Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Mokry lub suchy nos u psa - co oznacza?

 Zdrowie  Psi nos

Psi węch to jeden z najważniejszych zmysłów, którym pies posługuje się do poznawania otaczającego go świata. Nos psa pozwala mu badać otoczenie i rozpoznawać rozmaite zapachy. Jaki nos powinien mieć pies i co oznacza suchy nos u psa?

Jaki powinien być psi nos?

W normalnych warunkach psi nos powinien być mokry i zimny. Gdy temperatura ciała psa jest w normie, jego trufla nosowa powinna być chłodna w dotyku. Zdrowy nos psa powinien być zimny i mokry, jego powierzchnia powinna być jednolita w kolorze (o ile przebarwienia nie wynikają z rodzaju umaszczenia) i pozbawiona krost lub innych zmian. Aby sprawdzić czy psi nos jest mokry czy suchy warto przygotować sobie kilka kulek suchej karmy dla psa dorosłego lub karmy dla szczeniaka lub karmy dla psa seniora i nagrodzić psa po tym jak pozwoli nam dotknąć nosa. W ten sposób nie skojarzy tego z niczym nieprzyjemnym. 

Mokry nos u psa - jak to działa?

Zastanawiasz się, czemu psi nos jest mokry? Nadmiar łez produkowanych przez psie kanaliki łzowe spływa właśnie do nosa i pomaga go nawilżać. Popularnym nawykiem u psów jest też oblizywanie nosa, co pozwala im równomiernie rozprowadzić łzy po powierzchni nosa. Mokry nos u psa pomaga czworonogom w węszeniu, dlatego też w trakcie spaceru możesz zaobserwować, że trufla nosowa psa aż lśni od wilgoci. Mokry nos w trakcie spaceru działa, jak lep na muchy - do wilgotnej powierzchni trufli nosowej przyklejają się cząsteczki zapachu, dzięki czemu psy łatwiej mogą wychwycić woń z otoczenia.

Czy mokry nos u psa może być oznaką choroby?

Chociaż mokry i chłodny nos kojarzymy jako oznakę dobrego stanu zdrowia, nie zawsze jest to prawdą. Jeżeli pies ma mokry nos i kicha, może okazać się, że zmaga się właśnie z alergią. Podczas przeziębienia trufla nosowa również może pozostawać mokra i zimna w dotyku. Koniecznie zwracaj też uwagę na konsystencję wydzieliny, którą pokryty jest psi nos. Zdrowy nos psa powinien być obleczony warstwą przezroczystego i lśniącego śluzu. Jeżeli wydzielina z nosa robi się gęsta, pojawiają się w niej pęcherzyki powietrza lub ma żółtawe bądź zielonkawe zabarwienie, koniecznie zabierz swojego psa na kontrolę do weterynarza. Zmiana barwy lub konsystencji wydzieliny może wskazywać na infekcję bakteryjną.

Nos psa nigdy nie powinien być jedynym wyznacznikiem stanu zdrowia Twojego pupila. Nos psa może pozostawać zimny, nawet kiedy organizm zwierzaka walczy z silną gorączką. Alergia i przeziębienie nie objawiają się zmianami w obrębie psiego nosa. Nos psa może być jedynie dodatkowym sygnałem, nie jedynym wskaźnikiem, czy z naszym psem dzieje się coś niepokojącego. 

Produkty do pielęgnacji psa:

Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap

Pielęgnacyjny balsam na bazie wosku pszczelego. Pomaga chronić łapy przed odmrożeniami, solą oraz przywieraniem śniegu.
paw_control
Pielęgnacja łap
natural_composition
Naturalny skład
Sprawdź

Oron - płyn do higieny uszu dla psa i kota

Płyn do higieny uszu dla psów i kotów.
natural_composition
Naturalny skład
Sprawdź

Co oznacza suchy nos u psa?

Suchy nos u psa nie zawsze musi być powodem do obaw. Gdy Twój pies ucina sobie drzemkę, nie liże swojego nosa, dlatego zaraz po przebudzeniu trufla nosowa może być sucha. Masz w domu klimatyzację? Być może powietrze jest zbyt suche, przez co psi nos się przesusza. Pies wcale nie musi przebywać długo w klimatyzowanym pomieszczeniu, żeby jego nos zrobił się suchy. Wystarczy krótka wizyta w klimatyzowanym sklepie czy restauracji, by nos Twojego pupila zrobił się suchy.
Powodem do zmartwień może być suchy i ciepły nos u psa - przeczytaj, co może oznaczać podwyższona temperatura nosa pupila. 

Nos też może się obetrzeć

Nos Twojego psa może robić się suchy na skutek otarcia naskórka. Jeżeli Twój pies dosłownie wtyka swój nos wszędzie albo dużo kopie w ogródku czy podczas spacerów, powierzchnia jego nosa może być podrażniona. Otarty naskórek na trufli nosowej psa skutkuje suchą powierzchnią nosa. Gdy naskórek na nosie się zregeneruje, nos powinien powrócić do normalnego poziomu nawilżenia. 

Rasy psów o suchym nosie

U niektórych ras psów suchy nos to zupełnie naturalny stan, który nie powinien być powodem do zmartwień. Brachycefaliczne rasy psów, czyli zwierzaki o skróconych kufach, często mają problem z zatkanymi kanalikami łzowymi, które ograniczają poziom nawilżenia ich nosa. Jeżeli zatkane kanaliki łzowe nie powodują żadnych stanów zapalnych, zwykle nie koryguje się ich zabiegowo, dlatego psy o krótszych kufach, jak mopsy, pekińczyki, maltańczyki czy buldogi angielskie mogą mieć notorycznie suchą truflę nosową.

Suchy nos u szczeniaka

Troszczysz się o swojego szczeniaka i każda, choćby najdrobniejsza zmiana w jego organizmie spędza Ci sen z powiek? Suchy nos u szczeniaka to jeszcze nie powód do paniki. Podobnie, jak w przypadku psów dorosłych, suchy nos u szczeniaka może być zupełnie normalnym i przejściowym stanem. Jeśli suchość trufli nosowej utrzymuje się, sprawdź temperaturę ciała szczeniaka i upewnij się, że zwierzak przyjmuje odpowiednią ilość płynów. Jeżeli suchość nosa występuje w parze z innymi objawami, jak osłabienie, wymioty, biegunka, podwyższona temperatura ciała, zabierz szczenię na kontrolę do weterynarza.

Przesuszony nos u psa - jak sobie z nim radzić?

W gorące upalne dni, gdy pies dużo czasu spędza w klimatyzowanych pomieszczeniach, może okazać się, że powierzchnia jego nosa robi się przesuszona. Również zimą, gdy za oknem panują silne mrozy, suchy nos może okazać się dla psa bolesny. Przesuszona trufla nosowa, podobnie jak sucha skóra, może powodować dyskomfort, a w skrajnych przypadkach pękać i krwawić. Jeżeli nos Twojego psa często się przesusza, możesz zadbać o jego dodatkowe nawilżenie stosując odpowiednie maści. Weterynarz może zalecić Ci odpowiedni preparat do nawilżania nosa psa. Do nawilżania psiego nosa możesz stosować również dostępną w każdej aptece witaminę A. Zawsze skonsultuj podawanie jakichkolwiek witamin i preparatów ze swoim weterynarzem - nadmiar jakichkolwiek substancji w psiej diecie może zaburzyć równowagę w psim organizmie. 

Inne produkty dla psów:

24,00 zł

78,00 zł

57,00 zł

94,00 zł

Valp Farm - bezzbożowa karma dla szczeniąt 12kg

Bezzbożowa karma dla szczeniąt, z babką płesznik wspomagającą trawienie.

324,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.