Shih tzu
Kot w psiej skórze
O shih tzu mówi się czasem, że to kot w psiej skórze. Choć lojalny i przyjazny, shih tzu lubi chadzać własnymi drogami. Shih tzu to małe psy do towarzystwa, o bardzo eleganckiej i długiej sierści, która wymaga dokładnej i regularnej pielęgnacji.
Region/kraj pochodzenia: |
Wielka Brytania |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa IX, sekcja 5, rasy tybetańskie |
Charakter: |
rozrywkowy, przyjazny, inteligentny, lojalny, aktywny, niezależny |
Umaszczenie: |
czarny, biały, wątrobiany, jasnobrązowy, ciemnobrązowy, kremowy |
Waga: |
pies i suka: od 4 do 7,2 kg |
Wzrost: |
pies: 20 - 28 cm, suka: 20 - 28 cm |
Długość życia: |
od 10 do 16 lat |
Szczenięta shih tzu
Shih tzu to psy bardzo inteligentne, acz niezależne, dlatego naukę dobrego wychowania najlepiej zacząć tak szybko, jak to tylko możliwe. Szczenięta shih tzu nie sprawiają większych trudności w nauce, nie mają problemu z rozumieniem i wykonywaniem komend. Nie daj się zwieść urodzie i małemu rozmiarowi shih tzu. Te małe psiaki wymagają konsekwentnego i stanowczego podejścia, inaczej mogą próbować przejąć kontrolę nad właścicielem. Szczeniaki shih tzu potrafią być uparte, dlatego podczas treningu uzbrój się w cierpliwość i bądź wyrozumiały. Do nauki najlepiej zachęcić pupila psimi przekąskami i pochwałami za dobre zachowanie. Na trening idealnie sprawdzą się przysmaki Bravo - łatwo podzielisz je na mniejsze kawałki, a do tego się nie kruszą, więc wygodnie możesz nosić je w kieszeni. Do zdrowego wzrostu i rozwoju szczenięta potrzebują prawidłowo zbilansowanej diety. Dla szczeniąt shih tzu idealna będzie sucha karma Valp Mini - to pełnowartościowa sucha karma dla szczeniąt ras małych, który będzie wygodny do spożycia dla małego psiaka. Wpadające do miski długie włosy shih tzu nie brudzą się tak od suchej karmy dla psa, jak od mokrej karmy dla psa.
Żywienie shih tzu
Shih tzu to rasa psów z tendencją do tycia. Dlatego u tych psiaków kluczowa będzie zdrowa dieta, odpowiednia aktywność fizyczna i prawidłowa kontrola porcji. Najwygodniejsza dla psów rasy shih tzu będzie karma sucha - gdy długie włosy będą wpadać do miski z posiłkiem, nie ubrudzą się jedzeniem tak, jak w przypadku karmy mokrej. Dorosłe psy o normalnym poziomie aktywności możesz z powodzeniem żywić karmą Optimal Mini. Jeżeli po sterylizacji lub kastracji poziom aktywności Twojego psa spadł, możesz zmienić jego dietę na karmę Sterilised mini, która ułatwi kontrolę wagi u psa z tendencją do tycia.
Valp Mini - karma sucha dla szczeniąt ras małych
Optimal - karma sucha dla psów dorosłych aktywnych
Opis rasy
Shih tzu to elegancka rasa psów do towarzystwa, którą charakteryzuje wybitna inteligencja i niezależność. Shih tzu można nauczyć bardzo wiele, ale należy wykazać się wyrozumiałością i cierpliwością.
Historia
W Tybecie od wieków hodowano dwa rodzaje psów. Jeden, większy, w typie mastifa, do pracy oraz drugi, mniejszy, długowłosy, hodowany do towarzystwa. Początkowo takich psich towarzyszy trzymano głównie w klasztorach, gdzie dotrzymywały mnichom towarzystwa podczas medytacji. Legenda głosi, że shih tzu był towarzyszem Buddy podczas jego wędrówki przez świat. Gdy wyczuwał zagrożenie przemieniał się z małego, długowłosego psiaka w groźnego lwa. Rozmaite źródła podają sprzeczne informacje odnośnie genezy tej rasy. Jedni mówią, że rasa pojawiła się już 2000 lat temu, natomiast inni początki historii shih tzu datują na XVII wiek. Początkowo rasa cieszyła się popularnością wyłącznie w krajach azjatyckich. Dopiero w latach 30. XX wieku te długowłose psy pojawiły się w Europie.
Wygląd
Shih tzu to rasa bardzo eleganckich i dystyngowanych psów. To drobne psy o długiej, imponującej sierści. Shih tzu mają okrągłą głowę z szeroko rozstawionymi oczami i płaską kufą. Całą głowę mają bujnie porośniętą włosami, z charakterystycznym pasmem rosnącym do góry, który na czubku głowy właściciele często związują w kucyk. Uszy shih tzu mają osadzone poniżej sklepienia czaszki i podobnie, jak głowy, bujnie porośnięte włosami. Nogi mają krótkie i muskularne, a tułów długi i o prostym grzbiecie. Ogon psy tej rasy mają osadzony wysoko i jak w przypadku reszty ciała, obrośnięty bujnym, lśniącym włosem.
Zachowanie
Shih tzu jest psem łagodnym i przyjaźnie nastawionym do człowieka. To pies chętny do zabawy, lubi towarzystwo dzieci, choć lepiej uważać z nie delikatnymi maluchami. Te małe psy świetnie radzą sobie w relacjach z innymi domownikami i zwierzętami. To pies, który potrafi dostosować się do niemal każdych warunków - będzie czuł się komfortowo w małym mieszkaniu, jak również w domu z ogrodem. Choć to pies przyjazny i lojalny względem swoich właścicieli mówi się, że to kot w psiej skórze. Shih tzu cenią sobie niezależność, chętnie poleżą na kolanach człowieka ale dopiero wtedy, kiedy same o tym zdecydują.
Wymagania
Do 6. a najlepiej do 8. miesiąca życia, psy tej rasy powinno się wnosić po schodach, by nie obciążały wciąż rozwijających się stawów oraz kręgosłupa. Nawet dorosłe psy mają skłonność do zwichnięcia rzepek kolanowych lub wypadania dysku, dlatego najlepiej ograniczać korzystanie ze schodów. Przez skróconą kufę shih tzu mogą mieć problemy z oddychaniem, przez co nie najlepiej znoszą upały oraz intensywny wysiłek. U psów tej rasy często występuje niedrożność kanalików łzowych, co powoduje niemal bezustanne łzawienie. Na sierści w okolicach oczu mogą powstawać wtedy przebarwienia, dlatego konieczne jest regularne jej czyszczenie.
Pielęgnacja
Pielęgnacja shih tzu zajmuje dużo czasu, dlatego zanim podejmiesz decyzję o zakupie psa tej rasy, sprawdź ile czasu dziennie musisz poświęcić na dbanie o swojego pupila. Shih tzu należy czesać codziennie szczotką z metalowymi kolcami, a dwa do trzech razy w tygodniu trzeba rozczesać każde pasmo metalowym grzebieniem. W okresie linienia dokładnie czeszemy codziennie, inaczej mogą tworzyć się niemożliwe do rozczesania kołtuny. Przy czesaniu shih tzu warto stosować ułatwiający rozczesywanie spray pielęgnacyjny oraz przygotować odpowiednie akcesoria pielęgnacyjne dla psów. Te długowłose czworonogi wymagają cotygodniowych kąpieli.
Ile kosztuje shih tzu?
Cena szczeniaka shih tzu to kwota od 1500 do 3000 zł. Jeśli hodowla jest zarejestrowana w FCI, ceny szczeniąt mogą być nawet wyższe.