Kup nowe musy (Adult, Sterilised, Hypoallergenic) lub mięsne kawałki (Hairball Control, Mobility, Urinary) dla kotów, wpisz kod KocieLato2024 i odbierz 50% rabatu na 2 kg worek dowolnej karmy suchej dla kotów.

Kleszcze u kota - co pomaga, i jak je usunąć?

Zdrowie Kleszcze

Kleszcze u kota niewychodzącego to zjawisko praktycznie niespotykane. Żeby pasożyt zadomowił się u kociego domatora musiałby uczepić się ludzkiego ubrania czy obuwia i po takiej wyprawie wybrać na swoją ofiarę kota, zamiast pożywić się człowiekiem, którego upolował już w lesie. Z kolei u mruczków, które chętnie hasają po ogrodzie lub zwiedzają okolice wokół swego domu, pasożyty mogą pojawić się częściej, niż byśmy tego chcieli. Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami i jak usunąć kleszcza kotu, gdy mruczek przyniesie go do domu?

Kiedy jest sezon na kleszcze u kota?

Kleszcze to powszechny problem zwłaszcza w okresie letnim, ale mogą występować przez większość roku w zależności od warunków pogodowych i środowiskowych. Kleszcze są aktywne przez cały okres od wiosny do jesieni, czyli mniej więcej od marca do listopada. Wzmożona aktywność kleszczy przypada jednak na maj i czerwiec, a druga jej fala na wrzesień i październik. W ciągu dnia kleszcze aktywne są najbardziej do południa oraz w godzinach wieczornych. Ze względu na zmieniającą się ciągle pogodę oraz klimat trudniej jednak określić sezon aktywności kleszczy, dlatego zobacz jak chronić kota przed kleszczami całym rokiem.

Sprawdzaj kota po każdej aktywności na zewnątrz

W sezonie kleszczowym dokładnie sprawdzaj futerko swojego kota po każdym spacerze czy aktywności na zewnątrz, nawet w przypadku gdy regularnie stosujesz ochronę przeciw pasożytom. Podczas czesania mruczka, dokładnie obejrzyj jego skórę. Szczególną uwagę zwróć na najcieplejsze miejsca na ciele, czyli skórę w pachwinach, na brzuchu i w okolicach ogona. Pamiętaj, żeby każdą super współpracę nagradzać smakołykiem dla kota lub kiziankiem w ulubionym drapaku dla kota.

Czemu zabezpieczamy koty przed kleszczami?

Na każdym etapie rozwoju kleszcze potrzebują żywiciela. Odżywiające się krwią stawonogi na przestrzeni swojego życia często zmieniają osobnika, którym się pożywiają. Leśne zwierzęta, na których często żerują kleszcze są nosicielami rozmaitych chorób, które następnie pajęczaki niestety przenoszą dalej. Kleszcze mogą przenosić choroby wirusowe, bakteryjne oraz schorzenia wywoływane przez pierwotniaki. Całe szczęście koty dużo rzadziej, niż psy zarażają się chorobami odkleszczowymi. Największe ryzyko na rozwinięcie objawów choroby mają zwykle koty o osłabionym układzie odpornościowym.

Co na kleszcze dla kota?

Opcji, jak chronić kota przed kleszczami znajdziesz naprawdę wiele. Według niektórych opiekunów kotów, najlepszą ochroną kota przed kleszczami jest niewypuszczanie go na zewnątrz. Jeśli jednak Twój mruczek naprawdę lubi spędzać czas w ogródku albo buszować w zaroślach na działce, zainwestuj w obrożę przeciwkleszczową lub krople przeciwkleszczowe. Świetnym rozwiązaniem są też urządzenia emitujące ultradźwięki, które odstraszają pasożyty.
Super nagroda dla dzielnego pacjenta:

Katt Kycklingfilé - przekąska dla kota z kurczakiem

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka.
high_quality_protein
Wysoka zawartość białka
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 48.0%
Zawartość tłuszczu: 2.0%
Sprawdź

Treats - smakołyk dla kota z kurczakiem i łososiem

Smaczne i miękkie smakołyki opracowane w celu wspierania układu moczowego kotów.
chicken
Kurczak
cranberry
Żurawina
Białko: 19%
Zawartość tłuszczu: 5%
Sprawdź

Czy istnieje domowy sposób na kleszcze u kota?

Istnieją naturalne odstraszacze na kleszcze u kota, które możesz stosować w połączeniu ze środkami odstraszającymi pasożyty. W ogródku możesz posadzić rośliny odstraszające kleszcze, w tym kocimiętkę i wrotycz. Na skórę kota możesz stosować olej kokosowy - wystarczy, że rozpuścisz odrobinę oleju w dłoniach i naniesiesz ją na sierść kota. Zawarty w oleju kokosowym kwas laurynowy jest dla kleszczy nieprzyjemny, dlatego nie atakują pokrytego nim żywiciela.

Żadnych olejków eterycznych!

Chociaż często znajdziesz informację, że rozmaite olejki eteryczne świetnie odstraszają kleszcze i rozmaite insekty, nie jest to dobry sposób, jak zabezpieczyć kota przed kleszczami. Wiele olejków eterycznych (również tych naturalnych), które znajdziesz na liście zapachów odstraszających kleszcze, jest potencjalnie toksycznych dla kotów. Pod żadnym pozorem nie aplikuj na kocią sierść ani nie pozwól na bezpośredni kontakt kota z olejkiem miętowym, goździkowym, eukaliptusowym, tymiankowym czy cytrusowym - każdy z nich jest silnie toksyczny dla mruczków i może stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia lub życia!

Co, jeśli znajdziesz u kota kleszcza?

Twój mruczek wrócił ze spaceru w towarzystwie kleszcza i nie wiesz, co robić? Jak usunąć kleszcza kotu poprawnie? Spokojnie, nie wpadaj w panikę i spokojnie usuń kleszcza. Zacznij od przygotowania narzędzi i nagrody w postaci przysmaków dla kota, ulubionej suchej karmy dla kota albo jego porcji mokrej karmy dla kota. Konieczna będzie pęseta i środek do dezynfekcji. Opanuj drżenie rąk i zanim zaczniesz opanuj technikę wyciągania kleszcza.

Podstawowe zasady jak usunąć kotu kleszcza

Chwyć pasożyta pęsetą jak najbliżej skóry.

Opcja 1: Pewnym, jednostajnym ruchem ku górze wyciągnij pasożyta, by usunąć odnóża oraz głowę pajęczaka spod skóry. Uważaj, żeby go nie urwać. 
 Opcja 2: Wykręć kleszcza zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rób to powoli, ale pewnie. Nie urwij pasożyta. 
Wyciągniętego kleszcza spuść w toalecie albo spal. Nie dotykaj pasożyta gołą skórą, ani nie rozgniataj go.

Co robić w przypadku urwanego kleszcza?

Urwany kleszcz u kota nie jest dla mruczka tak niebezpieczny, jak niepoprawnie usunięty kleszcz u psa. Mimo wszystko, jeśli przy usuwaniu kleszcza zdarzy się, że część ciała pasożyta zostanie w ciele zwierzaka, postaraj się usunąć pozostałe jego części. Zwykle w skórze Twojego kota może zostać cała głowa, aparat gębowy lub samo żądło pajęczaka. Najpierw dokładnie oceń, jaka część ciała kleszcza pozostała w ciele kota, a dopiero później zabierz się za jego usuwanie.

Urwany kleszcz u kota - scenariusz pierwszy, głowa

Urwaną głowę kleszcza zazwyczaj widać ponad powierzchnią skóry i można bez trudu chwycić ją pęseta. Pozostawiona w skórze głowa pasożyta zwiększa ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi, nawet w przypadku kotów. Po usunięciu głowy zdezynfekuj miejsce ugryzienia. Zawsze po usuwaniu kleszcza zdezynfekuj też narzędzia oraz dłonie.

Urwany kleszcz u kota - scenariusz drugi, głowa lub aparat gębowy

Może zdarzyć się, że podczas usuwania kleszcza u kota pod skórą zostanie w niej aparat gębowy lub żądło. W przypadku tak drobnych fragmentów ciała pasożyta nie musisz zawracać sobie głowy ich usuwaniem. Z czasem organizm kota rozprawi się z nimi sam. Miejsce ugryzienia może być przez pewien czas zaczerwienione, ale to zupełnie naturalna reakcja organizmu na ciało obce. Koniecznie zdezynfekuj miejsce ugryzienia i obserwuj je przez najbliższe dni.

Rekompensata za nieprzyjemne doświadczenie

Usuwanie kleszcza u kota może być dla mruczka nieprzyjemnym lub stresującym doświadczeniem. Jeśli Twój mruczek jest niespokojny podczas zabiegu i usuwanie kleszcza wywołało u niego dyskomfort, koniecznie zrekompensuj to zwierzakowi. Podaj mruczkowi jego ulubione przysmaki dla kota albo zaserwuj mu porcję smakowitej mokrej karmy dla kota. Możesz też głaskać, uważaj jedynie na miejsce ugryzienia i staraj się je omijać.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.