Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Hawańczyk 

Lubi się popisywać w celu zwrócenia na siebie uwagi

W basenie Morza Śródziemnego te małe, długowłose psy znane były już w starożytności. W okolicach Kairu znaleziono figurkę przedstawiającą podobiznę takiego psa, którą datuje się na lata 600-300 p.n.e.

icon

Region/kraj pochodzenia:

Kuba
icon

Klasyfikacja FCI:

Grupa IX, sekcja 1
icon

Charakter:

radosny, żywy, czuły, towarzyski, inteligentny, rozrywkowy, łagodny
icon

Umaszczenie:

płowe, podpalane, czarne, rudawo-brązowe, białe z łatami, hawana (brązoworude, w kolorze cygara)
icon

Waga:

4,5 – 7,3 kg
icon

Wzrost:

23 – 27 cm
icon

Długość życia:

od 13 do 15 lat

Szczenięta rasy hawańczyk 

Dla inteligentnych hawańczyków nauka nowych umiejętności i komend to bułka z masłem. Szkolenie z wykorzystaniem psich przysmaków traktują jak zabawę, dzięki czemu chętnie biorą w nim udział. Jako dawne psy cyrkowe, hawańczyki chętnie i szybko uczą się sztuczek, czasem mogą wykonywać je bez komendy, w celu zwrócenia na siebie uwagi. Szkolenie szczeniąt rasy hawańczyk nie sprawi trudności nawet początkującym opiekunom, jednak w przypadku czworonoga tej rasy konieczna jest staranna socjalizacja. Szczenięta hawańczyka trzeba przede wszystkim przyzwyczajać do kontaktów z większymi psami - dzięki temu, kiedy hawańczyk jest dorosły, nie będzie obawiać się większych od siebie czworonogów.

Żywienie psów rasy hawańczyk

Hawańczyki nie są psami wybrednymi, o ile tylko im na to nie pozwolimy. Jeśli będziemy co chwilę urozmaicać dietę pupila i pozwolimy mu na wybieranie, jakie posiłki chce jeść, hawańczyk chętnie to wykorzysta i może zacząć kręcić nosem. Od najmłodszych lat warto przyzwyczajać hawańczyka do dobrej jakości, odpowiednio zbilansowanej mokrej lub suchej karmy dla psa dostosowanej do jego wielkości, wagi oraz poziomu aktywności. Jeśli dieta Twojego pupila mu służy i smakuje, nie musisz próbować na siłę jej zmieniać. Pamiętaj, że psy lubią rutynę i jedzenie tej samej karmy każdego dnia zupełnie im nie przeszkadza.
Rekomendowane dla hawańczyka:

Valp Mini - karma sucha dla szczeniąt ras małych

Valp Mini to receptura charakteryzująca się dużą wartością energetyczna i mniejszymi krokietami dostosowanymi do możliwości gryzienia szczeniaków ras małych i mini. Zawiera klinoptylolit, minerał, który wspomaga zachowanie prawidłowej konsystencji stolca i pracę układu trawiennego.
flora_stimuli
Pobudzenie flory bakteryjnej
energy_plus
Wysoka zawartość energii
Karma idealna dla: Psów ras małych
Białko: 32.0% (84% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 20.5%
Sprawdź

Ocean Care Mini - karma sucha dla psów małych z alergiami

Karma Ocean Care Mini jest produktem bezglutenowym zawierającym jedno źródło białka i polecana jest jako karma dla psów z alergiami i/lub posiadających wrażliwy przewód pokarmowy. Jedynym źródłem białka jest mięso łososia, a jej krokiety przystosowane są do rozmiarów szczęk psów ras małych i mini. Ze względu na swój skład karma jest polecana dla psów z białą sierścią.
gluten_free
Bezglutenowa
mono_protein
Monoproteinowy
Karma idealna dla: Psów ras małych
Białko: 24.0% (75% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 14.0%
Sprawdź

Opis rasy

Wywodząca się z Kuby rasa psów należy do rodziny biszonów, zatem hawańczyk jest blisko spokrewniony z bichonem frise oraz maltańczykiem. Przodkiem hawańczyków był też najprawdopodobniej barbet, od którego pochodzą współczesne pudle.

Historia

Historia kubańskich biszonów zaczęła się od już nieistniejącej rasy blankito de la Havana, czyli białaska z Hawany. Pies tej rasy pojawił się na wyspie po jej hiszpańskiej kolonizacji w XVI i XVII wieku. Przodkami hawańskiego białaska były biszony zwożone na wyspę przez kupców, piratów i kolonizatorów. Drobne psy o jedwabistej, białej szacie nazywano na Kubie maltańczykami, wśród Brytyjczyków psy znane były jako biali kubańczycy, natomiast w Europie nazywano je mianem hawańczyka. W XIX wieku na Kubę przybyło wielu emigrantów z Europy, a wraz z nimi ich małe psy do towarzystwa, w tym pudle o rozmaitych kolorach sierści. Przez ich krzyżowanie z blankito powstała nowa rasa, w której pojawiła się szeroka gama umaszczeń, nie tylko kolor biały.

Dla kogo hawańczyk?

Nawet dla początkującego opiekuna psa, hawańczyk nie będzie zwierzakiem problematycznym w wychowaniu. To pies, który odnajdzie się w dużym domu z dziećmi oraz niewielkiej kawalerce u singla. Hawańczyk dostosuje się niemal do każdego trybu życia, potrzebuje jedynie aktywności fizycznej. To czworonogi, które lubią zarówno zabawy w domu, jak i na zewnątrz oraz długie spacery. Nie mają problemu z samotnym siedzeniem w domu, o ile tylko zapewnimy im odpowiednią dawkę ruchu oraz zagwarantujemy właściwą uwagę przed wyjściem i po powrocie do domu. Pamiętaj, żeby na czas swojej nieobecności zostawić psie zabawki, żeby pupil się nie nudził. Hawańczyki nie są hałaśliwe, więc nie powinny być uciążliwe dla sąsiadów w bloku.

Zachowanie

Hawańczyk jest psem przyjacielskim, wesołym i zawsze skorym do zabawy. Uwielbiają towarzystwo swoich opiekunów i mocno się do nich przywiązują. Bardzo chętnie towarzyszą człowiekowi w najróżniejszych czynnościach, potrzebują sporo uwagi, zainteresowania i pieszczot. Z radością spędzają czas aktywnie ze swoim opiekunem, a po odpowiedniej dawce ruchu z przyjemnością odpoczną z człowiekiem na kanapie. Hawańczykom zabawa praktycznie się nie nudzi, dlatego świetnie dogadują się z dziećmi. To psy przyjazne i otwarte na nowych ludzi oraz zwierzęta.

Wymagania

Chęć współpracy z człowiekiem jest u hawańczyka silna, dlatego przyda się im jakieś angażujące zajęcie, jak nauka nowych sztuczek lub trening psiego sportu. Hawańczyk wymaga od swojego opiekuna dużo uwagi, dlatego w wolnych chwilach poświęcaj psu sporo czasu, ale pamiętaj, że pupil musi znać granice. Psy tej rasy najlepiej wyprowadzać na spacer w szelkach.

Pielęgnacja

Przynajmniej dwa razy w tygodniu pamiętaj, żeby dokładnie wyczesać hawańczyka. Długie włosy na czole i pysku trzeba regularnie skracać, żeby nie wchodziły psu w oczy, można je również związywać lub spinać. Po kąpieli długa sierść hawańczyka musi dokładnie wyschnąć, zanim pies wyjdzie na spacer - proces suszenia możesz przyspieszyć suszarką, koniecznie jednak ustaw temperaturę na minimalną i nie zbliżaj jej zbyt do skóry. Regularnie sprawdzaj uszy pupila oraz czyść okolice oczu.

Ile kosztuje hawańczyk?

Mała popularność rasy w Polsce sprawia, że istnieje zaledwie kilka certyfikowanych hodowli hawańczyków. Z tego względu ich cena może być trochę wyższa, od szczeniąt innych ras. Szczeniak hawańczyka z zarejestrowanej w FCI hodowli może kosztować około 5000 zł, tu jednak warto podkreślić, że za zwierzaka o świetnym pochodzeniu można zapłacić nawet dwukrotnie więcej.

Polecane produkty dla hawańczyka:

89,00 zł

26,00 zł

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Przysmaki szkoleniowe dla psów

22,00 zł

Kex XS - chrupiące przysmaki dla psa 500 g

Mechaniczne czyszczenie zębów

23,00 zł

17,00 zł

19,00 zł

78,00 zł

82,00 zł

Nie masz pewności czego potrzebujesz?

Skorzystaj z naszego wirtualnego asystenta lub spytaj lokalnego przedstawiciela Husse o najlepszą dietę dla Twojego pupila.

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.