Kup nowe musy (Adult, Sterilised, Hypoallergenic) lub mięsne kawałki (Hairball Control, Mobility, Urinary) dla kotów, wpisz kod KocieLato2024 i odbierz 50% rabatu na 2 kg worek dowolnej karmy suchej dla kotów.

Dlaczego pies je trawę? Poznaj przyczyny

Żywienie Trawa

Czasem podczas spaceru ze swoim pupilem możesz zauważyć, że Twój pies podgryza źdźbła trawy w parku lub na trawniku. Powodów spożywania trawy przez Twojego czworonoga może być kilka. Dlaczego pies je trawę i czy jest to powód do zmartwień? Na co zwrócić uwagę, kiedy pies je trawę? 

Czemu pies je trawę?

Psy to zwierzęta mięsożerne, dlatego pierwszą reakcją ich opiekunów jest zdziwienie, kiedy pies je trawę. Co nawet dziwniejsze, układ pokarmowy psa nie jest przystosowany do trawienia włókien trawy, zatem zjedzone źdźbła przechodzą przez psi układ pokarmowy niemal nienaruszone. Trawa nie stanowi również odżywczego dodatku do psiej diety - zawiera jedynie chlorofil oraz potas, może być również dodatkowym źródłem błonnika. Zatem czemu psy jedzą trawę? I czy pies może jeść trawę? Okazuje się, że jedzenie trawy przez psa nie jest czymś dziwnym lub nienaturalnym. Badania wskazują, że wilki, lisy oraz psy dingo regularnie spożywają trawę, zatem można uznać, że jedzenie trawy jest częścią psiej natury. Zastanawia jednak powód, dla którego czworonogi spożywają trawę, a tych jest kilka. Poznaj je wszystkie i przygotuj się na sezon wzomożego spożywania trawy w trakcie spacerów. 

Kiedy pies je trawę i po co?

Jedzenie trawy jest wpisane w psią naturę. To właśnie z tym zjawiskiem mamy najczęściej do czynienia, kiedy czworonóg podjada źdźbła trawy. Psy ciekawi zarówno zapach, tekstura oraz smak trawy, dlatego możesz często zauważyć, że Twój ciekawski pupil skubie trawę w trakcie spaceru. Podjadanie trawy jest szczególnie popularne u psich łakomczuchów, dla których sama czynność żucia może być przyjemną czynnością. Trawa może być też atrakcyjnym wyborem dla ciekawskich psiaków, które nie miały jeszcze okazji wybrać się na spacer na zielony trawnik. Zwykle takie zachowanie możesz zaobserwować raz na jakiś czas w trakcie spaceru. W tym przypadku jedynie niewielka ilość trawy trafia do przewodu pokarmowego psa.
Smakołyki zastępujące trawę:

Kycklingfilé - przekąska z pieczonego kurczaka dla psów 100 g

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka, z dodatkiem glukozaminy i chondroityny.
mobility_plus
Mobilność+
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 54.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Kiedy jedzenie trawy przez psa powinno martwić?

Czasem jedzenie trawy przez psa może wskazywać na niedobory w jego diecie. Źle zbilansowana lub nieodpowiednio dostosowana do potrzeb pupila dieta może sprawiać, że pies będzie szukał innych źródeł składników odżywczych. Problemy źle zbilansowanych posiłków pojawiają się najczęściej, kiedy właściciel czworonoga decyduje się sam komponować posiłki dla psa, przykładowo kiedy wprowadza dietę barf do żywienia pupila. 

Jeżeli pies je trawę przez wzgląd na niedobory w diecie zwykle dzieje się to codziennie, a nie tylko okazjonalnie. W tym przypadku pies będzie jednak bardziej wybredny i będzie zjadał pojedyncze źdźbła, które dostarczają mu niezbędnych składników odżywczych. Najczęstszym błędem żywieniowym w tym wypadku jest niedobór błonnika w diecie czworonoga. Jeśli zauważysz takie zachowanie u swojego psa wprowadź do jego diety formułę bogatą w błonnik, a do diety barf dodaj bogate w błonnik warzywa i owoce.

Co w przypadku, kiedy pies je trawę i wymiotuje?

Nie w każdym przypadku, kiedy pies je trawę trzeba zakładać niedobory w jego diecie. W niektórych przypadkach pies je trawę, bo pojawiły się u niego problemy trawienne. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą sprawiać, że pupil na spacerze będzie podjadał większe ilości trawy. Źdźbła trawy łaskoczą podniebienie psa oraz podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego, co najczęściej wywołuje wymioty. Jeśli pies je trawę i wymiotuje być może chce po prostu oczyścić w ten sposób swój żołądek. 

Dlaczego pies je trawę i wymiotuje? 

Być może Twój pupil cierpi na niestrawność lub zatrucie pokarmowe. Pies może jeść trawę i wymiotować również w przypadku problemów z wątrobą lub trzustką. Psy mogą jeść trawę również w przypadku wzdęcia. Jeśli Twój pies często spożywa duże ilości trawy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, żeby zbadać psa pod kątem jakichkolwiek przewlekłych chorób.

Zwróć szczególną uwagę na to, ile trawy je Twój pies oraz czy robi to łapczywie, wyjadając źdźbła całymi kępkami. W takim wypadku pies może cierpieć na poważne dolegliwości żołądkowe, a jedzenie trawy nie przynosi pożądanego skutku i nie wywołuje wymiotów.

Czy jedzenie trawy przez psa w dużych ilościach może być szkodliwe?

Szczególnie niepokoić może sytuacja, kiedy pies regularnie spożywa duże ilości trawy. W ten sposób pies może próbować dodatkowo zapchać swój przewód pokarmowy i na takie zachowanie nigdy nie powinniśmy pupilowi pozwalać. Koniecznie zabierz psa na wizytę u weterynarza, jeśli zjadaniu znaczących ilości trawy towarzyszą takie objawy, jak biegunka, silne wymioty, zaparcia, ból brzucha lub apatia. 

W przypadku, gdy pies zjada duże ilości trawy może okazać się bowiem, że pupil próbuje wywołać wymioty po spożyciu jakiegoś ciała obcego, które drażni jego przewód pokarmowy. W tym wypadku jedzenie trawy przez psa nie tylko nie pomaga, a dodatkowo może komplikować przebieg zabiegu chirurgicznego, który może być koniecznością w celu usunięcia obcego ciała z przewodu pokarmowego. 

Jedzenie trawy przez psa jako objaw problemów behawioralnych? 

Kiedy pies je trawę niekoniecznie musi to oznaczać problemy trawienne lub niedobory w diecie. Stresowe sytuacje mogą skutkować pojawieniem się u psów zachowań obsesyjno-kompulsywnych, które przynoszą czworonogowi ulgę w sytuacji, kiedy pies się boi lub odczuwa niepokój. Pośród rozmaitych zachowań obsesyjno-kompulsywnych może pojawić się nerwowe skubanie trawy. Zaburzenia behawioralne u psów wymagają pracy z behawiorystą, zatem jeżeli zaobserwujesz u swojego psa takie symptomy skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Czy pies może jeść trawę - popularne zagrożenia

Chociaż podjadanie trawy może w wielu przypadkach przynosić pupilowi ulgę, należy pamiętać, że jedzenie trawy przez psa może skończyć się dla zwierzaka tragicznie. W ogrodnictwie stosuje się rozmaite chemikalia, nawozy i pestycydy, które mogą szkodzić zdrowiu psa a nawet zagrażać jego życiu. Rozpylane na trawnikach substancje chemiczne oraz wiele związków zawartych w nawozach nie muszą nawet wywoływać żadnych objawów zatrucia, jednak w perspektywie czasu mogą prowadzić do powstania nowotworów w organizmie naszego zwierzaka. Jeżeli masz swój ogród, w którym pies może podjadać trawę, sprawdź skład stosowanych w ogrodzie środków owadobójczych oraz substancji do zwalczania chwastów. Jeżeli nawozisz swój trawnik odczekaj przynajmniej kilka dni, zanim pozwolisz pupilowi bawić się w ogrodzie lub podjadać trawę.

Uwaga na trujące rośliny...

Trujące substancje chemiczne nie są jedynym zagrożeniem czyhającym na Twojego pupila w trawie. Na polanach lub w parkach rosnąć mogą rozmaite rośliny, które są trujące dla psów. Kiedy zabierasz psa na spacer do parku nie pozwól swojemu pupilowi zbliżać się do popularnych roślin trujących, takich jak narcyzy, hortensje, azalie lub konwalie. W ogrodzie koniecznie zwróć też uwagę na naparstnicę oraz ostróżkę. Na liście roślin trujących możesz znaleźć też popularne drzewa oraz krzewy. W parkach i ogrodach unikaj ostrokrzewu kolczastego, wiciokrzewu czy wilczomlecza pstrego. Dla Twojego psa szkodliwe mogą okazać się również kasztanowce, jarząby, cisy czy jemioła. Na liście roślin, które mogą być trujące dla Twojego psa znajdują się również: złotokap, bukszpan, ognik ciernisty, gwiazda betlejemska, a także rododendron oraz jego pokrewne gatunki, jak choćby różanecznik.

...oraz pasożyty

W parkach i na polanach często uczęszczanych przez inne czworonogi ogromnym zagrożeniem są również pasożyty. Trawy w takich miejscach są zwykle zanieczyszczone moczem i kałem, w których mogą być obecne rozmaite pasożyty. Poprzez spożycie zanieczyszczonej trawy pasożyty przedostają się do organizmu pupila. Dlatego w przypadku, kiedy Twój pupil lubi podjadać trawę warto pamiętać o regularnym odrobaczaniu psa.

Jak oduczyć psa jedzenia trawy?

W zależności od tego, co jest przyczyną spożywania trawy, jest kilka sposobów na wyeliminowanie jedzenia trawy z psiej rutyny. Jeżeli Twój pies je trawę i wymiotuje, koniecznie zastanów się, co w jego diecie może powodować problemy żołądkowe, które pupil próbuje wyeliminować zajadając trawę. Być może Twój pupil cierpi na alergię pokarmową i warto zaoferować mu hipoalergiczną karmę dla psa? A może wprowadziłeś niedawno dietę barf do żywienia Twojego psa i brakuje w niej błonnika. Aby uniknąć niedoborów w diecie odpowiednio różnicujemy typy suchej karmy dla psów w zależności od rasy, wielkości lub wieku psa. Dlatego dla młodych psów należy wybrać karmę dla szczeniąt.

Jeśli po wyeliminowaniu błędów żywieniowych problem podjadania trawy zostaje, przyjrzyj się swojemu pupilowi, by określić momenty, w których pies decyduje się na skubanie trawy. Może Twój czworonożny przyjaciel zaczyna podjadać trawę po spotkaniu z innym psiakiem? Albo spacerujecie przy ruchliwej ulicy i psa stresuje hałas? Może pierwszy raz wybraliście się do innego parku lub nowego leśnego zakątka i Twój pies nie czuje się pewnie? Podczas spacerów wiele czynników może stresować psa, szczególnie jeśli Twój pupil jest raczej płochliwy i nie lubi zmian w swojej rutynie. Jeśli natomiast Twój psiak podjada trawę, bo jest łakomczuchem i lubi sobie coś przekąsić, zabierz na spacer jego ulubione psie przekąski. Kiedy zauważysz, że Twój czworonożny przyjaciel zaczyna skubać trawę odwróć jego uwagę i zaoferuj mu przysmak w zamian. Postaw na zdrowe i smakowite przysmaki dla psa, którym nie oprze się żaden łakomczuch.

Inne pyszne smaczki:

Kex XS - chrupiące przysmaki dla psa 500 g

Mechaniczne czyszczenie zębów

23,00 zł

34,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.