Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Usuwanie kamienia nazębnego u psa - jak to zrobić?

 Zdrowie Zęby

Zaniedbanie higieny jamy ustnej może u psa prowadzić do powstania kamienia nazębnego. Nadmiar kamienia na zębach może wywoływać dyskomfort, a w najgorszym przypadku prowadzić do utraty zębów. Gdy pojawi się kamień nazębny u psa konieczne będzie usunięcie go podczas specjalnego zabiegu. U pupila, u którego występował już problem z kamieniem nazębnym warto szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej pupila. 

Jak powstaje kamień nazębny?

Obecne w jamie ustnej bakterie wiążą resztki jedzenia ze śliną oraz złuszczonymi komórkami błony śluzowej i tworzą z tego powłokę, która pokrywa powierzchnię zębów. Powłoka czyli osad nazębny jest łatwy do usunięcia przy regularnym czyszczeniu. W miejscach trudnodostępnych oraz w przypadku zaniedbania higieny jamy ustnej, osad przylega szczególnie mocno i w połączeniu ze składnikami mineralnymi śliny tworzy kamień nazębny. Problem kamienia nazębnego występuje najczęściej u psów z krótką kufą oraz wszelkimi wadami zgryzu. Psy ras małych są zwykle bardziej podatne na występowanie problemu kamienia nazębnego. Czemu kamień na zębach u psa stanowi taki problem? Jego powierzchnia jest doskonałym gruntem do dalszego rozwoju bakterii oraz wielu innych, problematycznych osadów. Jeżeli nie usuniemy kamienia nazębnego sprawnie, bakterie żyjące na jego powierzchni następnie przemieszczają się na dziąsła pupila, gdzie mogą powodować zapalenie. Gdy stan zapalny rozprzestrzeni się na przyzębie u psa rozwija się parodontoza, która może doprowadzić do zepsucia oraz utraty całego zęba.

Kontroluj jamę ustną psa

Jeżeli jeszcze nie masz tego w zwyczaju, wyrób sobie nawyk regularnego kontrolowania jamy ustnej pupila. Zęby są jednym z wielu sposobów, w jaki Twój pies poznaje i bada otaczający go świat, dlatego często może próbować gryźć lub zjadać coś, czego nie powinien. Niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak skutkuje powstawaniem kamienia nazębnego, który bardzo łatwo zauważyć u czworonoga.

Jak rozpoznać kamień nazębny u psa?

Pierwszym objawem wskazującym na obecność kamienia nazębnego u psa może być przykry zapach z pyska. Jeśli wyczuwasz nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej psa, koniecznie sprawdź stan jego zębów. Wywołane przez kamień nazębny stany zapalne mogą objawiać się również zaczerwienieniem dziąseł u podstawy zębów. Sam kamień to szary lub brązowy, twardy osad, który można zauważyć gołym okiem na zębach pupila. Najczęściej kamień nazębny można znaleźć na brzegach dziąseł, czasem również po wewnętrznej stronie zębów. W niektórych przypadkach kamień nazębny może wpłynąć na pogorszenie apetytu u psa, a niekiedy można nawet zaobserwować, że pies częściej drapie się po pysku. 

Przysmaki dentystyczne dla psów:

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej 6 szt

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Dental - smakołyki dentystyczne dla psów z kurczakiem i wodorostami Sx20szt

Przysmaki dentystyczne zapobiegają gromadzeniu się kamienia nazębnego.
dental_care
Ochrona uzębienia
gluten_free
Bezglutenowa
Białko: 10.0%
Zawartość tłuszczu: 2.0%
Sprawdź

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego u psa?

By usunąć kamień nazębny u psa konieczna jest wizyta u weterynarza. Kamień nazębny usuwa się podczas profesjonalnego zabiegu. Zwierzak jest pod narkozą, by weterynarz mógł dokładnie oczyścić zęby pupila z osadu. Kamień nazębny usuwany jest przy pomocy ultradźwięków. Nie ma skutecznej metody na domowe usunięcie kamienia nazębnego - jeśli zauważysz kamień na zębach swojego pupila, skontaktuj się z weterynarzem, aby umówić się na usuwanie kamienia u psa. W przypadku niewielkiego kamienia na zębach u psa zabieg trwa około 40 minut. Jeśli na zębach psa zebrała się znaczna ilość kamienia, zabieg może trwać nawet do 90 minut. Po wybudzeniu się z narkozy pupila można zabrać już do domu - pies nie powinien odczuwać żadnego dyskomfortu po zabiegu usuwania kamienia nazębnego.

Nie próbuj usunąć kamienia samodzielnie - wzmożone szczotkowanie w niczym tu nie pomoże. Gdy wytworzył się już kamień nazębny u psa preparaty, które mają mu zapobiegać również nie przyniosą żadnego efektu. 

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego?

Nie ma lepszej metody zapobiegania osadzaniu się kamienia nazębnego, jak regularne czyszczenie zębów. Dbałość o higienę jamy ustnej pozwala zminimalizować odkładanie się kamienia nazębnego u psa. Poza regularnym szczotkowaniem możesz podawać swojemu psu specjalne przysmaki dentystyczne, które wspomagają mechaniczne czyszczenie zębów. Kiedy nie chcesz dodawać do diety pupila zbyt dużo przekąsek, nawet tych dentystycznych, zaopatrz się w specjalne, naturalne gryzaki, które zapewnią Twojemu psu trochę rozrywki, a w tym samym czasie zadbają o higienę jego jamy ustnej. Jeśli Twój pies nie przepada za szczotkowaniem zębów i występował już problem z kamieniem nazębnym, możesz spróbować wprowadzić do jego diety więcej karmy suchej dla psa. U psów karmionych dietą barf do posiłku możesz dodać kości, które doskonale wspomagają mechaniczne czyszczenie zębów. Pamiętaj jednak, by nie podawać kości poddanych obróbce termicznej - szyje czy skrzydełka możesz podawać psu na surowo i w całości. W posiłkach typu barf dodaj też różnej wielkości kawałki mięsa - zachęcają one pupila do częstszego przeżuwania. Dietę warto urozmaicać od pierwszych chwil pupila stosując suchą karmę dla szczeniąt oraz uzupełniać ją także mokrą karmą dla psa

Inne polecane produkty dla psów:

Bestseller

63,00 zł

84,00 zł

48,00 zł

Antistress - roślinny preparat uspokajający dla psa i kota

Skoncentrowana formuła roślinna

114,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.