Kliker dla psa - w jaki sposób szkolić psa klikerem?
Nauka Kliker
Z klikerem dla psa jest trochę tak: niby każdy psi właściciel coś o nim słyszał, ale tak naprawdę nie do końca wiadomo, o co z nim chodzi. Jak działa to owiane tajemnicą narzędzie? Dlaczego warto go używać? Czy zawsze powinniśmy mieć kliker przy sobie? Nie pozostaje mi nic innego, jak rozłożyć tę sytuację na czynniki pierwsze.
Skąd wziął się kliker?
Historię klikera, a właściwie wzmacniacza uwarunkowanego, zapoczątkował w latach swojej działalności Iwan Pawłow, rosyjski fizjolog i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Pawłow w pracy skupiał się przede wszystkim na badaniu układu nerwowego psów. Przy okazji tych badań, zupełnie przypadkiem odkrył pozytywne działanie dźwięku w połączeniu z jedzeniem, czyli nagrodą. Jak do tego doszło? Za każdym razem, wydając psom jedzenie, Pawłow używał dźwięku dzwonka. Choć początkowo nie miał on dla psów znaczenia, po pewnym czasie organizm zaczynał kojarzyć go z czymś miłym. W efekcie reakcja psa na dźwięk stała się warunkowa i automatyczna — zapowiadała nagrodę. Choć obecnie metody badań Iwana Pawłowa wzbudzają wiele kontrowersji, faktem jest, że to on jako pierwszy wprowadził i zbadał wzmocnienie warunkowe.
Wzmocnienie warunkowe
Co oznacza termin wzmocnienie uwarunkowane? To proste. Każdy pies potrzebuje pokarmu. Wiadomo - jedzonko to życie i nie trzeba tego uczyć. Jeśli więc przed wydaniem karmy dla psa użyjemy jakiegokolwiek dźwięku czy gestu i powtórzymy go odpowiednią ilość razy — dany bodziec się uwarunkuje. Świetnym przykładem jest bliska naszym sercom saszetka z żarełkiem. Kiedy nasz pies zrobi coś dobrze, często wypowiadamy do niego litanię losowych słów, jednocześnie sięgając po jedzenie do wspomnianej saszetki. W związku z tym najczęstszym i znanym dla psa sygnałem do jedzenia-czyli nagrody-jest po prostu gest sięgania po przysmaki dla psa. Czy to źle? Oczywiście, że nie — każdy pracuje ze swoim psem tak, jak chce. Ja preferuję jednak pracę z dźwiękiem, jako sygnałem do nagrody i zakończenia ćwiczenia. Dlaczego? Ponieważ:- mogę dzięki temu łatwiej utrwalać ćwiczenia w pozycji - pies nie zrywa się z komendy siad czy leżeć tylko dlatego, że sięgam po jedzonko,
- pies nie musi na mnie patrzeć, żebym była w stanie dać mu znać, że robi coś dobrze,
- to bardzo przydatne narzędzie do niełatwej pracy z psem lękliwym lub reaktywnym,
- zdecydowanie poprawia komunikację z psem :)
Do czego służy kliker dla psa?
Kliker dla psa to nic innego, jak proste narzędzie wydające dźwięk, które można wykorzystać jako sygnał do nagrody. Kliker brzmi tak samo przy każdym kliknięciu, dlatego psu łatwiej rozpoznać jego dźwięk, niż komendę, której intonacja może czasem brzmieć inaczej. Klikery dla psa wydają donośny, ale krótki dźwięk, którym bardzo precyzyjnie można zaznaczyć, jakie zachowanie psa chcemy nagrodzić.
Kliker - dźwiękowy sygnalizator dla psa
Bravo L - przysmaki bezglutenowe dla psa miękkie
Jak nauczyć psa klikera?
We wprowadzaniu i nauce klikera najważniejsza jest motywacja. Co to oznacza? Szkolenie klikerem musi opierać się o atrakcyjne nagrody. Pies musi chcieć tego, co ma po tym klikerze od nas dostać.
Jak działamy, kiedy nasz pies chce jeść, a wręcz domaga się od nas wydania żarcia? Następująco:
- Krok 1: jedzonko dla psa jest w saszetce lub kieszeni i czeka na odpowiedni moment — kliker dla psa w tym czasie jest przygotowany do ataku.
- Krok 2: kiedy pies na nas patrzy — klikamy i po chwili podajemy jedzenie.
- Krok 3: powtarzamy tę czynność kilkadziesiąt razy w różnych sytuacjach, żeby pies kojarzył dźwięk klikera z przyjemną nagrodą od przewodnika. Na początek jest to jedzenie, docelowo może to być też zabawka dla psa — jeśli pies jej oczywiście chce.
Dlaczego sygnał do nagrody jest tak ważny? Pies odbiera otoczenie w zupełnie inny sposób niż my. Najłatwiej uczy się poprzez skojarzenia i schematy. Klikacz dla psa pomaga nam zbudować trening z psem, komunikację i jego pewność siebie. Dzięki jasnym sygnałom z naszej strony pies wie co robić, kiedy znajdzie się w trudnej dla niego sytuacji.