Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak pozbyć się pcheł u psa? Czy domowe sposoby na pchły u psa są skuteczne?

Zdrowie Pchły

Pchły u psa to jedne z bardziej uciążliwych pasożytów, które mogą wywoływać u zwierzaka znaczny dyskomfort. Pchły wgryzają się w skórę psa, by żywić się krwią zwierzęcia, co powoduje podrażnienia, silny świąd lub alergie. Te pasożyty mogą także zarazić psa tasiemcem. Jak pozbyć się pcheł u psa? Poznaj najskuteczniejsze, domowe sposoby na pchły u psa. 

Czemu pchły u psa to taki problem?

W odróżnieniu od kleszczy, które atakują psy sezonowo, pchły pozostają aktywne przez cały rok. Pchły żerują na czworonogach i odżywiają się ich krwią, jednak nie muszą przebywać na skórze czy w sierści pupila cały czas. Pchły często kryją się na psim legowisku, w psiej budzie lub nawet w szczelinach parkietu lub paneli. To najczęściej w takich zakamarkach pasożyty składają swoje jaja. Pchły dorosłe pobierają krew swojego żywiciela codziennie i albo przebywają cały czas na jego sierści czy skórze, lub żyją w środowisku zwierzaka i wskakują na psa tylko wtedy, kiedy muszą się pożywić. Pchły u psa wywołują silny świąd, przez co psy częściej się drapią, czasem nawet podgryzają. Inwazja pcheł może prowadzić do powstania na ciele psa podrażnień czy ran.

Czy tylko psie pchły zagrażają psom?

Chociaż istnieje rodzaj pcheł, które atakują wyłącznie psy, tj. pchła psia, to nasi czworonożni przyjaciele narażeni są na atak innych gatunków pcheł, jak choćby pcheł ludzkich, kocich, a nawet pcheł królików czy jeży. Dlatego najlepiej zabezpieczyć swojego pupila za pomocą specjalnych środków przeciw pchłom. Silny świąd, jaki wywołują pchły może prowadzić do przerzedzania sierści, a nawet miejscowego łysienia zwierzaka, alergicznego pchlego zapalenia skóry czy anemii. Pchły są pośrednimi żywicielami tasiemca psiego, którym mogą zarazić czworonoga. 

Kosmetyki polecane dla psów:

Szampon dla psów bez parabenów i barwników

Szampon dla psów z olejem kokosowym.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

Suchy szampon dla psa i kota bez parabenów i barwników

Szampon bez spłukiwania dla psów i kotów.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

Jak znaleźć pchły u psa?

Pchły to niewielkie pasożyty, które osiągają maksymalny rozmiar 4 mm. Są zwykle w kolorze białym lub szarym, natomiast po wypiciu krwi psa ich kolor zmienia się na brunatno czerwony. Odchody pcheł są drobne i ciemne, na skórze i w sierści pupila mogą wyglądać jak czarne kropki. To właśnie odchody pasożytów znajdziesz na skórze i sierści swojego psa najczęściej. Kiedy pchły żywią się krwią Twojego pupila, podrażniają tym samym jego skórę, dlatego wszelkie zaczerwienienia mogą być sygnałem obecności pasożytów. Żeby upewnić się, że masz do czynienia z pchłami zbierz trochę ciemnych grudek na wilgotny wacik i delikatnie je rozetrzyj. Odchody pcheł powinny lekko zabarwić wacik na brudno czerwony kolor. W sierści psa czasami można znaleźć też jaja pasożytów. Zastanawiasz się, jak wyglądają jaja pcheł u psa? Zarówno jaja, jak i larwy tych pasożytów widoczne są jedynie pod mikroskopem.

Najłatwiej będzie Ci znaleźć pchły podczas czesania psa. Rób to dokładnie i powoli i przyglądaj się zarówno sierści, jak i skórze swojego czworonoga. Jeżeli znajdziesz u psa ślady jednoznacznie wskazujące na obecność pcheł, dokładnie zbadaj też jego legowisko, ulubiony kocyk lub psią budę. Jeżeli w domu mieszkają inne zwierzęta, sprawdź też ich skórę i sierść pod kątem obecności pasożytów. Możesz kupić też specjalny test na obecność odchodów pcheł - znajdziesz je w dobrych sklepach zoologicznych lub lecznicach weterynaryjnych. 

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Pchły rozmnażają się bardzo szybko - dziennie samica może złożyć od 25 do nawet 50 jaj. Złożone przez pchły jaja mogą być przenoszone na różnych przedmiotach i nie potrzebują organizmu żywiciela do rozwoju. Dlatego pasożytów najlepiej pozbyć się tak szybko, jak to tylko możliwe, choć nie jest to łatwe zadanie. Pcheł koniecznie trzeba pozbyć się z sierści i skóry naszego pupila, jak również całego jego otoczenia. Jak pozbyć się pcheł u psa tak, by pupil nigdy więcej nie miał z nimi do czynienia?

Domowe sposoby na pchły u psa - czy mogą być skuteczne?

Wielu właścicieli czworonogów sięga po domowe sposoby na pchły u psa, w szczególności szampony zakupione w sklepie zoologicznym lub wodę z octem do mycia podłóg i powierzchni, które mogły mieć kontakt z pasożytami. Częstą chałupniczą metodą, jak odpchlić psa jest stosowanie olejków eterycznych, szczególnie lawendowych i cedrowych, które mają działać odstraszająco na pchły. Takie olejki, choć faktycznie mogą w pierwszej chwili odstraszać pasożyty, które chcą zaatakować naszego pupila, nie zadziałają w przypadku pcheł, które już przebywają w środowisku psa lub na jego skórze.

Domowe rozwiązania mogą na jakiś czas zredukować ilość pasożytów, z którymi zmaga się pies, lecz nie uchronią Twojego pupila przed nawrotem pcheł. Najskuteczniejszym sposobem, jak zwalczyć pchły u psa jest stosowanie profesjonalnych, weterynaryjnych preparatów. U weterynarza dostaniesz zarówno dobrej jakości, skuteczny szampon na pchły, jak również środki w postaci kropli, które stosuje się na skórę psa. Pamiętaj, że pchły nie mają sezonu wzmożonej aktywności i Twój czworonożny przyjaciel może złapać je przez cały rok. Właśnie dlatego ochrona przeciwpchelna to jedna z podstawowych rzeczy, o które musisz zadbać, by zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi odpowiedni komfort życia.

Pchły u szczeniaka - jak sobie z nimi radzić?

Bardzo często, gdy przyprowadzasz do domu szczeniaka ze schroniska lub hodowli, może okazać się, że pies ma pchły. Renomowane hodowle zwykle wydają do nowych domów szczenięta, które są już w pełni odrobaczone, odpchlone oraz z kompletem podstawowych szczepień. Jeżeli jednak zaobserwujesz u swojego szczeniaka objawy inwazji pcheł, szczególnie wzmożone drapanie, któremu może towarzyszyć popiskiwanie oraz niepokój, zgłoś się ze szczeniakiem do weterynarza. Koniecznie udaj się na taką kontrolę, jeżeli w domu na szczeniaka czeka już inny czworonóg. 

Ponieważ organizm szczeniąt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i nie jest w stanie rozłożyć środków chemicznych zawartych w popularnych preparatach przeciw pchłom, konieczna jest konsultacja z weterynarzem. Żadne domowe sposoby na pchły u szczeniaka nie będą tak bezpieczne i skuteczne, jak właściwie dobrany przez lekarza środek. Podawanie preparatów na pchły u szczeniąt może prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Nagromadzona w organizmie trucizna może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, wywołać duszności, wymioty, paraliż, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenia neurologiczne. Jak pozbyć się pcheł u szczeniaka w bezpieczny sposób? Weterynarz wybierze dla Twojego pupila specjalny środek na pchły dla szczeniąt, który można stosować nawet u psów poniżej ósmego tygodnia życia.

Pamiętaj o czyszczeniu otoczenia psa

Gdy już wiesz, jak wytępić pchły u psa, pamiętaj jeszcze, że samo zwalczenie pasożytów na ciele zwierzaka to dopiero połowa sukcesu. Odchody i jaja pcheł, a nawet pojedyncze, małe osobniki mogą wciąż ukrywać się w psich kojcach, na posłaniach, w budach. Pchły można znaleźć w szczelinach mebli czy na dywanach, dlatego niezmiernie istotne jest wyczyszczenie wszystkich zakamarków domu oraz całego wyposażenia Twojego psa. Nawet po podaniu odpowiedniego preparatu na pchły, możesz jeszcze sprawdzać sierść i skórę pupila w poszukiwaniu pojedynczych pasożytów. Ponieważ pchły potrafią stanowić poważny problem, warto również sprawdzić miejsca gdzie przechowujemy suchą karmę dla psa lub mokrą karmę dla psa

Inne produkty polecane dla psów:

Bestseller

63,00 zł

Bestseller

Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap 40 ml

Z dodatkiem wosku pszczelego

40,00 zł

57,00 zł

Kliker - dźwiękowy sygnalizator dla psa

Potwierdzaj dobre zachowanie

17,00 zł

26,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.