Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Pies w środkach komunikacji - jak wygląda prawo i o czym warto pamiętać?

Opieka   Podróż

Opiekunowie czworonogów, którzy nawiązują silną więź ze swoimi pupilami niechętnie rozstają się z braćmi mniejszymi na czas wyjazdu. Ale czy podróż z psem bez samochodu jest w ogóle możliwa? Zaplanuj swoją podróż komunikacją zbiorową z psem - sprawdź, jak się do niej przygotować, jak powinien zachowywać się Twój pupil i ile może kosztować bilet dla Twojego czworonoga. 

Podróż komunikacją publiczną może okazać się niezmiernie przydatna w ruchliwym mieście, gdy chcemy z pupilem dotrzeć do weterynarza, odległego parku lub na wizytę do groomera. Zatłoczony autobus lub tramwaj może jednak okazać się stresującym otoczeniem dla psa, dlatego najlepiej pupila stopniowo przyzwyczajać do podróży transportem zbiorowym. Ale zanim w ogóle wsiądziesz z psem do autobusu czy tramwaju sprawdź, jak przygotować psa do jazdy, czy musisz kupić pupilowi bilet i jak zwierzak powinien zachowywać się podczas jazdy. 

Pies w autobusie i pies w tramwaju - jakie zasady obowiązują?

Ogólne zasady przewozu zwierząt transportem zbiorowym są takie same lub bardzo zbliżone, ale w pewnych miastach można spotkać się z innymi zapisami. Najczęściej pies może podróżować tramwajem lub autobusem bez konieczności wykupowania dla niego specjalnego biletu. Zanim jednak wsiądziesz z psem, upewnij się, że przewoźnik w Twoim mieście nie wymaga kupna specjalnego biletu dla czworonoga. Najczęściej spotkasz się też z wymogiem, że pies w autobusie bądź tramwaju musi podróżować w kagańcu i na smyczy. Małe zwierzaki mogą być przewożone w specjalnych klatkach lub koszach. Bardzo ważne jest, że pies w tramwaju lub autobusie nie może być uciążliwy dla innych pasażerów. To oznacza, że jeśli Twój pies stresuje się jazdą, głośno skamle i szczeka, to Twoim obowiązkiem jest uspokojenie pupila. Oczywiście czworonóg nie może też skakać na innych pasażerów, szarpać ich za spodnie w próbie zachęcenia do zabawy czy wkładać nosa do torebek i plecaków pasażerów. Podróż środkami komunikacji zdecydowanie będzie stresującym wydarzeniem dla psa, więc należy zabrać ze sobą zapas pysznych przysmaków dla psa.

Pies nie może brudzić pasażerów!

Jeżeli dojeżdżasz z psem komunikacją miejską do parków lub na tereny leśne na spacery, uważaj w deszczowe dni na błoto. Wielu przewoźników zaznacza, że pies nie może brudzić ubrań pasażerów - pilnuj wtedy swojego pupila, by nie ocierał się o podróżujących komunikacją ani nie otrzepywał się z brudnej wody i błota w pojeździe.

Jak przyzwyczajać psa do podróży transportem zbiorowym?

Jak do każdej nowej sytuacji i nieznanego otoczenia, psa najlepiej przyzwyczajać stopniowo. Początkowo wystarczy, że do planu spaceru dodasz wędrówkę nieopodal przystanków autobusowych i tramwajowych lub pętli. Dla psa, który nigdy nie miał styczności z transportem zbiorowym, sam hałas pojazdu może być niezmiernie stresujący. Dlatego nawet bez wsiadania do pojazdu pozwól psu oswoić się z dźwiękami wydawanymi przez autobusy i tramwaje. W trakcie spacerów z psem zatrzymaj się od czasu do czasu na zatłoczonym przystanku. To świetny sposób, by uczyć psa odpowiedniego zachowania w tłumie ludzi. Jeśli Twój pupil nie ma problemu z zachowaniem spokoju pośród oczekujących na przystanku pasażerów, najprawdopodobniej nie będzie próbował ich zaczepiać w trakcie jazdy.

Pierwsza podróż komunikacją

Gdy Twój pies czuje się swobodnie wśród ludzi, a zatrzymujące się i ruszające z przystanku autobusy nie wyprowadzają go z równowagi możesz przejść do kolejnego etapu, tj. przejażdżki komunikacją miejską. Na początek możesz wybrać mało uczęszczaną linię. Nie musisz też od razu jechać z psem na drugi koniec miasta, w zupełności wystarczy przejechanie jednego/dwóch przystanków. Taki test pozwoli Ci ocenić, jak Twój pies zachowuje się w pojeździe w trakcie jazdy, czy bez trudu poradzi sobie ze sprawnym wsiadaniem i wysiadaniem, gdy wydasz mu takie polecenie.

Psa może interesować wszystko!

Podczas pierwszych przejażdżek psa może interesować dosłownie wszystko. Już sam autobus czy tramwaj to bomba bodźców i nowych zapachów - w trakcie jazdy lektor odczytuje nazwy przystanków, drzwi piszczą przed otwarciem i zamknięciem, a tramwaj przed odjazdem z przystanku dzwoni. We wnętrzu pojazdu podłoga i siedzenia przesiąknięte są obcymi aromatami, które z pewnością rozbudzą ciekawość Twojego czworonoga. Podróżując transportem zbiorowym musisz brać też pod uwagę zachowania innych ludzi - niestety nadal nie wszyscy rozumieją, że podchodzenie do obcego psa i głaskanie go bez zgody właściciela nie mieści się w psim savoir vivre. Jeśli wiesz, że Twój pupil potrafi stresować się uwagą obcych ludzi pilnuj go podczas jazdy, a dodatkowo zwiąż mu na smyczy żółtą wstążkę.
Produkty umilające podróż komunikacją:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Husse Snacks - przysmaki szkoleniowe dla psów

Smakowite przysmaki z kurczakiem.
dental_care
Ochrona uzębienia
immune_system
System odpornościowy
Białko: 25.0%
Zawartość tłuszczu: 7.5%
Sprawdź

Nagradzaj za dobre zachowanie

Kiedy planujesz często podróżować z psem komunikacją miejską, bardzo ważne jest, by Twój pupil miał już opanowaną umiejętność skupiania się na Tobie i ignorowania bodźców wokół niego. Nie zapomnij na taką przejażdżkę zabrać ze sobą przysmaków dla psa, którymi nagrodzisz pupila za dobre zachowanie, tym samym wytwarzając u niego prawidłowe nawyki.

Czy w pociągu można przewozić psa?

Jeśli Twój pies nie ma już najmniejszych problemów z podróżowaniem komunikacją miejską, prawdopodobnie przeszło Ci przez myśl, żeby wybrać się z psem w podróż za miasto. W takim wypadku możesz skorzystać z dwóch środków transportu zbiorowego - autobusu lub pociągu. Pamiętaj jednak, że długa podróż pociągiem z psem to zupełnie inne wyzwanie, niż przejazd kilku przystanków w granicach miasta. Do podróży pociągiem lub autobusem musisz odpowiednio przygotować siebie, jak również swojego czworonożnego przyjaciela.

Pies w pociągu PKP - na co musisz zwrócić uwagę?

Podróż z psem pociągiem nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, kiedy podróżujesz z psem małej rasy, który mieści się w transporterze. Pies w pociągu bez kagańca podróżuje tylko w wypadku, gdy przewozimy go w transporterze. Transporter musi jednak skutecznie ograniczać psu dostęp do otoczenia, tym samym uniemożliwiając mu wyrządzenie szkód pasażerom oraz na terenie pojazdu. Pies, który podróżuje pociągiem nie może być uciążliwy dla współpodróżnych. To oznacza, że pies nie może głośno szczekać lub piszczeć, wydzielać nieprzyjemnej woni lub (w przypadku psów ras małych) biegać samopas po przedziale czy wagonie. Psy, które nie mieszczą się w transporterze powinny podróżować na smyczy i w założonym kagańcu. Taki pupil może podróżować pociągiem na podstawie specjalnego biletu, który będzie kosztował opiekuna 15,20 zł. Nie zapomnij zabrać ze sobą książeczki zdrowia psa, a w szczególności zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Przewóz psa w pociągu może być o tyle problematyczny, że nie każdy pasażer będzie chętnie podróżował ze zwierzakiem w jednym przedziale. Współpasażerowie uczuleni na psy mogą zgłaszać sprzeciw, gdy będziesz chciał usiąść z psem obok nich. W takim wypadku musisz uszanować prośbę bądź sprzeciw współpodróżnego i poszukać innego miejsca w pociągu. Zgłoś się z pupilem do konduktora i poproś o wyznaczenie nowego siedzenia.

Gdzie pies w pociągu nie może przebywać?

W trakcie podróży pociągiem psu zdecydowanie może zacząć się nudzić. Nasz zwierzak bardzo chętnie pozwiedza nowe zakamarki i miejsca w pociągu, musisz jednak pamiętać, że do niektórych miejsc w pociągu psy nie mają wstępu. Twój pupil nie może przebywać w wagonie gastronomicznym, o ile nie jest psem przewodnikiem, psem asystentem lub nie odbywa aktualnie szkolenia na takiego psa. Z pewnością chcesz zadbać o jak najwyższy komfort swojego pupila podczas podróży, musisz jednak pamiętać, że pies nie może zajmować miejsca siedzącego. Na długą podróż możesz zabrać ze sobą koc dla psa, na którym pupil może położyć się przy Twoich stopach.

Jak wygląda przewóz psa w autobusie

Jeśli planujesz podróż z psem autobusem już zawczasu upewnij się, że dany przewoźnik zezwala na przewóz psów. U każdego przewoźnika zasady i stawki za przewóz zwierzaka mogą być zupełnie inne, najczęściej jednak przewoźnik wymaga przewożenia psa w transporterze (o ile jest to możliwe). Duży pies w autobusie powinien podróżować na smyczy i w kagańcu, koniecznie należy pamiętać, że pupil nie może zajmować miejsca siedzącego ani być uciążliwy dla innych pasażerów. Zastanawiasz się ile kosztuje bilet dla psa w autobusie? Wszystko zależy od zasad danej firmy transportowej, natomiast najczęściej pies w autobusie podróżuje na podstawie biletu normalnego lub należy uiścić opłatę jak za jedną sztukę bagażu. Oczywiście nie zapomnij zabrać ze sobą zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Niestety nie każdy przewoźnik wyraża zgodę na podróżowanie ze zwierzakiem - czasem możesz spotkać się z zapisem, że przewoźnik dopuszcza możliwość podróży z psem wyłącznie, gdy jest to pies przewodnik lub pies asystujący.

Inne produkty umilające podróż:

Bestseller

34,00 zł

24,00 zł

84,00 zł

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Przysmaki szkoleniowe dla psów

22,00 zł

26,00 zł

19,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.