Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Wyciszanie psa - jak pomóc psu się zrelaksować?

Wychowanie Wyciszanie psa

Niektórym może wydawać się to dziwne, ale psy nie potrafią odpoczywać. Z kolei opiekunowie psów z nieskończonymi pokładami energii szybko to potwierdzą. Twój zwierzak nie ma problemu z bieganiem od rana do wieczora? Nawet po spacerze i zabawie na zewnątrz pies wciąż tryska energią? Naucz się, jak wyciszyć psa i cieszyć się spokojem w domu.

Czym właściwie jest odpoczynek dla psa?

Odpoczynek dla każdego z nas oznacza coś innego. Część ludzi odpoczywa czytając książkę lub oglądając intrygujący serial. Dla kogoś innego będzie to popołudniowa drzemka lub relaksująca kąpiel przed snem. A jaką wizję odpoczynku mają nasze czworonogi? Co można nazwać relaksem u psa, którego rozpiera energia? Za odpoczynek u psa możemy uznać wszystkie zachowania, które charakteryzuje niska reakcja na bodźce z otoczenia. Ale czy psy potrafią nie reagować na to, co dzieje się wokół nich?

Dlaczego pies nie potrafi odpoczywać?

Duża część psów ma problem z usiedzeniem spokojnie w miejscu. Trudno położyć się na psim legowisku i nie robić nic, gdy opiekun siedzi tuż obok i można się z nim bawić. Do tego dochodzą wszystkie bodźce płynące z zewnątrz - odgłosy ulicy dopływające zza okna, kroki na klatce schodowej, dzwonek domofonu. Jak można leżeć spokojnie w takich warunkach? Nadpobudliwy pies ma problem z ignorowaniem tego typu zdarzeń, co przekłada się na problemy z odpoczywaniem. Psy, które w latach szczenięcych nie były uczone, jak się relaksować, lub czworonogi wystawione na zbyt wiele bodźców za dnia nie wiedzą, jak odpoczywać. Nasza w tym głowa, żeby je tego nauczyć.

Sprawdzone metody, jak uspokoić psa

Przyczyn problemów z wypoczywaniem jest tyle, ile i samych psów. Żeby nauczyć psa wyciszania, trzeba najpierw wiedzieć, gdzie leży problem. Dlatego poniżej zebraliśmy najczęstsze przyczyny problemów z wyciszaniem i sposoby na radzenie sobie z nimi.

Pies potrzebuje rutyny

Często piszemy o tym, że rutyna to jeden z fundamentów psiego poczucia bezpieczeństwa. Psy cenią sobie powtarzalność dnia, która dodaje im pewności siebie i pozwala czuć się swobodnie. Zdecydowanie łatwiej zrelaksować się, gdy wiadomo, kiedy w misce pojawi się jedzenie, a kiedy w przedpokoju zapali się światło sygnalizujące spacer. Taka stałość w psim życiu jest niezmiernie ważna - dbając o stały harmonogram dnia oszczędzisz pupilowi wiele stresu.

Niepokój, gdy rutyna się zmienia

Różne sytuacje w naszym życiu mogą sprawić, że nie uda nam się poświęcić psu tyle czasu, co zwykle. Nagle spacer rozpoczyna się pół godziny później niż zwykle, a mimo pory obiadu miska jest pusta. Wystarczy choroba, która nie pozwala nam opuścić łóżka na kilka dni i nagle nasz pies nie potrafi spokojnie leżeć w swoim legowisku. Pupil cały czas jest nerwowy, śpi lekko i zrywa się na każdy dźwięk i najmniejszy ruch. Jak uspokoić psa, którego rutyna została zaburzona? Im szybciej wrócisz do stałego harmonogramu dnia psa, tym lepiej poczuje się Twój pupil.

Za dużo bodźców

Psu trudno się uspokoić, jeśli jego zmysły atakuje zbyt dużo bodźców. Mogą to być bodźce, które przeszkadzają psu zasnąć w domu, ale problem może powodować także akumulacja bodźców zebranych podczas spaceru z psem. Częstym błędem jest zakładanie, że nadpobudliwy pies potrzebuje więcej ruchu i czasu spędzonego w towarzystwie zabawek dla psa, żeby się wybiegać i zmęczyć. Takie działanie prowadzi do wyrzutu hormonów i jeszcze większego pobudzenia, przez co pojawia się problem, jak uspokoić podekscytowanego psa.
Legowiska dla psa od Husse:

Paus - miękkie legowisko dla zwierząt

Miękkie i przytulne legowisko dla zwierząt z najwyższej jakości materiałów. Dostępne w trzech rozmiarach dopasowanych do różnych wielkości zwierząt.
easy_to_clean
Łatwe w czyszczeniu
3_sizes
3 rozmiary
Sprawdź

Kocyk polarowy Husse dla psa lub kota

Ciepły i miły w dotyku kocyk Husse z polaru.
easy_to_clean
Łatwe w czyszczeniu
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Zadbaj o balans

Zbyt duża ilość aktywności prowadzi do pobudzenia psa, z kolei całkowita rezygnacja z niej doprowadzi do znudzenia, które również nie pomoże w odpoczynku. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana części z ćwiczeń fizycznych na ćwiczenia umysłowe. Wysiłek dla psiego mózgu nie pobudza czworonoga, a pomaga go wyciszyć. Jak wyciszyć psa w zabawie? Świetnie sprawdzają się do tego zabawy węchowe oraz interaktywne zabawki, które zmuszają zwierzaka do myślenia. Ruszenie głową wymaga od psa koncentracji i skupienia - to aktywność, przy której pies wykorzystuje swoją energię, a w jego organizmie nie dochodzi do wyrzutu hormonów. Zobacz, jak wybierać bezpieczne zabawki dla psa

Jak wyciszyć psa w trakcie spaceru

Pracę nad wyciszaniem psa możesz rozpocząć już w trakcie spaceru. Pamiętaj, że spacer to czas dla Twojego zwierzaka. Skup się wtedy na nim. Nie pędź z pupilem do końcowego punktu na trasie. Daj mu spacerować swoim tempem i węszyć do woli. W trakcie spaceru możecie robić przerwy na zabawę, a gdy pogoda dopisuje zatrzymać się w cieniu drzew i chwilę odpocząć. Spacery w nerwowej atmosferze, gdzie poganiasz psa w żaden sposób nie pomogą psu wyciszyć się po powrocie do domu. Przeczytaj, jak powinien wyglądać idealny spacer z psem, by Wasz wspólny czas był perfekcyjny.

Oswajaj zwierzaka z hałasem

Hałas samochodów na ruchliwej ulicy, sygnalizacja świetlna z dźwiękiem, odjeżdzający z przystanku tramwaj - podczas spaceru naszego pupila atakuje wiele dźwięków oraz zapachów, z którymi nigdy wcześniej mógł nie mieć do czynienia. Obserwuj zachowanie swojego psa - to mową ciała pies da Ci znać, że czuje się niekomfortowo. Koniecznie zadbaj też o odwrażliwianie na kłopotliwe dla pupila bodźce. Kiedy tylko masz okazję, oswajaj swojego zwierzaka z bodźcami, które czekają na niego podczas spaceru w przestrzeni miejskiej. Dzięki oswajaniu pies nie będzie czuł się przebodźcowany. Jeśli jeszcze nie podróżowałeś z psem w mieście sprawdź nasze wskazówki w artykule "Pies w środkach komunikacji".

Wprowadź zabawy węchowe

Spacery obfitują w dużo aktywności i bodźców i to właśnie może być powód nadmiernego pobudzenia. By zapobiegać nadmiernej ekscytacji podczas przechadzki ćwiczenia fizyczne połącz z zabawą węchową. Możesz ukryć ulubioną zabawkę dla psa lub psi przysmak gdzieś w trawie i pozwolić zwierzakowi ją odnaleźć. Takie zmiany w rytmie spaceru zaowocują większym spokojem u naszego czworonoga.

Czas we własnej przestrzeni

Nie u każdego czworonoga zabawy węchowe rozwiązują problem pobudzenia. Ważnym elementem procesu wyciszania psa jest to, co dzieje się po powrocie do domu ze spaceru. Tutaj bardzo przydaje się psia przestrzeń, czyli wyznaczone w domu miejsce, w którym zwierzak może odpoczywać. Kiedy tylko wrócisz do domu, zostaw psa samemu sobie i nie zwracaj na niego uwagi. Możesz zaprowadzić go do jego legowiska dla psa lub wyznaczonego miejsca, zaoferować mu w nim ulubiony gryzak lub zabawkę i odejść. Nie nawiązuj kontaktu z psem, nie staraj się zabrać mu zabawki lub oferować innej, nawet do niego nie zaglądaj. Zostaw go i zajmij się czymś innym.

Zachęta do spędzania czasu w legowisku

Jeżeli Twój pupil ma problem ze spędzaniem czasu na swoim posłaniu, popracuj nad tym, żeby legowisko było dla niego bardziej atrakcyjne. Do spędzania czasu w legowisku możesz zachęcić psa ukrywając psie przysmaki w warstwach kocyka dla psa lub ręcznika. Ich odnalezienie zajmie psu trochę czasu, a dzięki takiemu wysiłkowi umysłowemu podekscytowany pies się uspokoi. To świetny sposób, jak uspokoić szczeniaka, którego nawet przed drzemką rozpiera energia. 
Wyciszanie psa to proces, w którym nie od razu zobaczysz efekty swojej pracy. Jednak zmieniając kilka przyzwyczajeń w zakresie codziennej rutyny i spacerów zauważysz, że Twój pupil staje się spokojniejszy i łatwiej mu spokojnie poleżeć, gdy Ty zajmujesz się czymś innym. Wiesz już, jak wyciszyć psa, pora wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Trzymamy kciuki!

Other products that will help your dog lose weight:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.