Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Dlaczego pies nie chce jeść? Co robić?

Zdrowie Brak apetytu

Utrata apetytu przez psa może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym w chorobie i nigdy nie należy bagatelizować sytuacji, kiedy pies nie chce jeść. Oczywiście powodów utraty apetytu przez naszego czworonożnego przyjaciela może być wiele i nie każdy z nich wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli jednak Twój pies nie ma apetytu, koniecznie przyjrzyj się pupilowi bliżej, żeby określić przyczynę i podjąć stosowne działanie. 

Dlaczego pies nie chce jeść? 

U psów przyczyny braku apetytu dzieli się zwykle na trzy grupy. Pierwsza grupa to pierwotne zaburzenia łaknienia. Pierwotny brak łaknienia to wszelkie zmiany w organizmie psa, które bezpośrednio wpływają na ośrodek łaknienia i hamują jego działanie. Są to najczęściej choroby neurologiczne, utrata węchu czy silny stres. Wtórny brak łaknienia to wszystkie te przypadki, kiedy inny czynnik hamuje działanie ośrodka głodu.

Do grupy wtórnych przyczyn utraty apetytu zalicza się, między innymi zatrucie pokarmowe, choroby narządów wewnętrznych, ból, a nawet czynniki pogodowe. Istnieją jeszcze rzekome przyczyny braku łaknienia czyli te wywołane przez wszelkie przeszkody uniemożliwiające psu pobranie pokarmu. Do grupy rzekomych przyczyn utraty łaknienia zaliczyć można problemy z zębami, dziąsłami, choroby układu oddechowego, podrażnienia gardła czy przełyku.

Pies nie ma apetytu - przyczyny pierwotne

Brak apetytu u psa może być efektem rozmaitych zaburzeń neurologicznych, na które cierpi pupil. Choroby podwzgórza, ból wewnątrzczaszkowy czy podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe mogą skutecznie hamować pracę ośrodka głodu, przez co pies nie będzie zainteresowany pożywieniem. 

Na apetyt pupila wpływ mają również rozmaite zaburzenia na tle psychogennym. Silnie zestresowany pies może nie być głodny, gdyż stresory mogą hamować pracę ośrodka głodu. Najczęściej do utraty apetytu wywołanej stresem dochodzi w sytuacji, gdy pies traci swojego opiekuna lub towarzysza, nastąpiły istotne zmiany w miejscu zamieszkania psa, tj. pojawił się nowy zwierzak, dziecko lub dom przeszedł gruntowny remont. Przeprowadzka do innego miejsca zamieszkania również może być niezmiernie stresującym doświadczeniem dla pupila, które może prowadzić do utraty apetytu. 

Na pracę ośrodka głodu może wpływać również strach. Wystraszony pies zazwyczaj nie odczuwa głodu. U psów starszych najczęstszą przyczyną zmniejszenia apetytu jest zwykle utrata węchu. Psy mają bardzo wrażliwy węch i to właśnie apetyczny zapach karmy pobudza psi ośrodek głodu do pracy. Gorszy węch lub jego kompletna utrata mogą sprawić, że pies przestanie chętnie podchodzić do miski, która nie pachnie dla niego już tak ładnie i intensywnie, jak do tej pory.

Pies nie chce jeść - przyczyny wtórne

Zwróć uwagę czy brakowi apetytu towarzyszą inne czynniki zewnętrzne. Może zmieniłeś niedawno dietę Twojego czworonoga i teraz zastanawiasz się, czemu pies nie chce jeść suchej karmy dla psa lub mokrej karmy dla psa? Pamiętaj, żeby zmian w diecie psa nigdy nie wprowadzać nagle, bo może prowadzić to do zaburzeń trawienia, w tym, między innymi, braku apetytu. Jeżeli wprowadzasz nowy typ karmy do diety swojego psa lub chcesz zmienić dotychczasową suchą karmę dla psa na nową formułę, rób to stopniowo, początkowo mieszając nową karmę z dotychczasowym pożywieniem psa. W ten sposób układ pokarmowy zwierzaka ma czas, by oswoić się z nowym składem karmy, dzięki czemu można uniknąć wszelkich problemów trawiennych.

Polecane dla wrażliwych psów:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów

Bezglutenowa, hipoalergiczna sucha karma dla psa na bazie jagnięciny i łososia. Formuła dla wrażliwych brzuszków dorosłych psów. Delikatna dieta z ryżem dla psich alergików wszystkich ras. Pełnowartościowa, zbilansowana karma z kompletem witamin i minerałów.
gluten_free
Bezglutenowa
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Karma idealna dla: Psów ras małych , psów ras średniej wielkości
Białko: 23.0% (72.5% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 14.0%
Sprawdź

Ocean Care - karma sucha dla psów z alergiami pokarmowymi

Ocean Care jest karmą bezglutenową, hipoalergiczną i jest odpowiednia dla psów z alergiami i/lub z wrażliwym przewodem pokarmowym. Jest też karmą monoproteinową, co oznacza, że jedynym białkiem zwierzęcym w niej zawartym, jest białko łososia znane z niewielkich właściwości alergizujących. Ze względu na swój skład karma jest polecana dla psów z białą sierścią.
gluten_free
Bezglutenowa
mono_protein
Monoproteinowy
Karma idealna dla: Psów ras średniej wielkości , psów ras dużych
Białko: 24.0% (75% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 14.0%
Sprawdź

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych

Karma Opus Ocean jest produktem bezzbożowym i bezglutenowym, odpowiednim dla psów cierpiących z powodu alergii i/lub wrażliwego przewodu pokarmowego.
grain_free
Bezzbożowy
mono_protein
Monoproteinowy
Karma idealna dla: Psów ras każdej wielkości
Białko: 38.0% (82% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 18.0%
Sprawdź

Zbyt gorąco?

Jeśli Twój pies nie chce jeść w lato, być może wysoka temperatura otoczenia sprawia, że pies pije więcej wody, tym samym zapełniając sobie żołądek. Gdy pies nie ma apetytu w upalny dzień nie musisz się od razu martwić i szukać przyczyny w chorobie. W upalne dni możesz spróbować podawać karmę wieczorem, kiedy się trochę ochłodzi. Jeżeli dieta Twojego pupila składa się głównie z mokrej karmy dla psa lub świeżych posiłków, które sam przygotowujesz pamiętaj, że tego typu pokarm psuje się znacznie szybciej w wysokiej temperaturze niż karma sucha. Nie zostawiaj miski z mokrą karmą lub posiłkiem typu barf na dłużej niż 30 minut poza lodówką. Jeśli nie zje posiłku, schowaj miskę dla psa do chłodnego miejsca i spróbuj podać posiłek za jakiś czas.

Czy psa coś boli?

Twój pies przeszedł właśnie zabieg lub operację pod znieczuleniem? W tym wypadku utrata apetytu jest zupełnie normalna i nie musisz się martwić. Zwykle dzień po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego apetyt pupila wraca do normy.

Jedną z często spotykanych, wtórnych przyczyn zaburzeń łaknienia jest ból. Jeśli Twój pupil odczuwa silny ból, który nie musi być zlokalizowany w obrębie przewodu pokarmowego, może nie być zainteresowany swoim posiłkiem. Oczywiście w przypadku, kiedy pies odczuwa ból, zwykle zaobserwujesz jeszcze inne zmiany w jego zachowaniu - pupil może skomleć, piszczeć, niechętnie wstawać ze swojego posłania, być osowiały.

A może to zatrucie?

Utrata apetytu może towarzyszyć wielu chorobom narządów wewnętrznych, a w szczególności występować przy zmianach zapalnych. Brak apetytu może być jednym z objawów przewlekłego zapalenia trzustki, idiopatycznego zapalenia jelit, a nawet rozwijających się w organizmie psa nowotworów. Wszelkie choroby zakaźne, które przebiegają u psa z gorączką, również mogą być przyczyną utraty apetytu.

Brak apetytu będzie towarzyszył wszelkim zatruciom pokarmowym. W przypadku zjedzenia szkodliwego lub trującego składnika u psów najczęściej pojawiają się wymioty, biegunka, osłabienie oraz ospałość.

Pies nie chce jeść - przyczyny rzekome

Wszelkie zaburzenia w obrębie jamy ustnej mogą w ogromnym stopniu wpływać na ilość spożywanej przez pupila karmy. Chociaż pies ma zwykle apetyt, jakiś czynnik utrudnia mu pobranie pokarmu. Jeśli zauważysz, że Twój pupil z entuzjazmem podchodzi do miski, wącha jedzenie, próbuje je zjeść, jednak szybko odchodzi od miski, chociaż nadal jest w niej porcja karmy, być może Twój pies odczuwa ból zębów lub dziąseł, który uniemożliwia mu zjedzenie karmy. Najczęstszą przyczyną takiego zachowania może być kamień nazębny i zapalenia przyzębia, złamany ząb czy zapalenie gardła bądź przełyku. 

Wszelkie zmiany zapalne w obrębie jamy ustnej, nadżerki bądź ciała obce również mogą wpływać na zmniejszenie łaknienia Twojego psa. Problemy z żuciem i przełykaniem karmy mogą pojawić się również w przypadku porażenia nerwu podjęzykowego. Na utratę apetytu wpływ może mieć również utrata wzroku. Choć ślepota sama w sobie nie wpływa na apetyt, może znacznie utrudnić psu znalezienie miski z jedzeniem, przez co pies może spożywać mniej karmy w ciągu dnia, niż dotychczas.

A może pies dostał za dużo karmy?

Jeśli u Twojego pupila występują jakiekolwiek zaburzenia łaknienia, a możesz wykluczyć wszelkie problemy zdrowotne i czynniki zewnętrzne, być może problem leży w ilości karmy, jaką podajesz swojemu psu. Pamiętaj, że nigdy nie należy przekarmiać pupila. Jeśli Twój pupil zjada nadmierne ilości kalorii, kolejnego dnia może w ogóle nie być zainteresowany miską z jedzeniem. Sprawdź rekomendowaną dawkę dzienną karmy, a jeśli nie wiesz, ile karmy powinien jeść Twój pies, skonsultuj się z weterynarzem, który pomoże Ci dobrać odpowiednią dawkę karmy.

Pies nie ma apetytu - kiedy należy się martwić?

Jeśli Twój pies nie je przez jeden dzień, nie jest to powód do zmartwień. W naturze dzikie psy potrafią magazynować zapas jedzenia i nie jeść nawet przez kolejnych kilka dni, dlatego jednodniowa głodówka u psa nie jest niczym dziwnym czy niepokojącym. Natomiast jeśli szczeniak nie chce jeść, jest to już większy problem. Szczenięta rosną bardzo szybko i do prawidłowego rozwoju i wzrostu potrzebują diety bogatej w niezbędne składniki odżywcze. Szczenięta, które nie jedzą, mogą odwodnić się znacznie szybciej, niż psy dorosłe, dlatego w przypadku, kiedy szczeniak nie chce jeść najlepiej od razu zgłosić się z pupilem do weterynarza. Brak apetytu u szczeniaka może być spowodowany stresem, zmianą otoczenia, zarobaczeniem lub bólem spowodowanym wypadającymi zębami. Koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, jeśli zauważysz, że apetyt Twojego szczeniaka się pogorszył.

Pies nie chce jeść - jak sobie z tym radzić?

Do utraty apetytu u psów może doprowadzić cały szereg czynników. Jeśli jednak po wizycie u weterynarza wiesz, że spadek łaknienia nie jest związany z żadną chorobą, możesz próbować zachęcić pupila do jedzenia na kilka różnych sposobów. 

Najlepiej zacząć od stopniowej zmiany suchej karmy dla psa - jest to istotne w wypadku najmłodszych pupili, które mają bardziej wrażliwe żołądki i u nich zmiana jednej karmy dla szczeniąt na inną wymaga szczególnej uwagi. Być może Twój pies jest już znudzony karmą, którą był karmiony do tej pory. Psy, podobnie jak i ludzie, potrzebują urozmaicenia w swojej diecie i mogą mieć już dość karmy o tym samym smaku i konsystencji, szczególnie jeśli jedzą ją od lat. Możesz zacząć od dodania niewielkiej porcji innej karmy do dotychczasowej karmy swojego psa i stopniowo zwiększać zawartość nowej karmy w posiłku.

Być może Twój pies nie ma apetytu, bo czuje się zestresowany. Jeśli miska Twojego pupila stoi w odsłoniętym miejscu, gdzie pupil nie może spokojnie zjeść posiłku, może ostatecznie zupełnie zrezygnować z jedzenia. Ustaw miskę dla psa w cichym i spokojnym miejscu, gdzie pies bez żadnych przeszkód będzie mógł zjeść posiłek. Nie stawiaj miski w korytarzu lub przejściu z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeżeli zmieniasz położenie miski z jedzeniem, przenieś również miskę z wodą.

Na poprawę apetytu Twojego pupila wpływ może mieć również aktywność fizyczna. Po wysiłku psy mają zwykle większy apetyt, dlatego wprowadzenie dodatkowej aktywności fizycznej może pomóc z poprawą apetytu zwierzaka. Pamiętaj, żeby dostosować aktywność fizyczną do wieku oraz kondycji swojego pupila i zawsze stosować bezpieczne zabawki dla psów. Postaraj się wprowadzić trochę rutyny i karm pupila o stałych porach. Jeśli pracujesz w różnych godzinach i nie możesz być w domu zawsze w porze posiłku swojego pupila, miskę dla psa, która wydzieli psu odpowiednią porcję karmy o określonej godzinie. Zadbaj też o dodatkowe urozmaicenie posiłków swojego czworonoga. Zróżnicowana tekstura i konsystencja posiłku, nowe składniki i aromaty w diecie, czy nawet pyszne przekąski dla psa między posiłkami - to wszystko może wpłynąć na poprawę apetytu Twojego pupila.

Inne rekomendowane produkty:

Adult Pate - pasztet z wołowiną dla psów dorosłych 12x400 g

Pasztet z ananasem i żeń-szeniem

102,00 zł

Antistress - roślinny preparat uspokajający dla psa i kota

Skoncentrowana formuła roślinna

114,00 zł

14,00 zł

67,00 zł

17,00 zł

Kliker - dźwiękowy sygnalizator dla psa

Potwierdzaj dobre zachowanie

17,00 zł

24,00 zł

34,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.