Brytyjski krótkowłosy
Największa rasa kotów krótkowłosych
Kot brytyjski to największa rasa krótkowłosych kotów. Po drugiej wojnie światowej rasa zaczęła wymierać. Krzyżówki z kotami perskimi nie tylko wzmocniły populację, ale wpłynęły na wygląd dzisiejszych przedstawicieli tej rasy.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Wielka Brytania |
Klasyfikacja FIFe: |
Kategoria III – koty krótkowłose i somalijskie |
Temperament: |
inteligentny, towarzyski, opanowany, przywiązany |
Kolor: |
niebieski, liliowy, kremowy, rudy, czekoladowy, czarny, biały |
Waga: |
4 - 7 kg |
Wysokość: |
28 - 30 cm |
Sierść: |
krótkowłosy |
Cechy charakterystyczne: |
gęste, pluszowe futro, okrągła głowa i oczy |
Długość życia: |
od 14 do 20 lat |
Kocięta kota brytyjskiego krótkowłosego
Koty brytyjskie uchodzą za rasę stosunkowo bezproblemową - szybko przyzwyczajają się do nowych sytuacji, są odpowiednie dla dzieci i nie sprawiają problemów w kontaktach z innymi zwierzętami. To również bardzo inteligentne koty - kocięta brytyjskie możesz nauczyć rozmaitych sztuczek. Kocięta zwykle reagują najlepiej na trening pozytywnego wzmocnienia, dlatego przygotuj sobie zapas smakowitych przysmaków, którymi zmotywujesz swojego brytyjskiego kociaka. Mus z dzikim tuńczykiem Tuna Recipe lub przekąska dla kota Kycklingfile to zwykle świetna nagroda za właściwie wykonane polecenia lub odpowiednie zachowanie w domu. Pamiętaj, że zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie w prawidłowym wzroście oraz rozwoju Twojego kociaka. Do 1. roku życia podawaj karmę stworzoną dla kociąt, która zapewni im wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Żywienie kota brytyjskiego
Podobnie jak w przypadku innych ras dużych kotów domowych, koty brytyjskie osiągają pełną dojrzałość około 3. roku życia. Wydłużony okres dojrzewania nie oznacza jednak, że kotom brytyjskim należy dłużej podawać dietę przeznaczoną dla kociąt. Gdy kot brytyjski skończy pierwszy rok życia, jak w przypadku wszystkich ras kotów, należy zacząć podawać mu mokrą karmę dla kotów dorosłych. U kotów tej rasy mogą występować problemy ze stawami oraz nadwagą. Sucha karma dla kota bogata w glukozaminę wesprze funkcjonowanie stawów a l-karnityna w diecie Twojego kota zapobiega przybieraniu na wadze.
Exclusive Kattunge - zbilansowana karma sucha dla kociąt
Opus Lynx - karma sucha bezzbożowa dla kotów
Opis rasy
Kot brytyjski krótkowłosy należy do grona największych ras udomowionych kotów. To masywny kot o futrze przypominającym w dotyku plusz.
Historia
Legenda głosi, że przodkowie dzisiejszych kotów brytyjskich przywędrowały do Wielkiej Brytanii z legionami rzymskimi. Początkowo były trzymane głównie jako koty użytkowe, do tępienia gryzoni. Swoją sławę rasa zyskała na wystawie w Pałacu Kryształowym w roku 1871. Zwycięzcę wystawy, srebrzystego krótkowłosego kota brytyjskiego należącego do sędziego Harrisona Weira, ogłoszono narodowym kotem Wielkiej Brytanii. Wtedy był to masywny kot z dużą głową i okrągłymi oczami oraz delikatną i gęstą sierścią. Po roku 1900 coraz większą sławą cieszyły się koty długowłose, przez co cierpiała rasa kotów brytyjskich. Druga wojna światowa znacznie zmniejszyła liczebność kotów tej rasy, przez co brytyjczyki narażone były na wymarcie. By ratować rasę, koty brytyjskie krzyżowano z persami.
Wygląd
Dzisiejszy wygląd kota brytyjskiego krótkowłosego różni się od pierwotnych przedstawicieli tej rasy. Obecnie koty są potężniejsze, bardziej krępe. Większą głowę, szersze policzki oraz kształt nosa koty tej rasy zawdzięczają kotom perskim, z którymi były krzyżowane po II wojnie światowej. Oczy kota tej rasy są okrągłe i duże. Tęczówka zwykle występuje w kolorze ciemnopomarańczowym, miedzianym, niebieskim lub zielonym. U kotów brytyjskich spotyka się heterochromię iridum, czyli każdą tęczówkę w innym kolorze. Koty brytyjskie mają silną i masywną budowę ciała, krótkie i mocne łapy, gruby, niezbyt długi ogon z wyraźnym zaokrągleniem na końcu oraz małe uszy rozstawione szeroko na okrągłej głowie. Swoje charakterystyczne, niebieskie umaszczenie odziedziczyły po kotach kartuskich.
Zachowanie
Koty brytyjskie są towarzyskie, kontaktowe i stosunkowo szybko przywiązują się do ludzi. To bardzo inteligentne i spokojne koty, które lubią zabawę w umiarkowanym stopniu. Choć są bardzo zrównoważone i dobrze znoszą najróżniejszy dotyk w zabawie (dzięki czemu doskonale radzą sobie w kontaktach z dziećmi), koty brytyjskie nie lubią być noszone na rękach. Brytyjczyki nie lubią wdrapywać się na meble, podłoga lub kanapa w zupełności im wystarczy. Jako bardzo opanowana rasa kotów radzą sobie wspaniale w kontaktach z innymi zwierzętami.
Wymagania
Koty brytyjskie nie są wielkimi fanami wspinaczek, dlatego nie potrzebują wysokich drapaków. To koty, które potrzebują jedynie umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Brytyjczyki są jednak stosunkowo dużymi kotami, dlatego potrzebują odpowiedniej wielkości kuwety, legowiska oraz solidnych drapaków, których nie wywrócą, gdy będą je drapać.
Pielęgnacja
Koty brytyjskie potrzebują codziennego czesania, żeby usunąć martwe włosy podszerstka. Poza czesaniem potrzebują standardowych zabiegów higienicznych czyli przycinania pazurków oraz czyszczenia uszu. Do tej ostatniej czynności najlepiej nadaje się płyn do higieny uszu Oron.