Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Owczarek belgijski

Aktywny, przywiązany do właściciela pies.

Owczarek belgijski to inteligentny, średniej wielkości pies, który bardzo silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Ten mniejszy kuzyn owczarka niemieckiego występuje w czterech różnych odmianach. 

icon

Region/kraj pochodzenia:

Belgia
icon

Klasyfikacja FCI:

Grupa 1, sekcja 1, owczarki
icon

Charakter:

inteligentny, aktywny, czujny, chętny do pracy
icon

Umaszczenie:

czarny, płowy, szary
icon

Waga:

Pies: 25–30 kg, Suka: 20–25 kg
icon

Wzrost:

Pies: 60–66 cm, Suka: 56–62 cm
icon

Długość życia:

od 10 do 14 lat

Szczenięta rasy owczarek belgijski

Owczarki belgijskie występują w czterech różnych odmianach, każda z nich o lekko innym wyglądzie i charakterze. To, jak będzie zachowywał się szczeniak owczarka belgijskiego zależeć będzie od tego, na jaką odmianę psa się zdecydujemy. Najbardziej nastawiony na pracę z człowiekiem jest owczarek belgijski malinois, dlatego jeśli szukasz posłusznego psa, który jest podatny na szkolenie i naukę, postaw na szczenięta tej rasy. Owczarek belgijski groenendael to prawdziwy wulkan energii, który będzie potrzebował dużo kreatywnych form spędzania czasu, żeby się nie nudzić. Owczarek belgijski laekenois od pozostałych odmian różnić powinien się wyłącznie szorstką szatą. Niezależnie od tego, na jakiego szczeniaka owczarka belgijskiego się zdecydujesz, pamiętaj, że belgi to psy, które potrzebują konsekwentnego właściciela. Od samego początku ucz psa podstawowych komend i zapewnij mu dużo aktywności fizycznej oraz stymulacji umysłowej. Nie zapomnij o odpowiednim nagradzaniu - np. za pomocą kilku kulek ulubionej karmy dla szczeniąt.

Żywienie psów rasy owczarek belgijski

Owczarki belgijskie to psy aktywne fizycznie, dlatego ich dieta musi zapewniać im odpowiedni poziom energii w trakcie dnia. Świetnie sprawdzą się karmy o wyższej kaloryczności, ale nawet to zbilansowanej suchej karmy dla psa możesz dodać kilka przysmaków dla psa lub olej z łososia, żeby urozmaicić posiłek i zwiększyć kaloryczność diety. Dieta owczarków belgijskich musi być bogata w białko, co pozwoli psom na odpowiedni rozwój masy mięśniowej. Owczarki belgijskie raczej nie należą do psów wybrednych i będzie im odpowiadać zarówno bogata w białko sucha karma sucha dla psa, jak i karma mokra dla psa  lub posiłki przygotowywane w domu. W tym ostatnim wypadku rekomendujemy dodatkową lekturę o tym jak przygotowywać dietę barf dla psa.
Karmy polecane dla owczarka belgijskiego:

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych

Głównym źródłem protein w karmie Valp Digest jest mięso jagnięce. Karma ta nie zawiera glutenu i przeznaczona jest dla szczeniaków posiadających delikatny układ trawienny i/lub nietolerujących glutenu. Zawiera klinoptylolit, minerał, który pomaga zachować prawidłową konsystencję stolca i wspiera trawienie.
flora_stimuli
Pobudzenie flory bakteryjnej
gluten_free
Bezglutenowa
Karma idealna dla: Psów ras każdej wielkości
Białko: 26.0% (75% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 15.0%
Sprawdź

Opis rasy

Owczarki belgijskie to inteligentne psy, które lubią aktywność fizyczną i pracę. Psy tej rasy odnajdą się właściwie we wszystkich dyscyplinach psiego sportu, od agility, przez obedience, po dog trekking i biegi przełajowe. Więcej na ten temat w artykule Sporty dla psów. To psy bardzo bystre i oddane swojemu opiekunowi, mają wrodzony instynkt terytorialny i są bardzo czujne, dzięki czemu doskonale odnajdują się w roli stróża.

Historia

Przodkowie owczarków belgijskich pojawiali się już na rycinach z czasów książąt burgundzkich. Jedna z teorii o pochodzeniu tych psów mówi, że owczarki belgijskie wywodzą się od psów pasterskich Europy Środkowej z epoki brązu. Inna teoria głosi, że to potomkowie mastifa belgijskiego, nieistniejącej już rasy. Najstarsze, potwierdzone wzmianki o psach tej rasy znajdują się w rękopisie z roku 1356. Cztery odmiany owczarka belgijskiego ustalił w 1891 roku Adolf Reul, profesor zootechniki z Belgii. To on założył pierwszy klub owczarka belgijskiego w Brukseli, który to ustalił wzorce rasy.

Wygląd

Owczarek belgijski to mniejszy od owczarka niemieckiego pies. Ma długą kufę, silny tułów, średniej wielkości oczy i trójkątne uszy. Owczarek belgijski występuje w czterech różnych odmianach. Owczarek belgijski malinois wyróżnia się płową sierścią z czarną maską i czarnym nalotem. Jego nazwa pochodzi od miejsca, gdzie go po raz pierwszy go znaleziono, czyli Malines w Belgii. Kolejna odmiana, czyli owczarek belgijski groenendael ma jednolicie czarne umaszczenie oraz długą sierść. Owczarek belgijski laekenois charakteryzuje się szorstką w dotyku, płową sierścią, a czarny nalot występuje zwykle w okolicach ogona i kufy. Ostatnia odmiana, czyli owczarek belgijski tervueren ma płową lub szarą sierść z czarnym nalotem.

Zachowanie

Owczarki belgijskie sprawiają wrażenie psów o niekończących się pokładach energii. Zawsze wykrzesają z siebie więcej energii na kolejny spacer, zabawę w parku czy ćwiczenia. Choć to psy, które bardzo przywiązują się do swojego opiekuna, potrzebują właściciela, który nie będzie nazbyt pobłażliwy. Owczarek belgijski potrzebuje doświadczonego właściciela, który nauczy go niezbędnych poleceń - bez tego, pies może wykazywać tendencję do dominacji. Potrafią być niezwykle przyjacielskie i opiekuńcze wobec dzieci w swojej rodzinie. W kontaktach z innymi zwierzętami domowymi, owczarki belgijskie mogą wymagać dodatkowej socjalizacji.

Wymagania

Owczarek to pies bardzo sprytny i inteligentny. Poza solidną dawką ruchu każdego dnia, pies tej rasy wymaga wyzwań dla swojego umysłu. Doskonale sprawdzą się zabawki dla psa wymagające inteligencji i sprytu oraz wszelkie zabawy, w których pies musi ruszyć głową. Owczarek belgijski poczuje się, jak ryba w wodzie w trakcie treningu agility. Pokonując tor przeszkód będzie musiał na bieżąco szukać rozwiązań napotkanych problemów.

Pielęgnacja

Owczarki belgijskie to wytrzymałe i odporne psy. Odmiany owczarka belgijskiego o długiej sierści należy szczotkować codzienne, te z sierścią krótszą spokojnie można czesać raz na tydzień. Po każdym spacerze warto skontrolować stan psich łap i w razie potrzeby (szczególnie latem i zimą) nałożyć na poduszki łap balsam pielęgnacyjny z woskiem pszczelim dla psów. W razie potrzeby należy psu skrócić pazury. Raz na tydzień lub dwa koniecznie skontroluj też stan uszu, okolic oczu i zębów pupila. Nie zapominaj też o regularnych kontrolach u weterynarza.

Ile kosztuje owczarek belgijski?

Cena szczeniaka owczarka belgijskiego może wynosić od 3 000 zł do 6 000 zł. Jeśli hodowla jest zarejestrowana w FCI lub jest to szczeniak po wybitnych rodzicach, ceny psów mogą być nawet wyższe.

Inne produkty polecane dla owczarka belgijskiego:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Lyster - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z łososiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych/alergików

369,00 zł

Mild - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z pstrągiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych

334,00 zł

Adult Pate - pasztet z wołowiną dla psów dorosłych 12x400 g

Pasztet z ananasem i żeń-szeniem

102,00 zł

Bestseller

26,00 zł

17,00 zł

Bestseller

14,00 zł

84,00 zł

82,00 zł

Karda - prostokątna szczotka bambusowa dla psa i kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

44,00 zł

Borste - dwustronna szczotka bambusowa dla psa lub kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

51,00 zł

Nie masz pewności czego potrzebujesz?

Skorzystaj z naszego wirtualnego asystenta lub spytaj lokalnego przedstawiciela Husse o najlepszą dietę dla Twojego pupila.

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.