Ocicat
Dziki tylko z wyglądu
Umaszczenie ocicata mogłoby sugerować, że to dziki kot, jednak prawda jest taka, że jest z niego typowy, domowy mruczek. Nazwa rasy pochodzi od ocelota, dużego dzikiego kota, z którym ocicat w żaden sposób nie jest spokrewniony.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Stany Zjednoczone |
Klasyfikacja FIFe: |
Kategoria III, Koty krótkowłose i somalijskie |
Temperament: |
towarzyski, inteligentny, przyjazny, ciekawski, przywiązany |
Kolor: |
brązowe, czekoladowe, płowe, cynamonowe, niebieskie, liliowe |
Waga: |
4 - 8 kg |
Wysokość: |
30–33 cm |
Sierść: | krótka i delikatna |
Cechy charakterystyczne: | litera “M” na czole |
Długość życia: |
od 13 do 17 lat |
Kocięta ocicat
Kocięta rasy ocicat to zwierzaki niezmiernie inteligentne, dlatego szybko potrafią przyswoić sobie reguły panujące w domu lub nowe umiejętności. Lubią uczyć się sztuczek i można bez trudu nauczyć je choćby aportowania, chodzenia na smyczy czy reagowania na komendy. Zobacz proste sztuczki, których możesz nauczyć swojego kota. Czasem mogą być odrobinę uparte, jednak zazwyczaj raczej chętnie się podporządkowują. Świetnie odnajdują się w nowych warunkach, dlatego w młodości warto oswajać je z nowymi bodźcami i przyzwyczajać do podróży, zabiegów pielęgnacyjnych i socjalizować z innymi czworonogami.
Żywienie ocicat
Niezależnie od tego, czy karmisz swojego pupila mokrą karmą dla kota, suchą karmą dla kota czy posiłkami przygotowanymi w domu - zadbaj o to, żeby dieta Twojego kota była bogata w białko zwierzęce, czyli przede wszystkim mięso i podroby. Żywiąc kota gotową karmą możesz urozmaicać jego dietę i od czasu do czasu podawać mu barf z niezbędnymi witaminami i minerałami. Ważne, by przez pierwszy rok Twój kot dostawał karmę dla kociąt, która wspiera zdrowy wzrost i rozwój młodego organizmu. Po ukończeniu pierwszego roku dostosuj dietę mruczka do jego wielkości, poziomu aktywności fizycznej i indywidualnych preferencji.
Exclusive Digest - karma sucha dla kotów bezglutenowa
Exclusive Sterilised - karma sucha, koty sterylizowane
Opis rasy
Po kocie tej rasy możesz spodziewać się, że będzie za Tobą podążał krok w krok. Jak tylko wyjdziesz z pokoju czy wstaniesz z mebla, kot ruszy, by Ci towarzyszyć. Ocicat uwielbia brać udział absolutnie we wszystkim, co dzieje się w domu - będzie kompletnie zafascynowany obserwował, jak wyjmujesz naczynia ze zmywarki albo rozpakowujesz zakupy.
Historia
Wielkim marzeniem Virginii Daily z Michigan były koty syjamskie o umaszczeniu kotów abisyńskich. Pierwsze pokolenie kotów faktycznie miało umaszczenie podobne do tego, którym mogą poszczycić się abisyńczyki, jednak w drugim miocie pojawił się jeden nakrapiany kot. To córka Virginii Daily mianowała kota przezwiskiem “ocicat”. Daily uznała jednak kota za niewystawowego, wykastrowała go więc i sprzedała. Ale z biegiem czasu, w miotach pojawiało się coraz więcej nakrapianych kotów, dlatego hodowczyni zamiast walczyć z genetyką, podjęła decyzję o utrwaleniu nakrapiania w hodowli. W ślad za hodowlą Daily poszli niebawem pozostali hodowcy i w roku 1987 rasa została wstępnie uznana przez CFA.
Wygląd
Wizualnie ocicat największe wrażenie robi swoją cętkowaną szatą. To duże koty, o krępej i muskularnej budowie ciała. Ocicat prezentuje się bardzo elegancko. Atletyczne ciało w połączeniu z cętkami na lśniącej sierści nadają mu egzotycznego, dzikiego wyglądu. Oczy ma w kształcie migdała, które świetnie wpisują się w klinowatą głowę. Dodatkowo umaszczenie na głowie układa się w ciemniejsze obramowania oczu, które do złudzenia przypominają makijaż oka.
Zachowanie
Może i wygląda dziko, jednak ocicat to łagodny i miły mruczek. Lubi zabawy, jest wesoły i energiczny. Bardzo oddany opiekunowi, uwielbia chodzić za nim wszędzie i brać udział we wszystkim, co dzieje się w domu. To ciekawski i inteligentny kot. Ocicat nie jest kotem konfliktowym, potrafi odnaleźć się zarówno w towarzystwie innych kotów, jak i psów. Nie lubi zostawać sam, dlatego jeżeli często i długo nie ma Cię w domu zapewnij swojemu mruczkowi towarzystwo. Przeczytaj nasz artykuł "Kot z psem w domu - o czym należy pamiętać?" i dowiedz się więcej o tym układzie.
Wymagania
Mruczkowi tak ciekawskiemu i inteligentnemu, jak ocicat, potrzeba w ciagu dnia zajęcia, które pozwoli mu ruszyć głową i przy okazji rozruszać mięśnie. Dla kotów tej rasy nie ma rzeczy niemożliwych - znudzone mogą Cię zaskoczyć swoim pomysłem na spędzanie czasu.
Pielęgnacja
Ocicaty nie gubią dużo sierści, więc spokojnie można porządnie wyczesać je raz na tydzień lub nawet dwa. Regularnie kontroluj okolice oczu kota, sprawdzaj czy pazurki nie są zbyt długie i skracaj je w miarę potrzeby. Sprawdzaj czystość uszu i jeśli jest taka potrzeba, wyczyść je przy pomocy specjalnego płynu do higieny uszu.