Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Psi fitness w domu - jak zacząć?

Zdrowie  Fitness

Wszystkie psy lubią się ruszać. Jedne trochę mniej, inne więcej, ale dla każdego psa ruch to podstawowa i zupełnie naturalna potrzeba. Nie każdy pies będzie jednak sportowcem biegającym na długich dystansach, ale psi fitness może uprawiać właściwie każdy pupil. Wprowadź do harmonogramu swojego psa więcej ruchu i ćwicz z pupilem też w domu!

Czym właściwie jest psi fitness?

Psi fitness w Polsce jest jeszcze nowością, którą opiekunowie czworonogów wprowadzają do ich rutyny od zaledwie kilku lat. Głównym założeniem psiego fitnessu jest poprawa koordynacji ruchowej i kondycji fizycznej naszego pupila. W psim fitnessie pracuje się nad konkretnymi aspektami, w tym szybkością, skocznością czy zwrotnością, które są częścią wielu psich sportów, nie zapominając o psich przekąskach. Oczywiście psi fitness nie musi być wyłącznie przygotowaniem do sportów. To świetny sposób na wprowadzenie odrobiny ruchu u szczeniąt, seniorów i typowych kanapowców.

Największe zalety psiego fitnessu

Psi fitness pomaga zapobiegać drobnym kontuzjom i urazom domowych psów, których mogą się nabawić w trakcie zabawy. Przy okazji, zobacz jak bawić się z psem w domu. Podczas ćwiczeń zwierzak ma okazję zredukować napięcie mięśni wywołane ciągnięciem na smyczy lub niedopasowanymi szelkami. Poza zaspokajaniem potrzeb fizycznych, psi fitness jest też doskonałą stymulacją psychiczną dla pupila. Odpowiednia ilość bodźców to sposób na uniknięcie problemów behawioralnych u psów, które bardzo często pojawiają się, gdy podstawowe potrzeby zwierzaka nie są zaspokojone. 

Czy sport jest dla każdego?

Choć każdy pies potrzebuje ruchu, zanim rozpiszesz plan treningowy dla siebie i pupila, zbadaj stan zdrowia swojego zwierzaka. Zapytaj też weterynarza, czy Twój czworonóg nie ma żadnych przeciwskazań do sportu, nawet jeśli w grę wchodzą podstawowe ćwiczenia. Stan zdrowia i kondycja Twojego psa to podstawowe aspekty, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze ćwiczeń dla zwierzaka.

Jak zacząć ćwiczyć psi fitness?

Czy jeżeli chcę zacząć ćwiczyć psi fitness akcesoria do ćwiczeń są niezbędne? Ani trochę! Ćwiczenia z zakresu psiego fitnessu możesz wykonywać ze specjalnym sprzętem, ale jeżeli dopiero zaczynasz, możesz wykonywać ćwiczenia z tym, co masz w domu. Do podstawowych ćwiczeń, od których zacznie się Twoja przygoda ze zwiększeniem aktywności fizycznej pupila, wystarczy większa, plastikowa miska albo pudełko.

Nie zaczynaj bez rozgrzewki

Żadnych ćwiczeń, nie tylko z psiego fitnessu, nie zaczynaj bez rozgrzewki. Żeby rozruszać psa przed treningiem możesz wyjść z nim na krótki spacer lub wykonać kilka prostych ćwiczeń na rozruszanie. Wystarczy ruch przy siadaniu lub warowaniu, to może być podbiegnięcie do zabawki dla psa lub psiej przekąski albo obroty w obie strony. Na rozgrzewkę poświęć przynajmniej 10 minut przed normalnym treningiem.
Nagroda po psim fitnessie:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Bravo L - przysmaki bezglutenowe dla psa miękkie

Miękkie i smaczne bezglutenowe przysmaki z jagnięciną, zawierają wyłącznie naturalne składniki.
gluten_free
Bezglutenowa
lamb
Jagnięcina
Białko: 30%
Zawartość tłuszczu: 7%
Sprawdź

Pierwsze ćwiczenie - waruj i wstań

Psi fitness możesz zacząć uprawiać od najprostszego ćwiczenia, czyli uczenia psa zmiany pozycji z leżącej na stojącą. Takie ćwiczenie angażuje rozmaite partie mięśni, w tym mięśnie głębokie. Ćwiczenie polega na zachęceniu psa do płynnej zmiany pozycji ze stojącej na leżącą i na odwrót. Jak to zrobić? Weź do ręki przysmak dla psa i wyraźnie pokaż go psu. Przesuń rękę ze smaczkiem w dół, do podłogi, by zachęcić tym psa do położenia się na niej i zacznij płynnie cofać dłoń tak, by pies wstał zostając w tym samym miejscu. Nagradzaj za pełen, płynny ruch od położenia się do wstania. Nie wykonuj zbyt dużo powtórzeń tego ćwiczenia pod rząd. 3-4 w jednej sesji treningowej w zupełności wystarczą.

Drugie ćwiczenie - wchodzenie do pudełka

Ćwicząc z psem wchodzenie do pudełka lub miski (oczywiście dostosowanej do jego rozmiaru), poprawiasz psią świadomość wszystkich jego łap. To ćwiczenie bardzo pomaga w życiu codziennym - przydaje się podczas wchodzenia po schodach czy omijaniu rozmaitych przeszkód na drodze. Do wejścia do miski/pudełka możesz zachęcić pupila psim przysmakiem lub jego ulubioną zabawką dla psa. Na samym początku nagradzaj psa za każdą, włożoną do pudełka czy miski łapkę. W ten sposób naprowadzisz go i pupil zrozumie, że musi wejść do niego wszystkimi łapkami. Chwal pupila za wejście do pudełka i ćwicz po kilka minut, żeby pies się nie znudził.

Trzecie ćwiczenie - dwie łapki na podwyższeniu

Pudełko czy miskę z pierwszego ćwiczenia możesz wykorzystać w trzecim ćwiczeniu. U małych psów wystarczy nawet grubsza książka lub encyklopedia. Takie ćwiczenie pozwala wzmocnić mięśnie tylnej partii ciała. Pamiętaj jednak, żeby podwyższenie nie było zbyt wysokie - nie powinno sięgać wyżej, niż wysokość kłębu psa. Do wejścia na podwyższenie możesz zachęcić psa jego ulubionym przysmakiem, lub dać mu czas niech sam spróbuje rozgryźć, co ma zrobić. 
Kiedy Twój pupil opanuje już wchodzenie na podwyższenie do perfekcji, możesz urozmaicać ćwiczenie i zachęcać psa do podawania łapki podczas stania na podeście. Zmianę w ćwiczeniu wprowadzaj dopiero, gdy Twój pies stoi stabilnie na podwyższeniu. Poproś psa o podanie łapki i potrzymaj ją przez kilka sekund. Puść łapkę, pochwal psa i daj mu przysmak w nagrodę.

Czwarte ćwiczenie - równowaga

Ostatnie ćwiczenie z podstawowego zestawu polega na staniu. W takim razie co w tym trudnego? Ćwiczenie wykonujemy na dwóch podwyższeniach, rozstawionych na szerokość łapek psa. Przednimi łapkami pies stoi na jednym podeście, a tylnymi na drugiej. W ten sposób pracujemy nad psią koordynacją oraz równowagą. Ale czym różni się stanie na takich podwyższeniach od normalnego stania na podłodze? Przez znajdującą się między łapkami przestrzeń, pies musi bardziej zaangażować mięśnie głębokie grzbietu, by stabilnie stać na podwyższeniach i z nich nie spaść. Wystarczy, że pies utrzyma się na podwyższeniu 10 sekund.

Daj psu czas na naukę

Kiedy dopiero zaczynasz ćwiczyć z psem nie skupiaj się na idealnym opanowaniu konkretnych umiejętności. Na samym początku psu pewnie ześlizgną się łapki albo sam zejdzie z podwyższenia. Ogranicz każde ćwiczenie do określonej liczby powtórzeń i na tym koniec. Pilnuj jednak ilości powtórzeń! Jeżeli pies dwa razy podaje Ci lewą łapkę na podeście, prawą łapkę musi podać tyle samo razy. A co jeśli pies nie opanował stania na podeście pierwszego dnia? Zrobi to później. Liczy się wykonane ćwiczenie, w którym pies angażuje inne partie mięśni, niż w trakcie spaceru.

Bawcie się dobrze

Zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego czworonoga, trening powinien być czasem spędzonym w przyjemny sposób. Trening w formie zabawy przynosi zwykle lepsze skutki, bo nie nudzi się psu tak szybko. Nie denerwuj się, jeżeli jakieś ćwiczenie sprawia psu trudność i nie potrafi go opanować. W końcu spędzacie razem czas, a to dla Twojego psa w tym wszystkim jest najważniejsze.

Produkty Husse dla psa:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

174,00 zł

279,00 zł

84,00 zł

Bestseller

34,00 zł

Valp Mini - karma sucha dla szczeniąt ras małych 2 kg

Wysoka zawartość energetyczna

85,00 zł

Bestseller

263,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.