Kup nowe musy (Adult, Sterilised, Hypoallergenic) lub mięsne kawałki (Hairball Control, Mobility, Urinary) dla kotów, wpisz kod KocieLato2024 i odbierz 50% rabatu na 2 kg worek dowolnej karmy suchej dla kotów.

Kot z psem w domu - o czym należy pamiętać?

Wychowanie Kot z psem

Żyć jak pies z kotem. Kto nie słyszał tego powiedzenia? Przykłady niezgody między kotem, a psem pamiętamy z kreskówek z dzieciństwa, znamy jako motyw z filmów komediowych czy nawet jako przykłady z życia. Gdzie leży przyczyna konfliktu między psami i kotami i czy zawsze pies z kotem muszą odczuwać do siebie niechęć? 

Czemu pies z kotem nie mogą się dogadać?

Koty i psy posługują się zupełnie odmienną mową ciała, dlatego nie jest łatwo im zrozumieć siebie nawzajem. Psy operują innym zestawem zachowań i czasem sygnały, które wysyłają w kocim języku oznaczają coś zupełnie innego. Najlepszym i najbardziej znanym przykładem jest oczywiście merdanie ogonem - u psa wyraz radości bądź ekscytacji, u kota objaw strachu czy nawet agresji. Nie możemy polegać na tym, że zwierzęta same się dogadają i, że “jakoś to będzie”. Budowaniu relacji psa z kotem należy poświęcić dużo czasu i uwagi, jeśli zależy nam na tym, by pupile żyły ze sobą w zgodzie.

Kiedy i jak wprowadzać drugiego czworonoga do domu?

Najłatwiej pies z kotem dogada się, gdy oba zwierzaki są jeszcze młode. Gdy wprowadzamy do domu szczeniaka i kociaka w tym samym czasie, oba zwierzaki mają czas, by nauczyć się, jak funkcjonować z innym czworonogiem. Od najmłodszych lat przyzwyczajają się do zachowań innego zwierzaka i wypracowują sobie właściwie przyzwyczajenia. Co więcej, w przypadku dwóch zwierzaków, które wprowadzamy do domu w tym samym czasie oba czworonogi wchodzą do nowego domu na tych samych zasadach. Żaden zwierzak nie jest na pozycji dominującej, więc jest mniejsza szansa, że pies z kotem w domu będzie walczył o terytorium czy kontrolę w danej przestrzeni.

Podstawowe warunki

Wpływ na to, jak przebiega proces wprowadzania nowego zwierzaka do domu ma to, jakie warunki zapewnisz obu zwierzakom. Przestrzeń, w której ma mieszkać pies i kot musi być odpowiednio dostosowana do potrzeb obu tych zwierzaków. Przede wszystkim, kiedy planujesz wprowadzenie do domu drugiego zwierzaka, zastanów się, czy jesteś w stanie zapewnić im odpowiednią przestrzeń. Każdy opiekun czworonogów chciałby, żeby jego zwierzęta żyły w pełnej harmonii i zostały najlepszymi przyjaciółmi. Jednak w wielu przypadkach kończy się na tym, że zwierzęta uczą się ze sobą współpracować, a ich relacja opiera się bardziej na wspólnym tolerowaniu się. Właśnie dlatego musisz w domu zadbać o bezpieczną przestrzeń dla każdego zwierzaka, w której może się skryć, gdy nie będzie miał ochoty na towarzystwo drugiego pupila. Oczywiście każde ze zwierząt musi mieć swoją przestrzeń do spania dla psa i przestrzeń do spania dla kota, własne miski dla psa i miski dla kotazabawki. Kotu przydadzą się drapaki, na których ukryje się poza zasięgiem psa, oraz kuweta w bezpiecznym miejscu, w którym pies nie będzie mu przeszkadzał.

Pies do domu z kotem

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci wprowadzić kota do domu, w którym żyje już pies, niż psa do domu, w którym żyje już kot. Psy nie wykazują tak silnego terytorializmu, jak koty i łatwiej będzie im zaakceptować nowego, czworonożnego członka rodziny. Jeżeli masz już w domu psa i chcesz wprowadzić do domu kota, najlepiej zrobić to, gdy kocię jest jeszcze małe, a pies zakończył już swój szczenięcy etap życia. Oczywiście tutaj musisz zwrócić uwagę na to, jak Twój pies odnosi się do innych zwierząt. Na podstawie tego, jak Twój pies reaguje na inne psy w parku możesz ocenić, jak będzie odnosił się do nowego zwierzaka w domu. Jeżeli pies nigdy nie miał do czynienia z kotem, dokładnie nadzoruj ich pierwsze interakcje. Psy ras dużych czy olbrzymich często nie zdają sobie sprawy ze swojej masy ani siły i w trakcie zabawy mogą zrobić krzywdę malutkiemu kociakowi.
Dla psa i kota:

Antistress - roślinny preparat uspokajający dla psa i kota

100% ziołowy preparat o działaniu uspokajającym. Przyczynia się do neutralizowania hormonów wydzielanych przez strach, stres i pobudzenie.
balanced_nutrition
Zrównoważone odżywianie
Białko: 0.02%
Zawartość tłuszczu: 0.01%
Sprawdź

Laxolja - olej z łososia poprawiający skórę i sierść

100% naturalny olej z łososia norweskiego, pozyskiwany ze świeżych ryb.
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
immune_system
System odpornościowy
Białko: 0.0%
Zawartość tłuszczu: 100%
Sprawdź

Kot do domu z psem

Gdy w domu masz już kota i chcesz wprowadzić do rodziny psa, czeka Cię zdecydowanie większe wyzwanie. Koty to zwierzęta terytorialne, które nie przepadają za życiem w stadzie. Nawet koty dziko żyjące to zwierzęta, które raczej polowały w pojedynkę, dlatego kotu drugi zwierzak w jego rewirze kojarzy się bardziej z zagrożeniem, niż z towarzyszem do zabaw. Oczywiście wprowadzenie psa do domu, w którym żyje kot nie jest niemożliwe, to jedynie długotrwały proces, któremu trzeba poświęcić wiele uwagi i uzbroić się w cierpliwość. Jednak pies do kota ma szansę przyzwyczaić się szybciej, niż na odwrót. To, jak będzie przebiegał proces oswajania się kota z nowym czworonogiem w domu w dużej mierze zależy od tego, czy mruczek miał wcześniej do czynienia z innymi zwierzętami, w szczególności psami. Jeśli w hodowli, z której masz kota, zwierzaki żyły w pobliżu psów, jest duża szansa na to, że Twój kociak szybciej zaakceptuje psa w swoim domu.

Jak się za to zabrać?

Na samym początku umieść zwierzaki w oddzielnych pomieszczeniach w domu. To szczególnie ważny etap dla nowo przybyłego czworonoga, który potrzebuje chwili spokoju, by zapoznać się z nową przestrzenią i poczuć się w niej bezpiecznie. Po kilku dniach możesz zamienić zwierzęta miejscami, tak, by nowy zwierzak mógł poznać pozostałą przestrzeń swojego nowego domu, a Twój dotychczasowy rezydent miał okazję, by zapoznać się z zapachem nowego towarzysza. Do zapoznawania zwierzaków ze swoim zapachem możesz wykorzystać też ich zabawki bądź legowiska, czyli rzeczy, które najmocniej przesiąkają ich zapachem.

Pierwsze spotkania

Pierwsze kontakty psa z kotem zawsze powinny przebiegać pod Twoim nadzorem. Zwierzaki możesz dodatkowo od siebie odgrodzić - kot może siedzieć w transporterze czy pies w swojej klatce kennelowej, jeśli posiadasz taką w domu. W pierwszych dniach przestrzeń w domu możesz podzielić barierą z gęstej siatki lub pleksi - dzięki temu zwierzaki będą mogły się widzieć, ale nie będą miały ze sobą jeszcze kontaktu fizycznego.

Pozytywne skojarzenia

Podstawą sukcesu w oswajaniu psa z kotem jest tworzenie pozytywnych skojarzeń. Jeżeli dla Twojego pupila nowy zwierzak będzie kojarzył się z czymś przyjemnym, o wiele łatwiej będzie mu zaakceptować nowy dodatek do rodziny. Dlatego wszelkie interakcje psa z kotem powinny odbywać się w trakcie zabawy lub posiłku. Podaj psiakowi miskę z jedzeniem, a mruczkowi zaoferuj ulubioną suchą karmę dla kota albo mokrą karmę dla kota. Zadbaj o przyjemną atmosferę, a gdy tylko zauważysz u jakiegoś zwierzaka oznaki niepewności, strachu czy agresji odseparuj czworonogi, zanim dojdzie do sprzeczki. W ten sposób uczysz zwierzęta, że nowy czworonóg nie jest niczym złym.
Koty czy psy potrzebują czasu, żeby poczuć się w pełni swobodnie w nowym domu. Zadanie staje się jeszcze trudniejsze, gdy poza ludzką rodziną, zwierzak musi przyzwyczaić się do innego czworonoga. Jeśli planujesz powiększyć swoją rodzinę o kota i psa najlepiej przyprowadź do domu oba zwierzaki jednocześnie. Wprowadzenie drugiego zwierzaka do domu, w którym już mieszka jakiś czworonóg będzie wymagało więcej czasu i pracy. 

Karmy dla psów i kotów:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

93,00 zł

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

34,00 zł

26,00 zł

Borste - dwustronna szczotka bambusowa dla psa lub kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

51,00 zł

Karda - prostokątna szczotka bambusowa dla psa i kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

44,00 zł

Klipp - obcinacz do pazurów dla psów

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

92,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.