Kleszcze u kota - co pomaga, i jak je usunąć?
Zdrowie Kleszcze
Kleszcze u kota niewychodzącego to zjawisko praktycznie niespotykane. Żeby pasożyt zadomowił się u kociego domatora musiałby uczepić się ludzkiego ubrania czy obuwia i po takiej wyprawie wybrać na swoją ofiarę kota, zamiast pożywić się człowiekiem, którego upolował już w lesie. Z kolei u mruczków, które chętnie hasają po ogrodzie lub zwiedzają okolice wokół swego domu, pasożyty mogą pojawić się częściej, niż byśmy tego chcieli. Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami i jak usunąć kleszcza kotu, gdy mruczek przyniesie go do domu?
Kiedy jest sezon na kleszcze u kota?
Sprawdzaj kota po każdej aktywności na zewnątrz
Co na kleszcze dla kota?
Katt Kycklingfilé - przekąska dla kota z kurczakiem
Treats - smakołyk dla kota z kurczakiem i łososiem
Czy istnieje domowy sposób na kleszcze u kota?
Żadnych olejków eterycznych!
Chociaż często znajdziesz informację, że rozmaite olejki eteryczne świetnie odstraszają kleszcze i rozmaite insekty, nie jest to dobry sposób, jak zabezpieczyć kota przed kleszczami. Wiele olejków eterycznych (również tych naturalnych), które znajdziesz na liście zapachów odstraszających kleszcze, jest potencjalnie toksycznych dla kotów. Pod żadnym pozorem nie aplikuj na kocią sierść ani nie pozwól na bezpośredni kontakt kota z olejkiem miętowym, goździkowym, eukaliptusowym, tymiankowym czy cytrusowym - każdy z nich jest silnie toksyczny dla mruczków i może stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia lub życia!
Podstawowe zasady jak usunąć kotu kleszcza
Co robić w przypadku urwanego kleszcza?
Urwany kleszcz u kota - scenariusz pierwszy, głowa
Urwaną głowę kleszcza zazwyczaj widać ponad powierzchnią skóry i można bez trudu chwycić ją pęseta. Pozostawiona w skórze głowa pasożyta zwiększa ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi, nawet w przypadku kotów. Po usunięciu głowy zdezynfekuj miejsce ugryzienia. Zawsze po usuwaniu kleszcza zdezynfekuj też narzędzia oraz dłonie.
Urwany kleszcz u kota - scenariusz drugi, głowa lub aparat gębowy
Może zdarzyć się, że podczas usuwania kleszcza u kota pod skórą zostanie w niej aparat gębowy lub żądło. W przypadku tak drobnych fragmentów ciała pasożyta nie musisz zawracać sobie głowy ich usuwaniem. Z czasem organizm kota rozprawi się z nimi sam. Miejsce ugryzienia może być przez pewien czas zaczerwienione, ale to zupełnie naturalna reakcja organizmu na ciało obce. Koniecznie zdezynfekuj miejsce ugryzienia i obserwuj je przez najbliższe dni.