Kup nowe musy (Adult, Sterilised, Hypoallergenic) lub mięsne kawałki (Hairball Control, Mobility, Urinary) dla kotów, wpisz kod KocieLato2024 i odbierz 50% rabatu na 2 kg worek dowolnej karmy suchej dla kotów.

Czego nie może jeść pies? Lista artykułów

 Żywienie Dieta

Dietę swojego psa możesz urozmaicić na wiele różnych sposobów. Jest wiele składników oraz artykułów, które możesz dodawać do posiłków swojego pupila, jednak musisz pamiętać, że pies nie może jeść wszystkiego tego, co znajduje się zazwyczaj w Twoich posiłkach. Chcesz wiedzieć czego nie może jeść pies i czemu niektóre artykuły są szkodliwe dla czworonogów? Sprawdź listę artykułów, które nigdy nie powinny pojawić się w diecie Twojego pupila. 

Czego nie mogą jeść psy i dlaczego? 

Nigdy nie podawaj swojemu psu resztek ze stołu ani posiłków, które gotujesz dla siebie. Gotując posiłek korzystasz z soli oraz przypraw, które nie powinny znaleźć się w diecie Twojego psa. Dodatkowo w potrawach, które dla siebie przyrządzasz mogą znajdować się składniki szkodliwe dla Twojego psa. Z tego powodu najlepiej podawać pupilowi naturalne przysmaki dla psów. Jeśli chcesz dzielić się z psem posiłkami, które przyrządzasz, wyeliminuj z nich składniki, które szkodzą Twojemu psu. Układ pokarmowy psa jest krótszy od ludzkiego, nie jest przystosowany do trawienia węglowodanów oraz rozmaitych składników, które ludzki układ pokarmowy potrafi bez trudu strawić. W rozmaitych artykułach spożywczych znajdują się składniki trujące dla psiego organizmu. Poniżej znajdziesz listę artykułów, które mogą szkodzić Twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Bez względu na tę listę warto jednak zadbać o odpowiednią dietę dla naszego czworonoga, która będzie dopasowana do jego konkretnych potrzeb - sprawdź karmy dla szczeniątsuche karmy dla psów dorosłych, karmę dla psa seniora, a czasem możesz taką dietę wzbogacić mokrą karmą dla psa

Czego psy nie mogą jeść - owoce

Jeżeli szukasz urozmaicenia psiej diety, możesz do posiłków swojego pupila wprowadzić rozmaite owoce, które będą źródłem cennego błonnika, rozmaitych witamin oraz makro- i mikroelementów, których Twój pies potrzebuje do zdrowego funkcjonowania. Jednak nie każdy owoc powinien stać się częścią psiej diety. Niektóre owoce mogą mieć zły wpływ na zdrowie Twojego psa. Na tej liście znajdują się cytrusy. 
Cytrusy to owoce o wysokiej zawartości olejków eterycznych, które w organizmie Twojego psa mogą zaburzyć pracę układu pokarmowego. Większe ilości olejków eterycznych mogą wzmagać produkcję żółci w organizmie psa, a także wywoływać biegunki oraz wymioty.

Nie podawajmy psom winogron, ale jabłka tak

Na liście, czego nie może jeść pies nie może zabraknąć winogron. Chociaż nie do końca wiadomo, jaki składnik winogron jest dla psów szkodliwy, to zarówno świeże winogrona, jak i rodzynki szkodzą psom. Zatrucie winogronami to zagrożenie dla zdrowia a nawet życia Twojego pupila. Dawka śmiertelna jest zależna od masy ciała pupila, ale spożycie już nawet 10-12 winogron może prowadzić do ostrej niewydolności nerek.

Jabłka to jedne z tych owoców, które bez obaw możesz podawać swojemu pupilowi, o ile uważasz na ich pestki. Pestki jabłek zawierają substancje, które wchodzą w skład cyjanowodoru, który jest silnie toksyczny dla zwierząt. Pies może zatruć się cyjanowodorem jeśli spożywa pęknięte lub pogryzione pestki. Dodatkowo spożyte w całości pestki mogą wywołać mechaniczne podrażnienia jelit oraz ich niedrożność. Najczęstszymi objawami zatrucia pestkami jabłek u psów jest ślinotok, wymioty i trudności z oddychaniem. W wydychanym przez psa powietrzu możesz poczuć zapach cyjanowodoru, który do złudzenia przypomina aromat migdałów. W przypadku ciężkiego zatrucia pestkami może dojść do utraty przytomności, zapaści a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzaka. Szkodliwe dla psa są również pestki moreli, wiśni, czereśni, śliwek i brzoskwiń. Każdy z tych owoców możesz podawać psu w diecie, jeśli tylko upewnisz się, że nie ma w nich pestek. 

Awokado ze sklepu to również niedobry pomysł!

Choć w naturalnych warunkach awokado ani jego pestka nie są dla psa trujące, to te pochodzące z supermarketu czy nawet z pola uprawnego mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia naszego pupila. W uprawie owoców awokado stosuje się persynę, która dla psów jest związkiem toksycznym. Spożycie awokado może wywołać u psa biegunkę i wymioty, natomiast w przypadku silnego zatrucia pies może stać się senny i stracić apetyt. 

Polecane karmy dla psów:

Czego nie mogą jeść psy - warzywa

Warzywa to rewelacyjne źródło błonnika, witamin oraz minerałów, szczególnie jeśli karmisz psa dietą barf. Choć wiele warzyw świetnie sprawdza się w psiej diecie, nie wszystkie powinny być częścią psich posiłków. Pośród warzyw, których Twój pies nie powinien jeść znajdują się cebula oraz czosnek. Zawarte w cebuli siarczany oraz dwusiarczek propylu są toksyczne dla psów i wpływają niekorzystnie na strukturę czerwonych krwinek. Obróbka termiczna tych warzyw nie neutralizuje działania toksyn, dlatego nie należy podawać ich w żadnej formie. Spożywanie cebuli i czosnku u psów może prowadzić do upośledzenia transportu tlenu we krwi. 

Nie podawajmy warzyw strączkowych ani pomidorów

Psom nie należy podawać również warzyw strączkowych. Ciecierzyca, groch, fasola lub bób mogą wywoływać u psów wzdęcia. W skrajnych przypadkach spożycie przez psa warzyw strączkowych może prowadzić do skrętu żołądka, który jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia a czasem nawet i życia naszego pupila.

W diecie psów najlepiej unikać też pomidorów, szczególnie tych niedojrzałych, oraz ich łodyg i liści. W niedojrzałych pomidorach oraz ich częściach znajduje się dużo alkaloidów, które mogą prowadzić do rozmaitych problemów trawiennych, ślinotoku lub senności.

Czego pies nie może jeść - pozostałe artykuły

Czekolada

W diecie Twojego pupila nigdy nie powinna znaleźć się czekolada. W czekoladzie, a konkretnej ziarnach kakaowca, znajduje się teobromina, czyli alkaloid, który jest trujący dla psa. Im wyższa zawartość kakao w czekoladzie, tym więcej znajduje się w niej teobrominy. To jednak nie oznacza, że pies może bez przeszkód spożywać białą czekoladę. Organizm psa nie potrafi wydalać teobrominy tak szybko, jak organizm człowieka, co powoduje odkładanie się teobrominy w organizmie zwierzaka. Regularne podawanie małych ilości czekolady może być tak samo szkodliwe, jak jednorazowe spożycie przez psa dużej ilości czekolady. Teobromina w odpowiednim stężeniu jest śmiertelna dla psa, dlatego czekoladę należy kategorycznie wykluczyć z psiej diety.

Orzechy makadamia

Migdały, orzechy laskowe lub włoskie mogą być świetną przekąską dla Twojego pupila. Natomiast orzechy makadamia należą do artykułów, których Twój pupil nigdy nie powinien spożywać. Orzechy makadamia są dla psa toksyczne i podanie już nawet 2 gramów na kilogram masy ciała psa może prowadzić do silnych wymiotów, gorączki, ataksji, osłabienia organizmu oraz drgawek.

Alkohol

Drożdżowe wypieki to kolejny artykuł na liście, na który trzeba szczególnie uważać. Podczas procesu fermentacji, za który odpowiedzialne są enzymy drożdży, powstaje etanol. Alkohol w każdej postaci jest dla psa trujący i nie należy go podawać, nawet w najmniejszych ilościach. Nawet niewielka ilość alkoholu etylowego może wywołać u psa wymioty, problemy z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. 

Produkty mleczne

Zastanawiasz się, czego jeszcze nie powinien jeść pies? W diecie pupila nie powinny pojawiać się produkty mleczne. Po 8. tygodniu życia psa zanika laktaza, czyli enzym, który odpowiada za rozkład laktozy. Dorosłe psy nie są w stanie trawić laktozy, co może objawiać się typowymi dla nietolerancji laktozy objawami, jak biegunka, wzdęcia czy wymioty. Nawet jeśli u psa nie występują objawy typowe dla nietolerancji laktozy, w produktach mlecznych kryje się dużo kalorii, które mogą prowadzić do nadwagi lub otyłości pupila.

Grzyby

W diecie psa nie powinny pojawiać się też grzyby. To składnik posiłku, który już dla ludzi jest ciężkostrawny, a należy pamiętać, że psi układ pokarmowy jest znacznie krótszy, od ludzkiego. Dodatkowo przez przyzwyczajanie pupila do spożywania grzybów narażasz się na ryzyko spożycia przez psa trujących gatunków podczas spaceru. Twój psiak może wypatrzyć w lesie grzyba, który do złudzenia będzie przypominał te, które podajesz mu w posiłkach i może się na niego skusić. Objawy zatrucia grzybami będą zależne od rodzaju toksyny zawartej w konkretnym gatunku, który zje pies. Najczęściej jednak po spożyciu trujących grzybów można zaobserwować u psa ślinotok, drgawki, ból brzucha, wymioty, brak apetytu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do niewydolności narządowej, która może ostatecznie prowadzić do śmierci. 

Czego nie powinien jeść pies - rośliny

Poza rozmaitymi produktami spożywczymi jest wiele innych artykułów, których pies nie powinien pod żadnym pozorem jeść. Pośród szkodliwych, a nawet trujących dla psa składników znajduje się wiele roślin, które można często spotkać w ogrodzie, parku bądź lesie. Jeśli Twój pupil lubi od czasu do czasu poskubać trawę podczas spaceru, koniecznie zwróć uwagę, czy na polanie, w parku lub w lesie nie rosną popularne, trujące dla psów rośliny, drzewa i krzewy. Jeśli masz przy domu ogród sprawdź listę trujących dla psów roślin i zastąp je gatunkiem, który nie będzie potencjalnym zagrożeniem dla czworonoga, który lubi podgryzać zielone rośliny.

Co zrobić, kiedy pupil zje coś, czego nie powinien jeść pies?

W każdym przypadku, kiedy Twój pies spożyje coś, czego nie powinien jeść, koniecznie obserwuj pupila. Jeśli wiesz, że spożyty przez psa artykuł jest toksyczny i może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który powie Ci, jak należy postępować w konkretnym przypadku. Jeżeli Twój pies zje składnik, który stanowi dla niego zagrożenie życia, nie czekaj, tylko niezwłocznie udaj się z psem do lecznicy, gdzie weterynarz zbada pupila i będzie mógł szybko zacząć działać w razie wystąpienia niepokojących symptomów. Aby uniknąć wątpliwości co można podawać psu najlepiej zawsze stosować odpowiednio zbilansowaną i dopasowaną do indywidualnych potrzeb suchą karmę dla psów, a w wypadku młodszych zwierząt - karmę dla szczeniąt. Jeśli pies źle reaguje na niektóre typy pokarmów rekomendujemy podawanie karmy hipolaergicznej dla psów

Inne polecane produkty:

24,00 zł

84,00 zł

24,00 zł

SKAL miska dla psa spowalniająca jedzenie S

Wydłuż czas spożywania posiłku

44,00 zł

26,00 zł

Supeł - zabawka ze skręconej liny

Zabawka szarpak

15,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.