Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Stres u psa - objawy stresu u psa i co robić, gdy pies się stresuje?

Zdrowie Stres

Często wydaje nam się, że nasze czworonogi wiodą beztroskie i radosne życie. Nie zawsze jednak życie naszych ukochanych czworonogów jest usłane różami. Wiele czynników w życiu pupila może być dla niego niepokojących i niekomfortowych. Niestety nasze czworonogi również się stresują. Co gorsze, długotrwały stres u psa jest bardzo szkodliwy dla jego zdrowia. Im szybciej znajdziesz i wyeliminujesz przyczynę stresu z życia Twojego pupila, tym lepiej dla zwierzaka.

Jak wygląda zestresowany pies?

Nawet dla najsprawniejszego oka pierwsze objawy stresu u psa są zwykle niezauważalne. Niełatwo też określić, jak pies reaguje na stres, bo u każdego czworonoga odpowiedź na stresory może być odmienna. Najczęściej jednak objawy stresu u psa obejmują: napięcie mięśni, drgawki, ziajanie, ślinienie się, nadpobudliwość. Część psów może próbować odreagować stres poprzez gryzienie mebli i przedmiotów, które wpadną mu w zęby. Może pojawiać się biegunka u psa ze stresu, czasem zdarza się, że pies sika w domu ze stresu. Zestresowany pies może też zastygać w bezruchu, kulić się pod stołem, uważnie obserwować otoczenie, nerwowo się drapać, skomleć, warczeć czy popiskiwać. Wszystkie te zachowania powinny od razu wywołać u nas niepokój.

Co wywołuje stres u psa?

Każdy czworonóg jest inny. To, co może wywoływać stres u jednego psa, na drugim nie zrobi najmniejszego wrażenia. Żeby zrozumieć, co stresuje Twojego psa, obserwuj jego reakcje na rozmaite bodźce w domu i poza nim. Zastanawiasz się, co najczęściej stresuje psy? Na Uniwersytecie Helsińskim naukowcy zebrali najczęstsze powody stresu u psów.

Obcy ludzie i psy

Nawet pomimo solidnej socjalizacji niektóre psy nie czują się najlepiej w towarzystwie nieznajomych ludzi i zwierząt. W kontaktach z obcymi, gdy pies się stresuje, trzeba zwrócić na naszego pupila szczególną uwagę. Nawet najbardziej spokojny i łagodny pies w stresującej sytuacji może zareagować agresją. Dokładnie obserwuj mowę ciała swojego psa i reaguj, gdy zauważysz podkulony ogon, napięcie mięśni a przede wszystkim unikanie kontaktu wzrokowego.

Dzieci

Chociaż znajdzie się wiele ras, które wprost uwielbiają towarzystwo dzieci, u niektórych czworonogów ich zachowania mogą wywoływać dyskomfort. Szczególnie wszelkie głośne i nieprzewidywalne zachowania najmłodszych mogą być dla nieprzyzwyczajonych do nich psów bardzo stresujące. Zawsze, gdy Twój pupil wchodzi w interakcję z dziećmi miej go na uwadze i obserwuj jego reakcję.

Nastrój opiekuna

Czworonogi nie są obojętne na zmiany nastroju opiekuna. Nasze zwierzaki świetnie odczuwają kłębiące się w nas emocje, które mogą wpływać też na samopoczucie zwierzaka. Gdy jesteśmy źli lub zestresowani, co pies może wyczytać z naszej mowy ciała i reakcji, nerwowa atmosfera udziela się też zwierzakowi. Pamiętaj o tym i zwracaj uwagę na emocje, jakie przekazujesz swojemu pupilowi.

Głośne, nagłe dźwięki

Słuch psów jest o wiele bardziej czuły, niż w przypadku ludzi. Każdy, głośny i nagły odgłos będzie dla psa nieprzyjemny i niepokojący. Fajerwerki w sylwestrową noc, grzmoty podczas burzy, wycie syren a nawet głośna muzyka, może stresować czworonoga. Wiele psów bardzo ciężko znosi takie sytuacje, szczególnie sylwestrową noc. Jeżeli przez odgłos fajerwerków Twój pies szczeka, skomle, kuli się lub cały drży, postaraj się odpowiednio przygotować swojego zwierzaka na noc sylwestrową. Sprawdź nasze porady na temat 31 grudnia w artykule "Pies w sylwestra".
Pomocne przy stresie u psiaka:

Antistress - roślinny preparat uspokajający dla psa i kota

100% ziołowy preparat o działaniu uspokajającym. Przyczynia się do neutralizowania hormonów wydzielanych przez strach, stres i pobudzenie.
balanced_nutrition
Zrównoważone odżywianie
Białko: 0.02%
Zawartość tłuszczu: 0.01%
Sprawdź

Paus - miękkie legowisko dla zwierząt

Miękkie i przytulne legowisko dla zwierząt z najwyższej jakości materiałów. Dostępne w trzech rozmiarach dopasowanych do różnych wielkości zwierząt.
easy_to_clean
Łatwe w czyszczeniu
3_sizes
3 rozmiary
Sprawdź

Odgłosy miasta

Skoro jesteśmy już w temacie odgłosów warto wspomnieć też o przytłaczającym zgiełku miasta. Dla psów, które nie miały wcześniej do czynienia z miastem lub zwierzaków po przejściach taka ilość bodźców może być naprawdę stresująca. Oswajaj psa stopniowo i bez pośpiechu. Uspokajaj go w chwilach, gdy wystraszy się przejeżdżającego tramwaju lub trąbiącego auta. Przygotuj dużo smakołyków dla psa i nagradzaj za postępy. Zobacz nasz artykuł "Pies w środkach komunikacji miejskiej" i dowiedz się, jak wygląda prawo i o czym należy pamiętać.

Samotność

Dużo psów naprawdę mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Uwielbiają spędzać każdą minutę ze swoim człowiekiem i w chwili, gdy ten wychodzi na zakupy lub do pracy, pies zaczyna skomleć pod drzwiami. Czasem obecność człowieka w domu dla pupila ma ogromny wpływ na jego poczucie bezpieczeństwa. Gdy człowiek znika, pies zaczyna bać się i stresować. Pod naszą nieobecność w domu pies musi czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jeżeli widzisz objawy lęku separacyjnego u psa, koniecznie zadbaj o jego poczucie bezpieczeństwa.

Zamieszanie w domu

Nawet dobrze znany i ukochany dom, a raczej to, co się w nim dzieje, może powodować stres u psa. Strach może budzić odkurzacz, suszarka, młynek do kawy czy blender. Jeżeli odgłosy domowych sprzętów przyprawiają Twojego pupila o dyskomfort, warto zacząć oswajać go z tymi bodźcami. Wystarczy, że niepokojący psa dźwięk sprzętu połączysz z czymś przyjemnym. Gdy włączasz odkurzacz podaj pupilowi ulubione przysmaki dla psa, by odciągnąć jego uwagę od hałasu. Z czasem pies zacznie kojarzyć odgłos odkurzacza lub suszarki z czymś przyjemnym i przestanie się stresować.

Co jeszcze stresuje psy?

Lista stresorów jest długa i u każdego zwierzaka będzie jednak trochę inna. Część czworonogów denerwuje się podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy wizyt u weterynarza. Niezmiernie stresujące dla wielu psów są też ciągłe zmiany w domu i brak codziennej rutyny. Nasz pupil może robić się też nerwowy w aucie. Zwykle jednak stres psa podczas jazdy samochodem lub w trakcie wizyty u weterynarza pojawia się, gdy pies nie jest do tych aktywności przyzwyczajony. Jeżeli tylko sporadycznie zabierasz psa do auta (najczęściej właśnie w drodze do weterynarza), to pupil może źle kojarzyć samochód i tym samym się stresować. Wiele przypadków stresu u psów to wynik nieodpowiedniej socjalizacji lub złych doświadczeń. Sprawdź, jak przewozić psa samochodem, by odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu.

Jakie są skutki stresu u psa?

Długotrwały stres u psa jest bardzo wyniszczający dla organizmu naszego zwierzaka. Lęk i zdenerwowanie to nie tylko dyskomfort, ale i ciężki moment dla psychiki psa. Długotrwały stan lękowy ma negatywny wpływ na układ limbiczny, który odpowiada za emocje i zachowania psa. Przewlekły stres to stan, w którym wzrasta stężenie hormonów sterydowych w organizmie czworonoga, a te mogą siać spustoszenie w układzie nerwowym. Jak najszybciej zlokalizuj źródło psiego stresu i wyeliminuj je.

Jak rozładować stres u psa?

Żeby móc w ogóle mówić o rozładowaniu stresu u psa, trzeba zacząć od znalezienia jego źródła. Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu ze stresem jest wyeliminowanie czynnika, który sprawia, że nasz pies czuje się nieswojo. Zestresowany pies ma jednak wciąż podniesiony poziom kortyzolu. Naturalnym sposobem na jego rozładowanie u psów jest żucie i gryzienie. W walce ze stresem pies potrzebuje też wygodnego i spokojnego miejsca, w którym może odpocząć. Zadbaj o to, by pies czuł się komfortowo w swoim legowisku dla psa i kiedy jest zestresowany zaoferuj mu jego ulubiony gryzak. Możesz też zapewnić swojemu psu odstresowujące zajęcie. Poziom kortyzolu obniża swobodne węszenie czy eksploracja otoczenia. Często nasz pupil w sytuacji, kiedy odczuwa dyskomfort, szuka oparcia w bliskości z nami. Możesz pomóc swojemu psu w walce ze stresem poprzez masaż i głaskanie zwierzaka. Zobacz, jak głaskać psa, żeby sprawić mu największą radość.

Daj psu spać

Objawy stresu u psa pomaga zwalczać relaks i wypoczynek. Dorosłe psy śpią średnio 12-14 godzin dziennie, dlatego daj swojemu zwierzakowi czas, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Jeżeli pies śpi, nie budź go, postaraj się unikać stresujących go odgłosów w czasie drzemki (odkurz, jak pies wstanie, a zamiast korzystać z suszarki, daj włosom wyschnąć wtedy naturalnie). Ważne, by pies miał też wygodne miejsce, w którym może spać. Legowisko musi być dostosowane do wielkości Twojego pupila, ułożone w odpowiednim, wyznaczonym dla zwierzaka miejscu, a przede wszystkim miękkie i wygodne.

Produkty Husse dla psa:

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Przysmaki szkoleniowe dla psów

22,00 zł

Bestseller

14,00 zł

Senior - karma sucha dla psów starszych 12 kg

Z glukozaminą wspierającą zdrowie stawów

249,00 zł

Prima Plus - karma sucha dla psów z tendencją do tycia 2 kg

Wysoka zawartość protein

75,00 zł

Czytaj więcej o zdrowiu psa:

Zdrowie

Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.