Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Ukąszenie żmii - jak pomóc psu?

Zdrowie Ukąszenie

Jeden, jedyny jadowity gatunek węża, który występuje na terenie naszego kraju to żmija zygzakowata. Może występować na terenie całej Polski, choć najczęściej można ją spotkać w Bieszczadach, Beskidzie czy na Pomorzu. Żmija zygzakowata najbardziej upodobała sobie tereny podmokłe, torfowiska, okolice wód stojących. Jej ukąszenie działa wyniszczająco na układ krwionośny ofiary i może być bardzo niebezpieczne dla psa.

Żmija zygzakowata - gdzie można ją spotkać?

Żmija zygzakowata występuje na terenie całej Polski. Lubi torfowiska, gęste zarośla, w których może się ukryć, schronieniem są dla niej szczeliny skalne, korzenie drzew i nory gryzoni. Można ją zobaczyć na obrzeżach lasów, wygrzewającą się na kamieniach, często też na ścieżce lub drodze. Najczęściej występuje na terenie Pomorza, Beskidu i w Bieszczadach.

Przygotowanie przed spacerem z psem

Przygotowanie przed spacerem z psem Jeśli planujesz wybrać się na urlop w rejon, gdzie występują żmije zygzakowate, warto wcześniej sprawdzić, czy w danym miejscu można się z nimi spotkać. Jeśli tak, zachowaj szczególną ostrożność podczas spacerów z psem. Unikaj typowych miejsc, gdzie węże mogą się ukrywać, takich jak gęste zarośla czy kamienie. Żmija zygzakowata atakuje jedynie w sytuacjach, gdy odczuwa zagrożenie lub zostaje sprowokowana przez psa, nawet jeśli to tylko przypadkowe nadepnięcie. W miejscach, gdzie żmije mogą występować, zaleca się trzymanie psów na smyczy. Ponadto, warto nauczyć psa, który często przebywa na terenach zamieszkiwanych przez te węże, sygnalizowania ich obecności oraz uciekania. 

Objawy ukąszenia żmii zygzakowatej

Objawy ukąszenia żmii u każdego psa mogą wyglądać trochę inaczej. W miejscu ukąszenia może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie oraz pies może tam odczuwać ból. Po ugryzieniu pojawić może się gorączka, apatia i osłabienie oraz trudności z oddychaniem. Ugryziony przez żmiję pies może nadmiernie się ślinić, wymiotować, mieć biegunkę. W niektórych przypadkach pojawia się krwawienie z nosa, dziąseł oraz przyspieszone tętno.
Dla dzielnego pacjenta:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Bravo L - przysmaki bezglutenowe dla psa miękkie

Miękkie i smaczne bezglutenowe przysmaki z jagnięciną, zawierają wyłącznie naturalne składniki.
gluten_free
Bezglutenowa
lamb
Jagnięcina
Białko: 30%
Zawartość tłuszczu: 7%
Sprawdź

U zwierząt można wyróżnić trzy etapy zatrucia jadem żmii

Pierwszy etap trwa do dwóch godzin po ukąszeniu. Jest to faza ostrej reakcji organizmu. W przypadku dużego stężenia jadu w stosunku do masy ciała psa lub gdy ukąszenie nastąpiło w wrażliwym miejscu, takim jak szyja, klatka piersiowa czy jama brzuszna istnieje realne zagrożenie śmierci, jeśli natychmiast nie podejmiemy działania. W tym etapie mogą wystąpić krwawe wymioty i biegunka. Może również pojawić się krew w moczu psa. Jeśli pies przetrwa ten etap bez wstrząsu, rokowanie jest dobre. Jednak jeśli podano psu glikokortykosteroidy w ciągu dwóch godzin od ukąszenia, pierwszy etap zatrucia może się wydłużyć (nawet do kilku godzin), co utrudnia prognozowanie. Jeśli pacjent pozostaje aktywny i czujny przez kolejne 24 godziny, przypadki śmiertelne z bezpośrednich skutków zatrucia jadem żmii są wtedy bardzo rzadkie.

Drugi etap trwa do 24 godzin po ukąszeniu. Jest to faza, w której organizm zwierzęcia stara się zneutralizować jad i zmierzyć się z jego skutkami. W tym czasie mogą wystąpić objawy takie jak obrzęk, ból, zmiany skórne czy problemy z oddychaniem. Leczenie w tym etapie ma na celu łagodzenie objawów i utrzymanie stabilności organizmu.

Trzeci etap jest fazą rekonwalescencji, która trwa około 10 dni po ukąszeniu. W tym okresie leczenie skupia się na zapobieganiu ewentualnym powikłaniom wynikającym z martwiczych zmian tkanek i infekcji bakteryjnych, w tym tych wywołanych przez bakterie beztlenowe. W tym etapie zalecane jest monitorowanie stanu zdrowia zwierzęcia i podawanie odpowiednich środków, aby wspomóc proces gojenia się ran.

Czy ukąszenie żmii jest niebezpieczne dla psa?

Na rokowania psa po pogryzieniu wpływ ma kondycja psa, jego rozmiar, miejsce ugryzienia oraz czy pies miał już wcześniej kontakt z jadem żmii. Pies, który został już kiedyś ukąszony jest najbardziej bezpieczny, gdyż jego organizm miał szansę na wytworzenie chroniących go przeciwciał. Ukąszenie żmii zygzakowatej może być bardzo niebezpieczne dla psa, zwłaszcza jeśli pies jest mały, starszy lub ma osłabiony układ odpornościowy. Największym zagrożeniem jest ukąszenie w okolicach głowy i szyi, przez które pies może się udusić. Przypadek, gdzie żmija ugryzła psa małej rasy może być bardzo niebezpieczna. Przy niewielkiej masie ciała dawka jadu żmii może doprowadzić do śmierci zwierzaka.

Żmija ugryzła psa - co robić?

Nawet przy największej ostrożności może zdarzyć się, że żmija ugryzie psa. Najgorsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji to zacząć panikować i poganiać psa, by jak najszybciej dotrzeć do lecznicy. Koniecznie zachowaj spokój i nie stresuj swojego psa ani nie zmuszaj go do biegu. Im mniej się porusza, tym wolniej jad rozprzestrzenia się po jego organizmie. Unieruchom miejsce ukąszenia, unikając zbytniego ucisku. Jeśli masz ze sobą antidotum na jad żmii, podaj je zgodnie z instrukcją. Antytoksyna jadu żmij dla psa to jedyny skuteczny sposób na walkę ze szkodliwym działaniem jadu. Pod żadnym pozorem nie próbuj wyciskać jadu ani przecinać miejsca ukąszenia. Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem i udaj się do najbliższej kliniki weterynaryjnej - jeśli nie masz przy sobie antidotum, to jedyna szansa na powrót do zdrowia dla Twojego psa. 
Przeczytaj więcej o objawach stresu u psa i przekonaj się, że wiesz co robić, by mu pomóc.
Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. Warto znać miejsca, gdzie można się z nimi spotkać, i zachować ostrożność podczas spacerów z psem. W przypadku ukąszenia, szybka reakcja i właściwe postępowanie mogą uratować życie Twojego pupila.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.