Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Alaskan malamute

Kiedyś nazywany Lokomotywą Północy

Stara, naturalna rasa silnych i sprawnych fizycznie psów, przez lata wykorzystywanych jako psy do ciągnięcia. Dorosłe alaskany są psami spokojnymi, zrównoważonymi i oddanymi rodzinie. Na trzymanego w ogrodzie alaskana trzeba jednak uważać, gdyż może mieć skłonności do ucieczek. 

icon

Region/kraj pochodzenia:

Stany Zjednoczone
icon

Klasyfikacja FCI:

Grupa V, Sekcja 1, nr wzorca 243
icon

Charakter:

przyjacielski, wierny, skory do zabaw, czuły, oddany, 
icon

Umaszczenie:

wszystkie kolory od jasnoszarego do czarnego, umaszczenie sobolowe i jego rozmaite odcienie, 
icon

Waga:

Suka: 32–38 kg, pies: 36–43 kg
icon

Wzrost:

Suka: 56–61 cm, pies: 61–66 cm
icon

Długość życia:

od 10 do 12 lat

Szczenięta rasy alaskan malamute

Alaskan malamut, choć z wyglądu bliżej mu do groźnego wilka, jest psem przyjaznym i łagodnym. Malamute potrzebuje odpowiedniej porcji stymulacji każdego dnia, tak fizycznej, jak psychicznej. Jeżeli opiekun nie zapewni psu rozrywki, pupil sam je sobie znajdzie. To idealny pies rodzinny, gdyż nie wykazuje agresji względem człowieka. W odniesieniu do zwierząt sprawa może jednak wyglądać zupełnie inaczej, dlatego lata szczenięce warto poświęcić między innymi na socjalizację - obowiązkowo jeżeli alaskan ma mieszkać z innymi zwierzakami. Koniecznie sprawdź, jak nauczyć psa podstawowych komend. Z malamutem warto pracować także podczas spacerów - trzeba uważać, żeby pies nie rzucił się w pogoń za dzikimi zwierzętami. Warto poświęcić czas na naukę chodzenia na luźnej smyczy. Alaskany potrafią być uparte i bardzo niezależne - ich szkolenie będzie wymagać sporej dawki cierpliwości i konsekwencji.

Żywienie psów rasy alaskan malamute

Dieta psa musi być zawsze dobrana do jego wieku, poziomu aktywności fizycznej, warunków bytowych i indywidualnych potrzeb danego czworonoga. Do miski alaskana może trafić sucha karma dla psów ras dużychmokra karma dla psa o odpowiedniej kaloryczności albo przygotowany samodzielnie barf, o ile zostanie wzbogacony o odpowiednie witaminy i minerały. U psów tej rasy częściej, niż u innych psiaków może występować skręt żołądka. Warto podawać mu posiłki na misce spowalniającej jedzenie.
Jako przedstawiciel psów ras dużych, alaskan jest psem predysponowanym do wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. Dietę takiego czworonoga warto już od pierwszych miesięcy życia wzbogacać glukozaminą i chondroityną, które wspierają prawidłowe działanie stawów. W okresie linienia dietę alaskana możesz wzbogacić olejem lnianym oraz olejem z łososia, który poprawi kondycję skóry i sierści.
Rekomendowane dla alaskana malamute:

Alaskan malamute vs husky

Alaskany notorycznie są mylone z husky. Choć obie rasy zaprzęgowe faktycznie są do sobie podobne, jest kilka cech, po których bez trudu można odróżnić malamuta od husky. Siberian husky jest psem o drobniejszej budowie ciała, uszy ma osadzone wyżej i stosunkowo często występują u tej rasy niebieskie oczy. Pies malamut to wyraźnie większy czworonóg, a uszy ma osadzone niżej, bardziej na boku głowy. Wzorzec rasy alaskana określa, że jej przedstawiciele mają brązowe oczy.

Historia

Zanim konie były powszechnie wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe, do transportu dóbr wykorzystywano psy. Ludy zamieszkujące północną część ziemi prowadziły koczowniczy tryb życia, a w przemieszczaniu się na inne tereny pomagały silne, duże psy, które potrafiły uciągnąć na saniach dobytek plemienia. Alaskan malamute należy do jednej z najstarszych ras psów. Do powstania rasy przyczynili się Innuici, często nazywani także Mahlamutes, skąd też wzięła się nazwa psa. Zapotrzebowanie na psy biegnące w zaprzęgach w typie malamutów znacznie wzrosło po roku 1896, kiedy to w Klondike odkryto złoto. Jednak to dopiero w 1929 roku powstał pierwszy program hodowlany rasy alaskan malamute. Eva i Milton Seeley w hodowli Chinook rozmnożyli psy Yukon Jad i Bessie, które zapoczątkowały linię Kotzebue. W 1935 roku American Kennel Club wstępnie uznał rasę. Jednak w czasie II wojny światowej wyginęła niemal cała linia Kozebue. W hodowli Paula Voelkera pojawiły się alaskany z linii M-Loot, te jednak mocno różniły się od psów z linii pierwszej. Dopiero w latach 50. XX wieku Robert Zoller wprowadził trzecią linię Hinman-Irwin, tym samym ujednolicając typ psa alaskan malamute. Większość współczesnych malamutów pochodzi od połączenia psów wszystkich trzech linii.

Dla kogo alaskan malamute?

Alaskan malamute to doskonały pies rodzinny. Nie wykazuje agresji względem ludzi, po odpowiedniej socjalizacji dogada się z innymi czworonogami i będzie pierwszy w kolejce do drzwi przed długą pieszą wyprawą albo jazdą rowerową z psem. Alaskan nie jest jednak psem dla każdego. Po pierwsze, ma ogromne potrzeby w zakresie aktywności fizycznej. Alaskan nie dogada się z opiekunem, który wieczory spędza na kanapie, oglądając seriale. Druga sprawa, alaskan malamute to pies uparty i niezależny. Praca z nim wymaga sporej dozy wyrozumiałości, konsekwencji i stanowczości. Alaskana nie da nauczyć się przymusem, ale pozwalanie mu na wszystko też do niczego nie prowadzi. Ten duży i silny pies zaprzęgowy, który potrzebuje konsekwentnego i aktywnego opiekuna. 

Zachowanie

Dawna Lokomotywa Północy to towarzyski, rodzinny czworonóg. Są bardzo cierpliwe i tolerancyjne w stosunku do ludzi oraz dzieci, jednak przez wzgląd na ich siłę lepiej monitorować je podczas zabawy. Psy tej rasy nie radzą sobie zbyt dobrze, gdy są izolowane. Przez ich ufność i przyjazne nastawienie nie są to idealne psy stróżujące. Malamute potrafi nawiązywać poprawne relacje z czworonogami, z którymi będzie miał okazję się oswoić, natomiast pośród obcych zwierząt może wykazywać tendencje dominacyjne. Alaskany to aktywne i żywiołowe psy - potrzebują dużej dawki aktywności fizycznej. Znudzony malamute może uprzykrzyć życie domowników oraz sąsiadów.

Wymagania

Malamuty uchodzą za mistrzów ucieczek. Jeżeli masz przydomowy ogród, koniecznie zadbaj o odpowiedniej wysokości ogrodzenie. Malamuty potrafią przeskoczyć nawet dwumetrowy płot, albo podkopać się pod zbyt nisko wbitą siatką. Instynkt łowiecki alaskana może sprawić, że puszczony luzem na spacerze pobiegnie w pogoń za dziką zwierzyną. Gdy pościg mu się nudzi, zazwyczaj sam wróci do właściciela, ale warto pracować z psem tej rasy nad przywołaniem.

Pielęgnacja

Chociaż alaskan ma pewne wymagania w zakresie aktywności, nie jest psem wymagającym jeśli chodzi o pielęgnację. Alaskan malamute potrzebuje regularnego czyszczenia uszu, kontroli higieny jamy ustnej i wyczesywania sierści szczotką dla psa. Najlepiej wyczesywać gęsty podszerstek alaskana raz w tygodniu, a w okresie linienia zwiększyć częstotliwość do codziennego czesania. Żeby dodatkowo zadbać o kondycję skóry i sierści, w okresie linienia do diety malamuta możesz wprowadzić olej z łososia.

Ile kosztuje alaskan malamute?

Jeżeli masz pewność, że zapewnisz alaskanowi odpowiednią dawkę ruchu i poradzisz sobie z jego wychowaniem, zacznij odkładać pieniądze. Cena psa rasy alaskan malamute to minimum 2500 złotych. Szczenięta malamuta, które pochodzą od psów o wybitnych osiągnięciach mogą kosztować ponad 4000 zł.

Polecane produkty dla alaskana malamute:

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych 2kg

Niska zawartość węglowodanów

109,00 zł

Bestseller

314,00 zł

Ocean Care Mini - karma sucha psy małe z alergią 2kg

Odpowiednia dla białej sierści

89,00 zł

Nie masz pewności czego potrzebujesz?

Skorzystaj z naszego wirtualnego asystenta lub spytaj lokalnego przedstawiciela Husse o najlepszą dietę dla Twojego pupila.

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.