Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Pies dużo pije - czy to powód do niepokoju?

 Zdrowie Nawodnienie organizmu

Nie każdy przypadek, kiedy pies dużo pije musi wskazywać na problemy zdrowotne pupila. Czasem pies pije dużo wody, bo jest spragniony po wysiłku fizycznym. Ilość spożywanej przez pupila wody jest jednak świetnym wskaźnikiem stanu zdrowia Twojego psa. Zarówno w przypadku, gdy pies spożywa zbyt mało oraz zbyt dużo płynów należy bliżej przyjrzeć się pupilowi, a nawet udać na konsultację do lekarza weterynarii. 

Ile wody powinien spożywać pies?

Każdy pies jest inny, a dawka wody, którą powinien spożywać twój pupil jest zależna od wielu czynników. Na ilość spożywanej przez psa wody wpływ może mieć jego dieta, tryb życia, poziom aktywności fizycznej, a nawet pogoda za oknem. Szacuje się, że pies na każdy kilogram masy ciała powinien przyjmować 50ml wody. Oczywiście jest to wyłącznie umowny limit, ponieważ rzeczywiste zapotrzebowanie Twojego pupila może być inne. W upalne, letnie dni Twój pupil może pić znacznie więcej wody, niż gdy temperatura powietrza jest niższa. Pamiętaj, że wszelkie zmiany w diecie Twojego pupila lub przyjmowane suplementy bądź leki mogą mieć wpływ na ilość spożywanej przez pupila wody. By zauważyć jakiekolwiek nieprawidłowości musisz określić ilość wody spożywanej przez Twojego pupila w optymalnych warunkach pogodowych i przy normalnej aktywności fizycznej, do jakiej pies jest przyzwyczajony. Żeby określić ilość wody, którą Twój pies pije w ciągu dnia możesz dokładnie odmierzyć wodę w psiej misce przy pomocy miarki lub zmienić miskę z wodą na taką, która ma miarkę. Zapisz ilość wody, którą podajesz rano i porównaj ją z ilością wody, która zostanie w misce na koniec dnia.

Dlaczego pies pije dużo wody?

Nie zawsze, gdy pies dużo pije wiąże się to z problemami z jego zdrowiem. W życiu codziennym pupila może bowiem pojawić się kilka czynników, które zmieniają ilość spożywanych przez psa płynów. Gdy Twój pies zaczyna pić więcej wody, koniecznie bliżej mu się przyjrzyj. Wiele czynników zewnętrznych może mieć wpływ na zwiększone pragnienie czworonoga. Natomiast w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych nadmiernemu spożywaniu wody towarzyszą zwykle inne symptomy.
Produkty do zabawy z psem:

Supeł - zabawka ze skręconej liny

Wytrzymała zabawka z liny z supłem na końcu, która zniesie intensywną zabawę.
play
Rozrywka
Sprawdź

Elastyczne i wytrzymałe Frisbee dla psów

Elastyczna i lekka zabawka wykonana z wysokiej jakości silikonu. Doskonała do aportowania.
play
Rozrywka
Sprawdź

Czynniki, które sprawiają, że pies pije dużo wody

Jeżeli w jakikolwiek sposób zmieniasz dietę Twojego psa, pupil może zacząć pić więcej wody. Szczególnie, jeśli w diecie psa pojawia się więcej karmy suchej, niż do tej pory. Gdy Twój pupil przyjmuje leki lub suplementy jego spożycie wody również może się zmienić i nie jest to powód do niepokoju. Upalne dni również sprzyjają spożywaniu większej ilości płynów, jednak jest to naturalna reakcja organizmu na warunki atmosferyczne. Po powrocie z długiego spaceru pies bardzo dużo pije? Zwierzak musi uzupełnić wypocone w trakcie wysiłku fizycznego płyny. Jeżeli zwiększonemu spożyciu wody towarzyszą którekolwiek z tych czynników, możesz spać spokojnie. U psów czasem występują zachowania obsesyjne, do których czworonogi uciekają się w stresowych sytuacjach. Obsesyjne zachowania u psów mogą objawiać się na rozmaite sposoby, od intensywnego wylizywania się, przez gonienie własnego ogona, a nawet po picie wody. Zestresowany pies pije dużo wody nie dlatego, że jest spragniony, tylko dlatego, że owa czynność przynosi mu ulgę w stresującej sytuacji. Natomiast w przypadku, kiedy pies pije dużo wody, choć nie zaszły żadne zmiany w jego rutynie, może to być pierwszy objaw problemów zdrowotnych u psa.

Czy gdy pies dużo pije należy podejrzewać problemy zdrowotne?

Zwróć uwagę, czy większemu pragnieniu towarzyszą też inne symptomy. Nie zwlekaj, jeżeli zaobserwujesz jakiekolwiek z nich i od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli pies dużo pije i sika może to wskazywać na problemy z układem moczowym lub nerkami. Nigdy nie ignoruj sytuacji, kiedy pies dużo pije i nie trzyma moczu. Gdy pies dużo pije może być to znak, że zwierzak cierpi na zapalenie pęcherza lub moczówkę prostą. W obu tych przypadkach zaobserwujesz, że pies dużo pije i dużo sika. Skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii, który pomoże Ci w leczeniu tych dolegliwości u pupila. Jeśli pies pije dużo wody i wymiotuje można podejrzewać u pupila przewlekłe choroby wątroby, nadczynność lub niewydolność kory nadnerczy, nadczynność tarczycy czy ropomacicze u suk. 

Pies pije dużo wody - jakie mogą być tego skutki?

Kiedy już wiesz, ile wody zwykle pije Twój pies, łatwiej będzie Ci zaobserwować jakikolwiek zmiany. Gdy zauważysz, że Twój pies pije więcej wody, niż zwykle, zastanów się, czy nie towarzyszą temu jakieś dodatkowe czynniki. Jeśli wiesz, że w ostatnim czasie dieta Twojego pupila nie uległa zmianie, aktywność fizyczna psa pozostała na tym samym poziomie, co dotychczas, a temperatura za oknem nie przekracza 25 stopni, warto bliżej przyjrzeć się pupilowi.
Niewielkie zwiększenie spożycia wody nie powinno być powodem do zmartwień, jeśli jednak pies pije znacznie więcej wody, niż do tej pory może dojść do przewodnienia organizmu. Jeśli pies pije bardzo dużo wody może rozrzedzić poziom elektrolitów we krwi, co w efekcie może prowadzić do niekorzystnych zmian w obrębie komórek krwi. Przewodnienie organizmu może wywołać u psa wzdęcia bądź wymioty, to jednak nie jedyne zagrożenia. Nadmierna ilość wody w psiej diecie może prowadzić do utraty apetytu. 
Jeśli pies dużo pije i nie chce jeść możesz podejrzewać, że doszło do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie Twojego pupila. U psa mogą występować skurcze mięśni, a w skrajnych przypadkach pies może zapaść w śpiączkę lub umrzeć. Jeśli u psa doszło do przewodnienia organizmu możesz zaobserwować u niego rozszerzone źrenice, pies może być ospały i apatyczny. Przewodnienie organizmu może objawiać się również nadmiernym ślinieniem się, problemami z koordynacją oraz utrzymaniem równowagi. Jeżeli tylko zaobserwujesz takie objawy u pupila, który zaczął pić więcej wody, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Przewodnienie organizmu psa może wywoływać problemy z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zapaści.

Dlaczego pies dużo pije i co można z tym zrobić?

Pamiętaj, że zwiększone pragnienie u Twojego pupila może być skutkiem rozmaitych czynników, które są obecne w jego życiu. Dieta oparta wyłącznie o suchą karmę może powodować wzmożone pragnienie u zwierzaka i to zupełnie naturalna reakcja. Jeśli Twój pies pije dużo wody i sika częściej, niż zwykle, a nie występują u niego żadne problemy z układem moczowym, możesz spróbować zmienić jego dietę. Jeśli w pożywieniu Twojego psa obecna jest sól, czworonóg będzie pił więcej wody, niż pies karmiony dobrej jakości suchą karmą dla psa bez dodatku soli i innych dodatków smakowych. Niezmiernie istotne jest dopasowanie typu karmy do wieku psa - i tak na przykład dla młodych zwierząt stosujemy karmę dla szczeniąt, a dla starszych pupili karmę dla psa seniora. Wprowadź do diety swojego czworonoga więcej pożywienia o wyższej wilgotności. Wilgotność karmy suchej nie przekracza zwykle 10%, natomiast mokra karma to pokarm o wilgotności na poziomie około 80%. Dzięki mokrej karmie pies spożywa więcej płynów już w samym posiłku, co może w znacznym stopniu ograniczyć ilość wypijanej przez pupila wody.

Inne polecane produkty:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Antistress - roślinny preparat uspokajający dla psa i kota

Skoncentrowana formuła roślinna

114,00 zł

Bestseller

63,00 zł

319,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.