Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak przyzwyczaić psa do nowego domu?

Wychowanie Nowy dom

Niezależnie, czy czeka Cię przeprowadzka do nowego domu z pupilem albo powiększasz rodzinę o nowego, czworonożnego jej członka, zmiana miejsca zamieszkania to dla psa stresujące doświadczenie. Zatem nieważne, czy jest to nowy pies w domu czy pies w nowym domu, musisz przygotować się na wiele wyzwań. 

Nowy pies w domu vs pies w nowym domu

Jaka jest różnica pomiędzy wprowadzaniem nowego zwierzaka do już znanego Ci otoczenia, a wprowadzaniem Twojego obecnego pupila do nowej przestrzeni? W przypadku nowego zwierzaka dobrze znasz już miejsce, z którym mierzy się Twój pupil - wiesz, gdzie uważać na kable, jakie zakątki mogą psa interesować i do których nie powinien mieć absolutnie żadnego dostępu. W sytuacji, gdy zmienia się otoczenie Twojego zwierzaka, tj. przeprowadzacie się do nowego domu, choć znasz swojego psa już całkiem dobrze, nie wiesz, jak będzie reagował na nowe pomieszczenia, meble, czy nie odnajdzie ciekawych przestrzeni za meblami, które chętnie zbada, chociaż w ogóle nie powinien.

Nowy pies w domu - na co zwracać uwagę?

W przypadku wprowadzania nowego zwierzaka do domu kluczowe jest to, czy przebywa w nim już inny rezydent, który będzie musiał przyzwyczaić się do dzielenia przestrzeni z nowym czworonogiem. W takiej sytuacji musisz zadbać o komfort obu zwierząt. Twój obecny zwierzak nie może poczuć, że idzie w odstawkę, a z drugiej strony nowy czworonóg nie może być przez drugiego zwierzaka stłamszony. Dlatego na początku dobrze zaoferować psom oddzielne pomieszczenia w domu, by mogły stopniowo przyzwyczajać się do przebywania w towarzystwie innego zwierzaka.


Jak wygląda aklimatyzacja psa w nowym domu?
Przeprowadzka do nowego domu to zawsze dla czworonoga stresujące wydarzenie. Nasi bracia mniejsi uwielbiają rutynę. Powtarzalność elementów w ciągu dnia zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, dlatego tak duża zmiana przestrzeni mieszkalnej może zachwiać psi spokój. Ważne, by w nowym domu od razu wydzielić psie strefy i zaprowadzić do nich naszego zwierzaka. Pupil musi wiedzieć, gdzie znajdzie swoje miski dla psa z jedzeniem i wodą, gdzie znajduje się jego psie legowisko, a gdzie może spodziewać się zabawek dla psa. Należy też wybrać odpowiednią suchą karmę dla psa, którą można uzupełniać mokrą karmą dla psa.

Minimalizuj wrażenia i daj psu czas

W pierwszych dniach po przeprowadzce warto minimalizować psu inne wrażenia. Dlatego zaplanujmy parapetówkę w nowym miejscu przynajmniej kilka dni po zmianie miejsca zamieszkania. Pamiętaj, że gdy mieszka z Tobą pies w domu pierwsze dni po przeprowadzce powinny w dużym stopniu skupiać się na pupilu. Co to właściwie oznacza? Obserwuj swojego zwierzaka i sprawdzaj, jak reaguje na nowe miejsce. Daj mu czas na obwąchanie wszystkich pomieszczeń i zakątków, nie zabraniaj mu zwiedzania, ale jasno wyznacz granice. Jeśli w nowym domu znajduje się welurowa kanapa, na którą nie chcesz wpuszczać zwierzaka, od razu to zaznacz i konsekwentnie trzymaj się tej zasady.

Zachowaj podobieństwa

Żeby ułatwić psu przyzwyczajenie się do nowego miejsca postaraj się w nowej przestrzeni zachować pewne podobieństwa do poprzedniego miejsca zamieszkania. Przykładowo, jeśli Twój przyjaciel do tej pory miał swoje legowisko dla psa obok kanapy, nie przenoś go teraz pod biurko w drugim pokoju. Podobnie z miskami - jeśli zawsze stały w kuchni, znajdź w niej dla nich dogodne miejsce. Dzięki takim drobnym podobieństwom Twój czworonóg szybciej poczuje się “u siebie” i cała przeprowadzka stanie się trochę mniej stresującym doświadczeniem. Nie zapomnij o przekąskach dla psa za dzielne zachowanie.  Warto pamiętać, że pupila można nagradzać także kilkoma kulkami ulubionej suchej karmy dla psa - dla młodszego pupila będzie to karma dla szczeniaka, a dla starszego karma dla psa seniora
Przysmaki dla Twojego pupila:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Rutyna przede wszystkim

Takie podobieństwa w nowym domu warto utrzymać również w kwestii planu dnia psa. Do stabilizacji pies potrzebuje powtarzalności i trochę nudy, dlatego miska, która zawsze stoi w tym samym miejscu i posiłki podawane codziennie o tej samej porze zapewniają psu trochę spokoju i wytchnienia. W nowym miejscu bardzo ważne jest również zachowanie stałych pór spacerów i zabaw. To wszystko składa się na poukładany i przewidywalny dzień, dzięki czemu wzrasta poczucie bezpieczeństwa naszego czworonożnego przyjaciela.

Żyj swoim życiem

Zachodzisz w głowę, jak w ogóle przyzwyczaić psa do swojego typowego planu dnia? Nie musisz mówić swojemu pupilowi, kiedy jest pora na posiłek, a kiedy przyszedł czas na sen. Twój czworonóg zawsze bacznie Cię obserwuje i stara się dostosować swoją aktywność do Twojej - po kilku dniach spędzonych z Tobą w nowym domu pies przyzwyczai się do nowego rozkładu jazdy.

Pierwsze dni psa ze schroniska w nowym domu

Pierwsze dni w nowym domu mogą okazać się wyjątkowo trudne w przypadku czworonogów przygarniętych ze schroniska. Szczególnie psy, które większość swojego życia spędziły w schroniskowych kojcach mogą mieć problem z aklimatyzacją w nowym miejscu. Może okazać się, że głośne urządzenia, jak odkurzacz czy suszarka wywołują u psa ogromny stres, miejsca do biegania jest mało i nie można załatwiać swoich potrzeb gdzie tylko się zwierzakowi podoba.

Pies na nowym terenie

Psy to zwierzęta terytorialne, które dla zwiększenia własnego poczucia bezpieczeństwa w nowej przestrzeni mogą odczuwać potrzebę znakowania terytorium. W pierwszych dniach pies w nowym domu może próbować sikać na dywany i meble, by wypełnić nowe miejsce swoim zapachem. Przypilnuj wtedy swojego pupila, a jeśli zwierzak rzeczywiście oznaczy miejsce swoim moczem, koniecznie dokładnie je wyczyść i zdezynfekuj, by pozbyć się zapachu. Jeśli pies będzie czuł zapach swojego moczu na podłodze czy w jakimkolwiek miejscu w domu, może go to dodatkowo zachęcać do dalszego znaczenia terenu.

Zaoferuj kawałek starego domu

To rada przydatna zarówno w przypadku psów trafiających do nowego domu ze schroniska, fundacji czy hodowli, ale może okazać się równie pomocna w przypadku psów, które razem ze swoimi opiekunami zmieniają miejsce zamieszkania. Kawałek starego domu to przedmiot, który przeszedł zapachem dotychczasowego miejsca pobytu psa. Może to być ulubione psie legowisko z poprzedniego mieszkania albo koc zabrany z kojca w schronisku. Ten znajomy przedmiot pozwoli zwierzakowi zrelaksować się w nowym miejscu zamieszkania.

Czy dorosły pies w nowym domu to wyzwanie?

Proces aklimatyzacji zachodzi tym szybciej, im zwierzak jest młodszy. Szczenięta przyzwyczajają się do nowych warunków mieszkaniowych znacznie szybciej, niż psy starsze, choć tutaj też wszystko zależy od konkretnego przypadku. Dlaczego jednak dorosły pies w nowym domu może okazać się nie lada wyzwaniem? Psy dorosłe to zwierzęta już w pełni ukształtowane, które mają swoje zwyczaje i zakodowane schematy zachowań. Takiego psa nie da się ułożyć pod siebie i całkowicie zmienić jego charakteru. W przypadku psów dorosłych musimy zaakceptować zwierzaka takiego, jakim jest.

Polecane produkty dla psa:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

174,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Bestseller

263,00 zł

84,00 zł

67,00 zł

52,00 zł

Bestseller

63,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.