Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Hotspot u psa - co to jest, leczenie i domowe sposoby

Zdrowie Hotspot

Hotspot u psa, znany również jako wilgotne zapalenie skóry, to powszechny problem, z którym borykają się nasi czworonożni przyjaciele. Hot spot to uciążliwy problem, który dotyka psy zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Przypadłość rozwija się naprawdę szybko. Czym właściwie jest hotspot u psów i jak sobie z nim radzić?

Co to jest hotspot u psa?

Hotspot u psa to stan zapalny skóry, który może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak alergie, ukąszenia owadów, podrażnienia skóry czy infekcje bakteryjne. Hotspot może pojawić się na skutek intensywnego drapania, gryzienia lub lizania, co prowadzi do uszkodzenia skóry i rozwoju stanu zapalnego. Zazwyczaj jest to zapalenie wyłącznie powierzchowne, ale może zdarzyć się, że sięgnie nawet do głębszych warstw skóry. Ropne zmiany pojawiają się najczęściej na łapach, w okolicy ogona, na policzkach. U psów z gęstą sierścią początkowe stadium może nie zostać zauważone.

Hotspot u psa - najczęstsze przyczyny

Hotspot u psa, czyli wilgotne zapalenie skóry, może mieć różne przyczyny. Hotspoty u psów to największy problem w sezonie wiosenno-letnim, kiedy temperatury są najwyższe w skali roku. W chłodniejszych miesiącach hotspot niemal w ogóle nie pojawia się u psów. W takim razie czemu hotspot u psa pojawia się jedynie sezonowo?

Wilgoć

Hot spoty powstają na skutek nadmiernego rozwoju bakterii na podrażnionej skórze psa, co często jest spowodowane wilgocią gromadzącą się blisko skóry. Aktywności letnie, w szczególności wyprawa nad jezioro z psem czy rozstawienie w ogrodzie basenów, to idealny sposób schłodzenia psa w upalne dni. Niemniej jednak, skóra naszych czworonogów (zwłaszcza tych z gęstą, długą sierścią) nie zawsze schnie wystarczająco szybko po takich zabawach. Brak przewiewu i warunki beztlenowe sprzyjają rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów!
Rasy psów, takie jak labradorygoldeny, nowofundlandy czy springer spaniele, ze względu na swoje zamiłowanie do wody, są szczególnie narażone na rozwój hot spotów. U psów długowłosych, które nie omijają żadnej kałuży podczas spacerów, takie "zaparzenie skóry" jest bardzo częste.

Letnie podrażnienia

Wilgoć to nie jedyna przyczyna występowania hotspotu u psa. Po wszelkich letnich aktywnościach w plenerze warto poświęcić chwilę naszemu pupilowi i zadbać o jego higienę. Wyczesz sierść pupila szczotką dla psa i zobacz, czy w gęstym podszerstku psa nie ukryły się różne zabrudzenia, błoto czy piasek. Po kąpielach w wodzie, szczególnie gdy w grę w wchodzą zbiorniki słonowodne, koniecznie trzeba dokładnie spłukać psa.
Zadbaj o sierść psa:

Laxolja - olej z łososia poprawiający skórę i sierść

100% naturalny olej z łososia norweskiego, pozyskiwany ze świeżych ryb.
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
immune_system
System odpornościowy
Białko: 0.0%
Zawartość tłuszczu: 100%
Sprawdź

Szampon dla psów bez parabenów i barwników

Szampon dla psów z olejem kokosowym.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

Alergie

Hotspot może być również skutkiem alergii, w wyniku której skóra psa staje się osłabiona i podatna na infekcje. Ugryzienia różnych owadów, alergeny wziewne (czyli pyłki roślin) czy pokarmowe mogą być powodem ostrego zapalenia skóry. Z takich powodów hot spot u psów pojawia się często u ras predysponowanych do alergii, takich jak buldogi francuskiebuldogi angielskiemopsy czy west highland white terrier. Przeczytaj więcej o alergiach skórnych u psa.

Nuda lub stres

Czasem reakcją na stres lub brak konkretnego zajęcia u psów może być gryzienie, drapanie lub nadmierne lizanie skóry. Taki mechanizm radzenia sobie z emocjami może prowadzić do podrażnień skóry, a od nich już tylko jeden krok to hotspotu. Zobacz, co robić i jak sobie poradzić, gdy pojawi się stres u psa
Niektóre choroby skóry, takie jak łupież, grzybice czy atopowe zapalenie skóry, mogą prowadzić do swędzenia i podrażnienia, co również może prowadzić do hotspotu. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę hotspotu u psa jak najszybciej, aby móc zastosować odpowiednie leczenie i zapobiegać nawrotom. W przypadku podejrzenia hotspotu u swojego psa, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.

Hotspot u psa - objawy

Hotspot to ostre zapalenie skóry, które na początku może wyglądać jak mały zaczerwieniony obszar skóry. W zależności od stopnia zaawansowania, zmiana może mieć rozmiar od 3 cm do wielkości dłoni. Jest niezwykle swędząca i powoduje znaczny dyskomfort u pupila. Pies, drapiąc się, wylizując i ocierając o różne powierzchnie, powoduje, że obszar zmiany się powiększa. Podrażnienie prowadzi również do wydzielania płynu - początkowo przezroczysty wysięk może szybko zmienić się w ropny i wydzielać ostry, nieprzyjemny zapach. Obrzęk i uszkodzenie mieszków włosowych sprawiają, że sierść otaczająca hotspot można łatwo usunąć ze skóry, praktycznie bez oporu.

Hot spot u psa - leczenie

Wczesne podjęcie leczenia hotspota to jedyna szansa na usunięcie zmian na skórze w krótkim czasie. Dlatego gdy tylko na skórze psa pojawia się zaczerwienienie, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. W przypadku bardziej rozległych zmian konieczna jest bardziej intensywna terapia. Najważniejszymi elementami leczenia hot spotów jest zahamowanie świądu i wyeliminowanie rozwijających się na skórze bakterii. W tym celu czworonogom podaje się leki sterydowe oraz antybiotyki, które dobierane są na podstawie wykonanego posiewu. Zmianę przemywać można także środkami odkażającymi i szamponem przeciwgrzybiczym. Drapiącemu się psu warto także założyć kołnierz, dzięki któremu psiak przestanie podrażniać ranę. Okolicę zmiany warto ogolić, by ułatwić stosowanie miejscowych środków.

Domowe sposoby na hotspot u psa

Poza stosowaniem odpowiednich leków sterydowych i dbaniem o higienę miejsca, w którym występuje hot spot, domowe sposoby na zniwelowanie objawów mogą zmniejszyć odczuwany przez psa dyskomfort. Stosowanie zimnych okładów na obszar zapalenia może złagodzić świąd i obrzęk. Dodatek oleju z łososia do suchej karmy dla psa lub mokrej karmy dla psa wprowadzi dodatkową dawkę kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które mają działanie przeciwzapalne i pozytywny wpływ na zdrowie skóry. Na miejsce objęte hot spotem możesz stosować żel z aloesu, który przyspiesza gojenie skóry. Pamiętaj, że domowe sposoby mogą pomóc w łagodzeniu objawów, ale nie zastąpią profesjonalnego leczenia. Jeśli objawy hotspotu u psa nie ustępują lub nasilają się, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.
Hotspot u psa to powszechny problem, który może powodować dyskomfort i ból u naszych czworonożnych przyjaciół. Właściwe leczenie, zarówno profesjonalne, jak i domowe, może pomóc w łagodzeniu objawów i przyspieszyć gojenie. Pamiętaj, aby zawsze konsultować się z weterynarzem w przypadku podejrzenia hotspotu u swojego psa.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.