Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak pozbyć się pcheł u kota? Domowe sposoby na pchły u kota

 Zdrowie  Pchły

Koty to stworzenia, które bardzo dbają o swoją higienę. Pojawienie się jakichkolwiek pasożytów w ogromnym stopniu obniża komfort życia pupila, a w przypadku kotów może nawet utrudniać im dbanie o własną higienę. Dowiedz się, jak pozbyć się pcheł u kota. 

Po czym rozpoznać, że kot ma pchły?

Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem infestacji pcheł u kota jest oczywiście drapanie się. Pchły żerują na skórze zwierzaka i piją jego krew, tym samym gryząc i podrażniając skórę. Podrażnienia swędzą, w przypadku dużej liczebności pcheł zwierzak może intensywnie się drapać, być niespokojny. Jeśli zaobserwujesz, że Twój pupil często się drapie, przyjrzyj się bliżej skórze i sierści swojego kota. W przypadku inwazji pcheł skóra może być zaczerwieniona i podrażniona.

Wyczesywanie kota pomaga sprawdzić obecność pcheł

Najłatwiej będzie Ci znaleźć pchły podczas czesania kota. W gęstej sierści może być trudno dostrzec drobne, kilkumilimetrowe pasożyty, jednak między zębami grzebienia wypatrzysz je bez trudu. Na skórze i w sierści Twojego kota mogą być obecne zarówno larwy, osobniki dorosłe, jak i odchody pcheł. Jaja i larwy pcheł są na tyle małe, że trudno zauważyć je gołym okiem. Te są najlepiej widoczne pod szkłem mikroskopu. Dorosłe osobniki pcheł osiągają rozmiary między 2mm, a 4mm i są zwykle ciemne w kolorze, najczęściej brązowe lub niemal czarne. Odchody pcheł to małe, ciemnobrązowe drobinki, które najłatwiej zidentyfikować przy pomocy wilgotnego wacika. Ułożone na wilgotnym waciku odchody powinny zabarwić go na rdzawoczerwony kolor.  

Jak kot może zarazić się pchłami?

Pchłami zarażają się najczęściej koty wychodzące, które mają regularny kontakt ze światem zewnętrznym, jednak nie jest to reguła. Popularnymi siedliskami pcheł są oczywiście często uczęszczane przez zwierzęta miejsca i to tam właśnie mogą zaatakować Twojego kota. Jednak nawet jeżeli Twój kot nie wychodzi, nie jest całkowicie bezpieczny. Do inwazji pcheł może dojść nawet u mruczków, które nie wystawiają nosa poza krawędź kanapy. Często odwiedzają Was goście ze swoimi czworonogami? Pasożyty mogą przywędrować razem z nimi. Pchły możesz także przynieść do domu na ubraniu lub butach. Właśnie dlatego, nawet jeśli masz w domu niewychodzącego kota, dla pewności lepiej zabezpieczyć go przeciw pchłom. Popularne środki odrobaczające często chronią mruczki także przeciw pasożytom zewnętrznym, w tym przeciw pchłom i kleszczom. Natomiast jeśli Twój kot regularnie wychodzi na spacery poza dom, do jego obroży z adresówką koniecznie dodaj specjalną obrożę, która będzie odstraszać pasożyty, w czasie gdy Twój zwierzak będzie bawił się na zewnątrz.

Jakie zagrożenie stanowią dla kota pchły?

Pchły u kota to nie tylko pasożyty, które wywołują silny świąd i dyskomfort. Duże niebezpieczeństwo dla zdrowia kota stwarza alergiczne pchle zapalenie skóry. Jest to reakcja alergiczna na ślinę pcheł. U kota cierpiącego na tę przypadłość pojawiają się silnie swędzące zmiany skórne, a sama skóra zwierzaka może być sucha i spękana. Kot może nadmiernie się wylizywać, co może skutkować utratą fragmentów skóry, a ostatecznie nawet bakteryjnym zakażeniem skóry. Duża liczebność pcheł u kociąt oraz kotów starszych może doprowadzić nawet do anemii na skutek znacznej utraty krwi z organizmu. Pchły są też nosicielami pośrednimi tasiemca - pasożyty zjadają znalezione w skórze zwierzaka jaja tasiemca. W trakcie wylizywania futra kot może połknąć pchłę - nosiciela i w ten sposób zarazić się pasożytami wewnętrznymi. Dlatego w przypadku infestacji pcheł zaleca się profilaktyczne odrobaczenie kota.

Produkty polecane dla kotów:

Kattmalt - pasta słodowa odkłaczająca dla kotów

Bardzo smaczna, regulująca przemianę materii, naturalna pasta odkłaczająca dla kotów.
hairballs
Kule włosowe
balanced_nutrition
Zrównoważone odżywianie
Białko: 3.2%
Zawartość tłuszczu: 35.4%
Sprawdź

Laxolja - olej z łososia poprawiający skórę i sierść

100% naturalny olej z łososia norweskiego, pozyskiwany ze świeżych ryb.
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
immune_system
System odpornościowy
Białko: 0.0%
Zawartość tłuszczu: 100%
Sprawdź

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem, jak odpchlić kota jest oczywiście stosowanie profesjonalnych, weterynaryjnych preparatów przeciw pchłom. Jeżeli Twój kot jest przyzwyczajony do mokrych kąpieli, możesz zastosować szampon przeciwpchelny, który pozwoli Ci pozbyć się pasożytów, ich jaj oraz larw, a także odchodów ze skóry oraz sierści Twojego kota. Natomiast jeśli masz do czynienia z mruczkiem, który nie przepada za wodą, możesz zdecydować się na krople do stosowania miejscowego. Takie krople aplikuje się zwykle na kark zwierzaka, by podczas codziennej toalety nie zlizywał preparatu ze skóry. Uważaj, żeby tego typu preparatu nie zaaplikować zbyt nisko, przez co może dostać się do kociego układu trawiennego. W pozbyciu się inwazji oraz zapobieganiu kolejnym atakom pasożytów pomóc może obroża przeciwpchelna. Pchły to pasożyty, które pozostają aktywne przez cały rok, dlatego warto chronić kota przed atakiem pcheł na co dzień.

Pchły zalęgają się w otoczeniu kota

Chociaż pchły żerują na kotach i żywią się ich krwią, to nie muszą przebywać na skórze pupila bezustannie. Pasożyty często bytują w środowisku kota, a na samego zwierzaka wskakują tylko wtedy, kiedy muszą się pożywić. Jeżeli Twój kot ma pchły nie ma wątpliwości, że pasożyty przebywają też w jego otoczeniu. Dlatego, by skutecznie wyeliminować infestację pcheł należy usunąć pchły, ich larwy i jajka ze wszystkich przedmiotów kota, a w szczególności legowisk, drapaków oraz mebli, na których zwierzak przebywa najczęściej. By pozbyć się pasożytów z otoczenia możesz zastosować specjalny proszek. Taki środek na pchły dla kota stosuje się w miejscach, w których kot najczęściej przebywa, by w bezpieczny sposób je zdezynfekować. Dziennie pchły składają od 20 do 50 jaj. Nawet jeśli uda Ci się wyeliminować wszystkie dorosłe pasożyty, które żerują na Twoim pupilu, nie można wykluczyć nawrotu inwazji, kiedy z poukrywanych w zakamarkach Twojego domu jaj wyklują się pchły. Dlatego kota warto chronić przeciw pchłom przez cały rok. 

Kocięta i pchły, czyli jak pozbyć się pcheł u małego kota?

W przypadku kociąt opanować inwazję pcheł nie jest tak łatwo, jak zwalczyć pchły u kota dorosłego. Organizm kociąt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a tym samym należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu jakichkolwiek preparatów przeciw pchłom. Popularne środki przeciw pchłom mogą okazać się zbyt intensywne w działaniu na delikatny organizm, a tym samym mogą odpowiadać za szereg skutków ubocznych. Inwazja pcheł u kociąt to popularny problem pośród tych małych zwierzaków i w przypadku odkrycia pasożytów najlepiej zgłosić się z kotem do weterynarza. Lekarz wybierze odpowiedni preparat, który nie wywoła skutków ubocznych u Twojego kociaka. Nie ryzykuj i nie podawaj kociętom środków przeciw pchłom na własną rękę.

Czy domowe sposoby na pchły u kota są skuteczne?

Właściciele kotów często, zanim sięgną po profesjonalne preparaty przeciw pchłom, szukają pomysłów, jak pozbyć się pcheł u kota domowymi sposobami. Niestety samodzielnie przygotowane płyny lub stosowanie konkretnych olejków eterycznych nie rozwiązuje problemu na stałe, może co najwyżej tymczasowo odstraszać pasożyty. Olejek lawendowy lub cedrowy rozpylony na kocie posłanie może pomóc w odstraszaniu natrętnych pasożytów, a podawanie kotu specjalnych drożdży jako suplementu w diecie zniechęci pchły do wskakiwania na skórę futrzaka. Żadna z powyższych metod nie może być jednak stosowana jako alternatywa dla zaleconych przez weterynarza preparatów przeciw pchłom, które jako jedyne są w stanie skutecznie zwalczyć inwazję pcheł u kota. Nie zapominaj też, że koty mają bardzo wrażliwy węch, dlatego silnie pachnące lawendą lub cedrem posłanie może pójść u Twojego mruczka w odstawkę. 

Oczyszczanie otoczenia z pcheł

Jeśli chcesz pozbyć się jaj oraz larw pcheł z otoczenia, pomoże Ci w tym częste odkurzanie. Meble możesz potraktować rolką do czyszczenia ubrań, która zbierze te pasożyty, z którymi nie poradził sobie odkurzacz. Na pchły w swoim otoczeniu możesz zastawić też domową pułapkę w postaci talerza z ciepłą wodą i mydłem. Pchły lubią ciepło, więc będą lgnąć do talerza, a następnie utopią się w mydlinach. W walce z pasożytami w domu pomóc może też ziemia okrzemkowa - należy ją rozsypać w problematycznych miejscach i po kilku godzinach wciągnąć odkurzaczem razem z martwymi pasożytami.

Inne produkty dla kotów:

26,00 zł

15,00 zł

57,00 zł

Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap 40 ml

Z dodatkiem wosku pszczelego

40,00 zł

32,00 zł

79,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.