Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? Domowe sposoby na kleszcze u psa

Zdrowie Kleszcze

Kleszcze pojawiają się w naszym środowisku sezonowo, pierwsze można zauważyć na samym początku wiosny, gdy temperatura waha się między 7°C a 12°C. Jednak najwięcej kleszczy można zauważyć w maju i czerwcu, a kolejna fala ich wzmożonej aktywności przypada zwykle na wrzesień i październik. Kleszcze są najbardziej aktywne do południa oraz wieczorem, dlatego po powrocie z porannych i wieczornych spacerów zwróć szczególną uwagę, czy pajęczak nie ukrył się w sierści Twojego pupila. Chcesz wiedzieć, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? Sprawdź, jakie domowe sposoby na kleszcze u psa są skuteczne i o co warto zadbać w sezonie kleszczowym. 

Zmiana klimatu a zmiany zachowań kleszczy

Zmieniający się klimat i wszelkie anomalie pogodowe, które możemy ostatnio obserwować, mocno zaburzają kleszczom ich harmonogram działania. W momencie, gdy jednego dnia termometry wskazują 13°C a kolejnego już tylko 5°C, coraz trudniej wyznaczyć sezon, w którym pasożyty są najbardziej aktywne. Z tego też względu, jeśli Twój pupil spędza dużo czasu w lesie, w zaroślach przy jeziorze lub w okolicach sadzonek na działce, koniecznie zabezpiecz go przed kleszczami!

Czemu zabezpieczamy psy przed kleszczami?

W trakcie cyklu życiowego kleszcz przechodzi stadium larwalne, stadium nimfy oraz stadium osobnika dorosłego. Każdy z tych trzech etapów rozwoju stawonoga wymaga żywiciela. Przez odżywianie się krwią licznych żywicieli kleszcze mogą przenosić rozmaite choroby, gdyż leśne zwierzęta są nosicielami wielu z nich. Kleszcze mogą przenosić choroby bakteryjne, wirusowe oraz te spowodowane przez pierwotniaki. Takie choroby nazywane są odkleszczowymi i mogą powodować poważne zagrożenie zdrowia oraz życia zwierząt jak i ludzi. Oczywiście nie każdy kleszcz musi być nosicielem chorób, jednak nigdy nie możemy mieć pewności, że pajęczak, który zaatakował naszego pupila jest wolny od wirusów czy bakterii. Dlatego w sezonie wzmożonej aktywności kleszczy nie ma lepszego rozwiązania, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na kleszcze u psa i tylko od Ciebie zależy, na który z nich się zdecydujesz.

Jakie choroby wywołują kleszcze?

Najczęściej kleszcze przenoszą boreliozę oraz anaplazmozę. Szacuje się, że nawet co trzeci kleszcz jest transmiterem boreliozy. Pierwsze objawy boreliozy u psów mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach od zarażenia i nie muszą jednoznacznie wskazywać na tę właśnie chorobę. W najgorszym przypadku może dojść do rozwoju zapalenia w kluczowych organach w ciele psa.

Oczywiście nie każdy kleszcz musi być nosicielem chorób, jednak nigdy nie mamy pewności, że pajęczak, który zaatakował naszego pupila jest wolny od wirusów czy bakterii. Dlatego w sezonie wzmożonej aktywności kleszczy nie ma lepszego rozwiązania, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na kleszcze u psa i tylko od Ciebie zależy, na który z nich się zdecydujesz.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

By ochronić psa przed kleszczami najłatwiej zastosować specjalne środki chemiczne, które działają na układ nerwowy pajęczaka. Preparaty na kleszcze dla psów występują zwykle w kilku różnych formach - powstają w oparciu o ten sam środek chemiczny, a różnią się jedynie sposobem aplikacji. Środki przeciwkleszczowe dla psa znajdziesz w formie wygodnych w stosowaniu obroży, sprejów, kropli na skórę lub tabletek.

Jaka forma ochrony będzie najlepsza?

Obroże przeciwkleszczowe stopniowo wydzielają substancje aktywne i chronią pupila zwykle przez okres od 6 do 8 miesięcy. Nie są jednak najlepszym rozwiązaniem u psów z długą i gęstą sierścią. W tym wypadku dużo lepszym rozwiązaniem mogą być krople na skórę, które zakrapla się na karku lub grzbiecie pupila. Ważne, by zakroplić je bezpośrednio na skórę, więc w przypadku psów z gęstą sierścią konieczne jest rozsunięcie sierści w miejscu, w którym zakraplamy środek. Substancje aktywne zawarte w kroplach wnikają do podskórnych naczyń krwionośnych i chronią później całą powierzchnię skóry psa. U szczeniąt i psów o masie ciała do 2 kilogramów najwygodniejszą metodą ochrony przeciw kleszczom może być środek w spray’u, który rozpyla się na skórze pupila, a zawarte w nim substancje działają na układ nerwowy kleszczy. Każdy zabieg może być stresujący dla psa i dlatego warto przygotować sobie wcześniej smaczki dla psa lub po prostu odrobinę mokrej karmy dla szczeniaka, aby szybciej zlikwidować zdenerwowanie u psa. Można też użyć zwykłej suchej karmy dla psów dopasowanej do indywidualnych potrzeb, na przykład karmy dla psa alergika

Polecane kosmetyki dla psów:

Szampon dla psów bez parabenów i barwników

Szampon dla psów z olejem kokosowym.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

Suchy szampon dla psa i kota bez parabenów i barwników

Szampon bez spłukiwania dla psów i kotów.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

Obroże przeciw kleszczom

Obroże przeciwkleszczowe stopniowo wydzielają substancje aktywne i chronią pupila zwykle przez okres od 6 do 8 miesięcy. Nie są jednak najlepszym rozwiązaniem u psów z długą i gęstą sierścią. Obroża musi mieć w miarę bezpośredni kontakt ze skórą - substancje aktywne z obroży wnikają w skórę i zapewniają psu ochronę przed kleszczami. Większość dostępnych na rynku preparatów działa roztoczobójczo oraz odstraszająco. Dzięki temu zabija żerujące na zwierzęciu kleszcze oraz zapewnia mu ochronę przed atakiem nowych pasożytów. Obroże zapewniają zwykle ochronę przeciw kleszczom i pchłom zarówno w stadium larwalnym jak i przed dorosłymi osobnikami.

Krople spot-on

Jeżeli masz czworonoga z bujną sierścią, obroża może okazać się niezbyt skuteczną formą ochrony. W tym wypadku dużo lepszym rozwiązaniem mogą być krople na skórę, które zakrapla się na karku lub grzbiecie pupila. Ważne, by zakroplić je bezpośrednio na skórę, więc w przypadku psów z gęstą sierścią konieczne jest rozsunięcie sierści w miejscu, w którym zakraplamy środek. Substancje aktywne zawarte w kroplach wnikają do podskórnych naczyń krwionośnych i chronią później całą powierzchnię skóry psa. Choć krople są wygodne w stosowaniu i zapewniają psu kompleksową ochronę przeciw pasożytom, problem pojawia się u małych psów i szczeniąt. Dostępne na rynku krople są przeznaczone dla psów o konkretnej masie ciała, a w przypadku mniejszych i lżejszych szczeniąt trudno oszacować odpowiednią dawkę, która zapewni ochronę i nie wywoła żadnych skutków ubocznych.

Spray na kleszcze

U szczeniąt i psów o masie ciała do 2 kilogramów najwygodniejszą metodą ochrony przeciw kleszczom może być środek w spray’u, który rozpyla się na skórze pupila, a zawarte w nim substancje działają na układ nerwowy kleszczy. Preparat w spray'u łatwo dawkować i wygodnie się go aplikuje, jednak działa głównie odstraszająco. Spray najlepiej stosować bezpośrednio przed spacerem w lesie czy parku i aplikację należy powtarzać co kilka godzin.

Tabletki na pasożyty

Jedną z najmniej lubianych, ale bardzo skutecznych metod ochrony zwierzęcia przed pasożytami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi są oczywiście tabletki. Nie wszystkie psy lubią przyjmować preparaty na pasożyty w postaci tabletek, więc jeśli Twój pies niechętnie podchodzi do preparatów w tabletkach, ten środek może nie być idealnym rozwiązaniem. Tabletki nie sprawdzą się również u psów z wrażliwym układem pokarmowym - mogą wywołać szereg skutków ubocznych, w tym biegunkę wymioty, utratę apetytu.

Zawsze sprawdzamy sierść po spacerze!

Nawet jeśli stosujesz u swojego psa środki przeciw kleszczom pamiętaj, by po każdym spacerze sprawdzić dokładnie skórę swojego pupila. Mimo skutecznie działającej ochrony, pajęczaki mogą nadal atakować Twojego pupila. Bardzo często preparaty przeciw kleszczom chronią psa przed przenoszonymi przez nie chorobami, jednak nie działają kleszczobójczo. Kleszcze u psa możesz znaleźć przede wszystkim w ciepłych i ciemnych miejscach na ciele, tj. w okolicach uszu, w pachwinach, pod ogonem czy psią obrożą. 

Rozmaite preparaty na kleszcze mogą mieć szerokie działanie ochronne. Środki często zapewniają dodatkową ochronę przeciw pchłom, muchom, komarom oraz pasożytom wewnętrznym. Nie tylko kleszcze są nosicielami poważnych chorób - różne insekty, które napotkasz w lesie i parku również są potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia Twojego pupila. Zadbaj o kompleksową ochronę swojego czworonoga - skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jaki środek wybrać, by ochronić swojego psa przed wszelkimi pasożytami.

Jak usunąć pasożyta - domowe sposoby na kleszcze u psa

Jeżeli po spacerze znajdziesz u psa kleszcza, przede wszystkim zachowaj spokój. Chociaż w przypadku znalezienia kleszcza najlepiej działać szybko, trzeba to też zrobić ostrożnie i dokładnie. Jeżeli nie masz pewności, jak poprawnie wyciągnąć kleszcza, udaj się z pupilem do weterynarza, który wyjmie pasożyta ze skóry psa oraz poprawnie zdezynfekuje miejsce, które zaatakował kleszcz. Kiedy chcesz wyciągnąć pasożyta osobiście, najpierw dowiedz się, jak wyciągnąć kleszcza psu

 

Co będzie potrzebne?

W domu do usunięcia kleszcza przyda Ci się pęseta, środek do dezynfekcji i pewna ręka. Kleszcza możesz wyciągnąć na dwa sposoby. Zawsze złap pasożyta tak blisko skóry, jak to tylko możliwe. Następnie możesz go wyciągnąć prosto do góry, tak by usunąć spod skóry odnóża oraz głowę pajęczaka. Bardzo ważne jest, by przy wyciąganiu kleszcza nie urwać go, tylko wyciągnąć stawonoga w całości. Z tego względu wielu właścicieli psów, którzy decydują się na samodzielne wyciągnięcie kleszcza stosuje metodę wykręcania pasożyta zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Usuniętego pasożyta najlepiej spuścić w toalecie lub go spalić. Nigdy nie dotykaj go palcami, ani nie rozgniataj! 

Nie udało Ci się usunąć kleszcza w całości? Sprawdź, jak radzić sobie z urwanym kleszczem.

Inne produkty polecane dla psów:

57,00 zł

78,00 zł

Bestseller

Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap 40 ml

Z dodatkiem wosku pszczelego

40,00 zł

17,00 zł

Bestseller

63,00 zł

Kliker - dźwiękowy sygnalizator dla psa

Potwierdzaj dobre zachowanie

17,00 zł

15,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.