Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak powinien wyglądać idealny spacer z psem?

 Wychowanie  Spacer

Codzienne rytuały to bardzo ważna część relacji pies-człowiek. Posiłek, który pojawia się w psiej misce o określonej porze, uwaga, którą poświęcamy zwierzakowi i regularne spacery - wszystko składa się na psie poczucie bezpieczeństwa i pozwala zacieśniać więzy między opiekunem, a psem. Spacer z psem zaspokaja też najbardziej fundamentalne, biologiczne potrzeby psa, jak aktywność fizyczna i potrzeby fizjologiczne. Jak zadbać o to, by spacer z psem był idealny?

Po co psu spacer?

Spacer to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb każdego psiaka. To czas, kiedy pupil może zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne, ale spacer z psem to znacznie więcej, niż toaleta. W trakcie spaceru pies ma czas na eksplorację otoczenia, węszenie, aktywność fizyczną i socjalizację z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Spacery dostarczają psu rozmaitych bodźców - zapachów, dźwięków, sytuacji - których nie ma szans doświadczyć w domu. Spacer to też czas spędzony z ukochanym opiekunem, moment, w którym cała Twoja uwaga skupia się na pupilu.

Trudna sztuka nauki chodzenia na spacerze

Pierwszy spacer z psem to nie lada wyzwanie, zarówno dla pupila, jak i dla Ciebie. Pierwszy spacer szczeniaka pełen będzie wrażeń i rozproszeń, a co za tym idzie pupil może często zatrzymywać się, by coś obwąchać, albo zbaczać z trasy, gdy zauważy coś interesującego. Na spacer ze szczeniakiem, a szczególnie ten pierwszy, zabierz ze sobą trochę przysmaków dla psa i ulubioną zabawkę psa. Jeżeli pies za bardzo będzie skupiał się na tym, na czym nie powinien - śmieciach, będzie zaczepiał inne psy lub przechodniów - możesz odwrócić jego uwagę smaczkiem albo zabawką. 

Cały dzień w ogrodzie zamiast spaceru?

Zdarzyło Ci się spotkać z opinią, że pies w domu z ogrodem ma lepszy standard życia, niż zwierzak w bloku? A może nawet o uszy obiła Ci się opinia, że skoro pies ma dostęp do przydomowego ogrodu, to wcale nie ma potrzeby wychodzenia z nim na spacer? Nic bardziej mylnego. Tak, komfort życia psa ze stałym dostępem do ogrodu może być trochę wyższy - pies ma więcej swobody, może się wybiegać zawsze, gdy tego potrzebuje. Natomiast czas spędzony w ogrodzie nigdy nie może zastąpić spaceru. Spacer z psem to czas, w którym pupil ma okazję poznać nowe zapachy, odkryć nowe tereny, co dostarcza mu odpowiedniej stymulacji psychicznej, a przy tym zwierzak dostaje to, na co czeka najbardziej - czas ze swoim opiekunem. Nawet, gdy latem Twój pupil od rana do wieczoru siedzi w ogrodzie, zabierz go na normalny spacer.

Jak często wychodzić z psem?

Częstotliwość spacerów z psem w dużej mierze uzależniona jest od wieku Twojego zwierzaka. Jeżeli w domu masz szczeniaka, musisz przygotować się na wychodzenie na siku 6, 8 a może i 10 razy dziennie. Szczenięta w trakcie nauki czystości mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne nawet co 2 godziny. Z czasem wypracujesz sobie z psem harmonogram spacerów o określonych porach i pies nauczy się czekać z toaletą do momentu wyjścia na zewnątrz, ale na samym początku czeka Cię częste wychodzenie z psiakiem. Docelowo pies powinien wychodzić w ciągu dnia na 3 do 4 spacerów. A ile powinien trwać spacer z psem? Łącznie wszystkie spacery w ciągu dnia powinny trwać minimum półtorej godziny.

Gdzie z psem na spacer?

Miejsce, w które wybieramy się na spacer z psem, decyduje o tym, czy będzie to udana przechadzka czy raczej krótkie wyjście, by załatwić potrzeby fizjologiczne. Miejsce na spacer musisz dostosować do charakteru i potrzeb Twojego pupila. Dla psa jedynaka, który w życiu miał mało okazji do kontaktu z innymi zwierzakami, psi park może być przytłaczający. Przekonaj się, jakie zasady panują na psim wybiegu i zdecyduj, czy jest to odpowiednie miejsce dla Was. Spacer wzdłuż ruchliwej ulicy ze szczeniakiem oferuje za dużo rozproszeń, by móc uczyć psiaka, jak chodzić na smyczy. Z kolei spacer dookoła bloku z pupilem, który uwielbia aktywność fizyczną nie dostarczy mu odpowiedniej dawki ruchu. Pies, który uwielbia pływać, latem doceni spacery nad jezioro, gdzie będzie mógł schłodzić się w zbiorniku wodnym.
Na spacer z psem przydadzą się:

Kółko - zabawka dla psa z naturalnego kauczuku

Wykonane w 100% z naturalnego kauczuku kółko, doskonałe do rzucania i aportowania.
natural_rubber
100% naturalnego kauczuku
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Co zabrać na spacer z psem?

Żeby można było mówić o udanym spacerze, nie zapomnij o zabraniu ze sobą kilku niezbędnych rzeczy. Przede wszystkim do psiej obroży warto doczepić adresówkę z danymi opiekuna, w razie gdyby zwierzak za bardzo się od nas oddalił. W różnych miejscach publicznych, przykładowo w komunikacji miejskiej, pies może podróżować wyłącznie w kagańcu, dlatego warto mieć go podczas spaceru pod ręką. Jeśli planujesz podróż w mieście, sprawdź nasz materiał "Pies w środkach komunikacji" - podpowiadamy, jak wymogi nakładają przepisy prawa i o czym należy pamiętać. Oczywiście nie zapomnij o zabawkach dla psa - piłkach, kółkach, linkach do szarpania czy frisbee. To doskonałe urozmaicenie spaceru. Podczas przechadzki z psem przydać mogą się też smakołyki dla psa - możesz nimi nagrodzić dobre zachowanie albo odwrócić uwagę. Do smyczy psa koniecznie przypnij etui na woreczki na psie odchody, by zawsze pamiętać o sprzątaniu po swoim pupilu.

Swoboda na spacerze, czyli gdzie pies może biegać luzem?

Psy uwielbiają biegać bez ograniczenia, jakim jest dla nich smycz, jednak nie każde miejsce jest do tego przystosowane. Przykładowo, chociaż las wydaje się doskonałą przestrzenią do biegania, wedle obowiązujących przepisów psa w lesie należy prowadzić na smyczy. Puszczony luzem pies może wystraszyć zamieszkujące las zwierzęta, lub nawet puścić się w pogoń za dzikim zwierzęciem. Znakując teren swoimi odchodami pupil wprowadza niepotrzebny w lesie chaos - nagle jego mieszkańcy muszą obawiać się nowego drapieżnika na swoim terenie. Na spacer do lasu zwykłą smycz możesz zamienić na długą linkę treningową, która da psu więcej swobody, ale pozwoli Ci nadal w pełni go kontrolować. Bez smyczy pies może chodzić i biegać w przeznaczonych do tego miejscach, w tym na wybiegu dla psów. Zdecydowanie warto nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy.

Co robić na spacerze z psem?

Spacer z psem to forma aktywności fizycznej, a żeby ta nie znudziła się pupilowi warto zadbać o to, by była urozmaicona. Przede wszystkim, gdy wybierasz się na spacer z psem, nie zabieraj pupila cały czas do jednego i tego samego miejsca. Chociaż nasze zwierzaki lubią rutynę, która daje im poczucie bezpieczeństwa, w zabawie czy na spacerze może odebrać psu całą frajdę z wyjścia. Spacer, chociaż zapisany w psim harmonogramie o stałej porze, ma być urozmaiceniem jego dnia, momentem, w którym może spotkać się z innymi czworonogami, ludźmi albo poznać nowe okolice, w których nie miał jeszcze okazji przebywać. Postaraj się znaleźć kilka ciekawych miejsc, w które możesz zabierać swojego psa, a na sam spacer zabierz parę zabawek, żeby dodatkowo urozmaicić przechadzkę. 

Pozwól psu być psem

Pies na spacerze ma swoje potrzeby. Gdy wychodzisz z czworonogiem na przechadzkę, nie możesz zabraniać mu wszystkiego, inaczej spacer okaże się nudnym obowiązkiem. Spacer to dla psa czas, kiedy w końcu może zaspokoić swoje potrzeby, w tym potrzebę węszenia. Przykładając nos do trawy pies zbiera informacje o drogach przemieszczania się innych zwierząt, nie tylko psów, ale i zajęcy, nornic, ptaków i szczurów. Dzięki węszeniu pies zbiera informacje o otaczającym go świecie. Na spacerze pies potrzebuje czasu na zajmowanie się psimi sprawami - wąchaniem trawy, tarzaniem się w liściach, kopaniem czy chodzeniem w swoim tempie. Pozwól pupilowi robić to, co lubi najbardziej. Oczywiście nadzoruj go, a w razie potrzeby nawet zawołaj, ale nie zabraniaj mu bycia psem.

Zabawy z psem na spacerze
 Pamiętaj, że spacer to nie tylko chodzenie od punktu A do B. Na spacerze z psem możesz wprowadzić wiele urozmaiceń, w tym różne zabawy. Jakie zabawy z psem na spacerze sprawdzają się najlepiej? Możesz do torby lub plecaka zabrać ze sobą piłkę bądź frisbee, żeby pies mógł aportować. Na wybiegu dla psów znajdziecie sporo różnych atrakcji, w tym przyrządy do ćwiczeń agility i psich sportów.

Kontakt z innymi czworonogami

Czy to w psim parku, czy okolicznym lesie, na spacerze z psem z pewnością napotkasz inne czworonogi. Kontakty z innymi zwierzętami to ważna część rozwoju oraz życia pupila, ważne jednak, by do socjalizacji podchodzić w sposób przemyślany. Nie pozwalaj swojemu psu na podchodzenie do innych zwierząt bez Twojego pozwolenia oraz sygnału ze strony opiekuna drugiego zwierzaka. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i nie da się przewidzieć zachowania każdego, spotkanego w parku zwierzaka. Na spacerze z psem w parku bardzo przydaje się przywołanie - ucz go pupila od najmłodszych lat. Podpowiadamy, jak nauczyć psa podstawowych komend.

Najlepsze pory na spacer z psem

W jakich godzinach najlepiej wybierać się na spacer z psem? Czy istnieją najlepsze pory, kiedy powinno się wychodzić z psem? Kiedy wyjść na pierwszy spacer z psem i o której ostatni spacer z psem? Pory spacerów to kwestia indywidualna, którą każdy opiekun psa dopasowuje do swojego rozkładu dnia. Jeżeli Twój pies potrafi być nadpobudliwy postaraj się na dłuższy spacer wybrać rano, przed pracą. Na spacerze Twój pupil wybiega się, spożytkuje trochę energii, dzięki czemu będzie spokojniejszy w domu, gdy zostanie sam. Gdy rozpisujesz harmonogram psich spacerów nie zapominaj, że po posiłku pies powinien mieć czas na odpoczynek. Przechadzkę zaplanuj minimum godzinę po posiłku lub przed nim. Pory spacerów zależne są także od pór roku. W lato, szczególnie w upalne dni, unikaj spacerów w południe, gdy słońce jest w najwyższym punkcie na niebie.

Zadbaj o psa po spacerze

Spacer to dla psa ogromna frajda i doskonała aktywność fizyczna. Po długim spacerze Twój zwierzak może być mocno zmęczony, dlatego nie przeszkadzaj mu, jeśli po powrocie do domu zdecyduje się na drzemkę. Jeżeli pies na spacerze dużo tarza się po trawie lub buszuje w krzewach, przeczesz jego sierść gumową rękawicą, a w przypadku psów o krótkiej sierści oczyść psa wilgotnym ręcznikiem. Zadbaj też o psie łapy i nałóż na nie balsam pielęgnacyjny do psich łap, który odpowiednio je nawilży.

Other products that will help your dog lose weight:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.