupila możesz przygotować tak, że zwierzak w ogóle nie odczuje potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Dom kota musi być wyposażony w drapaki i rozmaite kocie meble, na które mruczek może się wspiąć. Nie może brakować w nim zabawek, a jeśli chcesz, żeby Twój kot obcował ze światem zewnętrznym, możesz wypuścić go na odgrodzony fragment trawnika lub osiatkowany balkon. Sprawdź, jak poprawnie zabezpieczyć balkon dla swojego kota

Inne produkty dla kotów:

Bestseller

93,00 zł

Exclusive Urinary - karma sucha dla kotów 2 kg

Wsparcie układu moczowego

86,00 zł

79,00 zł

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

Exclusive Lyster Care - karma sucha, koty wychodzące 2kg

Wysokie potrzeby energetyczne

79,00 zł

Bestseller

94,00 zł

Bestseller

89,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.