Szpic Miniaturowy (Pomeranian)
Ulubieniec wielu monarchów na przestrzeni wieków
Szpic miniaturowy zwany również Pomeranian to małych rozmiarów pies w typie szpica, wywodzący się od większego szpica niemieckiego. Rasa swoją popularność zawdzięcza rozmaitym monarchom na przestrzeni dziejów.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Polska i Niemcy |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa 5 Szpice i psy w typie pierwotnym, Sekcja 4, Szpice europejskie |
Temperament: |
przyjazny, rozrywkowy, uważny, żywiołowy, kontaktowy |
Kolory: |
biały, czarny, brązowy, rudy, kremowy, niebieski, szary |
Waga: |
Suka: od 1.4 do 3.2 kg, Pies: od 1.4 do 3.2 kg |
Wysokość: |
Suka: 18-30 cm, Pies: 18-30 cm |
Długość życia: |
od 9 do 13 lat |
Szczenięta szpica miniaturowego
Choć szpic miniaturowy to przeważnie przyjacielski pies, potrafi wykazywać agresję wobec innych psów lub ludzi. Ten uważny pies potrafi dostrzec nawet najmniejszą zmianę w swoim otoczeniu i może uciekać się do szczekania na nowe przedmioty. Szpice miniaturowe są też w pewnym stopniu terytorialne i mogą często szczekać na dowolny dźwięk z zewnątrz. Te dwa zachowania mogą przerodzić się w nawyk nadmiernego szczekania, dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę podczas treningu ze szczeniakiem szpica miniaturowego. Szpice miniaturowe to psy, które uwielbiają być w centrum uwagi, dlatego też niezbędna jest wczesna socjalizacja z ludźmi oraz zwierzętami. Choć są bardzo drobne, szpice miniaturowe potrafią być uparte i mogą próbować dominować. Wielu właścicieli szpiców miniaturowych nie uważa, że zdobycie szacunku tak małego psa jest ważne, jednak szpice potrafią rządzić w domach, gdzie właściciel nie objął silnej pozycji przywódcy. Należące do grupy małych psów, szpice miniaturowe posiadają małe pęcherze moczowe i w porównaniu do innych psów muszą częściej chodzić za potrzebą. Trening czystości ze szczeniakiem szpica miniaturowego wymaga zatem więcej uwagi i czasu. Szpice to psy raczej energiczne, dlatego dieta o podwyższonej zawartości białka i tłuszczu wesprze właściwy wzrost szczeniaka. Karma Valp Mini to dieta odpowiednia dla szczeniąt psów ras małych. Żywienie psów z białą sierścią to nie taka prosta sprawa - dlatego stworzyliśmy artykuł z poradami na temat żywienia psów z białą sierścią.
Żywienie szpica miniaturowego
Szpice miniaturowe są dosyć żywiołowymi i ruchliwymi psami, dlatego utrata kilogramów przychodzi im bez trudu. Dieta bogata w białko i tłuszcz zapewni właściwy poziom energii Twojemu aktywnemu pupilowi. Karma Optimal Mini dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych dla psów ras małych proporcjach. Starsze szpice miniaturowe są narażone na próchnicę a w efekcie utratę uzębienia, dlatego zmiana karmy suchej na karmę mokrą (szczególnie pasztety dla psów Pate) może okazać się konieczna u seniorów tej rasy. U szpiców miniaturowych mogą występować rozmaite problemy ze skórą - dieta bogata w kwasy omega-3 i omega-6 lub dodatkowa suplementacja (w tym wypadku olejem Laxolja) może zmniejszyć objawy problemów skórnych.
Valp Mini - karma sucha dla szczeniąt ras małych
Ocean Care Mini - karma sucha dla psów małych z alergiami
Opis rasy
Szpice miniaturowe to małe psy z grupy psów zabawek, które przynależą do genetycznej rodziny szpiców. U tej rasy psów występują najmniej liczne mioty, liczące nie więcej jak 3 szczeniaki.
Historia
Dzisiejszy szpic miniaturowy wywodzi się najprawdopodobniej od większych rozmiarów psów pracujących z rodziny szpiców. Po raz pierwszy sprowadzone do Anglii w roku 1767 przez królową Charlotte, mniejsze psy w typie szpica zostały spopularyzowane później przez królową Wiktorię. Jej wyjątkowo mały szpic ważył niecałe 5,5 kg i zapoczątkował modę na małe szpice, jakie znamy i kochamy dzisiaj. Za panowania królowej Wiktorii rozmiar typowego szpica miał zmniejszyć się nawet o połowę. Szpice miniaturowe szybko zyskały popularność na dworach. Wśród znanych właścicieli szpiców miniaturowych są m.in.: Napoleon Bonaparte oraz król Jerzy IV Hanowerski. Dwa szpice miniaturowe znalazły się pośród jedynych trzech psów, które przetrwały zatonięcie liniowca RMS Titanic.
Wygląd
Szpice miniaturowe to małych rozmiarów psy o kompaktowej budowie działa i puszystej, dwuwarstwowej sierści. Ich sierść tworzy charakterystyczny dla rasy kołnierz wokół szyi. U szpiców miniaturowych wysokość w kłębie osiąga zwykle około 20-30 cm. Szpice mają puszysty, wysoko osadzony ogon zarzucony na grzbiet. Głowę mają średniej wielkości, klinowatą o lisim wyglądzie i wydłużonej kufie. Uszy mają drobne, trójkątne i stojące, osadzone dosyć blisko siebie. Psy tej rasy mogą występować w rozmaitych umaszczeniach i kolorach, m.in.: białym, czarnym, brązowym, rudym, kremowym, niebieskim, szarym lub dowolnej kombinacji tych kolorów.
Zachowanie
Szpice miniaturowe to przyjazne i żywiołowe psy. Uwielbiają, gdy poświęca się im dużo uwagi. To rasa, która bardzo szybko się nudzi i mogą pojawić się u niej lęki separacyjne, co często prowadzi do niewłaściwych zachowań w domu. Zawsze zapewnij swojemu psu zajęcie, gdy wychodzisz z domu - zostaw mu dostęp do jego zabawek, a przed wyjściem poświęć trochę czasu na zabawę. Szpice miniaturowe mogą wykazywać agresję względem obcych ludzi oraz zwierząt - lubią bronić swojego terenu, na którym czują się bezpieczne. To jednak psy, które uczą się stosunkowo szybko i przy odpowiedniej tresurze bez trudu można zminimalizować u nich złe zachowanie.
Wymagania
Szpice miniaturowe nigdy nie powinny być pozostawiane bez opieki zbyt długo, gdyż u tej rasy mogą występować lęki separacyjne. To rasa psów aktywnych, która nie wymaga jednak intensywnej aktywności fizycznej. 20 do 30 minut spaceru w ciągu dnia zapewni szpicowi miniaturowemu odpowiednią ilość ruchu. Przez gęstą sierść konieczne jest pilnowanie temperatury ciała psa, szczególnie latem, kiedy są narażone na przegrzanie. Latem unikaj spacerów w południe oraz długiego przebywania na słońcu i zawsze pamiętaj, żeby pies miał dostęp do wody pitnej przed i po spacerze.
Pielęgnacja
Gęsta i dwuwarstwowa sierść szpiców miniaturowych wymaga codziennego czesania, by utrzymać sierść w dobrej kondycji - polecamy sprawdzenie akcesoriów do pielęgnacji sierści dla psów. Dodatkowo sierść szpiców należy przycinać minimum raz na 2 miesiące. W okresie linienia sierść może nadmiernie się plątać, dlatego najlepiej czesać psa powoli i uważnie. Przydatne mogą okazać się kosmetyki ułatwiające rozczesywanie, jak spray pielęgnacyjny Pet Care Spray, który znacznie ułatwia czesanie splątanej sierści. Szpice miniaturowe wymagają czyszczenia okolic oczu oraz zębów, co 6 tygodni warto sprawdzić i wyczyścić również uszy. Comiesięczna kąpiel w przypadku szpica miniaturowego jest konieczna. Zawsze pamiętaj, żeby wyczesać psa przed kąpielą. W wypadku tej rasy warto również stosować płyn do higieny uszu Oron.