Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Żywienie kociąt - czemu zdrowa dieta jest tak ważna? 

Kocięta

Żywienie kota potrafi przysparzać niejednego opiekuna mruczka o ból głowy. Koty to stworzenia wybredne, do tego każdy mruczek ma swoje indywidualne preferencje żywieniowe. Nie istnieje coś takiego, jak uniwersalna karma dla kota, która sprawdzi się w każdym przypadku, bez różnicy, jakiego mruczka masz pod swoim dachem. Karmienie kota to szerokie zagadnienie, jednak zacznijmy od samych podstaw. Co jedzą małe kotki, czym karmić dorosłe koty i czy żywienie kociąt jest bardzo skomplikowane? Dowiedz się, jak żywić kota, by zapewnić mu najwyższy komfort życia każdego dnia.

Dieta dla kota - na co się zdecydować?

Kiedy musisz zdecydować, czym karmić kota, okazuje się, że nie jest to takie łatwe zadanie. Do wyboru masz cały wachlarz produktów dla kota, a wszystko jest uzależnione od indywidualnych preferencji Twojego czworonożnego przyjaciela. Źródło białka w karmie, zawartość tłuszczu, dodatki smakowe, tekstura i konsystencja jedzenia - to wszystko ma wpływ na to, czy Twój kot skusi się na posiłek, który mu podasz, czy nie. Żywienie kota oprzyj o odpowiednio zbilansowaną karmę, która dostarczy Twojemu mruczkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W diecie kota koniecznie muszą znaleźć się składniki, których koci organizm nie produkuje sam, jak choćby tauryna. Pamiętaj, że żywienie kota to jeden z filarów jego zdrowia. Zdrowa dieta dla kota wpływa na jego samopoczucie, poziom energii, a w przypadku małych kotów ich prawidłowy wzrost i rozwój. Zastanawiasz się, jak żywić kota, by zapewnić mu najwyższy komfort? Wybierz dobrą i zbilansowaną karmę dla kota! Dieta dla kota musi być dostosowana do jego wieku, wagi ciała, indywidualnych preferencji oraz wszelkich dolegliwości, z jakimi zmaga się Twój czworonożny przyjaciel. W takim razie czym karmić małego kotka? Czy 3 miesięcznego kota można karmić jakąkolwiek karmą? Zdecydowanie nie, koniecznie w pierwszym roku życia żywienie kociąt musi być oparte na specjalnej karmie dla kociąt. A czym karmić kota starszego? Pamiętaj, że z wiekiem w organizmie Twojego zwierzaka zachodzą zmiany, na które musisz adekwatnie reagować. Karma dostosowana do wieku Twojego zwierzaka dostarczy wszystkich składników odżywczych, których na danym etapie życia zwierzak potrzebuje najbardziej. 

Karmienie kota - jak podawać posiłki?

Koty to łasuchy, które lubią często podjadać. Wielu właścicieli mruczków decyduje się na karmienie do woli, szczególnie jeśli wybiera suchą karmę. Dieta dla kota bazowana na karmie suchej nie sprawdzi się jednak u każdego kota, podobnie jak karmienie do woli. Koty nie są przyzwyczajone do picia wody stojącej, a przy posiłku o tak niskiej zawartości wody, jak karma sucha, Twój mruczek może mieć problemy z odpowiednim nawodnieniem organizmu. Zaletą karmy suchej jest jednak wsparcie mechanicznego czyszczenia zębów - chrupiące krokiety karmy podczas jedzenia redukują kamień nazębny. Jeśli jednak masz kota, który pije mało wody lub mruczka z problemem z nadwagą zrezygnuj z suchej karmy i karmienia do woli. Wprowadź stałe pory posiłków i podawaj odpowiednią dawkę karmy - karmy Husse dla kota znajdziesz tutaj. Zbyt duże porcje jedzenia mogą prowadzić do odkładania się zbędnych kilogramów. Dobra dieta dla kota powinna być smaczna, ale i syta - wzbogacone błonnikiem formuły na dłużej zapewniają poczucie sytości Twojemu kotu. Pamiętaj, że mokra karma dla kota psuje się szybciej w temperaturze pokojowej, dlatego nie zostawiaj jej w misce dłużej, niż 30 minut. Po tym czasie przykryj miskę i schowaj posiłek do lodówki. Kiedy Twój kot zgłodnieje i będzie domagał się jedzenia, wyjmij miskę i podaj ją kotu ponownie. By wzmocnić zapach mokrej karmy możesz ją delikatnie podgrzać do temperatury pokojowej.

Polecane dla kociąt:

Exclusive Kattunge - zbilansowana karma sucha dla kociąt

Karma Exclusive Kattunge jest polecana dla kociaków od momentu odstawienia do 12. miesiąca życia. Zawiera dużą ilość protein zwierzęcych i tłuszczu, dlatego wspiera zdrowy rozwój. Odpowiednia również dla kotek ciężarnych i karmiących.
growth_plus
Rozwój+
energy_plus
Wysoka zawartość energii
Białko: 34%
Zawartość tłuszczu: 21%
Sprawdź

Tonfisk i gele - mokra karma z tuńczykiem dla kota

Pyszny tuńczyk w galarecie.
water_intake
Spożycie płynów
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 15.4%
Zawartość tłuszczu: 0.28%
Sprawdź

Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?

Brak apetytu często jest u kotów jednym z symptomów poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego nigdy nie bagatelizuj jakichkolwiek zmian w nawykach żywieniowych Twojego kota. Oczywiście kot, który nie jest przekonany do swojego jedzenia w misce, może mieć setki różnych powodów. Karmienie kota to ciężki kawałek chleba - koty lubią kręcić nosem i czasem nie mają po prostu ochoty na konkretny rodzaj karmy, jaki im podasz. Szczególnie trudne może okazać się wprowadzenie nowego rodzaju karmy. Jeżeli Twój mruczek do tej pory jadł głównie karmę suchą, nie oczekuj, że następnego dnia z radością powita mokry posiłek w misce. Zwróć też uwagę na zapach karmy - koty nie mają mocno rozwiniętego zmysłu smaku i mówi się, że jedzą węchem. Wrażliwy koci nos szybko wychwytuje przyjemne zapachy, zatem by zachęcić kota, karma musi mieć ładny aromat. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu kocich misek. Brudna miska może niezbyt ładnie pachnieć, co potrafi skutecznie zniechęcić kota do jedzenia. Jeżeli karmisz kota suchą karmą możesz dodatkowo poprawić jej aromat dodając do niej mokre kocie przekąski. W ten sposób nie tylko wzmocnisz aromatyczność posiłku, ale również wprowadzisz więcej płynów do diety Twojego mruczka.

Dieta dla kota - jak ją zmienić?

Być może przyjdzie taki moment, kiedy zmiana diety kota będzie konieczna. Koty to wielbiciele stałej rutyny, zatem żadnych zmian nie można wprowadzać gwałtownie. Wszelkie zmiany diety również powinny zachodzić stopniowo. Mruczki mają dosyć wrażliwy układ trawienny, a nagła zmiana składu karmy może wywołać cały szereg dolegliwości trawiennych. Nową karmę do diety swojego kota wprowadzaj stopniowo, najlepiej mieszając nowe jedzenie z dotychczasową karmą kota. Taki okres przejściowy najlepiej stosować przez tydzień. Od pierwszego do siódmego dnia okresu przejściowego kot powinien przejść od jedzenia posiłków z mieszanki karmy dotychczasowej z nową karmą do posiłków składających się wyłącznie z nowej karmy, którą wprowadzasz do jego diety.

Karmienie kociąt - fundament kociego zdrowia

Pierwszy rok życia kota to okres dynamicznego rozwoju. U kociąt zachodzą wtedy znaczne zmiany fizyczne jak i psychiczne. To kluczowy moment, w którym koty uczą się poprawnych zachowań w domu, jak budować relacje z domownikami lub mogą opanować rozmaite sztuczki. W pierwszych 12 miesiącach życia kociąt zachodzą też diametralne zmiany fizyczne - koty rosną, nabierają masy i osiągają pełną dojrzałość płciową. Właściwe karmienie małego kota ma wpływ na poprawny rozwój fizyczny zwierzaka, dlatego bardzo ważne jest by opiekun wiedział, jak karmić kocięta. Specjalne karmy dla kociąt wzbogacone są o witaminy i minerały, które wspierają młody organizm w fazie wzrostu.  To, co jedzą małe koty w pierwszym roku swojego życia ma ogromny wpływ na ich późniejsze zdrowie.. Karmienie kociąt konkretnym rodzajem karmy od najmłodszych lat wyrabia zwierzakowi preferencje i przyzwyczajenia. Jeśli kociak od pierwszych dni w domu będzie znajdował w misce suchą karmę lub surowe mięso, to niech Cię nie zdziwi, jeśli w dorosłym życiu Twój mruczek będzie gardził innymi posiłkami.

Jak karmić kocięta?

Układ pokarmowy kociąt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego też karmienie małego kota różni się trochę od żywienia kota dorosłego.  Kocięta mają małe i delikatne żołądki, dlatego zalecaną dzienną porcję karmy należy podawać podzieloną na kilka mniejszych posiłków. Ile razy dziennie karmić małego kota? Początkowo możesz podawać nawet do 6 mniejszych posiłków dziennie. Pamiętaj, żeby najpierw sprawdzić, ile powinien jeść 2 miesięczny kot i rekomendowaną ilość karmy podaj w kilku posiłkach w ciągu dnia. Wraz ze wzrostem kociąt można zwiększać porcję karmy przypadającą na jeden posiłek, tym samym redukując ich ilość w ciągu dnia. Podaj kociakowi karmę o określonej porze, ale nie zostawiaj miski z jedzeniem zbyt długo. Jeśli kot w ciągu kilku minut nie zje posiłku, schowaj miskę dla kota i spróbuj ponownie za kilka minut. Gdy Twój mruczek zgłodnieje z przyjemnością zje przygotowaną porcję karmy. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji karmy - przekarmianie kociąt prowadzi do wyrobienia złych nawyków żywieniowych, które w późniejszym życiu mogą skutkować nadwagą lub otyłością.

Czym karmić 2 miesięcznego kota?

Zbliża się moment, gdy w Twoim domu ma się pojawić kociak i zastanawiasz się, co jedzą małe koty i dokładnie jak karmić małego kota? Gdy odbierasz kociaka z hodowli lub schroniska nie musisz martwić się, że jego odżywianie będzie zadaniem bardzo skomplikowanym. Ważne jednak, żeby dokładnie wiedzieć, czym karmić 2 miesięcznego kota i podawać zwierzakowi dopasowaną do jego potrzeb karmę. Na opakowaniu karmy sprawdź rekomendowaną porcję dzienną, lub skonsultuj się z weterynarzem, ile powinien jeść 2 miesięczny kot. Pamiętaj, że to ile powinien jeść mały kot uzależnione będzie od jego wieku, wagi ciała czy poziomu aktywności fizycznej. A jak sprawa wygląda w przypadku 3 miesięcznego lub 4 miesięcznego kota? Jak często karmić małego kota? Przez cały pierwszy rok życia mruczka podawaj mu karmę dla kociąt, a jedyne zmiany, jakie należy wprowadzać w ilości posiłków. Im kociak starszy, tym większe porcje możesz podawać w jednym posiłku, żeby zmiejszyć liczbę posiłków z 6 do 2 lub 3.

Mokra czy sucha karma dla kociąt?

W kwestii tego, jaką karmę najlepiej podawać kociętom zdania są podzielone. Czym karmić małego kotka, żeby mieć pewność, że jego dieta jest zbilansowana i kompletna?  Koty z natury nie są przyzwyczajone do picia wody stojącej, dlatego wiele domowych mruczków chętniej niż wody z miski napije się tej cieknącej z kranu lub ze specjalnej fontanny. Zmniejszone spożycie płynów w połączeniu z wrażliwym układem moczowym czyni koty stworzeniami niezmiernie podatnymi na choroby układu moczowego. Mokra karma dla kota dostarczy więcej płynów, sucha natomiast wspomoże mechaniczne czyszczenie zębów od najmłodszych lat. Jeśli zdecydujesz się na suchą karmę, pamiętaj, że dla zwiększenia jej smakowitości oraz wilgotności możesz mieszać ją z karmą mokrą, wodą lub mokrymi przekąskami dla kota. A co jedzą małe kotki? Od najmłodszych lat możesz przyzwyczajać kociaka do mokrej karmy, do której zawsze możesz dodać trochę wody, żeby zadbać o odpowiednie nawodnienie kociego organizmu.

Inne produkty polecane dla kociąt:

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem 12x30 g

Z dodatkiem suszonego bonito

74,00 zł

Bestseller

89,00 zł

Bestseller

94,00 zł

26,00 zł

168,00 zł

126,00 zł

136,00 zł

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.

209,00 zł

Czemu dieta ma znaczenie?

 
Żywienie kociąt to fundament ich właściwego rozwoju i dobrego zdrowia. Odpowiednia karma dla kociąt musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym Twój malutki mruczek wyrośnie na zdrowego dorosłego kota w idealnej kondycji. Karma dla kociąt musi mieć prawidłowo dobrane ilości wapnia i fosforu, które zapewnią mocne kości i zdrowe zęby. Dieta dla kociąt powinna zawierać zespół przeciwutleniaczy chroniący organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Formuła wzbogacona o witaminy A i E wzmocni system odpornościowy Twojego kociaka, a kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 zapobiegną stanom zapalnym. Tauryna to niezbędny w kociej diecie aminokwas, który chroni wzrok oraz serce mruczka. Organizm kota nie produkuje jej sam, dlatego odpowiednia dieta dla kociąt musi mieć taurynę w składzie. 

Czy mały kot może jeść karmę dla dorosłych?

Często pojawia się pytanie, czy mały kot może jeść karmę dla dorosłych? To, co jedzą małe kotki ma wpływ na ich rozwój i zdrowie. Karma dla kociąt jest sformułowana w taki sposób, by zapewnić kociętom odpowiednią porcję składników odżywczych w posiłku, a co więcej, odpowiada na ich podwyższone zapotrzebowanie energetyczne. Karma dla kotów dorosłych nie jest tak bogata w witaminy i minerały, jak karma dla kociąt. Drugim, większym problemem jest fakt, że karma dla kota dorosłego jest posiłkiem mniej kalorycznym, niż karma dla kociąt - w tym wypadku, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie energetyczne kociąt trzeba by podać większą porcję karmy, a kocięta mają przecież delikatne i małe żołądki.

Kiedy zmienić karmę? Karmienie kota w zależności od wieku

Karmę dla kociąt należy podawać przez pierwszy rok życia mruczka. To kluczowy moment, w którym trzeba zwracać szczególną uwagę na to, czym karmić kota. Po ukończeniu pierwszego roku życia Twój kot nie potrzebuje tak dużej dawki składników odżywczych, jak w karmie dla kociąt. Po tym czasie możesz zacząć podawać karmę dla kotów dorosłych. Karmienie kota w zależności od wieku pozwala dokładnie odpowiadać na potrzeby żywieniowe zwierzaka, które zmieniają się na każdym etapie życia kota. Nie zapomnij o zastosowaniu okresu przejściowego, aby układ trawienny kota przyzwyczaił się do nowego pokarmu. Pierwsze dwa dni podawaj kotu 75% obecnej karmy wymieszanej z 25% nowej karmy. 3. i 4. dnia podaj mieszankę złożoną z 50% obecnej karmy i 50% nowej karmy. 5. i 6. dnia podaj 25% starej karmy i 75% nowego pożywienia. Po upływie 7 dni możesz podawać swojemu mruczkowi wyłącznie nową karmę. Pamiętaj, że nawet w przypadku ras kotów, które pełną dojrzałość osiągają około 3. roku życia, jak choćby maine coon czy kot syberyjski, karmy dla kociąt nie należy podawać dłużej niż przez pierwsze 12. miesięcy życia kota. Po tym czasie Twój mruczek potrzebuje diety dostosowanej do potrzeb dorosłego kota, gdyż zmienia się jego zapotrzebowanie energetyczne.

Jak karmić kota?

Przygotuj się na moment, w którym Twój mruczek wkracza w dorosłe życie i dowiedz się, jak karmić kota dorosłego. Każdy zwierzak jest inny, dlatego w wyborze karmy koniecznie trzeba kierować się preferencjami i potrzebami konkretnego kota. Wybór karmy uzależniony jest od poziomu aktywności Twojego kota, mruczka oraz stanu jego zdrowia. Zwróć uwagę, czy Twój mruczek nie ma alergii pokarmowych lub jakichkolwiek dolegliwości, które należy uwzględnić w jego diecie. 

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.