Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak udzielać pierwszej pomocy psu? Resuscytacja psa w paru krokach

Zdrowie  Pierwsza pomoc

Kiedy pies staje się częścią Twojej rodziny, musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Odpowiedzialny opiekun czworonoga musi wiedzieć, jak pomóc swojemu pupilowi, gdy zajdzie taka potrzeba. Dowiedz się, jak reanimować psa i czemu pierwsza pomoc dla zwierząt jest tak samo ważna, jak u poszkodowanego człowieka. 

Pierwsza pomoc dla psa - to musisz wiedzieć!

Pamiętaj, że podstawową zasadą pierwszej pomocy w przypadku poszkodowanych zwierząt jest nie szkodzić zwierzakowi bardziej. Jeżeli nie wiesz, jak zabezpieczyć złamaną kończynę, nie jesteś pewny, czy potrafisz w bezpieczny sposób przetransportować psa, zajmij się podstawowymi aspektami pierwszej pomocy. Usuń bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia z okolicy zwierzaka i postaraj się go zabezpieczyć tak, by nie zrobił sobie jeszcze większej krzywdy. W tej chwili skup się na zapobieganiu pogorszenia stanu zdrowia zwierzaka.

Pierwsza pomoc u psa - oceń stan zwierzaka 

Udzielanie pierwszej pomocy zwierzakowi zacznij od oceny jego stanu. Sprawdź, czy zwierzak oddycha i jest przytomny. Jeżeli pupil nie oddycha, sprawdź drożność dróg oddechowych i usuń ciało obce lub płyny, jak krew i ślinę, jeśli blokują przepływ powietrza. Sprawdź tętno pupila, policz ilość oddechów na minutę. Jeśli zwierzak jest przytomny sprawdź, jak reaguje na bodźce, szczególnie dźwięk.

Skonsultuj się z weterynarzem

Zadzwoń do weterynarza i przekaż mu wszystkie zebrane informacje o stanie zdrowia psa. Weterynarz poinformuje Cię, co należy zrobić w takiej sytuacji i przeprowadzi Cię przez cały proces udzielania zwierzakowi pierwszej pomocy.

Preparaty dla psów:

Antistress - roślinny preparat uspokajający dla psa i kota

100% ziołowy preparat o działaniu uspokajającym. Przyczynia się do neutralizowania hormonów wydzielanych przez strach, stres i pobudzenie.
balanced_nutrition
Zrównoważone odżywianie
Białko: 0.02%
Zawartość tłuszczu: 0.01%
Sprawdź

Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap

Pielęgnacyjny balsam na bazie wosku pszczelego. Pomaga chronić łapy przed odmrożeniami, solą oraz przywieraniem śniegu.
paw_control
Pielęgnacja łap
natural_composition
Naturalny skład
Sprawdź

Zadbaj o własne bezpieczeństwo

Bez względu na to, czy udzielasz pierwszej pomocy swojemu pupilowi, czy nieznanemu zwierzakowi, który ucierpiał na ulicy, zawsze pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Ranny czy cierpiący zwierzak może zachowywać się inaczej, nawet jeśli doskonale znasz swojego pupila. Pies może być agresywny i nieprzewidywalny, dlatego zawsze miej na uwadze dobro swoje oraz czworonoga.

Reanimacja psa - każda chwila ma znaczenie

Sytuacja, gdy u psa dochodzi do zatrzymania akcji serca bądź oddechu zawsze jest stresująca. Musisz jednak zachować zimną krew. Każda minuta, w której krew lub tlen nie dopływa do mózgu psa to potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia Twojego czworonożnego przyjaciela.

Odpowiednie ułożenie dłoni 

Zacznij od ułożenia psa w pozycji bezpiecznej. Ułóż psa na prawym boku w stabilnym i płaskim miejscu. U dużych i średnich psów ułóż dwie dłonie, jedna na drugiej, tuż nad sercem pupila. W przypadku mniejszych psów i szczeniąt resuscytacja psa jest najbezpieczniejsza, gdy wykonamy ją jedną dłonią. Wystarczy, że owiniesz ją wokół mostka psa, bezpośrednio nad sercem i w tym miejscu będziesz uciskać. Czasem u czworonogów z mocno rozbudowaną klatką piersiową (przykładowo buldogów angielskich) masaż serca u psa przeprowadza się, gdy zwierzak leży na plecach. 

Tempo uciskania i oddechy

Klatkę piersiową psa powinno się uciskać do ¼ lub ⅓ jej całkowitej wysokości. Niezmiernie ważne jest, by po każdym ucisku pozwolić klatce piersiowej na pełne rozprężenie i powrót do pozycji wyjściowej. Sztuczne oddychanie u psa przeprowadzamy z częstotliwością od 100 do 120 ucisków na minutę. Po każdych 30 uciśnięciach złap psi pysk w dłonie, szczelnie go zamknij i dwa razy wdmuchnij powietrze przez nos psa. Masaż serca u psa powinien trwać do momentu, gdy pupil odzyska przytomność, ale nie dłużej jak 10 do 15 minut.

Udana resuscytacja u psa

Gdy stan psa po resuscytacji ustabilizuje się, tj. oddech i tętno wróciły do normy, nie zapomnij udać się z pupilem na wizytę do weterynarza. Szczególnie, jeśli pies brał udział w wypadku i doznał innych urazów. Pierwsza pomoc u psa ma na celu zachowanie zwierzaka przy życiu, jednak jest to tylko niezbędne minimum, a poszkodowany pies może potrzebować dodatkowej interwencji lekarza, a przede wszystkim pełnej diagnostyki, której sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić. Do czasu udzielenia specjalistycznej pomocy zwierzęciu oraz w wypadku poważnego zagrożenia dla życia należy unikać podawania suchej karmy dla psów oraz wszelkiego rodzaju przysmaków dla psów. Po udzieleniu profesjonalnej pomocy lekarskiej może być niezbędne podawanie psu miękkich pokarmów w formie mokrej karmy dla psów, na przykład pasztetów dla psów do czasu aż nie nabierze sił. 

Inne produkty dla psów:

57,00 zł

48,00 zł

Bestseller

14,00 zł

26,00 zł

Bestseller

34,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.