Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Pies senior - od kiedy pies jest seniorem i jak o niego dbać?

Opieka Pies senior

Pies jest naszym najlepszym przyjacielem i towarzyszem przez wiele lat. Obserwując, jak nasz ukochany pies starzeje się przed naszymi oczami, zadajemy sobie pytanie, od kiedy pies jest seniorem i co zrobić, żeby zapewnić mu właściwą opiekę. Nic się nie martw, podpowiemy Ci, jak zadbać o psa seniora.

Starszy pies - od jakiego wieku?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, od kiedy pies jest seniorem. To, kiedy u psa rozpoczyna się starość, zależy od rasy psa, jego genetyki, wielkości i ogólnego stanu zdrowia. Jednak ogólnie przyjmuje się, że psy zaczynają przechodzić w okres starości w wieku od 7 do 10 lat. Dla niektórych ras większych może to być już w wieku 5-6 lat, podczas gdy dla ras mniejszych może się to opóźnić do 9-10 lat.

Jak rozpoznać, że pies jest seniorem?

Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę przy ocenie, czy pies jest seniorem. Pierwszy z nich, to wiek - w ten sposób najłatwiej ocenić, czy czworonóg to już pies senior. Od ilu lat zwierzaki wchodzą w starość to kwestia zależna od rasy i wielkości psa, dlatego można ocenić, czy psiak się starzeje na podstawie innych cech.
  • Starsze psy często stają się mniej aktywne. Jeśli zauważysz, że twój pies ma znacznie mniej energii i nie jest już tak chętny do zabaw i długich spacerów jak wcześniej, może to być oznaka starzenia się.
  • Niektóre psy starsze mogą stracić apetyt lub wykazywać mniej entuzjazmu wobec suchej karmy dla psa lub mokrej karmy dla psa. Może to wynikać z problemów z zębami, pogarszającego się węchu lub innych problemów zdrowotnych, które są częstsze u seniorów.
  • Starszy pies może doświadczać pogorszenia wzroku i słuchu. Może mieć trudności z reagowaniem na komendy werbalne lub być bardziej nieporadny podczas poruszania się.
  • Wraz z wiekiem sierść psa może się zmienić. Może stać się szorstka, matowa lub bardziej siwieć. Niektóre psy mogą również zacząć tracić sierść w okolicach nosa, oczu i uszu.
  • Starsze psy mogą wykazywać oznaki sztywności lub trudności z poruszaniem się. Mogą mieć trudności przy wchodzeniu po schodach lub wskakiwaniu na meble.
Pamiętaj jednak, że starość u każdego zwierzaka może wyglądać inaczej. U jednych psiaków procesy starzenia zachodzą szybciej, niż u innych, pewne zwierzaki starzeją się bez większych problemów zdrowotnych, podczas gdy u innych zachodzą znaczące zmiany w zachowaniu i kondycji fizycznej.

Jak dbać o starszego psa?

Starszy pies wymaga od nas szczególnej uwagi i troski. Z wiekiem potrzeby psa ewoluują i nie możemy ich ignorować. Podstawą dbałości o starszego psiaka są regularne wizyty u weterynarza. Regularne badania mogą pomóc w wykryciu problemów zdrowotnych na wczesnym etapie i zapobiec ich pogłębianiu się. Bądźmy czujni na wszelkie zmiany w zachowaniu czy zdrowiu naszego psa. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, niezwłocznie skonsultujmy się z weterynarzem. Sprawdź, jakie badania profilaktyczne u psa należy wykonywać regularnie! 

Indywidualne podejście przede wszystkim!

Starość u każdego zwierzaka wygląda inaczej. To, jakiej opieki będzie wymagał Twój pies będzie zależało od stanu jego zdrowia i dolegliwości, które mogą się u niego rozwinąć z wiekiem. Im szybciej rozpoznasz, jakie zmiany zachodzą w organizmie Twojego pupila z upływem lat, tym lepiej możesz przygotować się na opiekę nad zwierzakiem w ostatnich latach jego życia.
Wzmocnienie psa seniora:

Laxolja - olej z łososia poprawiający skórę i sierść

100% naturalny olej z łososia norweskiego, pozyskiwany ze świeżych ryb.
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
immune_system
System odpornościowy
Białko: 0.0%
Zawartość tłuszczu: 100%
Sprawdź

Artro Plus - preparat wspomagający stawy psa i kota

Naturalny preparat w tabletkach z glukozaminą i chondroityną dla psów i kotów - wpływa na sprawne funkcjonowanie stawów i łagodzi ból.
mobility_plus
Mobilność+
Białko: 2.7%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Dieta dobrana do potrzeb psa seniora

Starszy pies często potrzebuje zmian w swojej diecie. Aktywność fizyczna starszych zwierząt zwykle spada, dlatego starsze psiaki nie potrzebują aż tak kalorycznej diety, jak psy dorosłe. Wybierzmy odpowiednią karmę dla psa seniora, która zawiera składniki odżywcze wspierające zdrowie stawów, serca i układu pokarmowego. Dobra sucha lub mokra karma dla psów seniorów ułatwi utrzymanie prawidłowej masy ciała u mniej aktywnych pupili. Prawidłowa masa ciała u zwierzaków w podeszłym wieku zmniejsza ryzyko problemów ze stawami. Koniecznie pilnuj porcji jedzenia pupila, gdy masz do czynienia z rasą predysponowaną do chorób stawów. Warto pomyśleć o zmianie karmy w przypadku problemów z uzębieniem u starszego psa - miękka, mokra karma dla psa będzie łatwiejsza do spożycia, niż chrupiąca, sucha karma dla psa.

Aromatyczna karma przy problemach z apetytem

W podeszłym wieku węch psów może stawać się mniej wrażliwy. Do tej pory pięknie pachnąca karma dla starszego psa może być kompletnie pozbawiona aromatu. Jeśli starszy pies przestaje jeść swoją dotychczasową karmę, warto zastanowić się, czy problemem nie jest zapach, którego pies już nie odczuwa. W takim wypadku warto zmienić karmę na bardziej aromatyczną, na przykład mokrą karmę podaną w czyściutkiej, ulubionej misce dla psa.

Dawka ruchu

Mimo że starsze psy są mniej energiczne, ważne jest regularne wykonywanie łagodnych ćwiczeń i spacerów, aby utrzymać ich mięśnie i stawy w dobrej kondycji. Dostosuj jednak formę aktywności do możliwości zwierzaka. Psy, które całe życie uprawiały sporty pozostają aktywne do później starości, zmienia się jedynie intensywność lub długość treningu. W przypadku starszych psów można skrócić czas aktywności fizycznej. Pamiętaj jednak, że mimo wszystko pies potrzebuje solidnego i atrakcyjnego spaceru, który pozwala się wybiegać, zmęczyć i wyciszyć. Sprawdź, jak powinien wyglądać idealny spacer z psem.

Właściwa przestrzeń dla starszego psa

Warto zadbać też o dostosowanie przestrzeni, w której żyje starszy pies. Jeśli do tej pory legowisko dla psa mieściło się na piętrze, warto pomyśleć o przeniesieniu go na parter. U starszych psów, szczególnie w przypadku ras podatnych na problemy ze stawami, warto ograniczyć do niezbędnego minimum chodzenie po schodach czy wskakiwanie i zeskakiwanie z mebli. O zmianach w domu warto pomyśleć, gdy widzimy, że nasz pies ma problemy ze wzrokiem. Przestrzeń dla niedowidzącego psa powinna być bezpieczne, z jak najmniejszą ilością przeszkód i zmian. Gdy Twój pupil przyzwyczai się do ustawienia mebli łatwiej będzie mu nawigować między krzesłami, stołem a kanapą, jeśli nie będziesz ich często przestawiać.

Śliskie podłoże może być niebezpieczne

Gładkie kafelki, lakierowany parkiet czy błyszczące panele mogą być dla starszego psa potencjalnym zagrożeniem. Śliska podłoga będzie największym problemem dla psów, które w latach swojej starości doświadczają problemów ruchowych. Jeśli tylko masz taką możliwość, zakryj śliską podłogę dywanem - szczególnie tyczy się to miejsc, w których Twój pies przebywa najczęściej.

Pies senior może mieć problemy ze wzrokiem i słuchem!

Problemy ze wzrokiem pojawiają się u starszych psów na skutek zmian zwyrodnieniowych w oku lub rozmaitych chorób dotykających narządu wzroku. Na spacerze z psem, który ma problemy ze wzrokiem warto szczególnie zadbać o bezpieczeństwo zwierzaka. Nigdy nie spuszczaj niewidzącego czy niedowidzącego psiaka ze smyczy. Podczas spaceru posługuj się komendami, które ułatwią psu omijanie rozmaitych przeszkód. Warto popracować też z psem nad chodzeniem przy nodze, co ułatwi Ci prowadzenie psa na nierównym terenie, czy między drzewami w lesie. 

A co, gdy starszy pies nie słyszy?

Z biegiem lat wszystkie psie zmysły mogą tracić na intensywności, w tym ich zmysł słuchu. W psiej młodości inwestujemy dużo czasu w uczenie psa rozmaitych komend i sztuczek. Jak wydać komendę psu, który ma problemy ze słuchem? Już podczas szkolenia psa warto łączyć komendy z konkretnym, łatwym do rozpoznania dla pupila gestem. W ten sposób zabezpieczamy się na przyszłość, w której pies może stracić słuch. Do komunikacji z niedosłyszącym psem można wykorzystać latarkę - źródło światła powinno zwrócić uwagę naszego pupila. W domu można próbować też mocnego tupania o podłogę - wibracje przenoszone przez parkiet czy panele z pewnością będą wyczuwalne dla czworonoga i zwrócą jego uwagę.
Pies senior potrzebuje naszej miłości, troski i opieki. Zrozumienie, że nasz pies staje się seniorem i odpowiednie dostosowanie opieki pozwolą mu na zdrowe i szczęśliwe starzenie się. Pamiętajmy, że nasz pies był z nami w dobrych i złych czasach, teraz przyszedł więc moment, abyśmy byli dla niego wsparciem i opiekunami na jego starość.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.