Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Odbarwienie sierści u psa - jak usunąć zacieki pod oczami?

Pielęgnacja   Odbarwienie

Białe psy prezentują się wystrzałowo. Z tym nie ma się co spierać - całkowicie białe umaszczenie u zwierzaka zwraca uwagę i wygląda naprawdę imponująco. Choć zwierzętom o białym umaszczeniu nie można odebrać ich uroku, codzienna pielęgnacja takiego zwierzaka nie wygląda wcale kolorowo. Przebarwienia sierści u psa z białym włosem potrafią przyprawić ich opiekunów o ból głowy. Gdzie ciemne plamy na sierści psa pojawiają się najczęściej i jak można je usunąć? 

Skąd biorą się przebarwienia sierści u psa?

Przebarwienia na sierści psa mogą powstawać na skutek:
  • źle dobranej diety;
  • starzenia się organizmu;
  • ekspozycji na promieniowanie UV;
  • nadmiernego łzawienia.
Czy można nie dopuścić, żeby takie odbarwienie sierści u psa w ogóle się pojawiło? W pewnym stopniu można minimalizować ryzyko zmiany koloru sierści psa, szczególnie w zakresie diety i odpowiedniej higieny okolic oczu. Jednak lepiej pogódź się z faktem, że Twój śnieżnobiały szczeniak może z czasem ewoluować w psa o kremowym umaszczeniu. Ale czemu w ogóle powstają plamy na sierści psa?

Jak tworzą się zacieki pod oczami u psa?

Zacieki pod oczami u psa to problem, który dotyka nie tylko czworonogi o białym umaszczeniu. Oczywiście ciemne przebarwienia sierści u psa zawsze będą bardziej widoczne w przypadku czworonogów, o jaśniejszym umaszczeniu, tu jednak trzeba pamiętać, że nadmierne łzawienie u psów z ciemną sierścią może skutkować formowaniem się rudych odbarwień.

Co właściwie sprawia, że pojawiają się brązowe zacieki pod oczami psa?

Przebarwienia sierści u psa pośrednio powstają na skutek nadmiernego wydzielania łez. Za przebarwienia na sierści psa odpowiedzialne są drożdżaki i bakterie, które dzięki łzom, mają sprzyjające rozwojowi środowisko na psiej skórze. Brązowe plamy pod oczami u psa same w sobie nie stanowią żadnego problemu, są jedynie niezbyt estetyczne. Nie lekceważ jednak przebarwień sierści zwierzaka - zacieki pod oczami u psa mogą być objawem problemów zdrowotnych, dlatego warto w takiej sytuacji odwiedzić z pupilem weterynarza.

Czemu pies łzawi?

Nadmiernym wydzielaniem łez psy mogą reagować na kilka czynników. Oczy psa mogą mocno łzawić, jeśli nasz czworonóg zmaga się z alergią. U psów uczulonych na rozmaite pyłki lub kurz wokół oczu może pojawiać się opuchlizna, a oczy mogą produkować więcej łez. Obfite łzawienie może u psa powodować także alergen w jego diecie. W tym wypadku warto zastosować dietę eliminacyjną, żeby wykluczyć z pokarmu zwierzaka najpopularniejsze alergeny. Pomyśl o zastosowaniu karmy hipoalergicznej dla psa. Dobrym posunięciem będzie także wykonanie testów śródskórnych lub z krwi, które pozwolą zdiagnozować alergię środowiskową. Do zbyt obfitego łzawienia u psa może dochodzić na skutek podrażnień mechanicznych - do oka psa w trakcie spaceru może wpaść kurz lub piasek, drażnić może również sierść. Obce ciało w oku psa, nawet najmniejsze, może doprowadzić do infekcji bakteryjnej, która może wymagać antybiotykoterapii. Łzawienie u psów może pojawiać się także na skutek zapalenia rogówki, spojówki bądź powieki czy jaskry.
Żeby zapobiec takim sytuacjom, dowiedz się jak wybrać karmę dla białego psa.

Kiedy jeszcze powstają zacieki pod oczami u psa?

Przyczyn zacieków pod oczami może być co najmniej kilka. U psów mocno przywiązanych do swojego opiekuna albo czworonogów podatnych na lęki separacyjne, nadmierna produkcja łez może pojawiać się w reakcji na nasz wyjazd. Nie tylko tęsknota za człowiekiem, ale i stres może prowadzić do łzawienia u psa. Zwiększoną produkcją łez pies może reagować na przeprowadzkę, remont albo znaczne zmiany w domu (w tym przykładowo pojawienie się kolejnego zwierzaka lub dziecka). Sprawdź, jak przyzwyczaić psa do nowego domu, by było to dla niego mniej stresującym wydarzeniem. W takiej sytuacji warto poświęcić pupilowi chwilę, by spędzić z nim czas, pobawić się i pomóc psu się rozluźnić. U pewnych ras psów, dla przykładu u bolończyka, za nadmierną produkcję łez odpowiedzialna może być cieczka. U szczeniąt i młodych psów wzmożona produkcja łez może towarzyszyć procesowi zmiany uzębienia.
Rekomendowane karmy hipoalergiczne:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów

Bezglutenowa, hipoalergiczna sucha karma dla psa na bazie jagnięciny i łososia. Formuła dla wrażliwych brzuszków dorosłych psów. Delikatna dieta z ryżem dla psich alergików wszystkich ras. Pełnowartościowa, zbilansowana karma z kompletem witamin i minerałów.
gluten_free
Bezglutenowa
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Karma idealna dla: Psów ras małych , psów ras średniej wielkości
Białko: 23.0% (72.5% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 14.0%
Sprawdź

Ocean Care - karma sucha dla psów z alergiami pokarmowymi

Ocean Care jest karmą bezglutenową, hipoalergiczną i jest odpowiednia dla psów z alergiami i/lub z wrażliwym przewodem pokarmowym. Jest też karmą monoproteinową, co oznacza, że jedynym białkiem zwierzęcym w niej zawartym, jest białko łososia znane z niewielkich właściwości alergizujących. Ze względu na swój skład karma jest polecana dla psów z białą sierścią.
gluten_free
Bezglutenowa
mono_protein
Monoproteinowy
Karma idealna dla: Psów ras średniej wielkości , psów ras dużych
Białko: 24.0% (75% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 14.0%
Sprawdź

U jakich ras problem występuje najczęściej?

Problem nadmiernego łzawienia w wielu przypadkach powiązany jest z niedrożnością kanalików łzowych. Pewne rasy psów narażone są na wrodzoną niedrożność kanalików łzowych lub różne ich deformacje. Problem występuje najczęściej u psów takich ras, jak shih-tzupekińczykmaltańczyk, West highland white terrier. Przebarwienia sierści u maltańczyka szczególnie martwią, przecież na białej sierści nawet drobne zabrudzenie będzie widoczne z kilometra. Tak samo opiekunów martwią przebarwienia sierści u westa - idealnie białego, wiecznie uśmiechniętego psiaka. Zacieki pod oczami mogą pojawiać się u także buldogów lub cocker spanieli.

Dlaczego maltańczyk ma zacieki pod oczami?

Na białej, puszystej sierści maltańczyka, nawet najdrobiniejsze zabrudzenie będzie rzucać się w oczy. Ciemne, mało estetyczne zacieki w kącikach oczu od razu zwrócą uwagę opiekuna, który pieczołowicie pielęgnuje sierść swojego psiaka. Najczęściej od razu w głowie pojawia się pytanie, czy aby na pewno odpowiednio dbamy o naszego czworonoga. Niestety maltańczyk przebarwienia sierści zawdzięcza swojej anatomii. Budowa czaszki u ras brachycefalicznych sprawia, że kanaliki łzowe ulegają deformacji i skróceniu. Z tego też względu u tych ras częściej występują problemy z odprowadzaniem łez, w tym ich nadmierna produkcja. To właśnie obecne w psich łzach enzymy są odpowiedzialne za zmianę koloru sierści u zwierząt o białym umaszczeniu.

Czy brązowe plamy pod oczami u psa to zły znak?

Brązowe zacieki pod oczami psa powinny być dla nas sygnałem do sprawdzenia stanu zdrowia naszego zwierzaka. Czasem przebarwienia pojawiają się na skutek utleniania minerałów zawartych w psich łzach lub sierści. W innych przypadkach za brązowe przebarwienia na sierści psa odpowiedzialne są bakterie i drożdżaki. Drobnoustroje mogą doprowadzić do zapalenia spojówek, co sprawia, że pies silnie łzawi. Jak radzić sobie z zapaleniem spojówek u psa? Koniecznie zabierz swojego pupila na wizytę do weterynarza. Lekarz zrobi wymaz z worka spojówkowego i jeżeli zdiagnozuje zapalenie, przepisze krople do oczu z antybiotykiem.

Maltańczyk, zacieki pod oczami i jak im zapobiegać?

Choć u psów ze skróconą kufą trudno walczyć z nadmiernym łzawieniem, można robić wszystko, by maksymalnie tę przypadłość minimalizować. Przede wszystkim u psów z tendencją do łzawienia dbaj o to, żeby długa sierść nie wpadała psu do oczu. W przypadku ras długowłosych, jak maltańczyk lub shih tzu długą sierść wokół twarzy psa możesz związać lub spiąć klipsem na czubku głowy tak, by nie wpadała do oczu. Regularnie odwiedzaj też groomera i dbaj o przycinanie sierści w okolicy oczu. A co w przypadku, gdy już pojawiły się zacieki pod oczami u psa? Jak usunąć nieestetyczne plamy?

Jak zlikwidować zacieki u maltańczyka?

Żeby minimalizować szanse na powstanie nieestetycznych zacieków pod oczami, warto regularnie przemywać okolice oczu czworonoga. Jeżeli jesteś opiekunem rasy brachycefalicznej, tj. psa o skróconej kufie, rytuał przemywania pyszczka i okolic oczu wprowadź na stałe do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Sprawdź nasz artykuł o syndromie brachycefalicznym. W przypadku, gdy u swojego pupila zaobserwujesz już ciemne zacieki pod oczami, do pielęgnacji użyj specjalnego płynu minimalizującego zacieki. Mogą to być kosmetyki z zawartością cynku, kwasu borowego, świetlika. Ostrożnie przemywaj okolice oczu i uważaj, żeby kosmetyk nie dostał się do oczu psa.

Wybrane dla Ciebie:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.