Kup nowe musy (Adult, Sterilised, Hypoallergenic) lub mięsne kawałki (Hairball Control, Mobility, Urinary) dla kotów, wpisz kod KocieLato2024 i odbierz 50% rabatu na 2 kg worek dowolnej karmy suchej dla kotów.

Jak karmić kota?

Żywienie Karma

Ile, czym, o jakich porach? Czy lepiej podawać mokrą karmę dla kota, a może jednak suchą karmę dla kota? A co z gotowanymi posiłkami i dietą barf? Jest wiele sposobów, jak karmić dorosłego kota. Do tego każdy mruczek jest inny, ma inne upodobania i kubki smakowe. Ale jest jedna, najważniejsza rzecz, której nie może zabraknąć, czyli mięso.

Zdrowa dieta, czyli jak prawidłowo karmić kota

Nie ma wątpliwości, że koty to mięsożercy. Zdrowa i zgodna z kocią naturą dieta powinna w 95 do 98% składać się ze składników odzwierzęcych. Białka zwierzęcego ani tłuszczu nie da się u kotów zastąpić roślinnymi alternatywami. Koty to zwierzęta stworzone do jedzenia mięsa i nie zmieni tego nasz światopogląd czy kaprys.

Czego kot potrzebuje w swojej diecie?

Białko zwierzęce to podstawa zdrowej diety każdego kota. Czemu kot nie może być wege? Organizm kota i jego prawidłowe funkcjonowanie jest uzależnione od aminokwasów pochodzenia zwierzęcego. Kot nie jest w stanie wytworzyć ich sam, a bez tauryny, czyli aminokwasu, który odpowiada za funkcjonowanie serca i wzroku kota. mruczek długo nie pociągnie. Niemniej ważne w kocim pożywieniu są tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. To one dostarczają organizmowi kota energii, są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, a do tego odgrywają kluczową rolę w gospodarce witaminowej - bez nich kociak nie przyswoi witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Tłuszcz to też nośnik smaku, który znacznie poprawia smakowitość posiłku, a każdy kociarz dobrze wie, że mruczki nie jadają rzeczy niesmacznych.

Woda w kociej diecie

Dzikie koty to zwierzęta pustynne, dlatego są to czworonogi ewolucyjnie przystosowane do spożywania małych ilości wody. Głównym źródłem płynów w kociej od wieków było ich jedzenie. Nic więc dziwnego w tym, że koty domowe nie przepadają za popijaniem wody z miski dla kota - ich przodkowie nie mieli dostępu do stojącej wody, a jeśli mogli to zawsze wybierali płynącą. Chociaż koty nie potrzebują wcale dużo płynów w swojej diecie, nie oznacza to, że sucha karma dla kota zapewni im odpowiedni poziom nawodnienia. Najlepszą opcją dla domowego mruczka jest surowe mięso albo mokra karma dla kota o wysokiej zawartości mięsa.

A węglowodany?

W naturze koty nie spożywają węglowodanów, a to głównie przez to, że koci organizm nie jest przystosowany do ich trawienia. W ślinie kotów nie występuje enzym odpowiedzialny za trawienie długich łańcuchów węglowodanowych. Rośliny w diecie kotów maksymalnie 5% ich posiłku i zwykle koty zjadają je, by oczyścić swój układ pokarmowy z kul włosowych. Koty nie potrzebują przyjmować węglowodanów w posiłku, bo ich niezbędną porcję są w stanie wytworzyć same z nadwyżki białek. Jeśli kot ma problem z kulami włosowymi, koniecznie sprawdźcie naszą pastę odkłaczającą dla kota.

Nie jestem, jak inne koty

Nie podamy Ci tu formuły, jak prawidłowo karmić kota. Czemu? Bo każdy kot jest inny. Na zapotrzebowanie energetyczne kota wpływ ma jego wiek, poziom aktywności fizycznej czy wielkość. Rodzaj podawanej suchej karmy dla kota jest zależny od stanu zdrowia zwierzaka czy ewentualnych alergii pokarmowych.
Sucha karma dla kota:

Exclusive Kattunge - zbilansowana karma sucha dla kociąt

Karma Exclusive Kattunge jest polecana dla kociaków od momentu odstawienia do 12. miesiąca życia. Zawiera dużą ilość protein zwierzęcych i tłuszczu, dlatego wspiera zdrowy rozwój. Odpowiednia również dla kotek ciężarnych i karmiących.
growth_plus
Rozwój+
energy_plus
Wysoka zawartość energii
Białko: 34%
Zawartość tłuszczu: 21%
Sprawdź

Opus Lynx - karma sucha bezzbożowa dla kotów

Opus Lynx jest bezzbożową i bezglutenową karmą zainspirowaną dietą dzikich rysi, bogatą w białko i tłuszcze, z niską zawartością węglowodanów.
grain_free
Bezzbożowy
gluten_free
Bezglutenowa
Białko: 40.0% (90% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 20.0%
Sprawdź

Jak karmić młodego kota?

Małe kocięta wymagają szczególnej opieki i specjalnej troski w zakresie podawanego im jedzenia. To zagadnienia skomplikowane i dosyć szerokie - nie da się w kilku słowach opisać, jak wykarmić małego kotka. Dlatego też tematom jak wykarmić małego kota bez matki oraz jak karmić kocięta poświęciliśmy oddzielne artykuły. Koniecznie je przeczytaj, żeby dowiedzieć się, jak karmić małego kota.

Jak nakarmić kota smacznie i zdrowo?

Koty lubią kręcić nosem na to, co znajdują w swojej misce. Nie wszystkie mruczki skuszą się na kawałek surowej ryby, podobnie jak nie wszystkim będzie odpowiadała faktura mokrej karmy z kawałkami w galarecie. Nasza, jako kociarzy w tym głowa, żeby poznać preferencje naszego mruczka i podawać mu zdrowe i smaczne posiłki, które kociak z chęcią zje. W takim razie, jak karmić dorosłego kota, żeby mruczek zawsze chętnie zjadł posiłek?

Surowe mięso

Najlepsze, co może trafić do miski dla kota jest oczywiście surowe mięso. To dieta najbardziej zbliżona do tego, co koty jedzą w naturze. Surowe mięso można podawać w diecie BARF dla kota, lub w modelu WP, czyli whole prey. Ta druga metoda karmienia z pewnością jest dla kociarzy o mocnych żołądkach, bo polega na serwowaniu kotu całych tuszek ptactwa i gryzoni, czyli tego, na co najczęściej polują dzikie koty. Zarówno dieta BARF, jak i WP wymaga od opiekuna kota więcej pracy - porcja mięsa musi być wzbogacona o niezbędne witaminy i minerały. Suplementację najlepiej omówić z weterynarzem, żeby nie narażać mruczka na niedobory lub nadmiar składników odżywczych w diecie.

Mokra karma dla kota

Dobrej jakości mokra karma dla kota to kompletny posiłek, do którego nie musisz dodawać kotu żadnych witamin ani urozmaiceń. Wysokomięsne karmy zaspokoją zapotrzebowanie mruczka na białko i tłuszcze, a do tego są pokarmem o wysokiej wilgotności, więc nie trzeba martwić się o szukanie kreatywnych sposobów na zachęcenie kota do picia wody. Jeżeli spożycie płynów wciąż jest zbyt niskie, do mokrej karmy można dolać odrobinę wody lub wywaru z mięsa i kości (oczywiście bez soli i żadnych przypraw), żeby podbić smakowitość i wilgotność posiłku. To prosty i wygodny sposób, jak nakarmić kota i nie martwić się o niedobory w jego diecie.

Sucha karma dla kota

Kocie chrupki to wynalazek datowany na lata 50. XX wieku. Nie można zaprzeczyć, że podawanie suchej karmy dla kota to ogromna wygoda dla opiekuna - łatwo odmierzyć jej porcję, w misce nie psuje się tak szybko, jak karma mokra, a dodatkowo rozgryzanie kruchych krokietów wspiera mechaniczne czyszczenie zębów. Sucha karma jest też bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, bo jej mniejsza porcja zapewnia kotu sytość (ma to też związek z wyższą zawartością węglowodanów).

Nie zmieniaj karmy zbyt często!

Pisaliśmy już o tym nie raz, ale znowu powtórzymy: Koty to zwierzaki o bardzo wrażliwych żołądkach. Nagła zmiana karmy może wywołać u mruczka serię problemów żołądkowych. Ale spokojnie, nie mówimy, że karmy kota nie można w ogóle zmienić. Ważne, żeby robić to w przemyślany sposób i gdy są ku temu powody. Kotom niezbyt często nudzi się ich karma. To zwykle my nudzimy się kupowaniem cały czas tego samego pokarmu. Nową karmę wprowadzaj stopniowo, początkowo mieszając ją z dotychczasowym jedzeniem mruczka.

A jak często karmić kota?

Częstotliwość posiłków to w wielu przypadkach kwestia indywidualna, chociaż duża część kotów lubi jeść 4 razy dziennie. Przygotuj dzienną porcję karmy swojego mruczka i podziel ją na 3 do 4 posiłków, które będziesz podawać kotu o stałych porach. Kocie poczucie bezpieczeństwa w dużej mierze opiera się o rutynę, dlatego mruczki z radością powitają miskę pełną jedzenia każdego dnia o tej samej godzinie.

Jak karmić kotka o szczególnych potrzebach? 

 Czasem do zdrowego i prawidłowego funkcjonowania organizm mruczka potrzebuje dodatkowego wsparcia. U kotów po zabiegu sterylizacji lub kastracji zapotrzebowanie energetyczne spada nawet o 30%, dlatego konieczna jest zmiana diety na posiłek o niższej kaloryczności. U kotów z alergiami pokarmowymi trzeba szukać innego źródła białka, albo wykluczyć z diety gluten. W przypadku problemów z układem moczowym, albo ze stawami warto poszukać diety, która wzmocni organizm naszego czworonożnego przyjaciela. Sprawdź naszą karmę Exclusive Urinary - recepturę opracowaną w celu wsparcia układu moczowego kota.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.